Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bułgarski sen o Bizancjum , J. Rubacha
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 3/12/2015, 21:32 Quote Post

Temat książki wynikł przy okazji dyskusji o wojnie serbsko-bułgarskiej 1885 roku, aby było ją łatwiej znaleźć zakładam jej osobny wątek i wrzucam spis treści:



Od Autora - 5

I. Bułgaria na tle regionu i bałkańskiej polityki wielkich mocarstw na przełomie XIX i XX w. - 7
1. Od San Stefano do Berlina - "kwestia wschodnia" w polityce wielkich mocarstw - 11

II. Między Rosją a Austro-Węgrami - polityka zagraniczna Bułgarii w latach 1878-1911 - 41
1. Polityka bułgarska w Macedonii i Tracji - rola Bułgarii w działalności ruchów niepodległościowych w europejskiej części Turcji - 42
2. Krystalizacja orientacji bułgarskiej polityki zagranicznej przed kryzysem bośniackim - 63
3. Kryzys bośniacki i jego konsekwencje dla Bułgarii oraz bałkańskiej polityki mocarstw - 122

III. Powstanie sojuszu bałkańskiego w roku 1912 - 154
1. Rokowania w latach 1911-1912 - 155
2. Efekty działań dyplomacji bułgarskiej w świetle zawartych układów sojuszniczych i konwencji wojennych - 191
3. Sojusz bałkański w opiniach stolic europejskich - 206

IV. Bułgarskie działania dyplomatyczne i militarne podczas wojen bałkańskich w latach 1912-1913 - 223
1. Międzynarodowa sytuacja polityczna i wojenne przygotowania Bułgarii - 224
2. Wojna z Turcją (I wojna bałkańska) - 243
3. Rokowania londyńskie i spory między sojusznikami - 266
4. Wojna między sojusznikami (II wojna bałkańska) - 306
5. Miejsce Bułgarii na Bałkanach po pokoju bukaresztańskim i konstantynopolitańskim - 325

Zakończenie - 344

Podsumowania po angielsku i niemiecku - strony 349-359

Bibliografia - 360

Wykaz tabel - 371

Wykaz map - 372

Indeks nazwisk - 373

Indeks nazw geograficznych - 381

Ilustracje (24) - 388

Mapy (3) - 400



Temat wojny serbsko-bułgarskiej jest omówiony na stronach 72-93, z tego sam przebieg działań wojennych na 87-92. Na s. 91 znajduje się tabela przedstawiająca straty bułgarskie wg Ministerstwa Wojny w rozdziale na poszczególne jednostki.



Od razu dołączam link do tematu poświęconego wojnie, tam kilka odesłań do książek zajmujących się jej tematyką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
swilkolak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 94.729

Slawomir Wilk
Zawód: magazynier
 
 
post 4/12/2015, 18:25 Quote Post

Właściwie już prawie wcześniej zdecydowałem się na zakup , czekałem jednak na spis treści. Książka wygląda ciekawie, gdyż całościowo obejmuje temat traktowany zazwyczaj raczej marginalnie. Nie tylko wojna serbsko – bułgarska , ale i wojny bałkańskie i generalnie polityka bułgarska w tym okresie są ciekawe. W przykładowej książce poświęconej np. historii Bułgarii w XX wieku nie spodziewałbym się by ta tematyka zajęła dużo miejsca. Tutaj mam gwarancje , że autor nie wykracza poza interesujący mnie temat. (Wiem , że na równie interesujący temat udziału Bułgarii w WW jest inna książka). No i oczywiście przede wszystkim okazja , by poczytać cokolwiek więcej o wojnie z 1885 , niż śladowe informacje z wikipedii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej