Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mickiewicz
     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 26/01/2006, 13:14 Quote Post

QUOTE(jleeuk @ 26/01/2006, 13:25)
Cieszcie sie, ze mamy w Polsce ORANGE, France Telekom, Litwinskiego Wieszcza, a jak chesz cos powiedziec to twoj problem.
Chcialbym widziec Wasze miny,w chwili wychwalania sie "Litwincowi" ze Mickiewicz to Polski Super Narodowy Wieszcz.
*



z mówieniem jak ze śpiewaniem - każdy może (w wolnym kraju)
Ale najlepszym sposobem na niplanowane miny, jest przygotowanie się do rozmowy, mówienie o czym sie wie, lub zawsze mądre milczenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 26/01/2006, 13:34 Quote Post

QUOTE
z mówieniem jak ze śpiewaniem - każdy może (w wolnym kraju)

Dlatego Białorusini do Mickiewicza się nie przyznają - Łukaszenko im zabrania.

Jleuuk - powiedz mi, czy wiesz co to jest Rzeczpospolita Obojga Narodów ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
jleeuk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 13.462

jlee
Stopień akademicki: inz
Zawód: grafik
 
 
post 26/01/2006, 15:04 Quote Post

Krecimy sie w kolko.
Niestety wiekszosc Polakow tak jak i ja nie jestem przygotowany na takie "minowe" zasadzki.Gdyz na J.polskim nigdy nie wspomina sie o tym ze Mickiewicz to moze Zyd, Polak, Litwiniec, Bialorusin czy ktokolwiek. Przyszedlem z tematem tutaj do fachowcow spytac jak to jest z tym "Naszym Wspolnym" wieszczem. Jako grafik nie zajmujacy sie na codzien literatura piekna z pojeciem licealnym mialem prawo zaskoczyc sie kiedy Litwin mowi, ze Mickiewicz to Litwin. Dla mnie bylo to zaskoczeniem i tyle a nie powinno, gdyz jesli sie kogos wynosi na miano narodowego wieszcza nie powinien miec on zadnej "skazy" powinien bronic sie sam.
I chcialbym zamknac ten temat bo pytania czy wiesz co to...
zaczynaja byc zenujace, Bo przez 100 lat Polski wcale nie bylo a mimo to ludzie urodzeni pomiedzy Bogiem a Odra czuli sie Polakami w przeciwenstwie do kogos kto pisal Litwo Ojczyzno Moja...
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Inny Tomek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 312
Nr użytkownika: 4.534

 
 
post 26/01/2006, 15:15 Quote Post

QUOTE(jleeuk @ 26/01/2006, 15:05)
I chcialbym zamknac ten temat bo pytania czy wiesz co to...
zaczynaja byc zenujace, Bo przez 100 lat Polski wcale nie bylo a mimo to ludzie urodzeni pomiedzy Bugiem a Odra czuli sie Polakami w przeciwenstwie do kogos kto pisal Litwo Ojczyzno Moja...
*


Podejrzewam, że większość mieszkanców dorzecza Odry raczej mało się czuła Polakami w czasie zaborów, a i wcześniej też raczej nie. Jednak komunistyczna edukacja i "Ziemie Odzyskane" dokonały spustoszenia sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 26/01/2006, 16:15 Quote Post

Nie moge się z tobą zgodzić... Za Bugiem też mieszkali Polacy i głównie to oni tworzyli Polską kulturę.
Mickiewicz z Nowogródka, Słowacki z Krzemieńca, Fredro ze Lwowa...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 26/01/2006, 17:07 Quote Post

Kurcze, ciekawy temat, tyle bzdur wypisanych... czemu go wcześniej nie zauważyłem? smile.gif
QUOTE
W podstawowce przekrzykujemy sie w recytacji LITWO OJCZYZNO MOJA...

Czas, żeby zrozumieć, że Litwa u Mickiewicza nie oznacza państwa ani narodu, ani języka, tylko jedną z ziem polskich - tak widział to sam Mickiewicz. Sytuacja jest podobna do następującej: ja mieszkam na Warmii, czuję się oczywiście Polakiem i załóżmy, że jestem poetą i piszę wiersze o Warmii, jako o moim ukochanym zalesionym i zajeziorowanym (wink.gif) kawałku świata, o mojej ojczyźnie (choć dziś mówi się raczej "mała ojczyzna", kiedyś "ojczyzna" była po prostu ziemią ojców, mogła to być i jedna wioska); po czym, kilkadziesiąt lat później, Warmia staje się oddzielnym państwem i Warmiacy uważają mnie za ich narodowego poetę... kompletny absurd. Litwa to to samo co Małopolska, Pomorze czy Mazowsze dla współczesnego Polaka. Mickiewicz, choć to może brzmi absurdalnie, był Polakiem, a dokładniej Litwinem, tak jak ja jestem Polakiem, a dokładniej Warmiakiem. Współczuję Litwinom i Białorusinom, że w tak nędzny sposób poszukują swojej tożsamości narodowej. Mickiewicz po litewsku nie umiał ani słowa (przesada, jakieś ludowe dialektyzmy znał, ale zupełnie języka nie rozumiał) - taki to z niego Litwin.
QUOTE
ostatnio litwincow. Kiedy powiedzialem im ze Mickiewicz to polski pisarz, pekali ze smiechu.

Być może dlatego, że Mickiewicz to poeta, nie pisarz...? rolleyes.gif Aha - i: Litwinów, nie Litwińców.
QUOTE
Nie bardzo rozumiem dlaczego tak bardzo polacy "podniecaja" sie Mickiewiczem skoro on z Polska ma tyle wspolnego co Rolandas Paksas.

Wątpię, czy Rolandas Paksas napisał kiedykolwiek coś w tym guście (cytuję z samych tylko "Dziadów" III):

[przedmowa:]

Polska od pół wieku przedstawia widok z jednej strony tak ciągłego, niezmordowanego i niezbłaganego okrucieństwa tyranów,...
(...)
Dzieje męczeńskiej Polski obejmują wiele pokoleń i niezliczone mnóstwo ofiar; krwawe sceny toczą się po wszystkich stronach ziemi naszej i po obcych krajach.
(...)
Wtenczas podniesiono na cały ród polski prześladowanie powszechne, które coraz stawało się gwałtowniejsze i krwawsze. Wystąpił na scenę pamiętny w naszych dziejach senator Nowosilcow. On pierwszy instynktową i zwierzęcą nienawiść rządu rosyjskiego ku Polakom wyrozumował jak zbawienną i polityczną, wziął ją za podstawę swoich działań, a za cel położył zniszczenie polskiej narodowości. Wtenczas całą przestrzeń ziemi od Prosny aż do Dniepru i od Galicji do Bałtyckiego Morza zamknięto i urządzono jako ogromne więzienie. Całą administracją nakręcono jako jedną wielką Polaków torturę, której koło obracali carewicz Konstanty i senator Nowosilcow.
(...)
[Nowosilcow] założył główną kwaterę katostwa w Wilnie, w stolicy naukowej prowincji litewsko-ruskich. Były wówczas między młodzieżą uniwersytetu różne towarzystwa literackie, mające na celu utrzymanie języka i narodowości polskiej. Kongresem Wiedeńskim i przywilejami imperatora zostawionej Polakom.
(...)
skazano kilkudziesięciu studentów do min sybirskich, do taczek, do garnizonów azjatyckich. W liczbie ich byli małoletni, należący do znakomitych rodzin litewskich. Dwudziestu kilku, już nauczycieli, już uczniów uniwersytetu, wysłano na wieczne wygnanie w głąb Rosji jako podejrzanych o polską narodowość.
[widać to wyraźnie: rodziny litewskie - ale przecież narodowość polska! - G2A]
(...)
Autor chciał tylko zachować narodowi wierną pamiątkę z historii litewskiej lat kilkunastu: (...) do litościwych narodów europejskich, które płakały nad Polską jak niedołężne niewiasty Jeruzalemu nad Chrystusem, naród nasz przemawiać tylko będzie słowami Zbawiciela: (...)

[z Dziadów III:]

A wiesz ty, co to będzie z Polską za lat dwieście?
* * *
Tyran wstał - Herod! - Panie, cała Polska młoda / Wydana w ręce Heroda.
* * *

Itd., itd. Na koniec daję najwyraźniejszy przykład, obalający marną tezę o "litewskości" Mickiewicza: ["Dziady" cz. III, "Ustęp"]

Chodziły wieści, że żołnierz zdeptany
Był młodym chłopcem, rekrutem, Litwinem,
Wielkiego rodu, księcia, grata synem;
Że ze szkół gwałtem w rekruty oddany,
I że dowódzca, nie lubiąc Polaka,
Dał mu umyślnie dzikiego rumaka,
Mówiąc: "Niech skręci szyję Lach sobaka"
.


"Litwin" to, powtórzę jeszcze raz, u Mickiewicza Polak pochodzący z Litwy...
QUOTE
I wcale nie nazywa sie Mickiewicz tylko adamus mickevicius z litewska.

Primo: po litewsku mówią na niego Adomas Mickevičius. Paskudna językowa cecha przekręcania nazwisk; my już z niej wyrośliśmy, zostawiając spolszczone tylko często używane nazwiska (Szekspir, Galileusz, Monteskiusz... Szopen już trąci myszką).

Secundo: To, że tak na niego mówią, nie oznacza, że zmienili mu nazwisko. Nazywa się on Mickiewicz, Adam Bernard, syn Mikołaja Mickiewicza, szlachcica, który był i czuł się, tak jak on, Polakiem - i tak jak on był wielkim polskim patriotą.
QUOTE
Malo mamy polskich poetow?

Fakt; Polacy posiadają o niebo większy "panteon" poetów i jakichkolwiek innych artystów niż Litwini. Ale co z tego? Wyznajesz kulturalny socjalizm? Każdemu narodowi po równo artystów? laugh.gif

Pozdr.
G2A
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
jleeuk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 13.462

jlee
Stopień akademicki: inz
Zawód: grafik
 
 
post 27/01/2006, 10:55 Quote Post

Dziekuje bardzo za rzetelna odpowiedz. O to wlasnie chodzilo osobie, ktora nie bardzo miala pojecie o sprawie i przyszla na forum rozwiac watpliwosci. Jeszcze raz dziekuje za prace wlozona w przygotowanie sie do odpowiedzi.

Natomiast odpowiedzi w stylu:
QUOTE(memex @ 26/01/2006, 13:03)
Kolego, to jest tylko Twój wyłącznie problem. Skoro nie masz innych, ważniejszych - wypada Ci tylko pozazdrościć.
*



nie maja najmniejszego sensu poza podgrzewaniem atmosfery i jak to ktos wczesniej napisal, lepiej madrze milczec.
Pozdrawiam serdecznie historykow.org
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 27/01/2006, 11:04 Quote Post

Może dla zrozumienia polskości Mickiewicza i fenomenu(z dzisiejszego punktu widzenia) Rzeczpospolitej Obojga Narodów warto zapoznać się z ostatnim numerem wydawnictwa Christianitas i artykułem "My Sarmaci". smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 27/01/2006, 11:16 Quote Post

QUOTE(jleeuk @ 27/01/2006, 11:55)
Pozdrawiam serdecznie historykow.org

Poczułem się szczególnie wyróżniony poprzez zacytowanie moich słów w Twym ostatnim poscie wink.gif Dlatego też Cię pozdrawiam i życzę trochę więcej samodzielności w myśleniu i w poszukiwaniu oczywistych dowodów na ściśle polski charakter twórczości Mickiewicza. Wystarczyło chociażby sięgnąć po jakieś jego dzieło i byłoby po sprawie. Ty natomiast wolałeś dramatyzować i nawet oskarżać polski sytem edukacyjny o urabianie uczniów od małego w celu wmówienia im, że Mickiewicz to Polak. Przyznasz, że brzmiało to troszkę dziwnie smile.gif Zarzucając mi "podgrzewanie atmosfery" sam mogłeś swój pierwszy post zredagować ciut delikatniej, np. nie używając zwrotu "Nie bardzo rozumiem dlaczego tak bardzo polacy "podniecaja" sie Mickiewiczem". Przyznasz, że trochę to było drwiące i obraźliwe. Może teraz po wyczerpującej odpowiedzi G2A stać Cię będzie na jakieś "Przepraszam - byłem w błędzie - macie prawo się podniecać. Zrobiłem niepotrzebny wiatr marynarką" wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.730
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 27/01/2006, 12:18 Quote Post

A najśmieszniejsze jest to, że całe zamieszanie bierze się ze zdania Litwo ojczyzno moja..... zdania rozpoczynającego dzieło, które jak żadne inne opisuje Polaków.
Mickiewicz kiedy je popełniał chciał podkreślić dlaczego ten naród popadł w tak ciężkie terminy i co ma zrobić, żeby się z nich wykaraskać.

QUOTE
przepraszam kazdego kogo urazilem.

i
QUOTE
Ja też 


Czyli za Mickiewiczem : kochajmy się!*

* podkreślam zwrot za Mickiewiczem, a nie za ekipą z parady równości
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 5/03/2006, 10:58 Quote Post

Ja nigny nie lubiałem Mickiewicza, choć chodzę do liceum jego imienia. Już za wieszcza wolałbym Słowackiego, był z Krzemieńca, ale to przecież Korona, a nie Litwa... A na epopeję narodową powinni dać "Wojnę chocimską" Potockiego, byłaby zdecydowanie lepsza... Bo "Pan Tadeusz" to jedno wielkie, przereklamowane dziadostwo, niczego nie wnosi do kultury, chyba że poloneza... Jakby to napisał kto inny, to pewnie co trzeci Polak by o tym nie słyszał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 5/03/2006, 23:33 Quote Post

Zabawne, bo to chyba nie Mickiewicz reklamował "Pana Tadeusza", tylko "Pan Tadeusz" Mickiewicza. Dzisiaj co trzeci Polak by o Adamie nie słyszał, gdyby tego nie napisał.
Wymieniony przez ciebie Słowacki strasznie nie lubił się z Mickiewiczem, ale to on, jako pierwszy, dostrzegł wielkość tego dzieła, które jest całkiem ciekawe i trzeba przyznać, iż miło się je czyta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
JaKres
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 8.488

 
 
post 6/03/2006, 0:32 Quote Post

tak dla przypomnienia
http://univ.gda.pl/~literat/pol/piesn.htm
ps. podyskutuj o tworczości Mickiewicza z tym Litwinem, bedziesz miał ubaw ty
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 6/03/2006, 9:13 Quote Post

Vitam

Ale chciałbym też zwrócić uwagę na to, że nie ma żadnego Wysokiego Urzędu Patentowego, w którym moglibyśmy sobie zastrzec wyłączność na Mickiewicza. Jeśli Litwini czy Białorusini też chcą uważać go za swojego - to chyba dobrze?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 6/03/2006, 15:57 Quote Post

Ba! Nawet wspaniale. To tylko podkreśla, że Mickiewicz był tak wielkim Polakiem, że wszyscy chcieliby zrobić sobie z niego wieszcza narodowego... rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej