Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwięksi dewianci i zbrodniarze średniowiecza,
     
Wlad_II
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 356

 
 
post 30/11/2003, 11:52 Quote Post

Mojim osobistym zdaniem najwiekszym zbrodniażem był Wlad II zwany też Smokiem , czy też palownikiem. Potrafił niedość , że przeciwstawić sie papiestwu i muzułumanom , ale także zjeść kolacje przy uwerturze konających ludzi na palach smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 25/12/2003, 11:42 Quote Post

A co powiesz o inkwizytorach (i nie chodzi mi tu tylko o Torquemadę), którzy pastwili się nad "sługami szatana" ? To byli słabi ludzi, którzy w ten sposób chcieli pokazać sobie i innym swą siłę. To byli najwięksi wykolejeńcy tamtych czasów!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Wlad_II
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 356

 
 
post 26/12/2003, 19:19 Quote Post

Nie mogę zgodzić się z tobą w 100%. Na pewno w jakimś stopniu można wyjaśnić ich czyny z psychologicznego punktu widzenia (np. mama ich biła czy coś w tym guście) Ale główna przyczyna tkwi gdzie indziej. Wydaje mi się ,że na ich postępowanie miał wpływ fundamentalizm chrześcijański oraz przeświadczenie, że jeżeli nie rozprawią się z owymi przeciwnikami kościoła w tak ostry sposób to nastąpi rozluźnienie obyczajów i powstaną herezje lub inne religie, które w końcu zniszczą chrześcijan. Dowodem na to mogą być porównanie dzisiejszych dwóch religii tzn. chrześcijaństwa i muzułmanizmu. Ale niezaprzeczalnym faktem jest, że ich techniki budziły nawet wśród średniowiecznych ludzi groze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Hever
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 77
Nr użytkownika: 428

 
 
post 30/12/2003, 23:33 Quote Post

Najstraszniejsi i najbrutalniejsi byli wikingowie. Napadali i palili nadbrzeżne klastory ph34r.gif . Ale trzeba pamiętać, że sami stworzyli też swoją piekną kulture i to, że nie umieli pisać i nie pozostawili po sobie swojej wersji histori. Oszołomieni, zbulwerswoani zachodnioeuropejscy kronikarz często mogli powielać ich czyny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 4/03/2004, 17:01 Quote Post

Vitam

Wydaje mi się, że nie możemy mechanicznie przykładać naszych norm moralnych do uczynków ludzi żyjących ileśtam set lat temu. Czy chodzi więc o tych, których za zbrodniarzy uznalibyśmy dzisiaj (sporo, sporo, sporo...) czy wtedy (być może nikt).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
ja12345
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 706

 
 
post 5/03/2004, 0:10 Quote Post

Witam

Uważam, że nie można powiedzieć jednoznacznie, kto był największym zbrodniarzem. Natomiast myślę, że niezależnie od okresu pewne normy etyczne obowiązują i NALEŻY oceniać postępowanie ludzi właśnie z uwzględnieniem tych norm. Coobeck napisał:

QUOTE
Wydaje mi się, że nie możemy mechanicznie przykładać naszych norm moralnych do uczynków ludzi żyjących ileśtam set lat temu. Czy chodzi więc o tych, których za zbrodniarzy uznalibyśmy dzisiaj (sporo, sporo, sporo...) czy wtedy (być może nikt).



A trudno, jeśli popełniali zbrodnie, powinni przynajmniej ponieść karę symboliczną,
tzn. powinno się o tym mówić i pisać. Notabene związana z tym zagadka : co
wydarzyło się niewiele ponad 450 lat temu, 12 lutego 1554 r. w Anglii ?

Cześć
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Parsefal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 433

 
 
post 20/04/2004, 20:01 Quote Post

Zainteresowanym polecam ksiazke Mirandy Twiss "Najwięksi zbrodniarze w historii"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Boruta
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 90
Nr użytkownika: 970

 
 
post 2/05/2004, 3:36 Quote Post

Troche by sie tego uzbieralo, Timur, Lotario Conti, paru kaplanow z Ameryki...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 2/05/2004, 16:35 Quote Post

Zapewne ludzie odpowiedzialni za eksterminację słowianskich plemion połabskich, jaćwięgów, prusów, galindów itp. To w europie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 17/06/2004, 19:26 Quote Post

Jeśli chodzi o inkwizycję, to pragnę przypomnieć, że jej działalność z chrześcijańskiego punktu widzenia wychodziła jej ofiarom na dobre. Otóż taki grzesznik mógł dostąpić łaski boskiej i życia wiecznego jedynie wtedy, gdy uzyskał rozgzeszenie. Aby uzyskać rozgrzeszenia musiał z kolei wyznać swoje winy, a następnie okazać żal. Tortury służyły właśnie wymuszeniu wyznania win i zmuszeniu so okazania żalu. Przedłużanie się tortur było spowodowane brakiem innego sposobu sprawdzenia, czy dany grzesznik wyznał już wdzystkie swoje winy. Jedynie w takim przypadku inkwizytor miał pewność, że nie skazuje go na wieczne potępienie i męki piekielne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Wiśnia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 1.223

Zawód: student
 
 
post 26/06/2004, 18:50 Quote Post

Nie wiem czy będzie to postać najbardziej sadystyczna ale chciałem tu przytoczyć przykład Elżbiety Batorówny. Ta to miała naprawdę ciekawe zamiłowania. Zabijała młode kobiety, piła ich krew a także się w niej kąpała. Pochodziła zresztą z Transylwanii więc to wszystko powinoo tłumaczyć laugh.gif

Tak poza tym to mój pierwszy post u was na forum . Hejj !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 11/07/2004, 15:39 Quote Post

Co do Elżbiety byłbym ostrożny, inkwizycja jako taka, pomimo ze kontrowersyjna, nie moze zostac nazwana calkowicie zla, po psotu fanatyzm sprzyja powstawaniu "wykolejencow", ale to tyczy sie i dzisiejszych czasów.

Ja nie lubie Filipa IV, a z okrutnikow na mysl przychodzi mi Saladyn...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 10/08/2004, 16:07 Quote Post

Inwizycja pasuje do tematu jak piesc do nosa.

po pierwsze jej dzialalnosc raczej powinno sie podpiac pod nowozytnosc. Zreszta jak wiekszosc masakr i zbrodni.

po drugie inwizyzcja jest ofiara stalowego stereotypu.
ciekawe spojrzenie na podstawie ujawnionych dokumentow:
http://tygodnik.onet.pl/1546,1177731,dzial.html

nie sadze byinwizytorzy zrobiliby cos czego nie zrobilaby wladza swiecka (hiszpanska tzw. Swieta Inkwizycja, to wlaanie ramie wladzy swieckiej), lub sasiedzi...
moglby zaryzykowac teze ze w wielu przypadkach Inkwizycja uratowala oskarzonych autorytetem swego uniewinniajacego wyroku.

przykladem jest ze stosy spokojnie przezyly Inkwizycje - vide ostatnie spalenie czarownicy w Europie w... praworzadnych Prusach w 1808 (patrz. "Polska Anarchia " Jasienicy).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 10/08/2004, 16:09 Quote Post

Dla rownowagi do kandydatow na zbrodniarza sredniowiecza zglaszam Szymona de Monfort - kata katarow (i Langwedocji przy okazji).

Pewnie nie zasluzyl na zwyciestwo w tej dyscyplinie, ale na pewno na powazne wyroznienie.

rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
czostek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 702

 
 
post 6/09/2004, 19:32 Quote Post

Moi drodzy, a ja uwazam, ze krucjata tu jednak pasuje i nie tylko tu ale jeszcze do tematu największe świństwa średniowiecza. Dlaczego?? No to moze popatrzcie na to z aspektu misji kościoła?? Przeciez to była organizacja niosąca pokrzepienie, wiarę w boga, Jezusa w piękne wartości dla ludzkości. Szczerze mówiąc nie wiem jak sie ma ta religia do tego co głosi, bo w wierze chodzi o to aby naśladować Jezusa i jego przymiotya jakoś nie pamiętam zeby niszczył ludzi i palił na stosie, okaleczał ich itp. raczej leczył i wskrzeszał. Analogia do dzisiejszych czasów?? (dyrektor przedszkola - pedofil) (policjant- złodizej) chyba czujecie o co mi chodzi.Więc oprócz tego ze byli mordercami to jeszce strasznymi kłamcami. Problem w tym, ze mamili nas do 20 wieku swoimi sztuczkami a teraz przepraszają, bo tracą władzę - i kto chce porównać władze świecką d okościoła i krucjat?? Władza tylko upiekła przy tym paru swoich przeciwników ale wykonawcą pozostaje ta sama firma- KOŚCIÓŁ
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej