Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> WOJCIECH LEMANSKI X, Korporacja kosciół
     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 15/07/2013, 14:18 Quote Post

Czytam o sprawie ks. Lemańskiego i mam mieszane uczucia. KK jako organizacja- korporacja ma prawo mianować i usunąć każdego kapłana i nie tylko. Krytyka i stawianie oporu uważam za czynność bezcelową, gdyz korporacje postepuja zgodnie z tzw. logiką korporacyjną, która z logiką ma tyle wspólnego ile miała ekonomia socjalizmu z ekonomią. Z drugiej strony kosciół to wierni i czynienie wiernym na złość i usuwanie dobrych księży na zdrowie KK zapewne nie wyjdzie.
Sam nie wiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
MGora78
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 577
Nr użytkownika: 62.918

 
 
post 15/07/2013, 14:29 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 15/07/2013, 14:18)
Czytam o sprawie ks. Lemańskiego i mam mieszane uczucia. KK jako organizacja- korporacja ma prawo mianować i usunąć każdego kapłana i nie tylko. Krytyka i stawianie oporu uważam za czynność bezcelową, gdyz korporacje postepuja zgodnie z tzw. logiką korporacyjną, która z logiką ma tyle wspólnego ile miała ekonomia socjalizmu z ekonomią. Z drugiej strony kosciół to wierni i czynienie wiernym na złość i usuwanie dobrych księży na zdrowie KK zapewne nie wyjdzie.
Sam nie wiem.
*


I ja jakoś nie mam zdania z powodów, o których piszesz. Polski KK, bez względu na rozwiązanie, przegrywa wizualnie tą batalię, bo te publiczne zapasy są po prostu żenujące. Najgorsze jest to, że sam po raz kolejny daje pretekst do ataku dla środowisk mu nieprzyjaznych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/07/2013, 14:38 Quote Post

Poczekajmy na wynik odwołania, jeśli będzie dla niego niekorzystny to pozostanie mu się ugiąć lub zostać apostatą. Chciał być w ari to jest choć sercem jestem za nim...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 15/07/2013, 15:32 Quote Post

Sprawa tego księdza to chyba kolejny argument za decentralizacją KK - pamiętam, jak po wyborze na papieża Francisza, pojawiły się głosy, że KK powinien zostać zdecentralizowany. Póki co, gdy się obserwują różne wydarzenia związane z Polskim Kościołem, to odnoszę wrażenie, że duchowni sprawiają wrażenie książąt dzielnicowych. Choć nie jestem osobą religijną, to czekam aż Stolica Apostolska zabierze się za oczyszczanie KK w Polsce.

A co do tej sprawy - to parafianie powinny decydować, kto ma być ich proboszczem. Człowiek, którego znają, któremu ufają, a nie jakiś obcy nie wiadomo skąd. Całe to zarządzanie w obecnym kształcie przypomina komunistyczną nomenklatutrę...

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/07/2013, 15:36 Quote Post

Przecież KK jest od wieków zarządzany centralnie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 15/07/2013, 17:53 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 15/07/2013, 15:18)
Czytam o sprawie ks. Lemańskiego i mam mieszane uczucia. KK jako organizacja- korporacja ma prawo mianować i usunąć każdego kapłana i nie tylko. Krytyka i stawianie oporu uważam za czynność bezcelową, gdyz korporacje postepuja zgodnie z tzw. logiką korporacyjną, która z logiką ma tyle wspólnego ile miała ekonomia socjalizmu z ekonomią. Z drugiej strony kosciół to wierni i czynienie wiernym na złość i usuwanie dobrych księży na zdrowie KK zapewne nie wyjdzie.
Sam nie wiem.
*



Nie wiem, o co ta cała afera - w KK obowiązuje bezwzględne posłuszeństwo wobec przełożonych - księża przecież składali śluby posłuszeństwa. Hierarchia przypomina system feudalny, i po prostu ksiądz Lemański narobił sobie kłopotu - może nawet stracić święcenia kapłańskie. Tyle w temacie.
 
Post #6

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 15/07/2013, 18:23 Quote Post

QUOTE
Z drugiej strony kosciół to wierni i czynienie wiernym na złość i usuwanie dobrych księży na zdrowie KK zapewne nie wyjdzie.
Sam nie wiem.

Pytanie czy ksiądz, który głosi tezy sprzeczne z nauką KK podpada pod miano "dobry". Dobrym może być człowiekiem, dobrym organizatorem, energicznym i otwartym, ale jednak ksiądz powinien trzymać się pewnej linii poglądów, zwłaszcza w nauczaniu.
QUOTE
I ja jakoś nie mam zdania z powodów, o których piszesz. Polski KK, bez względu na rozwiązanie, przegrywa wizualnie tą batalię, bo te publiczne zapasy są po prostu żenujące. Najgorsze jest to, że sam po raz kolejny daje pretekst do ataku dla środowisk mu nieprzyjaznych.

Po pierwsze, Kościół nie ma narzędzi PRu. Tymczasem media Kościołowi nieprzychylne dmą cały czas w trąbę i nagłaśniają konflikt. Jak czuję olbrzymią sympatię do x. Lemańskiego, tak jego zachowanie w obliczu medialnej zadymy jest po prostu karygodne i szkodliwe.
QUOTE
Sprawa tego księdza to chyba kolejny argument za decentralizacją KK - pamiętam, jak po wyborze na papieża Francisza, pojawiły się głosy, że KK powinien zostać zdecentralizowany. Póki co, gdy się obserwują różne wydarzenia związane z Polskim Kościołem, to odnoszę wrażenie, że duchowni sprawiają wrażenie książąt dzielnicowych. Choć nie jestem osobą religijną, to czekam aż Stolica Apostolska zabierze się za oczyszczanie KK w Polsce.

A co do tej sprawy - to parafianie powinny decydować, kto ma być ich proboszczem. Człowiek, którego znają, któremu ufają, a nie jakiś obcy nie wiadomo skąd. Całe to zarządzanie w obecnym kształcie przypomina komunistyczną nomenklatutrę...

KK jest korporacją. Państwo jest korporacją. Nie dziwne, że zachowanie hierarchii KK przypomina Ci zachowanie hierarchii każdej innej korporacyjnej struktury.

A to, że KK ma przestarzałą strukturę, którą wypadałoby zdecentralizować, no to już sam postulowałem w temacie o tym czy Kościół powinien się zmieniać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 15/07/2013, 18:28 Quote Post

I tak to się pewnikiem skończy bo ma przekonania zbyt liberalne jak na KK a i był usuwany juz parę razy z parafii w swoim życiu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 15/07/2013, 21:29 Quote Post

QUOTE
Nie wiem, o co ta cała afera - w KK obowiązuje bezwzględne posłuszeństwo wobec przełożonych - księża przecież składali śluby posłuszeństwa. Hierarchia przypomina system feudalny, i po prostu ksiądz Lemański narobił sobie kłopotu - może nawet stracić święcenia kapłańskie. Tyle w temacie.

Z ostatnich doniesień wynika, że chyba nie straci.

QUOTE
Sprawa tego księdza to chyba kolejny argument za decentralizacją KK

Dziś w komentarzach słyszałem głosy, że o Kościele chcą decydować niewierzący, o małżeństwach rozwodnicy a prawo najchętniej tworzyliby przestępcy wink.gif
Do spowodowania zmian w Kościele wystarczy zostać Papieżem. By nim zostać (jak z ostatnich kilku wyborów widać) trzeba być prawie świętym. Życzę reformatorom takiej drogi i trzymam za Was kciuki.
VIVAT JEZUS
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 16/07/2013, 11:03 Quote Post

QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 15/07/2013, 18:23)
Pytanie czy ksiądz, który głosi tezy sprzeczne z nauką KK podpada pod miano "dobry".

Nie podpada to pod Lemańskiego. On podpadł głupiemu szefowi, któremu się nie podobała jego działalność. I szef go usunął. Zgodnie z prawem firmowym, acz ze szkodą dla firmy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 16/07/2013, 11:08 Quote Post

A jak wygląda zarzut występowania przeciwko nauce Kościoła ws. in vitro?

Bo jeśli chodzi o akcję Lemańskiego w stosunku do dziewczyny poczętej z probówki, to jestem pełen podziwu dla jego cywilnej odwagi i chrześcijańskiego podejścia. CHodzi mi raczej o inne przejawy kwestionowania nauki KK.

QUOTE
Zgodnie z prawem firmowym, acz ze szkodą dla firmy.

Dzień oporu i sprzeczania się nt. prawa kanonicznego x. Lemański mógł sobie odpuścić. A wypominając abp jego słowa o napletku, już w ogóle dał karmę dziennikarskim hienom. Nie pochwalam tego. Sam trochę szkody spowodował i to idzie na jego konto.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 16/07/2013, 11:58 Quote Post

QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 16/07/2013, 12:08)
A jak wygląda zarzut występowania przeciwko nauce Kościoła ws. in vitro?

Nijak. owa bruzda, o której plótł Hoser, a w która nie wierzy Lemański, nie jest w doktrynie KRK. Podobnie jak nie są przeciw doktrynie KRK wyjazdy do Jedwabnego czy słuchanie Paradowskiej.

QUOTE
Dzień oporu i sprzeczania się nt. prawa kanonicznego x. Lemański mógł sobie odpuścić. A wypominając abp jego słowa o napletku, już w ogóle dał karmę dziennikarskim hienom. Nie pochwalam tego. Sam trochę szkody spowodował i to idzie na jego konto.

Ale tu nerwy mu puściły już po decyzji Hosera.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 16/07/2013, 12:16 Quote Post

QUOTE
Nijak. owa bruzda, o której plótł Hoser, a w która nie wierzy Lemański, nie jest w doktrynie KRK.

O bruździe nie mówił, z tego co pamiętam, Hoser. A co mówił o bruździe Lemański?
QUOTE
Ale tu nerwy mu puściły już po decyzji Hosera.

Nie sądzę. Zachowywał się tak, jakby był to zaplanowany akt, miał zresztą przygotowaną linię obrony w oparciu o KK. Zresztą jeszcze przed decyzją Hosera powiedzial przecież o obrzezaniu. A takich rzeczy z prywatnych rozmów się nie wywleka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 16/07/2013, 13:10 Quote Post

QUOTE
Zresztą jeszcze przed decyzją Hosera powiedzial przecież o obrzezaniu.

Nie. Najpierw Hoser emerytował Lemańskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 16/07/2013, 13:24 Quote Post

QUOTE
Nie. Najpierw Hoser emerytował Lemańskiego.

Tak czy inaczej, w ten sposób tyłka się nikomu nie obrabia. A zwłaszcza przełożonemu. Iść do gazet i przypisywać antysemityzm... gdzie on się takich technik nauczył? Na stażu w Agorze?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej