Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleońskie Królestwo Włoch
     
Ahmed2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 94.105

Zawód: student
 
 
post 19/12/2014, 11:35 Quote Post

Szukam jakiś informacji na temat Królestwa Włoch utworzonego przez Napoleona w 1805 roku. Szczególnie interesują mnie przyczyny utworzenia tegoż państwa, plany Napoleona co do jego przyszłości (ponoć planował przekazanie korony po swojej śmierci komuś innemu niż swojemu synowi), oraz odbiór utworzenia tego państwa przez samych Włochów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kalimerasas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 777
Nr użytkownika: 36.638

Stopień akademicki: mgr
Zawód: handlowiec
 
 
post 19/12/2014, 11:45 Quote Post

QUOTE(Ahmed2 @ 19/12/2014, 11:35)
Szukam jakiś informacji na temat Królestwa Włoch utworzonego przez Napoleona w 1805 roku. Szczególnie interesują mnie przyczyny utworzenia tegoż państwa, plany Napoleona co do jego przyszłości (ponoć planował przekazanie korony po swojej śmierci komuś innemu niż swojemu synowi), oraz odbiór utworzenia tego państwa przez samych Włochów.
*


Tu znajdziesz informacje, które Cię interesują: http://allegro.pl/murat-jean-tulard-i4862795594.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Duroc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.099
Nr użytkownika: 41.528

 
 
post 19/12/2014, 13:54 Quote Post

Nie zapominajmy jednakowoż, że Murat był królem Neapolu, a nie Włoch.

Przyczyna była prosta: zmiana statusu jednostki państwowej związanej ze zmianą statusu Napoleona w samej Francji: Napoleon był już prezydentem Republiki Włoskiej, a ta po koronacji cesarskiej musiała zmienić się w królestwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 19/12/2014, 20:56 Quote Post

Podstawowe informacje: http://it.wikipedia.org/wiki/Regno_d%27Ita...%281805-1814%29
A tu znacznie więcej: http://www.lombardiabeniculturali.it/istit...ia/?unita=04.05 zwłaszcza rozdział "Il vicere`" (Wicekról).

Ten post był edytowany przez Pietrow: 19/12/2014, 21:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ahmed2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 94.105

Zawód: student
 
 
post 20/12/2014, 23:52 Quote Post

Co to zmiany formy rządu z republikańskiej na monarchiczna to sprawa jest oczywista ale bie o to pytam. Interesuje mnie sam fakt utworzenia tego panstwa. Napoleon je utworzył po to aby zyskać przychylność Włochów (a co za tym idzie kolejnych rekrutow do armii) czy że względu na osobiste pobudki związane z jego korsykanskim pochodzeniem? Zastanawia mnie to, bo Napoleon był raczej typowym kosmopolityczym człowiekiem oswiecenia a nie "narodowcem".


Pietrow, dzięki za linki!
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 21/12/2014, 10:46 Quote Post

Obie motywacje były dla Napoleona istotne. Bardzo wyraźnie przebija to np. w tłumaczonym przeze mnie "Austerlitz" Olega Sokołowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 21/12/2014, 10:59 Quote Post

QUOTE(Pietrow @ 21/12/2014, 10:46)
Obie motywacje były dla Napoleona istotne. Bardzo wyraźnie przebija to np. w tłumaczonym przeze mnie "Austerlitz" Olega Sokołowa.
*


Coś może w tym być. Bonaparte potrzebował rekruta, a jednocześnie, będąc Korsykaninem, wiedział o pan-włoskich sentymentach mieszkańców Italii, dzięki czemu mógł ich skuteczniej zmobilizować do własnych celów pod sztandarem Królestwa Włoch.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Ahmed2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 94.105

Zawód: student
 
 
post 21/12/2014, 16:23 Quote Post

A recepcja tego przez Włochów ? Istniały jakieś włoskie środowiska przeciwne zjednoczeniu Włoch w ogóle (pragnące zachowania ancien regimu) lub przeciwne, aby to Bonaparte jednoczył kraj ? I czy w epoce ładu wiedeńskiego istniały we Włoszech jakieś ruchy zjednoczeniowe ale mające na celu utworzenie monarchii z władcą, kimś z rodu Bonapartów ? Bo nigdy o tym nie słyszałem, a przyznam szczerze, że niezmiernie mnie to interesuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 21/12/2014, 17:18 Quote Post

Może zacznij od materiałów najprostszych, np. "Historii Włoch" Gierowskiego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 21/12/2014, 17:43 Quote Post

QUOTE(Ahmed2 @ 20/12/2014, 23:52)
Co to zmiany formy rządu z republikańskiej na monarchiczna to sprawa jest oczywista ale bie o to pytam. Interesuje mnie sam fakt utworzenia tego panstwa. Napoleon je utworzył po to aby zyskać przychylność Włochów (a co za tym idzie kolejnych rekrutow do armii) czy że względu na osobiste pobudki związane z jego korsykanskim pochodzeniem? Zastanawia mnie to, bo Napoleon był raczej typowym kosmopolityczym człowiekiem oswiecenia a nie "narodowcem".


Pietrow, dzięki za linki!
*



Zmiana formy rządów z republiki na monarchię wcale nie była oczywista dla Włochów. Napoleona i Francję we Włoszech popierały środowiska republikańskie nazywane Jakobinami. Dla tych środowisk ta zmiana formy rządu to koniec złudzeń co do intencji Napoleona, które wcześniej próbowali sobie tłumaczyć koniecznością chwili. Jednak jest prawdą, że Napoleon swoimi działaniami pewnie nie zamierzonymi wyzwolił sentymenty nacjonalistyczne i identyfikację i dumę z byciem Włochem u pewnej ilości populacji. Jednak wówczas pojęcie Włochy było pojęciem geograficznym tak jak np Bałkany. I większość populacji chciała mieszkać w swoim państwie, które niekoniecznie musiało nazywać się Włochy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Duroc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.099
Nr użytkownika: 41.528

 
 
post 22/12/2014, 10:22 Quote Post

Nie możemy zapominać o szczególnym stosunku Napoleona do Włoch. Przyszły Cesarz Francuzów wychowywany był w kręgu kultury włoskiej, włoskiego języka uczył się jako pierwszego i mówił nim lepiej, niż francuskim (w którym do końca życia robił błędy). Idea kampanii na Półwyspie była wręcz jego idee fixe w latach 1794-1795, kiedy najpierw był dowódca artylerii Armii Włoch, a potem (po okresie "chudym") został przyjęty do biura topograficznego KOP-u. Z drugiej strony pomysł zjednoczenia Italii w ramach jednego organizmu od dawna tlił się w umysłach części włoskich intelektualistów, a Rewolucja Francuska pobudziła do działania środowiska o "jakobińskiej" proweniencji (pojawiły się nawet pomysły stworzenia jednych "barw narodowych" dla całych Włoch).
Wbrew jednak temu, co pisze prym - Napoleon nie oparł się we Włoszech na środowiskach jakobińskich, lecz na drobnej szlachcie, liberalnej arystokracji i burżuazji. Działo się tak główne dlatego, że sam Bonaparte gardził jakobinami, uważając ich za wichrzycieli i wywrotowców, ale także dlatego, że środowiska te były we Włoszech stosunkowo słabe. Szybko więc radykałowie obrócili się przeciwko dominacji francuskiej. Najsilniejsze antynapoleońskie konspiracje wywodziły się właśnie w tych środowisk (ruch karbonarski np. choć jego świetność związana jest z późniejszymi latami).

QUOTE
Zastanawia mnie to, bo Napoleon był raczej typowym kosmopolityczym człowiekiem oswiecenia a nie "narodowcem".
Sentymentalnie Napoleon związany był właśnie z Włochami, przynajmniej w latach młodości. Później także się tych uczuć nie pozbył - wszak wyrazem tego właśnie była unia personalna Francji i Królestwa Włoch.

CODE
Istniały jakieś włoskie środowiska przeciwne zjednoczeniu Włoch w ogóle (pragnące zachowania ancien regimu)
Oczywiście. Przede wszystkim związane z dynastiami panującymi, konserwatywną szlachtą i arystokracją, oraz papiestwem.

CODE
I czy w epoce ładu wiedeńskiego istniały we Włoszech jakieś ruchy zjednoczeniowe ale mające na celu utworzenie monarchii z władcą, kimś z rodu Bonapartów ?
Nie zajmowałem się tym głębiej, ale odpowiedź być może znajdziesz w dziele podanym przez Pietrowa, ale także w pracy pod redakcją Zajewskiego: Europa i świat w epoce Restauracji, Romantyzmu i Rewolucji 1815-1849.

Pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 22/12/2014, 12:55 Quote Post

Piszący w 1. połowie XIX w. włoski historyk Cesare Cantu` (miał poglądy propapieskie i umiarkowanie konserwatywne) uznawał włoskie rozwiązania Napoleona za - z obiektywnej konieczności - połowiczne i skazane na tymczasowość; uważał też, że sami Włosi zbyt mało uczynili wtedy dla sprawy zjednoczenia i niepodległości. Napoleon emocjonalny stosunek do Italii miał na pewno; na pewno też traktował ją jako jedno ze źródeł rekruta i zasobów. Sami Włosi często bywali dumni z udziału w epopei napoleońskiej, przykładem XIX-wieczne dzieła historiograficzne Cesare di Loggia (vel Cesar de Laugier) czy Alessandro Zannoli`ego. Wprawdzie wielu byłych włoskich napoleończyków robiło potem kariery w armiach państw nieprzychylnych idei zjednoczenia Italii, to ich fachowa wiedza mogła się potem przydać sprawie Risorgimento (polska armia w 1918 r. też by tak szybko nie powstała bez oficerów i żołnierzy służących dotąd w armiach zaborczych). Ciekawy obraz Włoch w XIX w. (w znacznym stopniu sprzed zjednoczenia) daje Ferdynand Gregorovius w swych "Wędrówkach po Włoszech". Ta rzecz, podobnie jak prace Cantu`, została wydana także po polsku. Dobre choć literackie studium recepcji Napoleona w Italii stanowi "Pustelnia parmeńska" Stendhala - masz tam szeroki wachlarz postaw i charakterów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Duroc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.099
Nr użytkownika: 41.528

 
 
post 22/12/2014, 14:10 Quote Post

QUOTE
na pewno też traktował ją jako jedno ze źródeł rekruta i zasobów.
Przy czym Włosi generalnie nie zapełniali szeregów jednostek armii francuskiej, lecz tworzyli własne jednostki narodowe. Generalnie epoka napoleońska i pobudzone wówczas uczucia i świadomość - odegrały fundamentalną rolę w procesie Risorgimento.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 22/12/2014, 16:36 Quote Post

A gdzie ja napisałem poniższe stwierdzenie: Wbrew jednak temu, co pisze prym - Napoleon nie oparł się we Włoszech na środowiskach jakobińskich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 22/12/2014, 17:06 Quote Post

A gdzie ja napisałem poniższe stwierdzenie: Wbrew jednak temu, co pisze prym - Napoleon nie oparł się we Włoszech na środowiskach jakobińskich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej