Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Antyczne pochodzenie szlachty - Pałac Krasińskich, Fakty czy szlachecka megalomania
     
barocco
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 100.608

 
 
post 22/11/2016, 11:39 Quote Post

W Warszawie jest pałac Krasińskich, który mijałem wiele razy bez oglądania się na niego. Ale w zeszłym roku przeprowadzono remont i zobaczyłem zupełnie olśniewający budynek.
Zacząłem się przypatrywać zwłaszcza odrestaurowanej dekoracji rzeźbiarskiej na szczycie fasady. Jest tam przedstawiona historia Marka Waleriusza zwanego Corvinusem (łac. "kruk"). Ten kruk powiązali Krasińscy ze swoim Ślepowronem (herb szlahecki) i "wyszło im", że ich ród pochodzi od legendarnego Rzymianiana.

Na stronie Biblioteki Narodowej Biblioteka Narodowa pałac Krasińskich jest informacja i galeria zdjęć historycznych.

To fascynująca opowieść, którą chciałem się podzielić. Wrzucę potem zdjęcia ze zbliżeniem dekoracji rzeźbiarskiej i z opisem, który znalazłem w sieci.

Czy znacie ten obiekt? Czy wiecie o innych przykładach tego typu? Jak powszechny był to mit szlahecki i czy inne rody, również w taki sposób, jak Krasińscy (budując okazały pałac), chciały uświetnić swoje nazwiska?[SIZE=1]Załączony obrazek

Ten post był edytowany przez barocco: 22/11/2016, 11:41
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Mazin82
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi
 
 
post 22/11/2016, 14:33 Quote Post

Osobiscie na tym zdjeciu pierwsze co to wali mnie po oczach ten kretynski zolty pegaz przed budynkiem...
Ja rozumiem laczenie historii z nowoczesnoscia... ale... no tego akurat nie rozumiem...

Wracajac do tematu...
Pierwsze co przychodzi mi do glowy to nasz przeswietny rod Pacow, ktory tez wmowil sobie, ze pochodzi od Rzymian, do tego stopnia, ze identyfikowal sie z wloskim rodem Pazzich a swieta pochodzaca z tegoz rodu uznal za wlasna patronke.
A ze troche tych rezydencji Pacowie mieli, gdzies tam na pewno podobne "antyczne" dekoracje przemycili. Kiedys o tym czytalem wiecej, ale juz nie pomne.
Swoja droga zastanawia mnie czy wyszukiwanie sobie zacnych korzeni nie mialo tez drugiego celu - tj. rywalizacji o lepszych przodkow z innymi szlacheckimi rodami.
W kraju w ktorym teoretycznie kazdy acan byl acanowi rowny, licytowanie sie o to kto mial starszego i zacniejszego prapraprapra... moglo ta rownosc nie raz nie dwa przechylic na korzysc danego rodu/delikwenta.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 22/11/2016, 14:50 Quote Post

No to jest ciekawe że szlachta tak ogólnie pochodziła od Sarmatów, natomiast jak już szczególnie (tzn. jakiś konkretny ród) miał posiadać starożytnego przodka to wychodziło mu zwykle na Rzym ;-)

Co do swoistej "mitologii" to tutaj możesz sobie podglądnąć które herby były spowinowacone z Pompejuszem, Aleksandrem Wielkim... a nawet Jazonem, Noe czy Abrahamem:
http://www.wilanow-palac.pl/mityczne_pocho...lacheckich.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Radek8484
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.033
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 22/11/2016, 16:12 Quote Post

Wedlug Rocznikow Flodoarda (916-966) panstwo wschodniofrankijskie graniczylo na wschodzie z Sarmatami i Wenedami.

Fragmenty tekstu:
"Heinricus aeque, in ipsis Sarmatarum finibus (...)"

"Otto rex qui quandam Wenedorum magnam obsederat urbem, nomine Proadem (...)"

"Contra quos Otho rex cum Burislao Sarmatarum principe (...)"

"Post hoc bellum pugnavit rex Otho cum duobus Sarmatarum regibus; et suffragante sibi Burislao, quem dudum sibi subdiderat, victoria potitus est."

"Otho rex bellum adversus Sarmatas habuit."

Przynaleznosc etniczna nadwislanskich Sarmatow oraz Wenedow z antycznych zrodel jest nieznana...Byc moze byli to przodkowie Slowian zachodnich.

Ten post był edytowany przez Radek8484: 22/11/2016, 16:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej