Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

20 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ANTONI MACIEREWICZ, Ocena, opinie

Egzeginum

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz

post 10/08/2009, 10:37 Quote Post

Chciałbym rozpocząć temat dotyczący wielkiej sprawy dla Polski po 1989 roku, bardzo kontrowersyjnej i wielowątkowej. Co myślicie o tych dwóch "prowokacjach" politycznych- ostracyzm, czy tęsknota za sprawiedliwością?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

matika100

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa

post 14/08/2009, 11:27 Quote Post

Cóż w mojej opinii na obu listach było wiele nazwisk ludzi, które ze służbami PRL współpracowały. W Polsce na początku lat 90-tych wiele było osób i środowisk przeciwnych lustracji. Klimat ogólnie lustracji i dekomunizacji nie sprzyjał. Dziś po tylu latach przynajmniej w moim odczuciu lustracja jest pozbawiona sensu. Polska dziś stoi przed innymi wyznaniami. Natomiast co do odebrania przywilejów i innych grantów pracownikom aparatu represji PRL to sądzę, iż sprawa jest otwarta, a PO i PiS winny być w tej sprawie zgodne. Trochę szkoda, że w Polsce porządnej lustracji nie zrobiono, wówczas gdy był ku temu właściwy czas.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

salvusek

VIII ranga
Nr użytkownika: 44.999

post 14/08/2009, 12:28 Quote Post

Polsce na początku lat 90-tych wiele było osób i środowisk przeciwnych lustracji. Klimat ogólnie lustracji i dekomunizacji nie sprzyjał. .

Środowisk , które nie chciały prawdy i dogadały się z komunistami vide "człowiek honoru"

Dziś po tylu latach przynajmniej w moim odczuciu lustracja jest pozbawiona sensu. .

Lustracja nigdy nie będzie pozbawiona w Polsce sensu nawet za 30 lat . W tej chwili może miec to wymiar co najwyżej symboliczny , bowiem w kluczowym okresie postkomuna "wywlaczyła swoje" rolleyes.gif

Polska dziś stoi przed innymi wyznaniami.

Tylko nie pisz , że przyjęcie euro itd

a PO i PiS winny być w tej sprawie zgodne.

Na to nie liczyłbym rolleyes.gif
Trochę szkoda, że w Polsce porządnej lustracji nie zrobiono, wówczas gdy był ku temu właściwy czas.

Trochę szkoda ? To jeden z największych problemów III RP imho.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

matika100

IV ranga

Mateusz

post 14/08/2009, 13:26 Quote Post

akurat nie jestem entuzjastą przyjęcia Euro w Polsce, moim zdaniem masz wiele racji racji w tym co mówisz, ale jesteś bardzo radykalny i podchodzisz do sprawy bardzo emocjonalnie

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 14/08/2009, 13:47 Quote Post

QUOTE(matika100 @ 14/08/2009, 12:27)
Dziś po tylu latach przynajmniej w moim odczuciu lustracja jest pozbawiona sensu.

Co mają do tego lata? Albo ma sens, albo nie ma. A tak to co? Do, powiedzmy, 1995 roku (albo innego) miała sens, a potem go nagle lub stopniowo traciła? Jeżeli coś nie ma sensu, to właśnie takie rozumowanie według mnie...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

salvusek

VIII ranga

post 14/08/2009, 13:57 Quote Post

QUOTE(matika100 @ 14/08/2009, 13:26)
akurat nie jestem entuzjastą przyjęcia Euro w Polsce, moim zdaniem masz wiele racji racji w tym co mówisz, ale jesteś bardzo radykalny i podchodzisz do sprawy bardzo emocjonalnie
*

Akurat ta sprawa budzi we mnie duże emocje jak u większości ludzi , nie ukrywam tego wink.gif Ale czy jestem radyklany , w czym dostrzegasz mój radykalizm ? Domagam się czapy dla Kiszczaka , nic takiego nie napisałem a to jest radykalizm .

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

matika100

IV ranga

Mateusz

post 14/08/2009, 17:08 Quote Post

cóż no to mamy trochę inny punkt widzenia na to co to jest radykalizm, mi chodzi cały czas o to, iż postulaty związane z jakąś powszechną lustracją są dziś i w przyszłości mało realne. Mam 19 lat i powiem Ci, że większośc ludzi z mojego pokolenia ma gdzieś lustrację i prawie nic nie wie o PRL, ich obchodzi to co jest tu i teraz, dziś nie wczoraj. Może to trochę smutne, ale...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Sylvek

III ranga
Nr użytkownika: 54.719

Zawód: OBIEZYSWIAT

post 14/08/2009, 17:17 Quote Post

QUOTE(matika100 @ 14/08/2009, 18:08)
cóż no to mamy trochę inny punkt widzenia na to co to jest radykalizm, mi chodzi cały czas o to, iż postulaty związane z jakąś powszechną lustracją są dziś i w przyszłości mało realne. Mam 19 lat i powiem Ci, że większośc ludzi z mojego pokolenia ma gdzieś lustrację i prawie nic nie wie o PRL, ich obchodzi to co jest tu i teraz, dziś nie wczoraj. Może to trochę smutne, ale...
*

Pwiem Ci "sub rosa",ze gdyby lustracja sie odbyla wtedy kiedy jeszcze byles "w planie",to to co jest tu i teraz wygladaloby znacznie lepiej.Nie uwazam ze wiekszosc ludzi z Twojego pokolenia ma lustracje tam gdzie plecy koncza swoja szlachetna nazwe.

User is offline  PMMini Profile Post #8

emigrant

Antykomunista

post 14/08/2009, 17:27 Quote Post

Mam 19 lat i powiem Ci, że większośc ludzi z mojego pokolenia ma gdzieś lustrację i prawie nic nie wie o PRL, ich obchodzi to co jest tu i teraz, dziś nie wczoraj. Może to trochę smutne, ale...

To już wasza sprawa jeśli nic lub prawie nic nie wiecie o PRL. Nie ma się czym chwalić, szczególnie na forum historycznym. A tych, których "wczoraj" nie obchodzi niech się na tematy lustracyjne nie wypowiadają (skoro ich to nie obchodzi i nic lub prawie nic na ten temat nie wiedzą)

A to jakie mamy "dziś" zawdzięczamy m.in. brakowi lustracji.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

salvusek

VIII ranga

post 14/08/2009, 21:47 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 14/08/2009, 17:27)
Mam 19 lat i powiem Ci, że większośc ludzi z mojego pokolenia ma gdzieś lustrację i prawie nic nie wie o PRL, ich obchodzi to co jest tu i teraz, dziś nie wczoraj. Może to trochę smutne, ale...

To już wasza sprawa jeśli nic lub prawie nic nie wiecie o PRL. Nie ma się czym chwalić, szczególnie na forum historycznym. A tych, których "wczoraj" nie obchodzi niech się na tematy lustracyjne nie wypowiadają (skoro ich to nie obchodzi i nic lub prawie nic na ten temat nie wiedzą)

*

Też mam 19 lat i połowe swojego życia spędziłem nad tym dlaczego jest jak jest, i do dziś staram się dociec prawdy ,choc nigdy pewnie mi się nie uda . Ale mimo to uważam , że warto . Zaintersowanie tymi sprawami nie czyni mnie radykałem imo .Mogę miec swoje zdanie , nawet się mylic . A nie zastanawiam się nad stanem wiedzy moich rówieśników . Wychodzę z założenia , że "Jestem Polakiem - więc mam obowiazki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka" ...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

matika100

IV ranga

Mateusz

post 17/08/2009, 10:08 Quote Post

Mnie osobiście akurat lustracja i PRL interesują (nawiązując do wypowiedzi emigranta). Mówiłem tylko co widzę u moich rówieśników. Nie neguję lustracji w ogóle jako takiej. Nie widzę powodu dla którego jestem na tym forum linczowany i atakowany. Ja po prostu myślę czy teraz lustracja ma sens a jeśli tak to w jakiej formie ma być przeprowadzona (może najlepiej po prostu otworzyć archiwa). Uważam, iż robiąc lustrację trzeba pamiętać, aby nie skrzywdzić ludzi niewinnych. Wizja polowania na czarownice jakoś mnie nie przekonuje, a namiastki tego były już w czasach PiS, kiedy nagle w zaprzyjaźnionej gazecie ukazywała się informacja, że ktoś był agentem, a on praktycznie nie miał prawa do obrony.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

Dziadek Jacek

VI ranga
Nr użytkownika: 53.918

post 18/08/2009, 8:40 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 14/08/2009, 17:27)

*

Wszystko rozmydlono i przemieszano by nie doszło do lustracji. Dla wielu była by krzywdząca. Przykładem może być Kuroń i Moczulski. Jeden jest bohaterem a drugi kolaborantem, mimo że w podobnej sprawie rozmawiali z "aparatem". Wszystko zależy od "autorytetów", które to będą rozpatrywać. Przecież one były i po habilitacji (napisanie kilku rozpraw, książek) i z nadania (wydanie kilku znajomych, kolegów) co nie wyklucza wybitności w swych dziedzinach.

Wielki sens miała lustracja nim Michnik z kolegami przejrzał teczki

User is offline  PMMini Profile Post #12

rower

V ranga
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk

post 18/08/2009, 20:46 Quote Post

każdy kto choć pobieznie tkwi w ustracji wie ze to jej sens przede wszystkim wpływa na mozliwośc normalnego funkcjonowania gospodarki w PL. Więc nie rozumiem jak młodych może to nie obchodzić? Nie interesuje was jak jest teraz i jak bedzie za lat kilka?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

matika100

IV ranga

Mateusz

post 20/08/2009, 9:45 Quote Post

Cóż, ja bym to ujął tak. Duża część młodych ludzie (ale oczywiście nie wszyscy) ma w głowie jedynie imprezy, modę, dobry samochód, lans itp. Oczywiście każdy chce iść na dobre studia, ale w większości tylko po to żeby potem się ustawić albo dlatego, iż taka wola rodziców. Do dziewczyn trzeba jeszcze doliczyć zakupoholizm i uwielbienie dla centrów handlowych. Ale tak jak napisałem wcześniej jest wielu wartościowych młodych ludzi, z tego schematu się wyłamujących.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

emigrant

Antykomunista

post 20/08/2009, 17:46 Quote Post

QUOTE(Dziadek Jacek @ 18/08/2009, 9:40)
Wielki sens miała lustracja nim Michnik z kolegami przejrzał teczki

A dlaczego potem ma nie mieć sensu?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

20 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej