Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stg 44, Co o nim sądzicie?
     
agatstone
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 4.624

Stopień akademicki: Krzyzowiec
Zawód: Uczniak
 
 
post 4/07/2005, 11:25 Quote Post

Mam pytanko dotyczące karabinu Stg 44 wyprodukowanego w 1944 roku. Co o nim sądzicie, bo uważano go za najlepszy karabin II wojny światowej.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.555
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 4/07/2005, 13:07 Quote Post

Najlepszy jak najlepszy, nie ma go za bardzo z czym porównać smile.gif bo nie z M1/M2 przecież... Był to po prostu pierwszy w historii automatyczny karabinek na nabój pośredni z prawdziwego zdarzenia który wszedł do masowej produkcji. Wiem że zapewne zaraz ktoś wyjedzie z Awtomatem Fiodorowa z 1916 r. ale tych karabinków wyprodukowano raptem parę tys. a ich znaczenie w armii rosyjskiej/radzieckiej było kompletnie marginalne i można powiedzieć zerowe. MP-43/StG-44 wyprodukowano zaś w liczbie około 0,5 mln egz. i w zalożeniu miał być podstawową bronią indywidualną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.555
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 4/07/2005, 13:58 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 4/07/2005, 14:15)
A czy to nie na nim wzorowano AK47? Gdzieś tak wyczytałem, ale nie wiem czy to o ten model chodzi.
*



Mimo zewnętrznego podobieństwa rozwiązania konstrukcyjne AK i MP-43 różnią się dośc istotnie. Natomiast rosyjski nabój pośredni wz.43 (7,62x39) jest w zasadzie identyczny z eksperymentalnym nabojem niemieckiej firmy Geco z lat 30-tych i najprawdopodobniej został wykradzony przez rosyjski wywiad.
Z pewnością też MP-43 był inspiracją dla rosyjskiego systemu broni strzeleckiej. Jak się wydaje Rosjanie zamierzali z początku wprowadzić system złożony z karabinka samopowtarzalnego (SKS) i rkm-u (RPD), a karabinek automatyczny dać tylko w oddziałach specjalnych, "gwardyjskich", spadochronowych itp. Jednak pod wplywem doświadczeń walk z Niemcami zmienili plany i też wprowadzili automat jako broń podstawową.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
xar2rx
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 57.713

 
 
post 23/08/2009, 23:30 Quote Post

Witam. Interesuje mnie czy Stg44 był bronią niezawodna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
das_reich
 

cbr600rr
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.193
Nr użytkownika: 4.929

 
 
post 24/08/2009, 21:45 Quote Post

QUOTE(xar2rx @ 23/08/2009, 23:30)
Witam. Interesuje mnie czy Stg44 był bronią niezawodna.
*


Doskonale leży w ręku, nie jest na tyle długi by poczuć masę broni "na sobie", przy celowaniu/strzelaniu. Smukły. Przyrządy dość wysoko, co ułatwia celowanie i zgrywanie celu, łatwo można nauczyć się celowania Szybko można przyzwyczaić się do charakterystycznych gabarytów. "Wadą" jest natomiast łukowy magazynek. Podczas prowadzenia ognia leżąc na glebie, dość wysoko wystaje się, stanowiąc łatwy cel przeciwnikowi. Dość łatwo rozbiera się i składa. Kolejna "wada" rygiel po lewej stronie. Czy był, nie zawodny? Na pewno jak większość broni potrafił zawieść, natomiast jak często nie wiem, bo za rzadko z nim przebywam. Osobiście mógłbym z nim walczyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 25/08/2009, 2:35 Quote Post

QUOTE
MP-43/StG-44 wyprodukowano zaś w liczbie około 0,5 mln egz. i w zalożeniu miał być podstawową bronią indywidualną.

Nie wiedziałem że wyprodukowano go w aż tylu egz. Stosunkowo rzadko widuje się go w kronikach czy na zdjęciach, dlatego myślałem że była to raczej broń spotykana sporadycznie.
Czy po wojnie gdzieś go dalej produkowano i czy ewentualnie miał swojego następcę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Razorblade1967
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 57.526

Zawód: emeryt
 
 
post 25/08/2009, 4:36 Quote Post

QUOTE(gtsw64)
...myślałem że była to raczej broń spotykana sporadycznie


Nie tak sporadycznie - pod koniec 1944 w StG44 były wyposażone pod koniec pierwsze dwa plutony każdej kompanii grenadierów:

user posted imageuser posted imageuser posted image

Etatowo w każdej kompanii grenadierów było 55 sztuk karabinów szturmowych (łącznie z 4 StG-44 w dowództwie kompanii). Podobna liczba (przy odmiennej organizacji pododdziału) było w kompaniach grenadierów wyposażonych w transportery opancerzone (56 StG na kompanię - po 28 w dwóch pierwszych plutonach).

QUOTE(gtsw64)
Czy po wojnie gdzieś go dalej produkowano i czy ewentualnie miał swojego następcę?


Nie produkowano, ale oficjalnie wprowadzono do uzbrojenia we Francji oraz używano przez wiele lat w Volkspolitzei (NRD - gdzie produkowano też przejściowo amunicję, gdy zabrakło zapasów). Sporo tej broni znalazło się też w zapalnych rejonach świata w latach pięćdziesiątych (i w końcu lat czterdziestych) za sprawą dostaw z Czechosłowacji, która wyprzedawała znajdujące się na jej terenie zapasy tej broni i amunicji.

Czy ma następcę? A jaka nowoczesna armia nie posiada w uzbrojeniu karabinków automatycznych na amunicję pośrednią!?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
AKMS
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.160
Nr użytkownika: 12.458

 
 
post 25/08/2009, 11:19 Quote Post

QUOTE
Kolejna "wada" rygiel po lewej stronie


Co najwyżej rączka zamkowa a nie żaden rygiel, biorąc pod uwagę że broń była ryglowana poprzez przekoszenia zamka w płaszczyźnie pionowej

Na dodatek rączka zamkowa po lewej stronie nie jest w mojej opinii złym rozwiązaniem

QUOTE
Czy po wojnie gdzieś go dalej produkowano


Obecnie firma Sport Systeme Dittrich produkuje samopowtarzalnego BD.44, jednak z tego co wiem po zakończeniu IIwś nigdzie nie produkowano samoczynno samopowtarzalnych kopii na użytej wojska

Nie licząc niewielkiej partii dla Sowietów wykonanej w "oryginalnych" zakładach

QUOTE
czy ewentualnie miał swojego następcę


StG.45

QUOTE
Czy ma następcę? A jaka nowoczesna armia nie posiada w uzbrojeniu karabinków automatycznych na amunicję pośrednią


To że coś strzela ogniem pojedynmczym i ciągłym oraz jest zasilane nabojem pośrednim, nie oznacza że jest następcą StG.44

Szczególnie że już wcześniej istniały karabinki automatyczne, łącznie z bronią wykorzystywaną na froncie
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 25/08/2009, 11:57 Quote Post

QUOTE(AKMS @ 25/08/2009, 11:19)
QUOTE
czy ewentualnie miał swojego następcę

StG.45

BTW - to prawda z tym CETME (że tak miał wyglądać StG 45)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 25/08/2009, 12:04 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 25/08/2009, 2:35)
QUOTE
MP-43/StG-44 wyprodukowano zaś w liczbie około 0,5 mln egz. i w zalożeniu miał być podstawową bronią indywidualną.

Nie wiedziałem że wyprodukowano go w aż tylu egz. Stosunkowo rzadko widuje się go w kronikach czy na zdjęciach, dlatego myślałem że była to raczej broń spotykana sporadycznie.
Czy po wojnie gdzieś go dalej produkowano i czy ewentualnie miał swojego następcę?
*



Moim zdaniem STG 44 wcale nie jest bronią rzadko spotykaną w żródłach. Dziwi mnie natomiast to, że rzadko jest widywany w filmach wojennych. Uważam, że powinien być lubiany dla filmowców, ponieważ jest lubiany przez twórców gier komputerowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
das_reich
 

cbr600rr
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.193
Nr użytkownika: 4.929

 
 
post 25/08/2009, 13:36 Quote Post

QUOTE(AKMS @ 25/08/2009, 11:19)
Na dodatek rączka zamkowa po lewej stronie nie jest w mojej opinii złym rozwiązaniem
*



Czyżby? W rączkach miałeś?

QUOTE(AKMS @ 25/08/2009, 11:19)
Co najwyżej rączka zamkowa a nie żaden rygiel, biorąc pod uwagę że broń była ryglowana poprzez przekoszenia zamka w płaszczyźnie pionowej
*



Oooo przepraszam Panie, zapomniałem, że nie można tu być mało precyzyjnym wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Botras
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.714
Nr użytkownika: 19.101

 
 
post 25/08/2009, 13:58 Quote Post

QUOTE(Bełkot @ 25/08/2009, 11:57)
BTW - to prawda z tym CETME (że tak miał wyglądać StG 45)?
*



StG 45(M) wyglądał tak, jak wyglądał, a podobieństwo doń CETME A nie jest przypadkowe, bo oba zrobili ci sami ludzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Razorblade1967
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 57.526

Zawód: emeryt
 
 
post 25/08/2009, 14:26 Quote Post

QUOTE(AKMS)
To że coś strzela ogniem pojedynmczym i ciągłym oraz jest zasilane nabojem pośrednim, nie oznacza że jest następcą StG.44


Hehehe - nie zrozumiałeś żartu. "Idea" masowego wyposażenia wojska w broń tej klasy pochodzi z Niemiec i StG44 (a jaka niby armia wykorzystywała masowo karabinki automatyczne, a konkretnie samoczynno-samopowtarzalne, dla ścisłości na amunicję pośrednią w okresie DWS?)Wykorzystanie przez armię niemiecką takiej broni, umieszczonej tak, a nie inaczej w systemie uzbrojenia wpłynęło na dalszy rozwój i tej klasy broni.

Tylko bez przykładu M1 Carbine - przerodzonego w M2. Bo pomimo faktu, że formalnie zaliczono go do broni strzelającej słabą amunicją pośrednią, był bronią, u której podstaw legł lekki karabinek na amunicję pistoletową czy rewolwerową (tak popularny w USA), wedle zamysłu miało to być coś w rodzaju doskonalszego pistoletu z kolbą.

QUOTE(das_reich)
QUOTE(AKMS @ 25/08/2009, 11:19)
Na dodatek rączka zamkowa po lewej stronie nie jest w mojej opinii złym rozwiązaniem

Czyżby? W rączkach miałeś?


A tutaj dochodzimy do nierozwiązywalnego problemu, nie istnieje odpowiedź z której strony lepiej umieścić rączkę: z prawej czy lewej - kwestia gustu i przyzwyczajeń.biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
AKMS
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.160
Nr użytkownika: 12.458

 
 
post 25/08/2009, 14:28 Quote Post

Większość niemieckich konstrukcji broni strzeleckiej miała rączki zamkowe po lewej stronie, tak więc trudno uznać to rozwiązanie za nieudane

QUOTE
Oooo przepraszam Panie, zapomniałem, że nie można tu być mało precyzyjnym


Rączka zamkowa i rygiel to coś zupełnie innego. To mniej więcej tak samo jakbyś napisał "kolba" a miał na myśli "zamek". Tak w ogóle stosowanie określenia "rygiel" dla rączki zamkowej może wprowadzać w błąd, bo ktoś może pomyśleć że chodziło Ci przykładowo o "rygiel demontażowy" (choć wolę określenie zaczep)

QUOTE
Wykorzystanie przez armię niemiecką takiej broni, umieszczonej tak, a nie inaczej w systemie uzbrojenia wpłynęło na dalszy rozwój i tej klasy broni


Owszem, wpłynęło, jednak to za mało żeby uznać wszystkie karabinki automatyczne za następców StG.44 (szczególnie że temat dotyczy StG.44 a nie choćby MkB.42(H))
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 25/08/2009, 16:28 Quote Post

QUOTE
Stosunkowo rzadko widuje się go w kronikach czy na zdjęciach, dlatego myślałem że była to raczej broń spotykana sporadycznie.

Na pewno Stg-44 pojawia sie w kilku ujęciach jednego z odcinków "Czterech pancernych", gdzie dublowany był przez kbk AK.
QUOTE
Większość niemieckich konstrukcji broni strzeleckiej miała rączki zamkowe po lewej stronie, tak więc trudno uznać to rozwiązanie za nieudane

Potem moda się zmieniła wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej