Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Naj... powieści o okresie RON
     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 23/07/2007, 16:33 Quote Post

Ja dorzucę jedno-aktówkę mistrza, czyli przezabawną sztukę:
"Zagłoba swatem" pióra Henryka Sienkiewicza.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 23/07/2007, 21:46 Quote Post

"Janina" Znak Sobieskich - Bronisław Heyduk
Lew Lechistanu - Władysław Rymkiewicz
Krwawy sztorm - Augustyn Necel
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 23/07/2007, 23:13 Quote Post

"Rotmistrz z kradzionym herbem" oraz "Generała artlerii koronnej żywot własny" B. Królikiewicza

"Skrzydła i buńczuki" M. Sadzewicza

ale najlepszym według mnie był wspomniany " Ostatni zwycięzca" Korkozowicza
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 23/07/2007, 23:53 Quote Post

"Oko Proroka" Łozińskiego
A już za kilka dni wychodzi nowa powieść Komudy pt. "Diabeł Łańcucki".
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
drab
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 16.001

Janek
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: rozne
 
 
post 24/07/2007, 21:22 Quote Post

Witam
Bardzo dobrze czytało mi się powieść Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego (swoją drogą bardzo ciekawa postać)- Lisowczycy. Wydanie pierwotnie w Poznaniu w 1929 roku i wznowiona przez wyd. LIbra w 1990r.
Książka bardzo łatwa w odbiorze ,wbrew tytułowi nie do końca opisuje tych "lisowczyków" o których myślimy smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 25/07/2007, 2:39 Quote Post

polecam
Crimen - Jozef Hen
Akcja toczy się na początku XVII wieku, na terenach Rusi Czerwonej. Bohaterem jest Tomasz Błudnicki, weteran walk z Moskwą podczas dymitriady. Po latach nieobecności w rodzinnych stronach, wraca do domu, goniony przez wspomnienia strasznych przeżyć wojennych... polecam, choc sa tu przerysowania bo i w PRL bylo to pisane.
Tomasz Jurasz - Karoca, niewielka, tresciwa, super napisana:
Powieść osadzona w mrocznych realiach XVII-wiecznej Polski. Anna Alojza, wdowa po hetmanie Chodkiewiczu, ucieka wraz ze swoim dworem z kresowego, ogarniętego wojną Ostrogu. Bohaterka jest ucieleśnieniem wszystkich obsesji swej epoki; spędzając czas na modlitwach i postach, ukrywa przed światem swą okrutną i pełną namiętności osobowość. Tajemnice jej natury zdaje się przenikać woźnica, którego Anna ocaliła z kazamatów. Jemu też opowiada historię swojego życia - ten przebłysk szczerości i porozumienia będzie go wiele kosztował... reszta opsiu i wywiad z autorem
http://www.znak.com.pl/konkurs2/konkurs_05.html

Co do imci Komudy pisania - w mojej opinii to te ksiazki sa bardzo nierowne, scenariusz ginie niekiedy gdzis w polowie albo bohaterowie urywaja sie z roli zastapieni innymi etc, zdarzaj sie bledy wynikajace byc moze z przeoczen autora (czemu nie ma sie co dziwic bo 300-500 stron wlasnego tekstu sprawdzic to nie jest latwo) byc moze zbyt szybko sa te ksiazki pisane, a edytorzy nie maja pojecia o okresie. Podstawa wydaje sie 'Prawem i Lewem' imci Lozinskiego, wiec kiedy moze pisarz zwolni nieco tempo to wtedy zaczna wychodzic doskonalsze powiesci - caveat, nie czytalem ostatniej ktora ma dopeiro wyjsc w tym miesiacu, wiec moze jest lepsza od Bohuna czy poprzednich powiesci .
Wracajac do Oka Proroka to szkoda (chyba ze napisal a ja nic nie wiem) ze autor, powyzszy imci Lozinski, wiecej nie napisal byl powiesci majacych akcje w RON-ie, poniewaz byl doskonalym znawca tematu ...
Ciekawe powisci pisal Michal Czajkowski, milosnik kozakow - Hetman Ukrainy, Powisci Kozadzkie, Kirdzali, Koszowata etc,
Uwaga - oczywiscie wszyscy ktorzy chca troche lyknac szlacheckiej 18wiecznej duszy musza przeczytac 'Pamiatki Soplicy, czesnika parnawskiego' Henryka Rzewuskiego, - 'super' opowiesc szlachecka napisana przed przed 'Panem Tadeuszem' i epoka Sienkiewicza- Rzewuski rowniez napisal Rycerza Lizdejko, ktory jest .. zaskakujacy wink.gif, rowniez powiesc 'Zaporozec'. te rzeczy sa do sciagniecia z netu...
cdn
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Sarmata
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 1.306

Zawód: student
 
 
post 25/07/2007, 12:41 Quote Post

QUOTE(Pancerny @ 11/01/2007, 11:05)
QUOTE
fajna jest takze "trylogii ciag dalszy", tylko nie pamietam czyjego autorstwa.

-"W ręku Boga" - Andrzej Strojowski
*


Andrzej Stojowski

Dziwna powieść gdzie wszyscy niemalże bohaterowie Trylogii spotykają się , odbrązawiają nawzajem, giną w śmieszny sposób... Jednakże spore wrażenie wywarł na mnie wątek Zagłoby. Warte przeczytania.

Ktoś wymienił "Złotą wolność" Zofii Kossak - tę pozycję polecam gorąco, nie jakaś tam płytka sensacja, ale wartka i głęboka zarazem powieść o losach jednego arianina na tle dekady Kircholmu i Kłuszyna.



"Błogosławiona wina" Zofii Kossak - dla mnie rewelacja, ale uważajcie bo tę powieść autorka poprawiała i pierwsza wersja nie jest w połowie tak dobra jak druga. Czasy Władysława IV, Litwa, powieść ukazuje asekty życia które nie są przedstawione w żadnej innej powieści. Fenomenalny opis polowania na wilki, błyskotliwe i niekiedy zabawne dialogi ( Sapiecha vs kardynał ), jedna z moich ulubionych ksiażek.



"Na polu chwały" Sienkiewicza czytałem dawno i raczej mnie nie wciągnęło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Johannes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 226
Nr użytkownika: 20.688

Stopień akademicki: tech. budownictwa :)
Zawód: student
 
 
post 25/07/2007, 22:54 Quote Post

QUOTE
Paukszta Eugeniusz - "Buntownicy" i "Straceńcy" - dwie powiesci ale w zasadzie dwa tomy tego samego. O opozycjoniście pruskim niejakim Kalkstienie. Nie pamietam ktory pierwszy trzeba czytac.


Czytałem Paukszty "Straceńców" i jest to pierwsza czesć. A Kalkstein nie jest tam głownym bohaterem. Czyta sie dość przyjemnie smile.gif- trochę romansidła, troche historii, scen batalistycznych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 26/07/2007, 21:31 Quote Post

Rok 1794 Reymonta, czytał ktoś ?

Dużo o RON napisał Kraszewski z tego co pamiętam to:
Adama Polanowskiego dworzanina króla Jegomości Jana III notatki
Bajbuza
Banita
Boży gniew
Brühl : powieść historyczna z XVIII wieku
Diabeł. 2 Tomy : powieść z czasów Stanisława Augusta
Grzechy hetmańskie : obrazy z końca XVIII wieku
Historya o Janaszu Korczaku i o pięknej miecznikownie. : powieść z czasów Jana Sobieskiego
Hrabina Cosel
Infantka
Kordecki
Król i Bondarywna : powieść historyczna
Król Piast
Na bialskim zamku. T. 1-2 : powieść historyczna z czasów Augusta III
Na królewskim dworze. Czasy Władysława IV
Ostatni z Siekierzyńskich
Pułkownikówna. T. 1-2 : historya prawdziwa z czasów saskich
Rok ostatni panowania Zygmunta III. T. 1 : obraz historyczny
Saskie ostatki
Sceny sejmowe : Grodno 1793 : opowiadanie historyczne
Skrypt Flemminga : powieść historyczna z czasów Augusta II
Starosta Warszawski
Starościna bełzka (Gertruda z hr. Komorowskich hr. Potocka). 2 Tomy, 1770-1774 : opowiadanie historyczne
Sto diabłów. Mozaika z czasów Czteroletniego Sejmu
Warszawa w 1794 r. : powieść historyczna
Wszystke dostępne w necie http://pbi.edu.pl/site.php?s=NTlmYjExNGIwO...gnacy&wyd=&pg=1
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 27/07/2007, 0:59 Quote Post

czolem,
Kraszewski! oczywiscie.
dodam jeszcze Hanna Malewska (autorka 'Listy staropolskie z epoki Wazow') PANOWIE LESZCZYŃSCY, niecodzienne spojrzenie na polski ruch protestancki tuz przed kataklizmem: wojen kozackich, Potopu, wygnania braci polskich etc; obraz epoki widziany oczami czlonkow rodu Leszczynskich, zanim pojawi sie nie-szczesny krol Stanislaw - ciekawa powiesc...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 31/07/2007, 20:23 Quote Post

Ja dziś zakupiłem w antykwariacie 3 tomy Roku 1794 Reymonta za jedyne 9 zł. Czytał może ktoś jedyną powiesc historyczną w dorobku naszego noblisty ?? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 31/07/2007, 20:38 Quote Post

Ktoś wymieniał tu Kraszewskiego. Nie tak dawno zakupiłem trzy jego powieści: "Bruhla", "Hrabinę Cosel" i "Pod Blachą". Jesli ktoś czytał, to będę wdzięczny za krótką recenzję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 31/07/2007, 20:56 Quote Post

QUOTE
Ja dziś zakupił w antykwariacie 3 tomy Roku 1794 Reymonta za jedyne 9 zł. Czytał może ktoś jedyną powiesc historyczną w dorobku naszego noblisty ??


Osobiście nie czytałem, ale pamiętam z biografii Reymonta, że traktował tryptyk/trylogię "1794" za największe (przynajmniej w momencie tworzenia) dzieło swojego życia. Niestety w opinii historyków literatury nie dorównuje ono "Chłopom" , mimo dobrych fragmentów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 1/08/2007, 8:01 Quote Post

QUOTE
Ktoś wymieniał tu Kraszewskiego. Nie tak dawno zakupiłem trzy jego powieści: "Bruhla", "Hrabinę Cosel" i "Pod Blachą". Jesli ktoś czytał, to będę wdzięczny za krótką recenzję.
Bruhl i Hrabina Cosel uchodzą obok Starej Baśni za najlepsze powieści o tematyce historycznej w dorobku tego autora, Pod Blachą jest jedną z tych mniej znanych książek, które autor pisał już niemal taśmowo, a jak wiadomo szybkość tworzenia nie zawsze przekłada się na jakość
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 2/08/2007, 3:26 Quote Post

czolem
dodam jeszcze do listy powiesci Zygmunta Kaczkowskiego, ktory byl albo raczej chcial byc konkurentem imci Sienkiewicza. Czytalem jego 'Olbrachtowi rycerze' i nie jest to zla trylogia (3 tomy), a cala tworczosc dostepna w w PBI
http://pbi.edu.pl/site.php?s=YzgzYmMxNDQwO...zkowski&x=0&y=0
co prawda sam autor nie nadaje sie na wzor pisarza-patrioty - byl szpiegiem austryjackim w czasie powstania styczniowego, a takze pozniej...
Komudy nowa ksiazka - o Stadnickim, Jacku Dydynskim etc jest opisana na stronie www.diabel-lancucki.pl , da Bog moze bedzie lepsza nizli poprzednie, a rozmiarem dorownuje samemu imci Sienkiewiczowi (ktorego autor podobno nie lubi, a Lozinskiego lubi, a jakze wink.gif ) ... czekam na swoja kopie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

15 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej