Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> IV rozbiór Polski - uczestnicy,
     
czerwonykat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 59.572

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 30/10/2009, 12:33 Quote Post

Jest przyjęte w ogólnej świadomości że w rozbiorze II RP uczestniczyła III Rzesza i ZSRR,czy jednak w rozbiorze Polski nie uczestniczyła również Słowacja oraz Litwa.Zwłaszcza postawa Litwy jest podobna do działań polskich na Zaolziu w 1938.Litwa niby nie sojusznik ZSRR a jednak brała udział w podziale łupów,co prawda po pewnym czasie sama stała się ofiarą.Ale dziś obchodzi się na Litwie 70 lecie wyzwolenia Wilna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 30/10/2009, 12:39 Quote Post

28 września 1939 w podziale granic uczestniczyły tylko III Rzesza i ZSRS, więc to te dwa państwa zostały najbardziej zapamiętane. Słowacja, mimo że uczestniczyła w wojnie przeciw Polsce, odegrała rolę marginalną, zresztą była tylko satelitą Rzeszy. Słowacy nie wykazywali zbytniej chęci do walki z Polakami i często zajmowali dany obszar dopiero gdy został on już opuszczony przez polskie wojska. Więc ofiar było niewiele. Zbyt mało, by można to nazwać wojną polsko-słowacką. A Litwa tylko na sępa załapała się na Wileńszczyznę zdobytą przez Sowietów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 30/10/2009, 15:35 Quote Post

Litwa wzieła to co usytąpiła jej Moskwa

Co miała robić? podziękować i powiedzieć, że tu będzie kawałem niepodległoego kraju, czy zwrócić Moskwie?

Ci, którzy dostali się pod tą straszną okupację litewską mieli przynejmniej więcej szans na ucieczkę dalej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
diawie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 62.813

Zawód: technik
 
 
post 3/03/2010, 20:55 Quote Post

zaciekawił mnie ten temat ponieważ pochodzę z pokolenia którego w szkole uczono historii ale,,według PRL,,czyli Związek Radziecki to nasz najwierniejszy sojusznik a 17 wrzesnia 1939 roku to tylko tak z wizytą wpadł do nas aby nam pomóc utrzymac nasze ziemie z daleka od III Rzeszy /o Katyniu to szeptano w domu a na lekcjach historii nie było dla niego miejsca /więc chciałam sprawdzic jak my dzisiejsi Polacy odbieramy naszą historię więc zapytałam kilku dalszych znajomych o IV rozbiór Polski /dla wiadomości -to były głupie usmieszki ze ja to niby do szkoły chyba nie chodziłam skoro takie bzdury mówię-wiadomo przynali mielismy wojne z Rosją Radziecką 17 IX 1939 ale cooo... o jakich innych zaborcach mowa... to obrazuje jaka jest wiedza i chec poznania dzisiejszego przeciętnego Polaka co działo się wtedy ,a w szkole wiem ze goni się z porogramem i tak jakos po łepkach tej historii dzisiejszej młodziezy uczą -chyba ze ktoś wybitnie zainteresowany tematem to sam do tego dochodzi co i jak było... nie wiem jak to inni odbieraja ale mnie dreszcze przeszły po próbie takiej ankiety domowej roboty /stwierdzili ze mam bzika na punkcie historii i po co mi to zapytali!/

niech ktos mnie oswieci o czym mowa w tym poscie ... nie wspominajac o koszmarnej ortografii.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 4/03/2010, 1:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 3/03/2010, 21:17 Quote Post

Tylko dziękować, że Litwini weszli wtedy na Wileńszczyznę. Niejednemu to skórę uratowało. A tu pisze się, że to także zaborca. dry.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 3/03/2010, 21:40 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 30/10/2009, 13:39)
28 września 1939 w podziale granic uczestniczyły tylko III Rzesza i ZSRS, więc to te dwa państwa zostały najbardziej zapamiętane. Słowacja, mimo że uczestniczyła w wojnie przeciw Polsce, odegrała rolę marginalną, zresztą była tylko satelitą Rzeszy. .
*



Jasne. I twierdzisz, iż Słowacja nie skorzystała nic - a nic terytorialnie za swój udział w napasci ?

QUOTE
Słowacy nie wykazywali zbytniej chęci do walki z Polakami i często zajmowali dany obszar dopiero gdy został on już opuszczony przez polskie wojska. Więc ofiar było niewiele. Zbyt mało, by można to nazwać wojną polsko-słowacką


Słowacy byli drugim agresorem, który zbrojnie, ramię w ramię z Hitlerem wkroczył na tereny IIRP. Słowacy ścierali się znaszym wojskiem na wyznaczonym im obszarze operacyjnym. Brali jeńców. Udało im się zestrzelić nawet jeden nasz samolot. Skoro dla ciebie nie była to agresja - trudno.
 
Post #6

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 3/03/2010, 21:45 Quote Post


[QUOTE]Gronostaj
Tak zaborca , Litwa postąpiła jak paser np : Gronostaju , toczysz spor majątkowy z kuzynem ( bardzo go nie lubisz )o samochód po dziadku , pewnej nocy złodziej go kradnie przy okazji dotkliwie bijąc Twojego kuzyna , potem gangster w świetle dnia daje Ci ww auto , czy to czyni Cie właścicielem , nie w myśl prawa jesteś Paserem .
Poważnie , rozumiem motywy Litwinów ( zapłacili za swoja pazerność włączeniem do CCCP ) , i gdyby przeprowadzili okupacje Wileńszczyzny z spokojem i bez antypolskich ekscesów , uznał bym ten fakt za korzystny niestety Litwini postępowali inaczej .
 
Post #7

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 3/03/2010, 22:10 Quote Post

Po zajęciu Wileńszczyzny Litwini natychmiast wprowadzili to, co najbardziej lubią: właściwą pisownię polskich nazwisk (ze wspomnień mojej znajomej).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 3/03/2010, 22:16 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 3/03/2010, 22:45)
Poważnie , rozumiem motywy Litwinów ( zapłacili za swoja pazerność włączeniem do CCCP )
*


Przecież i tak, i tak musiało do niej dojść.
QUOTE(lancaster @ 3/03/2010, 22:45)
i gdyby przeprowadzili okupacje Wileńszczyzny z spokojem i bez antypolskich ekscesów , uznał bym ten fakt za korzystny niestety Litwini postępowali inaczej .
*


Nie szkodzi. Znikąd się to nie wzięło. My też święci nie byliśmy. Mimo wszystko:
- we Wrześniu zachowali się wobec nas bardzo przyzwoicie.
- późniejsze ich wejście na Wileńszczyznę spadło nam mimo wszystko z nieba. Wolałbyś sowietów?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 3/03/2010, 22:52 Quote Post

[QUOTE]Gronostaj
Co do września 39 , zgoda nie najechali nas z Niemcami , Sowietami i Słowakami , a mogli .
Czy wolałbym Sowietów , oczywiście nie , ale to postępowania Litwinów nie usprawiedliwia ,
Pozdrawiam











 
Post #10

     
czerwonykat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 59.572

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 4/03/2010, 10:57 Quote Post

Z opowiadań rodzinnych wiem że o ile wojsko litewskie zachowywało się przyzwoicie to "niedzielni wojacy" ze Związku Strzelców tzw.szaulisi potrafili wywoływać burdy,demolować polskie lokale,chociaż pełny zakres nienawiści do Polaków,Żydów i Starowierców pokazali dopiero po 1941,przy okazji tropiąc komunistów i "komunistów".Nie znam relacji co do zachowania wojsk słowackich ale z tego co czytałem Hlinkowa Garda nie pozostawiła najmilszych wspomnień wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 4/03/2010, 11:24 Quote Post

Co do Słowaków - to może pamiętali naszą akcje "Łom" i zabór części ich terytorum na korzyść Węgier przy znaczącej polskiej pomocy?

Myśle że jest 1:1
I nie można mieć do nich pretencji.

Do Litwinów też nie można.

Pamiętam "Wodzu prowadz na Kowno!" i grożenie wojną w 1938r.
Też jest 1:1

Moim zdaniem - sprawa zakończona

tadato

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 4/03/2010, 12:39 Quote Post

CODE
Tylko dziękować, że Litwini weszli wtedy na Wileńszczyznę. Niejednemu to skórę uratowało. A tu pisze się, że to także zaborca.

Weszli, bo sowieci im pozwolili. Oni byli tylko narzędziem w rękach sowietów, którzy umiejętnie stosowali zasadę "Dziel i rządź" (tak jak w 1920, kiedy też 14 lipca po zajęciu Wilna 26 sierpnia przekazali je Litwinom). Litwini to płotki przy sowietach.
CODE
Jasne. I twierdzisz, iż Słowacja nie skorzystała nic - a nic terytorialnie za swój udział w napasci ?

A skorzystała? Bo już 8-9 września Słowacy się wycofali z zajętych przez siebie polskich terytoriów.
CODE
Słowacy byli drugim agresorem, który zbrojnie, ramię w ramię z Hitlerem wkroczył na tereny IIRP. Słowacy ścierali się znaszym wojskiem na wyznaczonym im obszarze operacyjnym. Brali jeńców. Udało im się zestrzelić nawet jeden nasz samolot.

No i? To nie zmienia faktu, że ofiar po obu stronach było niewiele - znacznie mniej niż w przypadkach wkraczania Niemców. Słowacy nie byli tak zażarci w walce, jak Niemcy. Temu nie zaprzeczysz.
CODE
Skoro dla ciebie nie była to agresja - trudno.

A gdzie ja napisałem, że nie była? To był agresja - ale mała. Taka agresyjka, jak litewska w sierpniu-wrześniu 1920 podczas wojny polsko-sowieckiej.
CODE
Po zajęciu Wileńszczyzny Litwini natychmiast wprowadzili to, co najbardziej lubią: właściwą pisownię polskich nazwisk

Sowieci wcale nie byli lepsi pod tym względem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 4/03/2010, 12:53 Quote Post

QUOTE
Co do Słowaków - to może pamiętali naszą akcje "Łom" i zabór części ich terytorum na korzyść Węgier przy znaczącej polskiej pomocy?

A powiesz mi, co niby miała wspólnego Republika Słowacka z Rusią Podkarpacką i Akcją "Łom"?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 4/03/2010, 19:44 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 4/03/2010, 12:39)
A skorzystała? Bo już 8-9 września Słowacy się wycofali z zajętych przez siebie polskich terytoriów.
*


Tak, od 21 09.1939 (na mocy porozumienia z Niemcami)
oni nam 752 km2 (ca 30 tys ludzi), wcześniej my im 226 km2 (z 4,5 tys. ludzi).

Przy okazji Słowaków zraziliśmy do siebie że tak powiem "na własne życzenie"
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej