Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historyk, Jako powinien i jaki nie powinien być?
     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 29/10/2005, 20:32 Quote Post

Czy sądzicie, żeby zostać dobrym historykiem, trzeba być do tego jakoś dysponowany? Czy jakieś cechy charakteru, umiejętności mają wpływ na to, że niektórzy ludzie są do tego zawodu lepiej dysponowani? Pomijam tutaj wszelkie sprawy związane ze studiowaniem tej nauki. Chodzi mi o inne kwestie. A może jesteście w stanie wymienić jakichś znanych historyków, którzy stali sie sławni nie dzięki swemu kunsztowi, ale charakterowi, nadzyczajnym zdolnościom itd.?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 29/10/2005, 20:38 Quote Post

Osobiście uważam, że historyk musi być:
  • ciekawski
  • dociekliwy
  • cierpliwy
  • no i musi lubić hitorię
Bez tego, trudno być "kimś" wśród historyków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 29/10/2005, 21:52 Quote Post

QUOTE
Osobiście uważam, że historyk musi być:
ciekawski
dociekliwy
cierpliwy
no i musi lubić hitorię
Bez tego, trudno być "kimś" wśród historyków.

Uważam, że dokładnie to co napisał szanowny kolega P.Ż. Do tego dorzuciłbym takie cechy jak:
- oczytanie
- zamiłowanie
- umiejętność kojarzenia faktów
- selekcja materiału
Może jeszcze coś, ale póki co tylko to przychodzi mi na myśl.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 29/10/2005, 23:31 Quote Post

Historyk winien formulowac swe konkluzje oparierajac sie na materialach zrodlowych. W procesie tym selektywny dobor zrodel moze okazac sie problematycznym gdyz moze on oddalic a nie zblizyc historyka do prawdy!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 30/10/2005, 19:08 Quote Post

Przede wszystkim historyk jeśli chce uczyć innych musi być pasjonatem. Mój stary nauczyciel od historii sam przyznał, że zdawał na historię tylko dlatego, żeby nie robić niczego wspólnego z matematyką. Nie musze dodawać, że na jego lekcjach wszyscy się nudzili...

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 30/10/2005, 21:30 Quote Post

QUOTE
Przede wszystkim historyk jeśli chce uczyć innych musi być pasjonatem. Mój stary nauczyciel od historii sam przyznał, że zdawał na historię tylko dlatego, żeby nie robić niczego wspólnego z matematyką. Nie musze dodawać, że na jego lekcjach wszyscy się nudzili...

No to typ niezły blink.gif . Ja miałem za to w podstawówce nauczycielkę, że jak pytam się jej " Czy coś tam zdarzyło się tam czy tu " to ona odpowiadała " Tak, tak masz rację ". blink.gif . Widać że nietrudno trafić na osoby, które na codzień nie interesują się historią, nie czytają książek tylko wyuczone na blache z podręczników i studiów przekazują następnym pokoleniom. Mam nadzieję, że to tylko malusieńki procent wszystkich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Joannaa
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 7.484

Stopień akademicki: Kuna archiwalna
Zawód: Uczennica liceum
 
 
post 31/10/2005, 18:58 Quote Post

Moim zdaniem, historyk powinien być przede wszystkim osobą:

1. ciekawą przeszłości, by nigdy nie nudziło go to, czym się zajmuje i by zawsze wiedział, że jest jeszcze wiele rzeczy, które mogą go zaciekawić.

2. spokojną i cierpliwą- badanie przeszłości wymaga wiele czasu i cierpliwości. Czasami trzeba przezwyciężyć wszelkie przeciwieństwa losu i starać się uparcie drążyć jakiś temat.

3. zorganizowaną- by nie pogubić się w natłoku dat i wydarzeń. Również po to, by umieć dobrze zorganizować sobie czas, jaki trzeba poświęcić na badanie źródeł.

Uważam, że dobry historyk nie powinien być również z natury cholerykiem. Powinna go raczej cechować spokój, rozwaga (w końcu coś się wynosi z tej historii :-)) i umiłowanie prawdy.

Z cech "wyuczonych" powinien być z pewnością wykształcony, w miarę wszechstronny i zdolny. No i powinien mieć intuicje.. :-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Tymoteusz Bojczuk
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 12.235

Tymoteusz Bojczuk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pisarz
 
 
post 26/01/2006, 2:01 Quote Post



Historia jest zazwyczaj opisywaniem najważniejszych wydarzeń z przeszłości, a te są zwykle zagadnieniami szeroko pojętej władzy. W starożytności uważano zatem, że historyk musi choć trochę otrzeć się o władzę jakiegokolwiek szczebla w swoim życiu. Sam mechanizm władzy jest bowiem na przetrzeni wieków ten sam (prawa, rozkazy, zarządznia, ich wykonywanie itp.), i jeśli ktoś się z nim nie zapoznał, nie może zrozumieć samego, tego najistotniejszego zjawiska, który jest osnową całej historii.
Trzaba poczuć wiatr władzy współczesnej, by móc mówić o tych co zamilkły. Dlatego Tukidydes, Tacy i Cezar tak górują nad współczesnymi historykami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Great_Cucumber
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 1.174

 
 
post 4/02/2006, 15:37 Quote Post

Co łączy następujące osoby: Bronisław Geremek, Jacek Kuroń, Karol Modzelewski, Adam Michnk, Roman Giertych, Donald Tusk, Bronisław Komorowski, żeby wspomnieć tych najlepiej mi znanych. Zagadka panie Bojczuk.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Michał Kraków
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 13.803

Michal T
Stopień akademicki: Uczen
Zawód: Uczen
 
 
post 4/02/2006, 15:56 Quote Post

Pierwsza sprawa historykiem niemożna zostacz,historykiem czeba się urodzić
a takie cech które muszą być to
-dobry historyk musi to traktować jako pasje nie tylko jako zawud który wykonuje i może go żucić kiedy chce
-dobry historyk to krasomówca który potrafi opowiedzieć o ziemniaku tak że będzemy wielbic tego ziemniaka i będziemy zafascynowani
-dobry historyk jeśli uczy w szkole powinien świadczyc życiem nienaganie i dawać wzór do naśladowania i ciekawić swoich uczniów oraz zarażać bakcylem miłości do historii
(znam takiego nauczuciela jest nim mgr Piotr Grochowski z Krakowa)
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
deu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 12.843

Stopień akademicki: dr
 
 
post 5/02/2006, 15:02 Quote Post

Do tych wszystkich cech, które się już pojawiły, ja bym dodał tzw. umiejętność trafiania do odbiorcy. Nie ważne czy chodzi o odczyt, wykład, książkę, artykuł czy cokolwiek innego - historyk jeżeli chce się podzielić efektem swoich badań i poszukiwań naukowych powinien to zrobić tak, żeby odbiorcę zachęcić. Sam gościłem na wykładach wielu cenionych przeze mnie historyków, niestety na niektórych wykładach usypiałem i to nie z powodu mojego podejścia do historii, ale przez to, że ich odczyt był nieciekawie prowadzony... albo się ma dar oratorstwa, albo nie ... smile.gif

P.S.
QUOTE(Michał Kraków @ 4/02/2006, 16:56)
-dobry historyk musi to traktować jako pasje nie tylko jako zawud który wykonuje i może go żucić kiedy chce
*


Sugerowałbym małą powtórkę z ortografii tongue.gif

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 18/03/2006, 15:25 Quote Post

Według mnie dobry historyk musi się historią pasjonować, znać szczegóły, umiec opowiadać, i to ciekawie, oprócz tego musi ciągle czytać jakieś książki historyczne by ciągle się doszkalać, a najlepiej - jeśliby sam prowadził jakieś badania i pisał książki. No i dobrze by było, aby był ekspertem w jednej dziedzinie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Grocal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.483
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student
 
 
post 17/04/2006, 10:26 Quote Post

QUOTE
Według mnie dobry historyk musi się historią pasjonować, znać szczegóły, umiec opowiadać, i to ciekawie, oprócz tego musi ciągle czytać jakieś książki historyczne by ciągle się doszkalać, a najlepiej - jeśliby sam prowadził jakieś badania i pisał książki. No i dobrze by było, aby był ekspertem w jednej dziedzinie.
Nie można być superekspertem ze wsyzstkiego. ale przede wszystkim nie może zanudzać powinien dawać dużo przykładów z życia - jeżeli chodzi o historię po 45'. Konstanthinos z tym oczytaniem różnie bywa, mój historyk z gim sam powiedział że porównując ile widział na studiach a ile teraz to jest to wielokroć mniej a powinno być na odwrót ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Joannaa
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 7.484

Stopień akademicki: Kuna archiwalna
Zawód: Uczennica liceum
 
 
post 17/04/2006, 12:38 Quote Post

Niestety część wiedzy, co jest nieuniknione, wraz z upływem czasu gdzieś nam umyka. A nie zawsze pracując zawodowo mamy czas na ciągłe powtórki zebranych wiadomości i dodatkowo jeszcze ich pogłębianie.

Wydaje mi się, że dobry historyk powinien być więc w pewnien sposób ukierunkowany na daną dziedzinę, co nie wyklucza tego, że co najważniejsze powinien posiadać głębokie wykształcenie humanistyczne i w stopniu bardzo dobrym znać całą historię. Nie ma chyba nic gorszego jak zbyt wcześne wyspecjalizowanie się, przez które nieraz zaniedbujemy np. inne okresy, tematy niż te preferowane przez nas samych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 17/04/2006, 13:04 Quote Post

To ja dodam jeszcze coś:
Znajomość języków obcych! To generanie jest warunek jakiejkolwiek kariery uczelnianej (wiem ze wszedzie trzeba umiec no ale tutaj szczególnie wazne to jest bo trzeba znac tez wielokrotnie odmiany języka z przeszłości nie tylko łacine ale np rosyjski w odmianie z XIX wieku albo staro francustki itp)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej