Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konkwistadorzy - biali bogowie, Legenda Ameryki prekolumbijskiej
     
nerf_smerf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 190
Nr użytkownika: 63.217

 
 
post 16/02/2010, 22:40 Quote Post

QUOTE(Vergilius @ 16/02/2010, 21:53)
QUOTE
Tak na marginesie dodam iż wiedza zawarta w podręcznikach też jest znikoma. Większość podręczników mam więcej ilustracji niż tekstu, co bardziej przypomina gazetę niż podręcznik.


No cóż, jesteśmy w innym kręgu kulturowym. Podobne ubolewanie czułem, gdy o wojnie o sukcesje hiszpańską w moim podręczniku wspomniano raptem raz i to w jednym zdaniu... My Polacy, żyjemy tylko mitem powstań, cierpień narodu polskiego i II WŚ. Historii nie zmienimy.
*




I tak uważam, że historia uczona w Polskich szkołach stoi na przyzwoitym poziomie. Każdy licealista potrafi co nieco powiedzieć o niemal wszystkich krajach europy. Moja szkoła miała, nie wiem czy jeszcze ma, szkołę partnerską we Francji i były z nimi wymiany. Co bardziej bystrzy potrafili o Polsce powiedzieć tyle: wojna zaczęła się u nas, Auschwitz, Solidarność. Znali papieża i Wałęsę.
Grunwald? Odsiecz Wiedeńska? RON? Pierwsza konstytucja w Europie? Polacy w armii napoleona? Zupełna dla nich abstrakcja. Jeszcze gorzej jest u Hiszpanów oni jedynie wiedzieli, że byliśmy komunistami, a Szwedzi nie wiedzieli o potopie i o wspólnym królu!
Z tymi nacjami miałem kontakt i o Polskę oraz jej historię (iście "małomiasteczkowe" podejście) pytałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
IndiTemplar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 59.794

Dominik
Stopień akademicki: Najpierw matura !
Zawód: Wolnomularz
 
 
post 16/02/2010, 23:10 Quote Post

Kiedyś w telewizji uczennica elitarnego gimnazjum w Warszawie została zapytana co to Holocaust, odpowiedziała " no to było to miejsce gdzie żydów zabijano". NO to mówi samo za siebie ! no i tak na marginesie to odbiegamy od tematu, lada post zjawi się to Administrator ! Więc kończmy debatę o poziomie polskiego szkolnictwa. offtopic.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/02/2010, 11:58 Quote Post

Jako przyczynek do dyskusji o tym, że migrujące do Ameryki ludy nie musiały być jednolite antropologicznie proponuję ten artykuł:

http://archeowiesci.wordpress.com/2010/02/...ludu/#more-4722

http://wyborcza.pl/1,75476,7549503,Archeol...NA_czytana.html

Wprawdzie dotyczy ludu zasiedlającego Grenlandię, ale chodzi o ten sam proces migracyjny - i proszę zobaczyć, nie dość że jest to lud który nie pozostawił bezpośrednich następców, to jeszcze różny genetycznie od obecnych rdzennych mieszkańców Grenlandii... Kto wie czy kiedyś nie zostaną odkryte szczątki jakiegoś przedstawiciela ludu odmiennego genetycznie i antropologicznie od obecnych Indian, który wraz z nimi przekraczał cieśninę Beringa i zaginął w pomroce dziejów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 23/04/2010, 22:41 Quote Post

w legendzie o wirakoczy jest jeden szczegół, podawany zgodnie mianowicie Wirakocza szedł z południa na północ!
To chyba wyklucza wikingów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Rafael Van Ghione
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 65.795

Rafal Sobczak
Zawód: student
 
 
post 24/05/2010, 15:09 Quote Post

QUOTE(MW77 @ 23/04/2010, 22:41)
w legendzie o wirakoczy jest jeden szczegół, podawany zgodnie mianowicie Wirakocza szedł z południa na północ!
To chyba wyklucza wikingów.
*


Ale św. Brendana już niekoniecznie. A wyczytałem gdzieś hipotezę: podobno ten irlandzki mnich, dopłynął do okolic dzisiejszej Kolumbii, skąd podjął 2 wyprawy jedna na tereny Peru, druga do Meksyku
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 24/05/2010, 17:17 Quote Post

A moze jednak jakies echa zasiedlania Polinezji?.W tamtejszych mitach jest mowa o bialych bogach i okretach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 30/05/2010, 23:11 Quote Post

QUOTE(mariusz 70 @ 24/05/2010, 18:17)
A moze jednak jakies echa zasiedlania Polinezji?.W tamtejszych mitach jest mowa o bialych bogach i okretach.
*


DODATKOWO BÓG KTÓRY MIAŁ SPROWADZIĆ POLINEZYJCZYKÓ DO ICH NOWEGO DOMU NA WYSPACH BYŁ BIAŁY I MIAŁ NA IMIĘ TIKI, W PERU BYL ZNANY JAKO KON-TIKI LUB WIRAKOCZA:)
CZYTAŁEM ŻE NIEKTÓRZY POLINEZYJCZYCY W MOMENCIE ODKTYCIA PRZEZ NASZYCH, MIELI BIAŁĄ SKÓRĘ I TWIERDZILI ŻE WYWODZĄ SIĘ OD KRÓLEWSKIEGO RODU.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 31/05/2010, 1:44 Quote Post

Pewnie u Daenikena smile.gif?
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 31/05/2010, 5:43 Quote Post

Np.przez oswiedzajacych Wyspe Wielkanocna w XVIII w.Petit-Thouarda czy Roggeveena.Biali ci tubylcy to juz moze nie byli,ale ludnosc dzielila sie zdecydowanie na dwie grupy etniczno-spoleczne.Jedni zdecydowanie dominowali wzrostem,a nawet mieli brody.Tyle wspomnienia podroznikow,pozostaly nawet wykonane rysunki przedstawiajace tych ludzi.Oczywiscie mozna dyskutowac czy to jakies echa zasiedlen wysp Pacyfiku,ale jednak jest to slad ,ze jacys tajemniczy wysocy brodacze sie po tych wyspach krecili.
Wiecej wiary w nieodkryte Vergiliusie.Przypominam Sumerow i niedawno odkryte "biale" mumie w Chinach. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 31/05/2010, 8:27 Quote Post

Co innego jednak, stwierdzenie różnic w wyglądzie mieszkańców i sugerowanie na tej podstawie istnienia w przeszłości dwóch grup osadników, co innego twierdzić, że skoro w micie Bóg był biały, to było to odbiciem przybycia białych na wyspy. smile.gif
Oczywiście mit czasem może zawierać w sobie odwołania do pewnych rzeczywistych wydarzeń, ale tłumaczenie tego tylko i wyłącznie na zasadzie błędnego zrozumienia dawnych zdarzeń jest nadużyciem. Mit może równie dobrze być ahistoryczny i nie zawierać w sobie żadnych aluzji do konkretnych wydarzeń np. mit o genezie rolnictwa. W przypadku zaś mitów wiążących się z genezą danego ludu, tez należałoby zachować ostrożność. Wszakże gdyby wierzyć mitom Polaków, to można by przyjąć, że wzięliśmy się od Sarmatów. Nie chcę twierdzić, ze hipoteza o istnieniu jakiegoś nieznanego ludu, który przed odkryciami geograficznymi błąkał się przez kilka stuleci temu po Pacyfiku, jest hipotezą absurdalną, ale warto mieć na uwadze fakt, że mit, nie jest tym samym typem narracji co tekst historyczny. Osobiście za rdzeń potencjalnej hipotezy uznałbym raczej dane archeologiczne, pamiętniki i wspomnienia marynarzy, oraz dane dostarczone przez antropologów i genetyków. smile.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 31/05/2010, 10:38 Quote Post

QUOTE
Np.przez oswiedzajacych Wyspe Wielkanocna w XVIII w.Petit-Thouarda czy Roggeveena.Biali ci tubylcy to juz moze nie byli,ale ludnosc dzielila sie zdecydowanie na dwie grupy etniczno-spoleczne.Jedni zdecydowanie dominowali wzrostem,a nawet mieli brody.Tyle wspomnienia podroznikow,pozostaly nawet wykonane rysunki przedstawiajace tych ludzi.Oczywiscie mozna dyskutowac czy to jakies echa zasiedlen wysp Pacyfiku,ale jednak jest to slad ,ze jacys tajemniczy wysocy brodacze sie po tych wyspach krecili.
Wiecej wiary w nieodkryte Vergiliusie.Przypominam Sumerow i niedawno odkryte "biale" mumie w Chinach. smile.gif


Być może, przepraszam, ale jestem trochę hmm... zrażony. Ale tak ciągnąc za język, skąd więc dokładnie wiadomo, że byli biali? I czy ja wiem, czy to coś nadzwyczajnego smile.gif? I w Afryce zdarzają się Albinosi. Najbardziej intrygujące byłoby to, na jaką to się działo skale u Polinezyjczyków (tj. domniemane przeze mnie albinostwo).
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Arderyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 196
Nr użytkownika: 54.496

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/05/2010, 17:48 Quote Post

Gdzieś tam rolleyes.gif czytałem, że Polinezyjczycy cenili sobie jasny kolor skóry, toteż co bardziej zamożne osoby(a zwłaszcza urodziwe córy miejscowych watażków) starały się unikać pracy i długiego przebywania na słońcu i mogły mieć skórę jaśniejszą od pozostałych (zdaje się ze podobnie było u nas z arystokracją). Możliwe że przybysze z europy którzy bawili na wyspach krótki czas takie osoby brali za te z innego, nie polinezyjskiego pochodzenia wink.gif

Przed przybyciem Polinezyjczyków Oceanię zamieszkiwał inny lud, prawdopodobnie spokrewniony z ciemnoskórymi Melanezyjczykami - może z przemieszania się tych dwóch ras wziął się nietypowy wygląd części mieszkańców Polinezji w dobie europejskich odkryć??
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 1/06/2010, 5:52 Quote Post

Brody mieli Panowie,brody smile.gif
Oczywiscie,ze o niczym to nie swiadczy,tak samo jak mity preklumbijskich indian.Czasami jednak dzieki archeologi mity zdaja sie sprawdzac.Jeszcze ok.30 lat temu smiano sie z chinskich opowiesci o jakis bialych osobnikach,az tu nagle takich odkopano i to w sporej ilosci.Z pewnoscia nasze wnuki smiac sie beda z naszej ignorancji i naiwnosci bo nauka wciaz postepuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
rubik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 68.386

Rafa³ Kalend
 
 
post 22/10/2010, 18:43 Quote Post

QUOTE(Dawid91 @ 4/09/2008, 17:31)
Dawno temu dowiedziałem się, że podbój Ameryki ułatwiła Europejczykom legenda, funkcjonująca wśród Indian o białym bogu, który przybył na ich kontynent by nauczyć ich uprawy roli, rzemiosła, pisma i wielu innych pożytecznych umiejętności. Został jednak podstępnie wygnany, ale obiecał, że powróci.  Legenda jak każda inna - myślałem. Ale ostatnio przeczytałem, że ten bóg (wg legendy oczywiście) miał używać znaku krzyża. Nasuwają mi się tu także zwyczaje i wierzenia niektórych cywilizacji, zbieżne z Europejskimi, np.:
a. bogom Majów służyli mnisi
b. Inkowie praktykowali spowiedź, posty, modlitwy, pokutę.

Wiem, że wydaje się to nieracjonalne, ale czy istniałaby możliwość, by jacyś chrześcijańscy misjonarze przybyli do Ameryki na wiele lat przed Kolumbem i próbowali chrystianizować rdzennych mieszkańców Ameryki?
*


Według mnie to nie chrześcijańscy misjonarze a starożytni fenicjanie kryją się za białym brodatym bogiem.To oni mogli uczyć indian rzemiosła,rolnictwa itp.Później zostali wygnani przez tychże indian.Dokąd uciekli?Polecam książkę "Wyprawa Kontiki"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 22/10/2010, 18:53 Quote Post

QUOTE
Dokąd uciekli?Polecam książkę "Wyprawa Kontiki"

"Wyprawa Kon-tiki" nie jest pracą naukową.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej