Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
38 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Podręczniki Do Historii
     
Ciubus
 

III ranga
***
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 256
Nr użytkownika: 582

 
 
post 22/05/2004, 15:13 Quote Post

Otwieram dyskusję na temat podręczników do Historii w szkołach...

Jakich używacie?? wydawnictwo , autor itd.

Czy podręczniki spełniają wasze oczekiwania? A może spodziewaliście się ciekawszej oprawy graficzno-wizualnej?? Czy wprowadzono jakieś innowacje? Czy według was, nauczyciele dokonali trafnego wyboru podręczników?

Do dyskusji zapraszam wszystkich, nie tylko uczniów.... rolleyes.gif ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 22/05/2004, 15:40 Quote Post

Vitam

Do dyskusji zapraszam wszystkich, nie tylko uczniów.... (Ciubus)

W kwestii formalnej - wszystkich się nie da; ja dawno za sobą mam czas, w którym pamiętałem choćby to, jak wyglądały moje podręczniki, że o P.T. Autorach już nie wspomnę... rolleyes.gif
Ale inna sprawa że ja się uczyłem historii jeszcze za Ustroju Słusznie Minionego, więc do obecnych miały się one nijak...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
new_account
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 1.077

 
 
post 22/05/2004, 23:16 Quote Post

Bardzo bym byl rad gdyby sie ktos na ten temat wypowiedzial, poniewaz chodze do LO, gdzie mam silny nacisk kladziony na matematyke i fizyke z bardzo duzym pominieciem historii. Problem tkwi w tym, ze chcialbym zdawac mature z historii jako dodatkowy przedmiot kolo matematyki. I w tym momencie nie wiem prawie kompletnie z jakich najlepiej podrecznikow korzystac... A moze uwazacie, ze lepiej jest sie uczyc z mniej "szkolnych" ksiazek. Jezeli tak to poprosilbym chociaz o podanie takich tytulow, ktore z powodzeniem zastapia program wymagany w liceum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ciubus
 

III ranga
***
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 256
Nr użytkownika: 582

 
 
post 23/05/2004, 9:53 Quote Post

QUOTE(new_account @ May 23 2004, 12:16 AM)
Bardzo bym byl rad gdyby sie ktos na ten temat wypowiedzial, poniewaz chodze do LO, gdzie mam silny nacisk kladziony na matematyke i fizyke z bardzo duzym pominieciem historii. Problem tkwi w tym, ze chcialbym zdawac mature z historii jako dodatkowy przedmiot kolo matematyki. I w tym momencie nie wiem prawie kompletnie z jakich najlepiej podrecznikow korzystac... A moze uwazacie, ze lepiej jest sie uczyc z mniej "szkolnych" ksiazek. Jezeli tak to poprosilbym chociaz o podanie takich tytulow, ktore z powodzeniem zastapia program wymagany w liceum.

No to bracie znalazłeś sprzymierzeńca smile.gif Ja jestem uczniem klasy o profilu Matematyczno-Fizyczno-Informatycznym. rolleyes.gif
Rad byłbym gdybyś podał poziom na jakim chcesz zadawać maturę z historii....
Czy to będzie rozszerzony poziom czy też matura na poziomie podstawowym. ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 23/05/2004, 10:18 Quote Post

Hmm ja właśnie skończyłem studia zaoczne - oczywiście z historii smile.gif więc nie wiem czy takie podręczniki się przydadzą... cóż jednak kilka wymienię: korzystałem z dwóch serii (kupując książki na przemian zależnie który okres wydawał mi się lepiej opracowany w danej serii) - jedna to wydawnictwa "Trio" - z tej mam "Historię starożytną" pod redakcją Pani Marii Jaczynowskiej - bardzo dobra książkami "Oświecenie" Maciszewskiego . Druga seria to wydawnictwo PWN - świetnie opisany "Wiek XVI-XVII" Wójcika i Roztworowskiego "Wiek XVIII". Hmm... nie pamiętam skąd miałem średniowiecze bo to wypożyczałem ale chyba też z Trio. Na sam koniec studiów kupiłem
"Najnowszą historię świata 1945-95" - wydawnictwo literackie.

Do historii Polski korzystałem z tzw. czworaczków - oczywiście pierwszych trzech części z wiadomych względów książki wydane w PRL. Ale ciekawe też jest nowe wydanie "Polska - losy państwa i narodu" dwa tomy czarna okładka na pewno znana z empików i księgarni.

Oczywiście korzystałem z całego mnóstwa książek, o których nie będę pisał a sądzę, że i to, co napisałem przyda się do matury tylko w niewielkim zakresie bo chyba znacznie mniejsze książeczki są tam chyba wymagane. Myślę że dla uzupełnienia wiedzy ogólnej te podręczniki się przydadzą...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
TCG
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 795

 
 
post 23/05/2004, 14:19 Quote Post

Ja osobiście, jako uczeń LO, który za rok pragnie wystartować na jeden z leprzych uniwersytetów w Polsce... korzystam prócz podręcznika także z wydawnictwa PWN, Historia Powszechna (Wójcik, Manteufell... ). Jest to oczywiście jakies wyzwanie z zapamiętaniem takiego zakresu materiału, dlatego też, niektóre tematy opracowywuje z podręcznika...

A co do samych podręczników, to będąc ostatnio w ksiągarni w poszukiwaniu takowych... natrafiłem na mase podręczników beznadziejnych, w których połowa książki dotyczy kultury czy też gospodarki, a tematy czysto polityczne poruszane są o bardzo zakrojonej treści.

Jednym z takich podręczników, którego nie polecam jest podręcznik WPIS-u (zrówno w zakresie podstawowym jak i rozszerzonym)

Zaś bardzo przypadł mi do gustu podręcznik autorstwa A. Wypustka i M. Wójcika "Starozytnosć, Średniowiecze" - jestem ciekaw czy takze pozostałe epoki sa tak świetnie opracowane przez to wydawnictwo.

Polecam także korzystanie z książki VADEMECUM MATURZYSTY. najlepsze na rynku z jakim się spotkałem jest z Wydawnictwa Oświata (taka żółta okładka)

Myśle, że z takim zestawem (PWN Historia Powszechna, podręczniki (najlepiej w liczbie mnogiej) oraz vademecum) można spokojnie przygotować się do matury czy też na studia...

Za rok powiem jak mi poszło smile.gifsmile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
TCG
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 795

 
 
post 23/05/2004, 14:28 Quote Post

Aha, mam pytanie. Otóż, szukam dobrego podręcznika na wzór historii powszechnej PWN, ale dotyczącą wieku XX. Niestety historia powszechna pwn obejmuje zakres jedynie do roku 1918. A ja nie umiem zyć samymi podręcznikami do LO smile.gif

Może ktoś zna dobry podręcznik do XX !?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 23/05/2004, 14:47 Quote Post

Ale podręczniki z poziomu podst. to są extra, widziałem u kumpla, chyba tylko 2-3 strony na temat drugiej wojny - parodia !! laugh.gif , chyba też więcej obrazków jak tekstu tongue.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ciubus
 

III ranga
***
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 256
Nr użytkownika: 582

 
 
post 23/05/2004, 15:45 Quote Post

Ja osobiście korzystam z serii podręczników do Historii wydawnictwa Nowa Era...
Dzieje Starożytne - Leszek Mrozewicz, Robert Śniegocki
Średniowiecze - Marek Kamiński, Grażyna Pańko, Robert Śniegocki
Od renesansu do czasów napoleońskich - Marek Kamiński, Robert Śniegocki
Od kongresu wiedeńskiego do I wojny światowej - Robert Śniegocki

Nie mogę narzekać, podręczniki są bardzo dobre..... ale aby nasycić swoją ciekawość muszę sięgać do innych form informacji smile.gif tablice historyczne, książki, net.... itd. ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 23/05/2004, 16:09 Quote Post

QUOTE(TCG @ May 23 2004, 03:28 PM)
Aha, mam pytanie. Otóż, szukam dobrego podręcznika na wzór historii powszechnej PWN, ale dotyczącą wieku XX. Niestety historia powszechna pwn obejmuje zakres jedynie do roku 1918. A ja nie umiem zyć samymi podręcznikami do LO smile.gif

Może ktoś zna dobry podręcznik do XX !?

W moim poście podałem tę pozycję: "Najnowsza historia świata 1945-95" - wydawnictwo literackie. BVardzo gruba 1000stron ale mi osobiście sie podobała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
FANG
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 870

 
 
post 23/05/2004, 22:06 Quote Post

dokładnie Sokal ja się uczę w 3 klasie gimnazjum i widząc że na temat 1 wojny św. piszą parę stron w czym na temat polityki czy gospodarki(ja to nazywam wosem)90 % to chce mi się do tego wydawnictwa napisać list o treści następującej:"wy se w h*** lecicie???"
po prostu brak słów......
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 13/06/2004, 16:40 Quote Post

Właśnie zdaję na studia (no 2 tygodnie), najlepiej jest mi się uczyć z notatek. Robiłem je przez cztery lata - nauka z książek jest o tyle denerwująca, że wkażdej czegoś brakuje - jakiegoś punktu widzenia, jakiegoś aspektu. Dlatego tworząc połączenie podręczników i innych książek w notatkach jest najbardziej efektywne do nauki (przynajmniej dla mnie)
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 13/06/2004, 21:51 Quote Post

Kurcze, mój podręcznik do historii autorstwa Wypustek & Wójcik jest bardzo przeciętny. Wprawdzie, ja mam historie bardzo okrojoną - zaledwie w pierwszej i drugiej klasie liceum po jednej godzinie, a to nie jest prawie nic(a ja chce zdawać historie na poziomie rozszerzonym na maturze). Szczerze mówiąc więcej miejsca zajmuja mapki i obrazki, albo jakies obrazy. Tekst śmieszny, bo w większości to jest subiektywna ocena charakteru danego bohatera. W skali szkolnej dałbym mu 2.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Jarpen Zigrin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 264

 
 
post 14/06/2004, 19:36 Quote Post

Ja Rożaka do 3 gim. ale jaki by nie byl podrecznik to stara sie pokazac polakow w dobrym swietle niby dobrze bo wzbudza patriotyzm ale nie zawsze cala prawda wychodzi na jaw np: nie ma nic o tym jak to polacy zydow przesladowali w II WŚ tylko o tym jak im pomagali... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Ciubus
 

III ranga
***
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 256
Nr użytkownika: 582

 
 
post 14/06/2004, 19:39 Quote Post

QUOTE(Chrusciel-Monter @ Jun 14 2004, 08:36 PM)
Ja Rożaka do 3 gim. ale jaki by nie byl podrecznik to stara sie pokazac polakow w dobrym swietle niby dobrze bo wzbudza patriotyzm ale nie zawsze cala prawda wychodzi na jaw np: nie ma nic o tym jak to polacy zydow przesladowali w II WŚ tylko o tym jak im pomagali... smile.gif

Może jakieś starsze wydanie ?? smile.gif albo autor przeoczył wink.gif ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

38 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej