Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Polska: narzedzia z epoki Kamienia Gładzonego, Bibliografia
     
tazzz666
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 61.502

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 11/06/2010, 21:32 Quote Post

Witam!

Chciałbym prosić Was o pomoc smile.gif Muszę się przyznac, że wszystkie opracowania, które przeczytałem nie dostarczyły mi odpowiedzi na nurtujące mnie ostatnio pytanie! Mianowicie - jakich rodzajów kamieni używano w neolicie do sporządzania narzedzi z kamienia gładzonego!!!
Zawsze w tego typu opracowaniach naukowych ... pomija się moim zdaniem bardzo ważny czynnik, a więc rodzaj kamienia z którego wykonywane jest narzedzie. Doprowadza mnie to ostatnio do furii smile.gif ponieważ jak można zapominać o czymś takim. To tak jak by pisać, iż przedmiot został wykonany z metalu smile.gif Nie piszą z jakiego smile.gif Problem w tym, iż o ile rodzaj metalu można rozpoznac na zdjęciach o tyle rodzaju kamienia ... przynajmniej ja ... nie jestem w stanie zidentyfikować.

Proszę o jakieś przykłady zwłaszcza z odkryć z Małopolski ... choć moga to być również przedmioty z innych miejsc z terenów współczesnej Polski, a nawet świata...


Pozdrawiam

PS. Apel do archeologów ... umieszczajcie takie informacje w swoich publikacjach smile.gif


Poprawa pisowni
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 12/06/2010, 8:55 Quote Post

Proszę przeczytać "Technika obróbki i typologia wyrobów kamiennych paleolitu,mezolitu i neolitu" pierwszy rozdział poświęcony jest surowcom kamiennym.
Jest również ścisłe opracowanie M.Kaczanowska J.K.Kozłowski "Studia nad surowcami krzemiennymi południowej części wyżyny krakowsko-częstochowskiej"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Dochu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 65.985

 
 
post 13/06/2010, 15:05 Quote Post

Ale takie informacje są jak nabardziej umieszczane w publikacjach stanowisk smile.gif Poszukaj w literaturze podanej przez kolegę wyzej, ewentualnie jeśli szukasz jakiegoś konkretnego stanowiska zacznij od jakiejś pracy kompilacyjnej (np. Prehistoria Ziem Polskich tom II albo coś nowszego, moze Wielka Historia Polski tom I), poszperaj w bibliografii i poszukaj bardziej szczegółowych opracowań.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 13/06/2010, 16:38 Quote Post

Polecam "Wielkopolskę w otchłani wieków" Tadeusza Malinowskiego. Tam przy każdym stanowisku, jakie opisano, o ile takie narzędzia zawierało są informacje co do materiałów. Także w syntezach poszczególnych epok.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej