Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

38 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PiS: partia, programy, przywodcy, elektorat, Wszystko na ten temat

Czarny Smok

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA

post 7/09/2010, 14:32 Quote Post

"Dlaczego ludzie głosują na PiS?
Ja tego nie rozumiem. Przywódcy PiS są dla mnie osobiście ludźmi niepoważnymi i dość prymitywnymi.
Może ktoś się wypowie o tym, co widzi w PiS?
Może mnie przekona?"

User is offline  PMMini Profile Post #1

pseudomiles

VII ranga
Nr użytkownika: 38.593

post 7/09/2010, 15:36 Quote Post

Początek PiS wziął się z tego, że Lech Kaczyński jako minister sprawiedliwości spodobał się licznym, bo starał się zaostrzyć prawo wobec bandytów, co było i jest rzeczą słuszną. Inną przyczyną jest, że PiS to jak dotąd jedyna partia, która próbowała faktycznie powalczyć z mafią w Polsce. Jeszcze inna przyczyna jest taka, że PiS uchodzi za prawicę. Kolejny powód polega na tym, że jest to spora partia, więc działa na ich korzyść konformistyczny czynnik w postaci teorii o straconym głosie, która każe głosować na dużych. Ważnym powodem jest także niechęć do Platformy, co powoduje głosowanie na PiS na zasadzie mniejszego zła.

Osobiście cenię bardziej PiS od Platformy, ale nie na tyle by na nich głosować.

Ten post był edytowany przez pseudomiles: 7/09/2010, 15:37

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

balum

Sągorsi
Nr użytkownika: 46.347

post 7/09/2010, 15:42 Quote Post

W każdym społeczeństwie ok. 18% to ludzie nastawienie na nie. Tacy antysystemowi, którym się generalnie nic nie podoba. Są przeciw. Dawny elektorat Tymińskiego, Leppera, ROPu itd. Teraz grana nich skutecznie Jaro.

User is offline  PMMini Profile Post #3

Lucinho

III ranga
Nr użytkownika: 55.183

Stopień akademicki: mgr
Zawód: ekonom

post 7/09/2010, 15:43 Quote Post

Dlatego że coś robią dla szarych obywateli, dlatego ze zaostrzyli KK, próbują się uporać ze czkawkami PRLu - wykup mieszkań, sprawa działek. Wspierają takie instytucje jak ABW, CBA, IPN. Odkostaniają prokuratury. Każdy wie że w Polsce pozostały układy, układziki na najwyższych szceblach. Czemu tak ciężko było rozwiązać mafię Wołomińską czy Pruszkowską, czemu prywatyzacja po części przebiegała w sposób skandaliczny (Górażdże, Hortex), czemu w Czechach opłacało się wydobywać węgiel na maszynach gorszych niż u nas? Nikt nie interesował się Śląską Mafią Węglową a kres sprawy zakończyła blondynka z giwerą... "bo państwo policyjne" rolleyes.gif

Każdy widzi że przestępczość spadła, to za PISu zostały zmiejszone podatki. Niektórym odpowiada polityka zagraniczna PISu (np Gruzja). Twarde stanowisko w UE, nie jak ŚP. rząd Milera wracający z bodajże z Kopenhagi i chwalący się sukcesem w postaci kwot mlecznycy... 4 razy mniejszych na jednego obywatela niż w Danii, albo okrojonymi dopłatami do rolnictwa... gdzie tu europejska sprawiedliwość? W starej UE takich podziałów nie było.

I tak se można PISać smile.gif partia nie jest idealna, więc jak to mówią wyborcy PO lub SLD dla mniejszego zła!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Lucinho

III ranga
Nr użytkownika: 55.183

Zawód: ekonom

post 7/09/2010, 15:49 Quote Post

QUOTE(balum @ 7/09/2010, 15:42)
W każdym społeczeństwie ok. 18% to ludzie nastawienie na nie. Tacy antysystemowi, którym się generalnie nic nie podoba. Są przeciw. Dawny elektorat Tymińskiego, Leppera, ROPu itd. Teraz grana nich skutecznie Jaro.
*

tak jak w każdym społeczeństwo są 18-25 latki co myślą że świat podbiją a zostają z kredytami mieszkaniowymi na nieruchomości 3x przeszacowane

tak jak liczba wyborców UPRu maleje wraz z wiekiem, obowiązkami i odpowiedzialnością za rodzinę, póki może to gra na nich Mikke

tak jak Tusk gra na podatnikach smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

mobydick1z

Błękitno-purpurowy Matuzalem
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Zawód: Jakiś jest.

post 7/09/2010, 16:54 Quote Post

QUOTE(Lucinho @ 7/09/2010, 15:49)
tak jak liczba wyborców UPRu maleje wraz z wiekiem, obowiązkami i odpowiedzialnością za rodzinę, póki może to gra na nich Mikke

tak jak Tusk gra na podatnikach smile.gif
*

Już kiedyś odpisałem komuś twierdzącemu, że ja jako sympatyk UPR, w czasie gdy byłem studentem dziennym nikt mnie nie utrzymywał i na wszystko sam musiałem i muszę nadal zapracować. Dlatego zbeształem tego człowieka, który twierdził, że elektorat UPR bierze się ze studentów nieznających życia. Jest to oczywistą głupotą. Z jednej strony dlatego, że teraz studenci (coraz częściej aby móc studiować)sami pracują na własne życie. Ci, którzy głosują na UPR rekrutują sie bardzo często z osób pracujących na Wyspach i ciężko pracujących fizycznie dla studiów. Dlatego UPR, bo to faktycznie jedynie partia liberalna w Polsce w odróżnieniu do PO, która jest coraz bardziej bliska PiS. To jednak tylko taka dygresja.
Co do tematu, to zakończcie już tą wojnę tematami o PiS i PO. Niczego to nie rozwiązuje i tylko skłóca naród.

User is offline  PMMini Profile Post #6

krakowiak

VI ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik

post 7/09/2010, 22:26 Quote Post

PiS jest partią altruistyczną, a Platforma oportunistyczną. Dlatego jak ktoś uważa, że nie powinno być tak łatwo, chce coś zmienić w tym państwie głosuje na PiS. Komu się podoba i chce aby wszystko było po staremu to głosuje na kogoś innego.
Kolejna rzecz: PiS za nic ma media i sondaże. To tez może popełnić każde "szaleństwo" nie oglądając się na spadki czy wzrosty poparcia. Ale tak już niestety jest w przypadku ludzi z charakterem.
Program PiS jest skierowany raczej do tych mniej zamożnych Polaków i bardzie do małych ośrodków niż wielkich miast. PiS jest tez w sojuszu z "Solidarnością" bo ma bardzo lewicowy program społeczny, nakierowany na ochronę miejsc pracy.
Na czele PiS stoi dawny terenowy działacz KOR - Jarosław Kaczyński. Po Michniku i Wałęsie najwybitniejszy polityk polski ostatnich dwudziestu lat i podobnie jak oni uchodzący za charyzmatycznego. Stad jedni go uwielbiają, a inni nienawidzą. W dawnych czasach uchodził za człowieka "środka" specjalistę od zawierania sojuszy i tworzenie różnych "konsensusów". Jego dziełem - do czego się już dziś nie przyznaje - było powołanie Mazowieckiego na urząd premiera, czy ochrona reform Balcerowicza. Jemu tez swoją prezydenturę zawdzięcza, w dużej mierze Wałęsa.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Kamaz73

Pancerny Inseminator
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy

post 8/09/2010, 0:53 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 7/09/2010, 23:26)
PiS jest partią altruistyczną, a Platforma oportunistyczną. Dlatego jak ktoś uważa, że nie powinno być tak łatwo, chce coś zmienić w tym państwie głosuje na PiS. Komu się podoba i chce aby wszystko było po staremu to głosuje na kogoś innego. 
Kolejna rzecz: PiS za nic ma media i sondaże. To tez może popełnić każde "szaleństwo" nie oglądając się na spadki czy wzrosty poparcia. Ale tak już niestety jest w przypadku ludzi z charakterem.
Program PiS jest skierowany raczej do tych mniej zamożnych Polaków i bardzie do małych ośrodków niż wielkich miast. PiS jest tez w sojuszu z "Solidarnością" bo ma bardzo lewicowy program społeczny, nakierowany na ochronę miejsc pracy.
Na czele PiS stoi dawny terenowy działacz KOR - Jarosław Kaczyński. Po Michniku i Wałęsie najwybitniejszy polityk polski ostatnich dwudziestu lat i podobnie jak oni uchodzący za charyzmatycznego. Stad jedni go uwielbiają, a inni nienawidzą. W dawnych czasach uchodził za człowieka "środka" specjalistę od zawierania sojuszy i tworzenie różnych "konsensusów". Jego dziełem - do czego się już dziś nie przyznaje - było powołanie Mazowieckiego na urząd premiera, czy ochrona reform Balcerowicza. Jemu tez swoją prezydenturę zawdzięcza, w dużej mierze Wałęsa.
*

Łoł... Ty to tak na poważnie napisałeś czy to żart jakiś?
Skąd u Ciebie się znalazło zestawienie " charyzmatyczny przywódca" i " altruistyczna partia"? Ciekawa kombinacja nie występująca w życiu.

Z tego co widzę PiS niegdy nie było ani nie jest partia altruistyczną no ale dam się przekonać jak znajdziesz koknkretne przykłady.
PiS jest partią konserwatywną ( co widać na przykładzie Parlamentu UE) a nie liberalną więc siłą rzeczy nie jest formacją dążącą do zmian. W kwestiach społecznych jest przeciwko zmianom, w kwestiach politycznych centralistyczną ( ala PZPR) , w kwestiach gospodarczych socjalistyczną ( solidarnościową) a więc też nie chcącą większych zmian. Skąd wynalazłeś iż jest partią reformacyjną?

PiS nie tyle ma za nic media i sondaże a jedynie nie umie skutecznie zdobyć ich sympatii za to gdy ma możliwość bezwzględnie je wyzyskuje do potrzeby prowadzenia propagandy propisowskiej co widać na przykładzie TVP i Polskiego radia. Wizja iż dowodzi to jakobej wstrzemiężliwości wobec opinii publicznej jest jedynie zasłoną dymną nad niemocą pozyskania sympatii wśród różnorodnych mediów prywatnych.

Na czele PiS stoi dawny terenowy działacz KOR - Jarosław Kaczyński. Po Michniku i Wałęsie najwybitniejszy polityk polski ostatnich dwudziestu lat i podobnie jak oni uchodzący za charyzmatycznego. Który nie odgrywał żadnej roli w owych czasach czego dowodzi fakt iż nie był internowany przez PRL w czasach SW a i później nie był też żadnym wybitnym politykiem. Stał się nim dopiero po upadku SLD w połowie pierwszej dekady XXI wieku. Wcześniej był politykiem niszowym i bez znaczenia ( lata 1991-2004).
Już większe znaczenie miał jego brat LK który był ministrem w rządzie AWS oraz wybranym Prezydentem m. st. Warszawy.
Pisywanie zaś że był najwybitniejszym politykiem III RP w dwudziestoleciu to kłamstwo... stał się nim dopiero ostatnio jakieś 7 lat temu.

W dawnych czasach uchodził za człowieka "środka" specjalistę od zawierania sojuszy i tworzenie różnych "konsensusów".
Nigdy nie był zwolennikiem konsensusu co widać na przykładzie jego poróżnienia się z LW oraz na przykładzie rozwalenia "Konwentu Św. Katarzyny" gdzie to JK uniemożliwił powstanie siły politycznej zdolnej do przeciwstawienia się postkomunistom. Skąd to wynalazłeś?

Jego dziełem - do czego się już dziś nie przyznaje - było powołanie Mazowieckiego na urząd premiera, czy ochrona reform Balcerowicza.
Kłamstwa. Rząd powołał LW po tym jak taką ideę wysunął Adam Michnik zaś JK był jedynie w komitecie politycznym w dodatku na poślednim stanowisku ale także popierał ten krok by przechytrzyć PZPR. Tak więc ojcem koncepcji był Michnik zaś realizatorem Wałęsa... Kaczyńscy co najwyżej sekundowali i to z poślednich stanowisk. Pisanie takich banialuków jest do sprawdzenia nawet sprzed kompa.

Co do kwestii planu Balcerowicza to nie wiem skąd te rzeczy wziołeś... z tego co pamiętam Kaczyńscy byli jemu przeciwni.
pozdro

User is offline  PMMini Profile Post #8

pseudomiles

VII ranga
Nr użytkownika: 38.593

post 8/09/2010, 1:05 Quote Post

QUOTE("Kamaz")
PiS jest partią konserwatywną

Ćwierć-konserwatywną, to należy odnotować by uczcić proporcje. Reszta z Twego posta raczej się zgadza.

Ten post był edytowany przez pseudomiles: 8/09/2010, 1:05

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Jacek Z

V ranga
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie

post 8/09/2010, 7:45 Quote Post

QUOTE(pseudomiles @ 8/09/2010, 2:05)
QUOTE("Kamaz")
PiS jest partią konserwatywną

Ćwierć-konserwatywną, to należy odnotować by uczcić proporcje.
*

Określenie "partia konserwatywna" jest bardzo nieprecyzyjne. Co ono oznacza? Czy w Polsce partią konserwatywną są komuniści? Tak mogłoby wynikać z określenia "konserwatywny". chyba lepiej podawać innego rodzaju wyróżniki. Ale to tak trochę na marginesie.
.
Ad rem:
Ja cenię PiS za pielęgnowanie pamięci historycznej, za dobrą politykę wewnętrzną przynoszącą wymierne pozytywne wyniki gospodarcze i za próbę budowy w miarę niezależnej pozycji międzynarodowej Polski - a nie na zasadach serwilizmu. Nie podoba mi się też kilka spraw, ale to nie jest w zakresie tego tematu.

Ten post był edytowany przez Jacek Z: 8/09/2010, 7:47

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

balum

Sągorsi
Nr użytkownika: 46.347

post 8/09/2010, 8:00 Quote Post

Jego dziełem - do czego się już dziś nie przyznaje - było powołanie Mazowieckiego na urząd premiera, czy ochrona reform Balcerowicza.

Kłamstwa. Rząd powołał LW po tym jak taką ideę wysunął Adam Michnik zaś JK był jedynie w komitecie politycznym w dodatku na poślednim stanowisku ale także popierał ten krok by przechytrzyć PZPR. Tak więc ojcem koncepcji był Michnik zaś realizatorem Wałęsa... Kaczyńscy co najwyżej sekundowali i to z poślednich stanowisk. Pisanie takich banialuków jest do sprawdzenia nawet sprzed kompa.

Wcale nie kłamstwo. Jaro był w 89 r. przybocznym Wałęsy. I to Jaro wymyslił koalicję z ZSL i SD. Michnik tylko ten pomysł rozpropagował.
Ja cenię PiS za pielęgnowanie pamięci historycznej

Instrumentalne i wybiórcze traktowanie historii dla uzyskanie doraźnych korzysci politycznych. Tak jak to czynił jego idol Jara Gierek.
za dobrą politykę wewnętrzną przynoszącą wymierne pozytywne wyniki gospodarcze

PIs trafił na czas koniunktury. I niestety ten czas zmarnował. Obniżył podatki i zwiekszył wydatki zamiast zmniejszac deficyt. A tak teraz musimy miec podniesienie podatków i cięcie wydatków w czasach recesji.
za próbę budowy w miarę niezależnej pozycji międzynarodowej Polski - a nie na zasadach serwilizmu.

Ja wole by polityka była skuteczna. Nie ważne, czy na kolanach czy waleniem pięscią w stół. No i wobec USA PIS prezentował serwilizm.
Polityka zagraniczna PiSu to nieskutecznośc, marginalizacja Polski i wykorzystywanie polityki zagranicznej dla zyskania wewnątrz (rozpętywanie antyniemieckich nastrojów).
Jak dotąd w III RP najwiekszy sukces w polityce zagranicznej odniósł Kwasniewski. Upokorzył Putina i Rosję. Dzięki swojej dyplomacji doprowadził do tego, że powtórzono wybory na Ukrainie i prezydentem tego kraju nie został kandydat Kremla tylko gościu prozachodni. I nie interesuje mnie, czy żądał od Europy poparcia, czy błagał ją na kolanach. Ważne, ze udał mu się ją przekonać do działania i Solana pojechał z Olkiem do Kijowa, choc nie chciał. Przekonał Berlin, Paryz, Londyn, by nie traktowali Ukrainy jak sprawę wewnetrzna Rosji. I to wszystko Olek zrobił bez zadnych antyrosyjskich tekstów. To jest skuteczna dyplomacja. Jaro z bratem i Fotygą maja tu umiejetności zerowe.

Ten post był edytowany przez balum: 8/09/2010, 9:06

User is offline  PMMini Profile Post #11

krakowiak

VI ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik

post 8/09/2010, 9:21 Quote Post

Kamazie

QUOTE(Kamaz73 @ 8/09/2010, 0:53)
Łoł... Ty to tak na poważnie napisałeś czy to żart jakiś?
Skąd u Ciebie się znalazło zestawienie " charyzmatyczny przywódca" i " altruistyczna partia"? Ciekawa kombinacja nie występująca w życiu.
*

Dlaczego by miała nie występować ? Przecież to dwie różne kategorie odnoszące się do czegoś innego. Charyzma to sprawa osobowości. Można być charyzmatycznym mówcą jak Wałęsa, Szewczuwianiec czy Jaro, a można też być sprawnym socjotechnikiem jak Tusk, który odsunął od władzy w swojej partii więcej prominentnych osób niż Kaczyński w swojej, ale zrobił to tak delikatnie, "w rękawiczkach", że opinia publiczna nie ma do niego pretensji.
Co zaś do altruizmu, który oznacza działanie bardziej dla innych niż dla siebie i gotowość ponoszenia pewnych kosztów w imię zasad solidarności społecznej to termin ten lepiej pasuje do tego co głosi PiS niż do PO, które promuje zdrowy kapitalizm z symbolicznymi osłonami.
I tu sobie każdy może wybrać. Jeśli ktoś lubi mieszkać w zamkniętym osiedlu, z monitoringiem i chciałby by to trwało wiecznie to zagłosuje na PO. Jeśli zaś ktoś musi mieszkać w upadającym PGRze to chętnie by coś w swoim życiu zmienił i głosuje na PiS.
Obie partie są więc zakładnikami swojego elektoratu i mówienie, że to jest jakaś szczególna cecha PiS nie odpowiada prawdzie.
Kolejną cechą jest to, że PO jako partia bezideowa i wielkomiejska ma o wiele szerszą bazę, bo może przyjmować każdego. W PiS to nie jest takie proste. Na prowincji trudniej się skrzyknąć i elektorat jest bardziej rozproszony. Stąd naturalny jest sojusz z kościołem, bo świątynia to jedyne miejsce gdzie okoliczni mieszkańcy się zbierają raz w tygodniu na mszy i można ich złapać, np. by podpisali się na liście poparcia dla kandydata. Inaczej trzeba by jeździć po domach, a to były by koszmarne wydatki na benzynę i kupa zmarnowanego czasu.
Podobnie jest z sojuszem z "Solidarnością". PO chce ograniczenia przywilejów pracowniczych i zniesienia różnych "kart" nie dając w zamian żadnej gwarancji ochrony miejsca pracy czy chociażby wzrostu pensji dla tych co zostaną. Dlatego Jaro jest ciepło przyjmowany, a dawni przywódcy, którzy przeszli na drugą stronę i dążą do likwidacji miejsc pracy są dla nich czymś gorszym niż śp. "komuna".
Dlatego każdy musi sobie wybrać to co lubi. Życie łatwe i przyjemne, z pełnym poczuciem, że stoi się po tej właściwej stronie zapewnia Platforma. To takie trudniejsze, z adrenalinką i miłym uczuciem, że najbliżsi znajomi nagle z dnia na dzień przestaną cię poznawać na ulicy, zapewnia tylko partia Jarosława Kaczyńskiego, kiedyś PC dziś PiS. Mnie się to podoba, ale rozumiem, że nie każdego musi to bawić.
Pozdro.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

Hieronim Lubomirski

Hetman Wielki Koronny
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski

post 8/09/2010, 9:36 Quote Post

A na kogo innego, miałem głosować, na liberałów od podwyższania podatków? Czy na ludzi z organizacji Płatnych Zdrajców i Pachołków Rosji? PiS to jedyna sensowna partia w Polsce. A Kaczyński to jeden z nielicznych polityków w kraju do którego nie czuję molarnej wzgardy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Blake

VII ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student

post 8/09/2010, 10:48 Quote Post

Głosowałem "na PiS" dwukrotnie. Raz w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ze względu na kandydata, który mi odpowiadał, dobrze spełnia teraz według mnie mandat, który m.in. ja mu powierzyłem - chodzi o Ryszarda Legutkę.
Drugi mój głos oddany na PiS to druga tura w wyborach prezydenckich. Jarka uznałem za mniejsze zło, do tego nie chciałem prezydenta-marionetki, ale samodzielnego polityka.
Proste wyjaśnienie, bez żadnych skomplikowanych teorii. Ogólnie to zamierzam głosować w wyborach zawsze na kandydatów, a partie traktować tylko jako drogowskaz. Dzięki temu można się domyślać, nawet jeśli kandydat nie wypowie się na wszelkie możliwe tematy, jakie jest jego stanowisko w niektórych sprawach.
Nie jestem wielkim fanem PiS-u, odrzuca mnie od niego socjalna retoryka i kadrowe ułomności. Jeszcze nie wiem, na kandydata z której listy zagłosuję w następnych wyborach parlamentarnych, ale podejrzewam, że do Sejmu się on nie dostanie.
Hieronimie - istnieje w Polsce więcej partii. Chociaż, jeśli już wybierać z Bandy Czworga, to rzeczywiście, PiS brzmi najsensowniej. Dopóki oczywiście trzyma się schematu "gospodarki nie ruszać, bo jeszcze coś zepsujemy, wystarczy, że Gilowska poobniża podatki". Obawiam się, że w czasie kryzysu zachowywałby się podobnie jak Platforma - tzn. zwiększał VAT i mnożył na potęgę urzędy.

User is offline  PMMini Profile Post #14

ryba_pila

V ranga
Nr użytkownika: 24.471

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: Fizyk

post 8/09/2010, 10:55 Quote Post

Co do UPR, od czasow liceum wciaz na nich glosuje choc studentem juz dawno nie jestem wink.gif

Co do PIS, uwazam, ze ich elektorat to (kolejnosc przypadkowa):
- konserwatysci niekoniecznie praktykujacy religijnie, ale w jakis sposob zblizeni ideologicznie do PIS, np. poszkodowani przez system komunistyczny, ktorym blokowano kariery i nie potrafia tego wybaczyc lub osoby ktorym podobala sie polityka twardej reki (walka z korporacjami pracowniczymi, czy z korupcja)

- konserwatysci i katolicy (Radio Maryja i okolice)

- ludzie, ktorzy uwazaja sie za patriotow, jakos nie ma dla nich miejsca w innych partiach, w ktorych cool jest powiedziec, ze jest sie Europejczykiem, a nie Polakiem. W USA kazdy powie, ze to USA jest najwspanialszym krajem na swiecie, a w Polsce, jak ktos powie, ze jest patriota i jest dumny, ze jest Polakiem, to 'postepowcy' uznaja go za jakiegos prymitywa i dinozaura

- wszyscy ci pominieci i zapomniani przez obecny system, ktorzy sa raczej kiepsko sytuowani (np. emeryci, duzo osob mieszkajacych na wsi)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

38 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej