Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jamestown: polscy fachowcy od wytwarzania potażu,
     
BBudowniczy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 99.060

Stopień akademicki: mgr
Zawód: in¿ynier
 
 
post 6/11/2016, 12:18 Quote Post

QUOTE(Hrod Loptrsson @ 5/11/2016, 16:26)
Do książek zajrzę jak je zdobędę.
Ale są też inne kwestie - tak sobie myślę - początek XVII wieku, może nawet koniec XVI (bo nie wiem kiedy zaczęto przygotowania do wyprawy), jakaś polska puszcza, jakieś nasze -wybaczcie wink.gif - dziady borowe zajmujące się produkcją smoły, potażu (...) jakie oni mieli wyobrażenia o świecie???
*



Nie rób z tych pierwszych polskich osadników "ciemnego luda" i "dziadów borowych", w XVII wieku Polska była potęgą jeśli chodzi o technologię i produkcję szkła. Oto oni:

"Michał Łowicki, kupiec z Londynu; Jan Mata z Krakowa, producent mydła; Jan Bogdan z Kołomyi, ekspert od smoły, żywicy i budowy statków; Stanisław Sadowski z Radomia, budowniczy domów; i sam autor Zbigniew Stefański z Włocławka, producent szkła. "

link

To byli polscy przedsiębiorcy którzy pojechali za ocean zapewne skuszeni pieniędzmi i sława, tak jak wielu ówczesnych europejskich osadników, żaden z nich nie zostawiał szałasu w głębokiej polskiej puszczy skuszony do wyjazdu paciorkami. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 6/11/2016, 13:28 Quote Post

QUOTE
Zbigniew Stefański w swoich pamiętnikach "Memorial Commercatoris" wydanych w 1625 roku w Amsterdamie podaje skład pierwszej polskiej delegacji w Ameryce.

Ktoś potrafi coś więcej powiedzieć o tych pamiętnikach, których autentyczność podobno się kwestionuje?

Nawiasem mówiąc, sam artykuł podlinkowany przez przedmówcę nie budzi zaufania:
QUOTE
Już w roku 1266 Koszalin uzyskał samorząd na prawie lubeckim, z prawem do połowu ryb i handlu morskiego. Ale dopiero w latach 1331-33 miasto nabyło wieś Jamno, a mieszczanin Jan Spruth kupił połowę jeziora Jamno wraz z mierzeją, dzięki czemu Koszalin uzyskał bezpośredni dostęp do morza. Wkrótce gród i osada Unieście stały się portem rybackim i handlowym. Małe statki zwane szkunerami, o pojemności do 40 łasztów, wyposażone w 1-2 maszty z żaglem oraz do 10 wioseł, budowano na placu Mikołaja przed Bramą Młyńską (obecnie plac Kilińskiego).

Jakie szkunery w średniowieczu, do diaska?!
QUOTE
Na cześć patrona wyprawy, króla Jerzego I, została założona osada Jamestown (początkowo pisano "James His Towne"),

Jerzy to George, James to Jakub. Król brytyjski Jerzy I panował w latach 1714-1727. W czasie zakładania Jamestown, królem angielskim był Jakub I.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
MightyQuinn
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 100.467

Thomas
Stopień akademicki: Pieronek
Zawód: Adwokat ale nie w PL
 
 
post 6/11/2016, 23:46 Quote Post

Sprobujmy ten link, z ciekawosci. Nie jestem pewien ile tutal zrodel oryginalnych a ile syfu, ale odpowiedz zostawie poszukiwajacym. W miedzyczasie moze uda mi mi sie znalesc jakies "prirmary sources" w netach, chociaz watpie.


https://archive.org/stream/jamestownpioneer...age/26/mode/2up


A tak bardziej na serio, aby dowiedziec sie o losach tych pierwszych naszych kolonistow w USA, to prawdopodobnie musimy siegnac po oryginalne zrodla w bibliotekach. Pewnie gdzies w Anglii, listy "indentured servants" w koloniach na poczatku 17 wieku, bo niestety takimi zdaje sie byli pierwsi polscy rzemieslnicy w Ameryce Pln. mimo swojego doswiadczenia w zawodzie, oraz listy pasazerow statkow przybywajaych do kolonii w roku 1609 i pozniej. Wiem ze wielu naszych historykow jezdzi do UK na kwerendy wiec moze w wolnym czasie ktos sie by postaral? Lub moze w Harvard lub Yale, jesli tak, to sprobuje sam, ale watpie, tam glownie sa doki dotyczace kolonii w Stanach Polnocnych.

Ten post był edytowany przez MightyQuinn: 7/11/2016, 2:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Marek Atyliusz Regulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 100.953

Przemek J.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: jurysta
 
 
post 23/01/2017, 14:03 Quote Post

Kilka lat temu oglądałem film dokumentalny na ten temat w TVP Polonia. Film zrobił Eugeniusz Starky w 2014 r., trwa ca. 42 minuty i opowiada właśnie historię pierwszych Polaków za Wielką Wodą. Na Filmwebie nie ma go uwzględnionego - ale tytuł to chyba "Pierwsi Polacy w Ameryce". Jest do obejrzenia na Youtube (pod tytułem "400 lat Wolnych Polaków w Ameryce").

Co do informacji zawartych w filmie się nie wypowiem, bo nie wiem czy były przez kogoś weryfikowane.
Generalnie film podaje, z tego co pamiętam, że dnia 1 X 1608 r., na statku Mary&Margaret przybyło na statku 5 (choć spotkałem się kiedyś z opinią, że 6) polskich osadników - 2 szlachciców i 3 rzemieślników. Polacy w kolonii mieli zajmować się (tak jak częściowo podano we wcześniejszych postach) także budową studni, produkcją mydła, produkcją szkła (nasi rodacy budować mieli piece hutnicze), pozyskiwaniem produktów leśnych (smoła) i obróbką drzewa. Jeden z kolonistów - Zbigniew Stefański - pozostawić miał pamiętnik tzw. "Pamiętnik handlowca" ("Memoralium Commercatoris" vel "A Mercantilist's memoir" czy też "Memoirs of a Merchant") z którego pojawia się w filmie sporo cytatów. W sumie nie ma sensu streszczać całości - Polacy pochodzić mieli z różnych części Polski, ale na pewno część z nich przybyła do kolonii, już nie z RON, a z Holandii i Anglii, gdzie żyli. Z wyznania mieli ci Polacy być protestantami. Mieli mieć za żony Holenderki czy Niemki (jeden z Polaków pisał o, jeśli dobrze pamiętam, o swojej kochanej Bercie z Haarlemu). W okolicach 1620 r. miało ich być kolonii ok. 50 osób.
W dużym skrócie to tyle - tak jak napisałem na początku - nie wiem, czy informacje, które film podaje były weryfikowane przez historyków.Są na pewno ciekawe i częściowo na pewno prawdziwe (o obecności Polaków wspominać mają pamiętniki Johna Smitha i Records of the Virginia Company of London).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej