Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojny średniowieczne na Pomorzu
     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 27/05/2014, 18:56 Quote Post

QUOTE
Aha. Czyli ta książka Komudy jest poświęcona wojnie trzynastoletniej? Czy może raczej przygodom polskiego rycerza, które to przygody luźno związane są z wojną?


Ktoś, kto przeczytał, wie o co mi chodzi. W przeciwnym razie, nie ma zbytnio o czym rozmawiać.

Ten post był edytowany przez Prince: 27/05/2014, 18:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/05/2014, 19:14 Quote Post

QUOTE(Prince @ 27/05/2014, 19:56)
QUOTE
Aha. Czyli ta książka Komudy jest poświęcona wojnie trzynastoletniej? Czy może raczej przygodom polskiego rycerza, które to przygody luźno związane są z wojną?


Ktoś, kto przeczytał, wie o co mi chodzi. W przeciwnym razie, nie ma zbytnio o czym rozmawiać.
*


I można tę myśl przenieść na całość informacji o Wojnie Trzynastoletniej w temacie o walkach w okolicy Słupska. Ale, że mało kulturalnie zbywasz innych tutaj rozmawiających zapytam, co w książce p. Komudy możemy przeczytać nt. Pomorza Środkowego? Ty czytałeś, nie powinieneś mieć żadnych problemów z odpowiedzią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 27/05/2014, 21:28 Quote Post

QUOTE(Prince @ 27/05/2014, 18:56)
QUOTE
Aha. Czyli ta książka Komudy jest poświęcona wojnie trzynastoletniej? Czy może raczej przygodom polskiego rycerza, które to przygody luźno związane są z wojną?


Ktoś, kto przeczytał, wie o co mi chodzi. W przeciwnym razie, nie ma zbytnio o czym rozmawiać.
*



Kochanie, nie tylko przeczytałem, ale nawet mam audiobooka na dysku. I stąd wiem, że nie jest to książka poświęcona wojnie trzynastoletniej na obszarze Pomorza Środkowego (na terenie którego raczej się nie toczyła ta wojna), a o przygodach pewnego rycerza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 27/05/2014, 21:47 Quote Post

QUOTE
Kochanie, nie tylko przeczytałem, ale nawet mam audiobooka na dysku. I stąd wiem, że nie jest to książka poświęcona wojnie trzynastoletniej na obszarze Pomorza Środkowego (na terenie którego raczej się nie toczyła ta wojna), a o przygodach pewnego rycerza.


To świetnie. A zatem, każdy kto ją przeczytał, powinien zauważyć liczne nawiązania do wojny trzynastoletniej. Poza tym, z tego co wiem, obszar tego konfliktu rozciągał się szeroko na Pomorzu. Trudno mi powiedzieć, czy rozprzestrzenił się także w okolice Słupska, ale w kierunku Chojnic (jeśli można uznać to miejsce za Pomorze Środkowe) lub Świecina z pewnością.

Ten post był edytowany przez Prince: 27/05/2014, 21:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 27/05/2014, 21:52 Quote Post

No są nawiązania, bo podczas wojny jest akcja powieści usadowiona. I jest to ciekawa powieść, aczkolwiek zdarzały się temu autorowi zdecydowanie lepsze. Ale nie jest ta powieść godna polecenia w celu dowiedzenia się czegoś o konfliktach na Pomorzu Środkowym. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 28/05/2014, 0:23 Quote Post

QUOTE(Prince @ 27/05/2014, 22:47)
Trudno mi powiedzieć, czy rozprzestrzenił się także w okolice Słupska,
*


user posted image
Zapewniam, że w książce o Słupsku nic nie ma, chyba, że tylko o istnieniu. Autora wątku interesuje Słupsk, więc-daj se chłopok spokój wink.gif

Ad rem-istnieje książka o konfliktach gryficko-brandenburskich z Infortu, czy czegoś tam-można poszperać.

Ten post był edytowany przez Tromp: 28/05/2014, 0:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 28/05/2014, 0:33 Quote Post

Proszę bardzo:
http://ssh.apsl.edu.pl/
Do przejrzenia i postudiowania. Może coś się znajdzie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 18/06/2014, 20:23 Quote Post

Niestety, ale Pomorze Środkowe nie jest środkiem Pomorza Gdańskiego, czy Pomorza Przedniego. To taki "sztuczny region" pomiędzy Zachodnim i Gdańskim Pomorzem. O, tak o to na mapie wygląda: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...ubdivisions.png To proponowane granice województwa środkowopomorskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 18/06/2014, 20:37 Quote Post

A zajrzyj sobie w mapkę historycznego Pomorza Zachodniego: http://www.najigoche.kaszuby.pl/foto/artykuly/391.jpg

Świnoujście leży mniej więcej pośrodku (no, może bliżej jednej trzeciej).

Ten post był edytowany przez Eamr: 18/06/2014, 23:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 18/06/2014, 22:12 Quote Post

Nie wiem dokładnie, jaki teren można uznać za to "Pomorze Środkowe", to przyznałem. Wysunąłem jedynie możliwość, że mogą to być Chojnice. Link nie jest tutaj potrzebny. Ni mniej, ni więcej jest to środek Pomorza. Oczywiście nie musi to być prawda, jak każdy mogę się mylić. Odwołując się do wojny trzynastoletniej, wskazałem że jeżeli obszar tego konfliktu dotarł tam, do Chojnic, to znaczy, iż był rozległy i mógł także dojść do tamtejszych terenów (powiedzmy, że jest jeszcze Świecino). Zarzucanie mi nieznajomości geografii jest bezzasadne, gdyż nawet nie ma takiego województwa. Więc można się tylko domyślać o jaki teren mniej więcej chodzi. Jeśli już mamy być tacy dokładni, to prędzej byłoby to Pomorze Gdańskie, gdyż Słupsk się właśnie na nim znajduje. Sam wiem dobrze, że tak raczej wygląda, bo pochodzę z tego regionu. Tutaj nie mówi się o tym "Pomorzu Środkowym". Być może jest tak, jak myślę, a może nie jest.

Ten post był edytowany przez Eamr: 18/06/2014, 23:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 18/06/2014, 22:33 Quote Post

QUOTE
Nie wiem dokładnie, jaki teren można uznać za to "Pomorze Środkowe", to przyznałem. (...) Zarzucanie mi nieznajomości geografii czy jest bezzasadne, gdyż nawet nie ma takiego województwa.

Stańmy na tym, że i autor wątku nie określił jakie granice ma wg niego Pomorze Środkowe. Dyskutujemy w dziale Średniowiecze, kiedy województwa nie istniały ale dzisiaj za tę krainę uważa się tereny leżące na zachód od dawnego Pomorza Gdańskiego (czyli Lęborka) do mniej więcej Koszalina. A Chojnice leżały na terytorium Pomorza Gdańskiego.
Jedno też wiemy na pewno, najbardziej interesują go okolice Słupska.

Także pewnie z nas wszystkich najbardziej pomógł emigrant wink.gif

Ten post był edytowany przez Eamr: 18/06/2014, 23:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 18/06/2014, 22:44 Quote Post

Usunięte: off-top terytorialno-pogodowy, niekontrolowane kąsanie adwersarzy tudzież insza szara maź. W konsekwencji:

1. elchullogrande: ostrzeżenie za wycieczki personalne. Doceniam zdolność prorokowania, zalecam wyciągnięcie wniosków.
2. Prince: ostrzeżenie oraz urlop 8-dniowy za radosne bimbanie na geografię oraz bicie piany. Jeszcze jedna cyferka i… wiesz co.

Eamr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/07/2014, 23:09 Quote Post

W lipcu 1433 roku strona krzyżacka wysłała w okolice Słupska rejzę mającą być rewanżem za ataki Bogusława IX na Nową Marchię. Zaatakowano Połczyn i Polanów oraz okoliczne wsie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej