Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Horus i Jezus
     
kyob
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 34.292

 
 
post 31/08/2007, 6:37 Quote Post

QUOTE
Some parallels between Horus and Jesus Christ:

1. Horus born of a virgin. <> Jesus born of a virgin.

2. The foster father of Horus was Seb or Seph. <> Jesus was fostered by Joseph.

3. Horus was of royal descent. <> Jesus was of royal descent.

4. Horus birth accompanied by three solar deities [star gazers] who followed by the morning star of Sirius bearing gifts. <> Jesus birth accompanied by three wise men [Zoroastrian star gazers] who followed by a star “in the east” bearing gifts.

5. The birth of Horus announced by angels. <> The birth of Jesus announced by angels.

6. Herut tried to murder the infant Horus. <> Herod slaughtered every first born in an attempt to kill Jesus the forthcoming messiah.

7. Horus is baptized at age 30 by Anup the Baptiser at a river. <> Jesus is baptized at age 30 by John the Baptist at a river.

8. Horus resists temptation by the evil Sut [Sut was to be the precursor for the Hebrew Satan] on a high mountain. <> Jesus resists temptation by Satan on a high mountain.

9. Horus had 12 followers. <> Jesus had 12 disciples.

10. Horus performed miracles like healing the sick and walking on water. <> Jesus performed miracles like healing the sick and walking on water.

11. Horus raised someone from the grave [his father Osiris] <> Jesus raised Lazarus [notice the name similarity] from the grave. Lazarus is short for Elasarus - the “us” on the end is romanized. Elasarus was derived from “El-Asar” which was the name given to Osiris.

12. Horus was buried and resurrected in the city of Anu. <> The place Bethany mentioned in John was a derivative of the words “Bet” and “Anu” which translates “the house of Anu”. The ‘y’ on the end of bethany is interchangeable with the letter ‘u’.

13. Horus was killed by crucifixtion. <> Jesus was crucified.

14. Horus was accompanied by two thieves at the crucifixtion. <> Jesus was crucified with two thieves.

15. Horus was buried in a tomb at Anu. <> Jesus was buried in a tomb located in Bethany [Bet-Anu].

16. Horus was resurrected after 3 days. <> Jesus was “said” to resurrected after over a period of three days.

17. The resurrection of Horus was announced by three women. <> The resurrection of Jesus was announced by three women.

18. Horus was given the titel KRST which means “anointed one” <> Jesus was given the title Christ [Christos] meaning “anointed one”


czy w/w fakty są prawdą czy też nie znajdują odzwierciedlenia w historii?

ps: jeśli trzeba to przetłumaczę tekst
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 31/08/2007, 8:42 Quote Post

Powyższe porównanie jest mocno naciągane. Zaczynając od początku wątpie aby Izyda była dziewicą. Ponadto w religii egipskiej mamy "kilku" Horusuów (np. horus jednocześnie może być synem jak i bratem Ozyrysa) więc ze względu na charakter religii egipskiej jej wielonurtowość takie porównania są niezbyt prawdopodobne. Choć pewne związki istnieją np. wizerunek Matki Boskiej z dzieciątkiem prawdopodobnie swój pierwowzór ma w przedstawieniach Izydy z Horusem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 31/08/2007, 11:14 Quote Post

Fakty tu przedstawione jeśli są faktami muszą być prawdziwe. Tego wymaga definicja faktu.

Ale rozumiem że chodzi Ci po prostu o refleksje na temat przedstawionych wyżej zdań wyciągniętych z mitów.

Oczywiście są te zdania równoważne. tak więc jeśli ktoś uwierzył w jedną część tej układanki to nie ma żadnych przesłanek aby miał nie uwieżyć w drugą. Nie widzę tu buszmenie żadnego mocnego naciągniecia. Izyda była tak samo dziewicą jak i Maria. Czyż nie? Jak nie to pewnie obie tymi dziewicami nie były.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 31/08/2007, 13:38 Quote Post

Crassusie mi chodzi o pewne fakty a nie dywagacje jezykowe. Jesli napisze:
Białe <> czarne czy jest to równanie prawdziwę? Watpie w dziewictwo Izydy przed spolodzeniem Horusa, a jesli nawet to Horus został spółodzony poprzez stosunek (nawet jesli Ozyrys był juz martwy), tak wiec Izyda dziewica nie była natomiast wierze w dziwectwo Marii. Jednym słowem nie sa to fakty prawdziwe ( a nawet wg Twojej definicji, nie sa to fakty)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 31/08/2007, 13:57 Quote Post

Vitam

Szczerze mówiąc, to czytałem kiedyś mitologię Egiptu i jestem zdziwiony. Bo niczego podobnego na temat Horusa tam nie znalazłem; inna sprawa, że może nie wszystko w tym opracowaniu było.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 31/08/2007, 14:05 Quote Post

Mówiłem tylko że jeżeli można wierzyć w dziewictwo Marii to równie dobrze można wierzyć w dziewictwo Izydy. Nie mamy żadnych przesłanek że któraś była bądź nie była dziewicą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
matika100
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa
 
 
post 31/08/2007, 14:59 Quote Post

Myślę, że porównywanie Jesusa do Hosrusa nie jest na miejscu. Chociażby dlatego, że Jezus jest postacią historyczną, a nie jakimś wymyślonym pogańskim bóstwem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 31/08/2007, 15:36 Quote Post

QUOTE(matika100 @ 31/08/2007, 14:59)
Myślę, że porównywanie Jesusa do Hosrusa nie jest na miejscu. Chociażby dlatego, że Jezus jest postacią historyczną, a nie jakimś wymyślonym pogańskim bóstwem.
*



Obie postacie moga byc w rownym stopniu zmyslone lub historyczne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 31/08/2007, 19:19 Quote Post

Tutaj jak by ktoś nie zauważył nikt nie porównuje ich życia, ale konkretne wydarzenia zaczerpnięte z tradycji dotyczącej tych postaci. Gdyby bowiem zastosować historyczność to prawdopodobnie żadne z tych wydarzeń nie są historyczne. Tak więc nie porównuje się tu historii tylko tradycje. Co do miejsca, to wydaje mi się że forum historyczne jest mimo wszystko dobrym miejscem do porównania(historia zajmuje się przecież również tradycją a nie tylko suchymi faktami). A poza tym gdzie by indziej o tym dyskutować? na forum religijnym? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Młoda M.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 34.701

martyna kaczmarzyk
Zawód: uczen
 
 
post 14/09/2007, 21:00 Quote Post

Jezus był kosmitą rolleyes.gif ( spotkałam się z tą teorią w książce " Najdziwniejsze Zagadki Cywilizacji ")

Jezus był Synem Bożym : Jezus został zrodzony z dziewicy
Jezus był kosmitą : Jezus został implantowany ziemskiej kobiecie przez przybyszy z obcej planety

Jezus był Synem Bożym : Anioł Gabriel przybył do matki Jezusa by zapowiedzieć jej syna bożego
Jezus był Kosmitą : Obcy zwiadowca przybył do ziemskiej kobiety bo powiadomić ją o wyborze jej na matkę.

Jezus był Synem Bożym : Jezus modlił się przez 40 dni na pustyni
Jezus był kosmitą : Jezus przez 40 dni znajdował się na statku matka i zdawał raporty dotyczące mieszkańców ziemi.

Jezus był Synem Bożym: Jezus wniebowstąpił
Jezus był kosmitą : Jezus został przetransportowany na statek kosmiczny za pomocą promienia anty-grawitacyjnego

blink.gif Ludzie mają różne pomysły
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
matika100
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa
 
 
post 21/09/2007, 15:57 Quote Post

A nie wiesz może kto wymyślił tą teorie bo jest trochę bez sensu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Tullus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 34.628

Tullus Hostiliusz
Zawód: uczen
 
 
post 24/09/2007, 18:47 Quote Post

teoria jest bardzo fajna przypomina mi trochę teorie ewolucji LPR
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 756
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 25/09/2007, 13:27 Quote Post

Horus cut off one of Seth's eggs/ Jesus....
Horus got four sons/Jesus had one with Mary Madeleine...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
etubel
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 605
Nr użytkownika: 23.553

Przemyslaw Mazur
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archiwista
 
 
post 25/09/2007, 13:35 Quote Post

Kiszuriwalilbori (ale nick; mam nadzieję ze nie zrobiłem błedu)
Polskiego w szkole nie miałeś ? No i skąd ten wyświechatny pomysł o domniemanym potomku Jezusa ? Źródła o tym milczą; chyba że za takowe należałoby uznać współczesną "literaturę około-pseudo-templariuszową".

A tak serio to nie macie już przesytu teoryjek o domniemanym potomstwie Jezusa, jego kosmicznych podróży, wędrówek po Indiach etc. ? Ja już troche wymiękam...

 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 756
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 26/09/2007, 7:01 Quote Post

Etubel, OK - powinienem wstawić buźkę na końcu to moje intencje byłyby jasne...

 
User is offline  PMMini Profile Post #15

13 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej