Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mieszko I margrabią ?
     
munitalp10
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.117
Nr użytkownika: 45.305

Zawód: BANITA
 
 
post 17/04/2016, 15:40 Quote Post

Przeglądając internet zauważyłem takie o to zestawienie:
https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Mar...en_der_Nordmark

Czy Mieszko I w latach 983-992 mógł pełnić funkcję margrabiego marchii północnej po swoim teściu Dytryku?

Ten post był edytowany przez munitalp10: 17/04/2016, 15:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 17/04/2016, 22:06 Quote Post

QUOTE(munitalp10 @ 17/04/2016, 15:40)
Przeglądając internet zauważyłem takie o to zestawienie:
https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Mar...en_der_Nordmark

Czy Mieszko I w latach 983-992 mógł pełnić funkcję margrabiego marchii północnej po swoim teściu Dytryku?
*


Mógł. Tak m. in. sugeruje Ch. Lubke [w:] Regesten zur Geschichte der Slaven an Elbe und Oder, Bd. 3, s. 36.

Ten post był edytowany przez Dargas: 17/04/2016, 22:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 20/04/2016, 17:34 Quote Post

Od 983 trwało wielkie powstanie Słowian Połabskich (którzy zagrażali też swoją postawą państwu Mieszka), zmarł Otton II (wcześniej doznał klęski z rąk muzułmanów w Italii) - a więc wówczas wszystko się sypało. Kto wie czy wobec porażki Dytryka (nie dał rady obronić Brenny), nie uznano w Cesarstwie, że przynajmniej czasowo marchią powinien zarządzać Słowianin, lepiej rozumiejący buntowników (zbliżona kultura, niedawny poganin) a przeto mogący jakoś się z nimi porozumieć lub ich pokonać (bo przecież znał na pewni ich taktykę i możliwości lepiej niż wojska cesarskie). Myślę, że to było prawdopodobne i jednocześnie mogło przydać Mieszkowi autorytetu ("widzicie, przyjąłem chrzest i mianowano mnie margrabią, jednym z najważniejszych urzędników Cesarstwa").
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
munitalp10
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.117
Nr użytkownika: 45.305

Zawód: BANITA
 
 
post 20/04/2016, 18:59 Quote Post

Niezwykle przemyślny polityk. Dzięki swoim zabiegom pozyskał rozległe ziemie. Tak orientacja polityczna była jedną z atutów księcia. Sama Dobrawa nie musiała być tylko i wyłącznie związana z dynastią Przemyślidów w tym kontekście ciekawa jest postać Guncelina, który nazywany jest u Thietmara bratem Bolesława Chrobrego, być może bratem ciotecznym. Tego typu próby włączenia się do dynastii dworskiej cesarza dawały przynajmniej zrównanie z margrabiami. Swojego przecież atakować się nie będzie. Aby to jednak uzyskać Mieszko I musiał wygrać kilka razy pokazując Sasom że należy się z nim liczyć, zapewne to najważniejsze zwycięstwo jest przemilczane u Thietmara.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
DaaD
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 97.737

Krzysztof
 
 
post 22/04/2016, 15:01 Quote Post

Robert F. Barkowski w Połabie 983 wspomina że w którymś biskupstwie odnotowano tylko i aż tyle, że "zmarł Mieszko margrabia marchii północnej" nie pamiętam czy jest podana data.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 22/04/2016, 15:17 Quote Post

Kto to jest Robert F. Barkowski? Bo niestety ten tekst świadczy po prostu o mitomaństwie. Co to w ogóle ma być "w którymś biskupstwie odnotowano". Nie mam pytań... Odnotowywano zapewne w niejednym...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 22/04/2016, 21:27 Quote Post

QUOTE(DaaD @ 22/04/2016, 15:01)
Robert F. Barkowski w Połabie 983 wspomina że w którymś biskupstwie odnotowano tylko i aż tyle, że "zmarł Mieszko margrabia marchii północnej" nie pamiętam czy jest podana data.
*


W nekrologu z Fuldy zapisano "Misicho mar[chio]"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
DaaD
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 97.737

Krzysztof
 
 
post 25/04/2016, 12:54 Quote Post

Robert F. Barkowski to autor cyklu broszur o większych bitwach w historii. Sam nie uważa się za znawcę tego okresu historii, ja wspomniałem o nim aby wskazać pewien trop. Nie przedstawiam Robera F. Barkowskiego jako autorytetu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej