Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rysunki prehistoryczne w Polsce
     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 12/09/2004, 9:24 Quote Post

Czy kiedykolwiek znaleziono w Polsce jakiekolwiek rysunki prehistoryczne(w jaskiniach oczywiście)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 13/09/2004, 16:35 Quote Post

poczytaj moje opisy kultur.
Gwarantuję Ci, że napewno znajdziesz tam odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
LAPIS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 1.383

 
 
post 13/09/2004, 22:55 Quote Post

Bardzo dobre pytanie. Skoro w Hiszpani trafili się utalentowani malarze, a jest to sprawa indywidualnych zdolności a nie wytwór całej kultury, to czy na naszych ziemiach nie było ludzi z talentem, którzy mieli potrzebę wykazania tego. Spotykane w literaturze przedstawienia scen z życia ówczesnych ludzi są dość "prymitywne" i pochodzą głownie z ceramiki. Nie wierzę że jakichś malowideł ciekawych nie było. Zapewne tworzone były na jakichś mniej trwałych nośnikach. Ale czy nic nie dotrwało do naszych czsów ?
Co na to fachowcy ?
Pozdrawiam.

QUOTE(ugedej @ Sep 13 2004, 05:35 PM)
poczytaj moje opisy kultur.
Gwarantuję Ci, że napewno znajdziesz tam odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie.
*


Trochę przesadziłeś z tą gwarancją. Tam nic nie ma.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 18/09/2004, 16:02 Quote Post

Dobra Dobra.
Jestem leniwy.

Polecam książkę pana profesora Malinowskiego "kiedyś był u nasz największą kosą na uczenli brrr"
Dobrze że jakoś ominęło mnie z nim spotkanie:)


Wielkopolska z czasów Otchłani.
Tam napewno coś znajdziesz na ten temat.

I pomyśleć że ta książka dla biednych studentów, z którymi się spotkał była przez conajmniej jeden semestr jak Biblia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Shira
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 37

 
 
post 15/11/2004, 14:25 Quote Post

Po pierwsze dlaczego pytasz o rysunki naskalne? Przeciez rysunki prehistoryczne to nie tylko te w jaskiniach. Mamy przeciez jeszcze ikonografie na garach... A tak na szybko wpadla mi do glowy kopalnia w Krzemionkach Opatowskich - tam jest jakis naskalny rysunek (sorry ale dokladnie nie pamietam co, a nie moge sprawdzic, bo jestem w kafejce a nie w domku).
Mysle, ze jak poszukasz to znajdziesz jeszcze inne:)
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 16/11/2004, 20:50 Quote Post

W zeszłym roku (a może w tym ?)w jaskini Creswell Crags odkryto pierwsze ryty na terenie Wlk. Brytanii. Datowane na 12-12,5 tys. lat.Przedstawiają koziorożca i byc może wizerunki ptaków.Na terenie Polski jak na razie nie znaleziono na ścianach jaskiń przedstawień z okresu paleolitu. Warunki nie były sprzyjające do zachowania malowideł ale ryty...kto wie ! Nic tylko jechać do jaskiń i szukać ! Stawiam na Jurę Krakowsko-Częstochowską ! Pierwszy zgarnia wszystko ! Mam na myśli oczywiście splendor !
Pozdrawiam
Kiton
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
PrOmEtEuSz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 2.325

 
 
post 29/11/2004, 13:36 Quote Post

Powinny sie znależc jakies rysunki o krzesaniu oognia o łowach o potworacz które niby powstawały
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 30/11/2004, 17:47 Quote Post

QUOTE(PrOmEtEuSz @ Nov 29 2004, 02:36 PM)
Powinny sie znależc jakies rysunki o krzesaniu oognia o łowach o potworacz które niby powstawały
*


..jakoś nie mogę sobie przypomieć aby w paleolicie , bo pewnie o ten okres chodzi , pojawily się ryty czy tez rysunki na w/w temat ! Jesli się mylę to proszę o przykłady !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 30/11/2004, 17:51 Quote Post

QUOTE(ugedej @ Sep 18 2004, 05:02 PM)
Dobra Dobra.
Jestem leniwy.

Polecam książkę pana profesora Malinowskiego
Wielkopolska z czasów Otchłani.
Tam napewno coś znajdziesz na ten temat
*


...Wielkopolska ??
Już raczej trzeba szukać w książkach o Małopolsce !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Nicnieznalazłem
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 2.491

 
 
post 13/12/2004, 19:46 Quote Post

Witam

Tak..wielkopolska biggrin.gif i szukajcie,szukajcie laugh.gif
Troche chodze po jaskiniach jury i sczerze trzeba powiedzieć ze raczej są marne szanse na znalezienie rytów bądz rysunków(no chyba ze wspołczesnych bo jaskinie jury są ostro zdemolowane przez jakichś imbecylów ).
Swego czasu udało mi sie trafić na jaskinię pominiętą w spisie jaskiń Szelerewicza(choć to duży obiekt) w kórej występował bogaty materiał kulturowy(a wiem to stąd że ktoś wyrył z niej namulisko na 2 m w głącool.gif.
Ceramy masa(od sznurowców po nowożytność)ale rytów tam nie widziałem.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 19/12/2004, 12:08 Quote Post

QUOTE(Nicnieznalazłem @ Dec 13 2004, 08:46 PM)
Troche chodze po jaskiniach jury i sczerze trzeba powiedzieć ze raczej są marne szanse na znalezienie rytów bądz rysunków
Swego czasu udało mi sie trafić na jaskinię pominiętą w spisie jaskiń Szelerewicza(choć to duży obiekt) w kórej występował bogaty materiał kulturowy
Ceramy masa(od sznurowców po nowożytność)ale rytów tam nie widziałem.

....no i oto chodzi !
Piszesz o bogatym materiale kulturowym !Troche głębiej i pod warstwą neolitu i być może mezolitu pojawił by się paleolit !!Z tego wynika , o czym zapewne wszyscy wiedzą , że teren jury był bardzo intensywnie penetrowany min. w paleolicie a jaskinie zamieszkałe ! Jesli chodzi o ryty z paleolitu to jest ogromna szansa że przetrwały pod zwałami namuliska , nawet w partiach przyotworowych lub w głębszych partiach jaskiń !!W roku 1991 pod nawisem przed jaskinią Biśnik w Strzegowej zbytki kultuty ceramiki sznurowej były na głębokości ok. 0,2-05m natomiast na głębokości ok. 2,5-3m pojawiły się narzędzia środkowopaleolitycznej fazy tradycji aszelskiej (!)z inerglacjału eemskiego !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Nicnieznalazłem
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 2.491

 
 
post 20/12/2004, 9:07 Quote Post

Witam

No to widze że będę musiał się do tej jaskini wybrać jeszcze raz.Choć szczerze musze przyznać że nie mam przyjemności w patrzeniu na to jak ktoś bezsensownie zdemolował takie bombowe stanowisko archeologiczne(bo autentycznie ceramiki z tego wybranego namuliska nazbierałem reklamówke).Wszystko tam jest wymieszane jak w makowcu sad.gif ,żal patrzeć.A z ceramiki jaką udało mi się rozszyfrować to była tam cerama: sznunowców,łużyc(bardzo sporo ),rzymu(i kawałek ładnej czarki),wczesne średniowiecze(i dwa żarna rotacyjne-ale je ktoś złamał mad.gif )pożne śreniowiecze i nowożytność(tak koło XVII w).No i troche krzemieni poznajdowałem ale nie udało mi sie zidentyfikować żadnego konkretnego narzedzia .
Jak sie tam wybiore to napisze o efektach.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
sylwusia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 40.952

Stopień akademicki: studentka
 
 
post 3/02/2008, 15:11 Quote Post

QUOTE(Shira @ 15/11/2004, 14:25)
Po pierwsze dlaczego pytasz o rysunki naskalne? Przeciez rysunki prehistoryczne to nie tylko te w jaskiniach. Mamy przeciez jeszcze ikonografie na garach... A tak na szybko wpadla mi do glowy kopalnia w Krzemionkach Opatowskich - tam jest jakis naskalny rysunek (sorry ale dokladnie nie pamietam co, a nie moge sprawdzic, bo jestem w kafejce a nie w domku).
Mysle, ze jak poszukasz to znajdziesz jeszcze inne:)
Pozdrawiam
*



Owszem na ścianach kopalni, czyli bialych wapiennych skałach, w Krzemionkach Opatowskich znajduja sie rysunki weglem drzewnym z łycztwa, np -tzw. "wielka matka na tronie ".Nie pamietam dokladnie ale chyba trawaj jakies spory dotyczace owcych rysónków....
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Jaroslawska
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 37.007

 
 
post 20/02/2010, 18:57 Quote Post

QUOTE(sylwusia @ 3/02/2008, 15:11)
Owszem na ścianach kopalni, czyli bialych wapiennych skałach, w Krzemionkach Opatowskich znajduja sie rysunki weglem drzewnym z łycztwa, np -tzw. "wielka matka na tronie ".Nie pamietam dokladnie ale chyba trawaj jakies spory dotyczace owcych rysónków....
*


Link do kilku wizerunków (rogi byka itp) http://www.krzemionki.pl/index.shtml?flintmines&sub=8
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 30/05/2012, 1:42 Quote Post

Lik podany przez Jaroslawska jest nieaktywny. Więc jest rysunek "wielkiej matki na tronie" z Krzemionek Opatowskich. Jest to chyba jedyny prehistoryczny rysunek naskalny w Polsce. Ale co o naprawdę przedstawia?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej