Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
48 Strony « < 44 45 46 47 48 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kim byli Wenedowie ?
     
W.G.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 433
Nr użytkownika: 104.486

 
 
post 25/12/2021, 11:53 Quote Post

Witam.
Alicja sugeruje czasy potopu szwedzkiego,Szeptyc zaś słusznie myślę sobie ujął Szweda w cudzysłów,bo tenże wcale etnicznym Szwedem być nie musiał,a i dlatego jako choćby dezerterowi pozwolono mu w okolicach Krakowa pozostać.Straszliwe wyludnienie powodowało iż każdy podatnik potencjalny był mile widziany,także tak egzotyczny i nie bardzo katolicki jak Saam lub Suomi: https://historia.wprost.pl/odkrycia/1045305...-do-polski.html

Przyjemnego świętowania życząc,pozdrawiam,W.G.
 
User is offline  PMMini Profile Post #676

     
alicja.rzadkowska@me.com
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 105.509

Wieslawa
 
 
post 14/01/2022, 17:05 Quote Post

Może nalezy założyć, ze nie wszyscy Szwedzi nosili nazwisko "Szwed".

Nazwiska odmiejscowe i od nazw etnicznych
Osobny artykuł: -ski (nazwisko).
Amsterdamski
Arab, Arabik, Arabowicz, Arabski
Austrijak
Białoruski
Brandenburg, Brandenburger
Cygan
Chorwat
Czech, Czeski, Böhm
Duńczyk
Francuz
Gal, Galoch
Galicki, Halicki
Góral, Gorol
Hiszpan
Holender, Holenderski, Holland, Olęder, Olender
Kaszuba, Kaszub
Kijowski
Kurlandt, Kurlandzki, Kurlanda, Kurland, Kurlandczyk
Kuruc
Kuman, Koman
Litwin, Litwiniuk, Litwinowicz
Łotysz
Macedoński
Madziar, Madziara
Mazur, Mazurek, Mazurkiewicz
Moraw, Morawiecki, Morawski
Moskal (dawniejsza nazwa Rosjan)
Niemiec, Niemczyk
Norwecki
Petersburski
Podolak, Podolski, Podolec, Podolan
Polak, Polok, Poloczek, Polakowski, Polaczek
Poleszak, Polesiak, Poleski, Poleszczuk, Poleszuk
Pomorski
Pruski, Prus, Prusak, Prusek, Prusik, Pruś
Rosjan
Rus, Rusin, Rusek, Rusak, Rusnak
Rumun, Rumuński, Romun
Sakson
Sas, Sasin, Sass
Sieradzki,
Słowak, Słowakiewicz, Słowacki, Słowiak, Słowiakowski
Syryjczyk
Szwab
Szkot
Szwajcar, Szwajcer, Szwajcarski

Szwed, Szweda, Szwedek, Szwedziak, Szwedowski, Szwedzki

Ślązak, Ślonzak, Szlonzak, Szlązak, Slezak
Lamparska, Lamparski
Tatar, Tatara, Tatarek, Tatarski, Tatarzyn, Tatarczuk, Tatarczak, Tatarczyk
Turek, Turecki
Ukraiński, Ukrainiec
Węgier, Węgierski, Węgrzyn, Węgrzynowicz
Włoch
Wołoch, Wołoszek
Wołyniak
Żmuda, Żmudzin

Ten post był edytowany przez alicja.rzadkowska@me.com: 14/01/2022, 17:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #677

     
alicja.rzadkowska@me.com
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 105.509

Wieslawa
 
 
post 14/01/2022, 17:19 Quote Post

Ja cały czas się zastanawiam czy te nazwiska nie pochodzą z epoki wikingów.

Ten post był edytowany przez alicja.rzadkowska@me.com: 14/01/2022, 17:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #678

     
Selenit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 212
Nr użytkownika: 7.977

Stopień akademicki: geolog, sozolog
 
 
post 28/10/2023, 22:28 Quote Post

Mam haplogrupę Z-2103, dokładnie R-BY38990 i dokładniej R-FTE23559. Z danych FTDNA koczownicy ze stepów pontyjskich Z-2103 migrowali na zachód wzdłuż M.Czarnego, dalej doliną Dunaju do Kotliny Panońskiej. Tam doszło do wyodrębnienia grup, które dały początek językom proto-italskim i proto-celtyckim - ci ruszyli dalej na zachód i południe. Pozostali na miejscu dali początek proto-Ilirom i proto-Wenetom, choć ci ostatni mogli mówić jakimś pośrednim językiem. Z Kotliny Panońskiej ruszyły dwie fale migracji ludności R-Y18959 - jedna na Bałkany (Ilirowie) i druga na północ, wzdłuż szlaku bursztynowego. Dziś ślad tych południowców zachował się wśród Albańczyków. Po tych północnych - wśród Czechów i Polaków. Jak widać ze stanowisk archeo północne ślady to głównie północne Czechy i Morawy oraz polski Śląsk. Migracja musiała nastąpić tak między 2000 a 1600 p.n.e. Nieco później ludy te uległy celtyzacji, a następnie po podbojach germańskich pewnie germanizacji. Na terenach Polski ulegli slawizacji w VI wieku n.e. Ciekawe, że moją haplo ma jeszcze tylko jedna osoba z Chorwacji (Dalmacja), mam z nim wspólnego przodka urodzonego około 1550 p.n.e. Na forach FTDNA uważa się, i ta osoba się do tego przychyla, że przybyła tam wraz z Chorwatami z Białej Chorwacji. I tu mój wątek, czy czasem właśnie owa ludność R1b-Z2103 przybyła z Kotliny Panońskiej to nie owi Weneci? Oczywiście to już kawał czasu, bo Weneci adriatyccy 1 raz wzm. w X p.n.e. Inna opcja, że to już Celtowie, którzy przejęli handel bursztynem, choć mogli pociągnąć ze sobą podporządkowaną sobie ludność R1b-Z2103 z Czech i znad Dunaju. W Polsce R1b-Z2103 to około 1-2% zaledwie, ale to ślad nie po Germanach a ludności naddunajskiej i bałkańskiej. Jeśli jest prawdą, że są jakieś słowa ilirskie w polskim czy toponimii to chyba jedyna możliwość ich pochodzenia. Załączam mapkę haplogrupy R-Y18959, kiedy nastąpiło rozejście się na północ i południe owych Iliro-Wenetów. Jest jeszcze kilka ciekawych późniejszych rozgałęzień, ale to później.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #679

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.994
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 29/10/2023, 11:12 Quote Post

QUOTE
Załączam mapkę haplogrupy R-Y18959, kiedy nastąpiło rozejście się na północ i południe owych Iliro-Wenetów.

Język wenecki i język iliryjski nie mają wiele wspólnego poza wspólnym praindoeuropejskim pochodzeniem, choć oczywiście trzeba zastrzec, iż iliryjski znany jest tylko z toponimii, antroponimii i paru inskrypcji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #680

     
Anwenoit
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 44.446

Full Time Homo Sapiens
 
 
post 29/10/2023, 12:45 Quote Post

Dodam gwoli uzupełnienia i jako ciekawostkę, że dialekt wenecki, nawet w dzisiejszym zapisie, jest jednym z trzech języków - obok polskiego i serbo-łużyckiego - gdzie występuje litera "ł"
 
User is offline  PMMini Profile Post #681

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.994
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 29/10/2023, 13:10 Quote Post

QUOTE(Anwenoit @ 29/10/2023, 12:45)
Dodam gwoli uzupełnienia i jako ciekawostkę, że dialekt wenecki, nawet w dzisiejszym zapisie, jest jednym z trzech języków - obok polskiego i serbo-łużyckiego - gdzie występuje litera "ł"
*


Dialekt wenecki nie ma nic wspólnego ze starożytnym językiem Wentów italskich.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 29/10/2023, 13:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #682

     
Anwenoit
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 44.446

Full Time Homo Sapiens
 
 
post 29/10/2023, 14:26 Quote Post

Dlatego napisałem, że to ciekawostka

A czy nie ma nic wspólnego z językami italskimi - choć znam rożne języki, nie jestem niestety z wykształcenia językoznawcą, lecz wiem, że zdania są tu podzielone, bo niektórzy naukowcy wywodzą lingua veneta aż od etruskiego
Ale nie mam zamiaru ciągnąć tego OT, choćby po to, by nie narażać się na zwyczajowe nieuprzejmości kolegi GSR
 
User is offline  PMMini Profile Post #683

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.994
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 29/10/2023, 15:07 Quote Post

QUOTE(Anwenoit @ 29/10/2023, 14:26)
A czy nie ma nic wspólnego z językami italskimi - choć znam rożne języki, nie jestem niestety z wykształcenia językoznawcą, Ale nie mam zamiaru ciągnąć tego OT, choćby po to, by nie narażać się na zwyczajowe nieuprzejmości kolegi GSR
*


Pomieszałeś dwa różne języki. Nie wiem co jest nieuprzejmego w wykazywaniu błędów

QUOTE
że zdania są tu podzielone, bo niektórzy naukowcy wywodzą lingua veneta aż od etruskiego

To że niektórzy wypowiadają tezy zupełnie surrealistyczne nie oznacza sporu w nauce. Dialekty weneckie należą do języków romańskich a te stanowią produkty łaciny zaś łacina należy do w całości wymarłych starożytnych języków italskich. Z języków tych nie przetrwał żaden bezpośrednio. Mamy tylko języki romańskie jako potomne wobec łaciny późnoantycznej. O ile nawet Wenetowie mówili językiem italskim to z pewnością nie miał wprost on nic wspólnego z obecnymi dialektami weneckimi (poza nazwą). Zupełnie niedorzeczne jest łączenie języków italskich oraz weneckiego z językiem etruskim, który nie należał do języków indoeuropejskich.


QUOTE
języki zachodnioromańskie (ok. 720 mln)
języki galloromańskie
a w tym języki gallo-italskie

CODE
emilijski (ok. 3,5 mln)
liguryjski (ok. 1.9 mln)
monegaski (ok. 5 tys.)
lombardzki (ok. 9 mln)
piemoncki (ok. 3 mln)
wenecki (ok. 2,2 mln)

oraz języki gallo-retyckie a w tym
CODE

Języki francuskie
 Język francuski
 Język francuski Cajun
 Język jèrriais
 Język pikardyjski
 Język waloński
Język arpitan (franko-prowansalski)



Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 29/10/2023, 17:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #684

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/10/2023, 18:21 Quote Post

GSR
CODE
Język wenecki i język iliryjski nie mają wiele wspólnego poza wspólnym praindoeuropejskim pochodzeniem, choć oczywiście trzeba zastrzec, iż iliryjski znany jest tylko z toponimii, antroponimii i paru inskrypcji

Po prawdzie to nie wiemy, bo oba słabo znamy. Jeśli iliryjski był pokrewny messapijskiemu, to coś tam można powiedzieć, bo messapijski z jednej strony nawiązuje do italskich, z drugiej do greki (ale co jest oryginalnym pokrewieństwem a co wpływem to diabli wiedzą). Ciekawa sprawa jest z wenetyjskim - z jednej strony nawiązania italskie z drugiej dość zaskakujące germańskie.

Anwenoit
CODE
niektórzy naukowcy

Jacy confused1.gif
CODE
wywodzą lingua veneta aż od etruskiego

Jedyne co tu można wywodzić z etruskiego to alfabet.

Ten post był edytowany przez kmat: 29/10/2023, 19:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #685

     
Anwenoit
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 44.446

Full Time Homo Sapiens
 
 
post 30/10/2023, 8:01 Quote Post

kmat

La lingua veneta proviene da parlate pre-latine con radici preistoriche negli Euganei, Enetoi o Heneti/Atestini, Celti e Galli, rafforzata da apporti medio-orientali e della civiltà etrusca, dalla quale è stata codificata la scrittura (dapprima alla rovescia da destra a sinistra e poi latinizzata).
La lingua veneta ha contribuito con apporti determinanti al latino (non viceversa) e alla diffusione dell'impero romano, si pensi per esempio allo spagnolo che ha molto del veneto più che del latino (dovuto alle centuriazioni concesse ai legionari veterani -veneti- che vi si insediarono, a riprova che 'il latino' era una lingua più teorica e ufficiale che veramente parlata).


czyli pi razy drzwi:

Język wenecki wywodzi się z dialektów przedłacińskich, mających prehistoryczne korzenie u Euganejczyków, Enetoi lub Heneti/Atestini, Celtów i Galów, wzmocnionych wkładem językowym z Bliskiego Wschodu i cywilizacji etruskiej, z której skodyfikowano pismo (pisane najpierw od prawej do lewej a następnie zlatynizowane).
Język wenecki wniósł decydujący wkład w łacinę (a nie odwrotnie) i do rozprzestrzeniania się Cesarstwa Rzymskiego, pomyślmy na przykład o języku hiszpańskim, który ma znacznie więcej elementów języka weneckiego niż łaciny (ze względu na ziemie przyznane tam weteranom – legionistom weneckim, co dowodzi, że „łacina” jest językiem bardziej teoretycznym i oficjalnym niż faktycznie używany).

https://www.magicoveneto.it/show/culturaveneta.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #686

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.994
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 30/10/2023, 8:28 Quote Post

QUOTE(Anwenoit @ 30/10/2023, 8:01)
kmat

La lingua veneta proviene da parlate pre-latine con radici preistoriche negli Euganei, Enetoi o Heneti/Atestini, Celti e Galli, rafforzata da apporti medio-orientali e della civiltà etrusca, dalla quale è stata codificata la scrittura (dapprima alla rovescia da destra a sinistra e poi latinizzata).
La lingua veneta ha contribuito con apporti determinanti al latino (non viceversa) e alla diffusione dell'impero romano, si pensi per esempio allo spagnolo che ha molto del veneto più che del latino (dovuto alle centuriazioni concesse ai legionari veterani -veneti- che vi si insediarono, a riprova che 'il latino' era una lingua più teorica e ufficiale che veramente parlata).


czyli pi razy drzwi:

Język wenecki wywodzi się z dialektów przedłacińskich, mających prehistoryczne korzenie u Euganejczyków, Enetoi lub Heneti/Atestini, Celtów i Galów, wzmocnionych wkładem językowym z Bliskiego Wschodu i cywilizacji etruskiej, z której skodyfikowano pismo (pisane najpierw  od prawej do lewej a następnie zlatynizowane).
Język wenecki wniósł decydujący wkład w łacinę (a nie odwrotnie) i do rozprzestrzeniania się Cesarstwa Rzymskiego, pomyślmy na przykład o języku hiszpańskim, który ma znacznie więcej elementów języka weneckiego niż łaciny (ze względu na ziemie przyznane tam weteranom – legionistom weneckim, co dowodzi, że „łacina” jest językiem bardziej teoretycznym i oficjalnym niż faktycznie używany).

https://www.magicoveneto.it/show/culturaveneta.htm
*


Widzę że ktoś dalej nie rozumie że mylą mu się dwa osobne języki. Po drugie ten cytat to szczere glupoty,radosny pseudonaukowy bełkot.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 30/10/2023, 8:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #687

     
Anwenoit
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 44.446

Full Time Homo Sapiens
 
 
post 30/10/2023, 8:44 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 30/10/2023, 9:28)

Widzę że ktoś dalej nie rozumie że mylą mu się dwa osobne języki. Po drugie ten cytat to szczere glupoty,radosny pseudonaukowy bełkot.
*



Człowieku, odpowiedziałem tylko kmatowi, nic mi się nie myli, a czy "bełkot" - nie wiem
I kto tu nie czyta ze zrozumieniem, ja się pytam?

Dlatego właśnie nie będę z tobą rozmawiał, EOT i over & out z mojej strony
 
User is offline  PMMini Profile Post #688

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.994
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 30/10/2023, 8:53 Quote Post

edycja postu
welesxxi

QUOTE
I kto tu nie czyta ze zrozumieniem, ja się pytam?

No nie wiem. Ja akurat wszystko rozumiem. Jak jest z tobą nie mam pojęcia

QUOTE
ktoś dalej nie rozumie że mylą mu się dwa osobne języki

Ktoś kto napisał ten tekst (bełkot) myli dwa języki. Czy cytujący dalej je myli? Można tak mniemać albowiem nie komentuje sam owego tekstu krytycznie

Ten post był edytowany przez welesxxi: 30/10/2023, 10:19
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #689

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.994
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 30/10/2023, 9:04 Quote Post

QUOTE
niektórzy naukowcy

Którzy?

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 30/10/2023, 9:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #690

48 Strony « < 44 45 46 47 48 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej