Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jan Chryzostom Pasek, żołnierz, szlachcic, warchoł
     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 7/05/2004, 16:30 Quote Post

Zapewne wielu z uzytkownikow zetknelo sie lub czytalo (co po przejrzeniu statystyk odnosnie liczby przeczytanych ksiag by nie zaskoczylo) pamiętniki owego jegomoscia z Olszówki o wojnach przebytych i sprawach politycznych kraju obojga narodow, okazyj od holzackiej (dunskiej) po moskiewskie i z wiedenską włącznie. Pamietnik ukazuje dwujezycznosc zlatynizowanej szlachty polskiej, jej obyczje, sztuke wojenną lekkich znaków a takze w pewnym stopniu zycie prywatne i gospodarzenie autora na rodzinnej ziemi. Zastanawiam sie co najbardziej was poruszylo, co zaszokowalo i utkwilo w pamieci. Choc ksiazka nie jest zbyt opasla to czyta sie ją niełatwo bez znajomosci laciny, a takze wiedzy o sklonnosciach imć Jana dwojga nazwisk do czestej przesady swego udzialu w potyczkach i liczbie wrogich oddzialow. Ja teraz przypominam sobie niebardzo zwiazany z belloną wątek schwytania na litwie czlowieka-niedzwiedzia ponoc calego obrasnietego szczeciną i wychowanego przez niedzwiedzice. To uzmyslawia rowniez jak przepastne i tajemnicze, wrecz pierwotne puszcze porastaly pozostajacą dlugo w poganstwie litwę i wschodnio polnocne rubieze rzeczpospolitej. W polaczeniu z ludowymi przesądami, coraz na nowo wybuchajacymi wojnami nie byl to raj na ziemi...A nasz Pasek czy w słotę czy w slonce rezolutnie i honorowo staje na poslugi, konsekwentnie dba o dobre imie Czarnieckiego i bron boze nie pozwala dopuscic 'litwy' czyli komputow Sapiezanskiego do wiekszych łupów lub lepszego miejsca w obozie. A jakie sa wasze wrazenia?

P.S. ciubus100 dotrzymalem slowa!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 7/05/2004, 18:54 Quote Post

Oczywiscie chodzilo mi o komputy sapieżanskie a nie sapiezanskiego. W kontekscie "komputu sapiezanskiego" jakiego komputu? sapiezanskie.....; No to sie wytlumaczylem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ciubus
 

III ranga
***
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 256
Nr użytkownika: 582

 
 
post 7/05/2004, 22:39 Quote Post

QUOTE(Sobiepan @ May 7 2004, 05:30 PM)
P.S. ciubus100 dotrzymalem slowa!

Bardzo się cieszę ..........

Zapraszam wszystkich do dyskusji.....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 12/05/2004, 15:07 Quote Post

Daj boże szczescie i zeslij nam na ten post wielu oczytanych i chcacych podzielic sie wiedza czytelnikow Paska. Cyrkumferencyja tu znaczna, tuszowalem ze dyskusja bedzie dluga i wyczerpujaca a tu po harapie. Jak nie wymyslimy ciubus100 nowego wątku do tej rozmówki to nic z tego nie wyjdzie. Proponuje ocenę i charakterystykę autora i głownego bohatera. Czy odbiegał od przecietnego, przyjętego standardu mazowskiego szlachetki? A w jakim momencie sie najbardziej zhultaił?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ciubus
 

III ranga
***
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 256
Nr użytkownika: 582

 
 
post 13/05/2004, 20:53 Quote Post

QUOTE(Sobiepan @ May 12 2004, 04:07 PM)
Daj boże szczescie i zeslij nam na ten post wielu oczytanych i chcacych podzielic sie wiedza czytelnikow Paska. Cyrkumferencyja tu znaczna, tuszowalem ze dyskusja bedzie dluga i wyczerpujaca a tu po harapie. Jak nie wymyslimy ciubus100 nowego wątku do tej rozmówki to nic z tego nie wyjdzie. Proponuje ocenę i charakterystykę autora i głownego bohatera. Czy odbiegał od przecietnego, przyjętego standardu mazowskiego szlachetki? A w jakim momencie sie najbardziej zhultaił?

Radzę jeszcze poczekać....... moze któryś z użytkowników pokusi się o przeczytanie Pamiętników "na dniach"...... Zapraszam do dyskusji.... ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 13/05/2004, 21:24 Quote Post

[
QUOTE
Radzę jeszcze poczekać....... moze któryś z użytkowników pokusi się o przeczytanie Pamiętników "na dniach"...... Zapraszam do dyskusji....


Wstyd to i hańba przyznać, iż z dziełem tym wybitnym jeszczem się nie zapoznał. Jednak sprawy ważne mą głowę zajmują i czasu na lekturę nie mam. Gdy tylko jednak examinum maturalne zakończę i na Universitas Wratislaviensis przyjmion będę, tedy xięgę tę uczoną posiądę i czym prędzej Waszmościom opinię mą przedstawię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Miuti
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 54.362

Mulier. Ale hic!
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 21/07/2010, 22:14 Quote Post

Nie raz wykazano, że Pan Pasek koloryzuje, żeby nie rzec - łże...

Ale w sferze języka i obyczajowości - znakomite.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 21/07/2010, 23:03 Quote Post

QUOTE(Pan Jan @ 13/05/2004, 15:24)
[
QUOTE
Radzę jeszcze poczekać....... moze któryś z użytkowników pokusi się o przeczytanie Pamiętników "na dniach"...... Zapraszam do dyskusji....


Wstyd to i hańba przyznać, iż z dziełem tym wybitnym jeszczem się nie zapoznał. Jednak sprawy ważne mą głowę zajmują i czasu na lekturę nie mam. Gdy tylko jednak examinum maturalne zakończę i na Universitas Wratislaviensis przyjmion będę, tedy xięgę tę uczoną posiądę i czym prędzej Waszmościom opinię mą przedstawię.
*


?to nawet fragmentow w liceum nie czytaliscie?! confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/07/2010, 23:22 Quote Post

QUOTE(Sobiepan @ 7/05/2004, 16:30)
wątek schwytania na litwie czlowieka-niedzwiedzia
*



A to mnie zainteresowało, można zapytać o dokładniejsze dane na ten temat? Albo chociaż datę, stronę w Pamiętnikach gdzie to wydarzenie jest opisywane.

Czy to ten sam niedźwiedź , o którym wspominał król Jan III i Jan II?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Miuti
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 54.362

Mulier. Ale hic!
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 22/07/2010, 22:36 Quote Post

Wczoraj nocną porą poczytałam sobie troszkę Paska, Obuchowiczów, Chrapowickiego... i coś wreszcie do mnie doszło.

Język Paska baaardzo się różni od języka pozostałych panów!
Sami sprawdźcie...
To daje do myślenia!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
wojtar
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 70.240

wojciech zaczek
Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: inzynieria chemiczna
 
 
post 20/01/2011, 16:37 Quote Post

QUOTE(Miuti @ 22/07/2010, 22:36)
Wczoraj nocną porą poczytałam sobie troszkę Paska, Obuchowiczów, Chrapowickiego... i coś wreszcie do mnie doszło.

Język Paska baaardzo się różni od języka pozostałych panów!
Sami sprawdźcie...
To daje do myślenia!
*


Ten Pasek, którego czytamy to jest odpis ...znaczy się kopia. Oryginał zaginął.
Co mnie zafascynowało u Paska to jego zdolności krasomówcze. Autor jak na zawołanie ma na każdą okazję gotową mowę....choć nie można wykluczyć, że i w tym przypadku ubarwia ...być może swoje wystąpienia wcześniej przygotowywał (jak na przykład swoją mowę-obronę gdy go złapali jako konfederata)...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Miuti
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 54.362

Mulier. Ale hic!
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 5/11/2011, 21:09 Quote Post

Pewne rzeczy sobie przemyślałam - i doszłam - niedojda jedna, dopiero teraz! - do pewnych wniosków.

Jan Chryzostom - zdecydowanie Złotousty, czy raczej... Złotopióry? kurczę, jak to wyrazić????? - był... no, że użyję języka przodków (Waszych, nie moich! - jam nie indygena!) hetką pętelką. Pochodził z rodziny ubogiej, na wojnie się zbytnio nie dorobił i nie zasłużył. Jedyne, co mu się udało i co określiło jego życie, zapewniając mu pewną pozycję i byt - to bogaty ożenek. JCh poślubił nieco przestudzoną, ale zamożną wdówkę - czy raczej wdowę - i tym sposobem zapewnił sobie byt... troszkę kosztem pasierbów..... Jego pamiętnik ma za zadanie stworzyć na użytek potomnych pozytywny - co najmiej - wizerunek autora. W tym celu łże, koloryzuje, stara się zrobić wrażenie swoją erudycją - m. in. posługując się językiem wyszukanym i ... sztucznym.....

Jakże innym językiem posługują się współcześni mu pamiętnikarze!!!!!!!

Nie lubię Paska i już.
Dla mnie jest antypatycznym kłamcą i okrutnikiem.

Ten post był edytowany przez Miuti: 5/11/2011, 21:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 5/11/2011, 21:16 Quote Post

Czy Pasek prowadził, na stare lata dom publiczny? Bo Zawisza w swych pamiętnikach wspominał coś, że u Paska zawsze dużo ładnych kobiet? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 5/11/2011, 21:55 Quote Post

Pasowałoby to do niego biggrin.gif Ale może to dlatego, że zyskał pewną sławę cieszył się poważaniem i powodzeniem. Z drugiej strony to ja nie wiem, ile w tym prawdy. "Pamiętników" dawno nie czytałem, czy Pasek sam coś takiego wspominał?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Miuti
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 54.362

Mulier. Ale hic!
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 5/11/2011, 21:57 Quote Post

Wżenił się w majątek i tyle.

A pasierbicę wysłał do klasztoru - posagi klasztorne były z reguły niższe niż świeckie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej