Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Próba aukcji wojska na Sejmie 1744,
     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/02/2018, 3:52 Quote Post

Opracowano szczegółowo nowy komput z stosownym wyliczeniem potrzebnych środków finansowych oraz powołaniem administracji skarbowej do ich ściągania i rozliczania.

Czy ktoś ma może szczegółowy etat tego komputu? U prof Zielińskiej znalazłem informacje w przemówieniu Kanclerza Załuskiego że: najpierw w autoramencie cudzoziemskim miano uzupelnić jednostki o szeregowców (wg etatów saskich?). Nastepnie powołać Regiment Grandmuszkieterów czyli szkołe rycerską. Nastepnie gdy reforma skarbowa się powiedzie (mieliśmy utalentowanego , skrupulatnego i uczciwewgo kandydata współautora reformy) potroić liczbe szeregowców i pocztowych.
Osttanim czwartym elementem było powołanie landmilicji w wyskosci 10000 żołnierza złożonej z wojsk powiatowych, wojsk ordynackich, piechoty wybranieckiej po policzeniu na nowo łanów wybranieckich i sołtysich w dobrach królewskich.


 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 28/02/2018, 8:10 Quote Post

Z tego co kojarzę na szybko - nikt nie przedstawił etatu w publikacji. Jeżeli w ogóle istnieje (nie spłonął), prawdopodobnie znajduje się w AGAD jako część podzespołu dotyczącego sejmu grodzieńskiego z 1744.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/02/2018, 23:14 Quote Post

Szkoda. Ponoć aukcja była tak drobiazgowo przygotowana pod względem strony finansowej jak i składu komputu. Sądziłem że ktoś w publikacji przed wielkim paleniem archiwów zdążył coś wyskrobać na ten temat. smile.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 1/03/2018, 8:48 Quote Post

Nie wszystkie uległy spaleniu. Tego nie wiem.

Na pewno część zasobu dotyczącego sejmu 1744 znajduje się w Poznaniu w zespole Akt Braci Czeskich, większość zapewne w AGADzie. U prof. Zielińskiej nie znajdziesz takich informacji. Pomimo tego, że jej twórczość jest wybitna, nigdy nie zajmowała się na poważnie sprawami wojskowymi Rzeczpospolitej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/03/2018, 9:03 Quote Post

U Ciebie znalazłem info że 1738 przy ówczesnej próbie aukcji wojska miało to być 32500 porcji. A w 1744 juz na Sejmie maskując prawdziwe zamiary - zerwanie Sejmu - Hetman WK walną liczbę 100000 porcji. wink.gif To też znalazłem u Ciebie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 1/03/2018, 9:11 Quote Post

To informacja zaczerpnięta albo od Ratajczyka albo od Życińskiego. Nie mam teraz pod ręką mojej książki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 1/03/2018, 12:59 Quote Post



QUOTE
walną liczbę 100000 porcji.


Cóż to jest przy 276.000 porcji postulowanych wcześniej przez zwolenników Leszczyńskiego. laugh.gif .

Natomiast jeśli chodzi o skład armii wg projektu 1738 roku, to miała ona obejmować regiment łanowy w dotychczasowej formie. Prawdopodobnie z tego właśnie względu przyjęto etat wynoszący nieco ponad 32500 porcji (32000 porcji plus 560 porcji regimentu łanowego).
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej