Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Władysław II Jagiełło: wspanialy ? wielki ?,
     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 22/06/2010, 17:44 Quote Post

No tak uniwersytet działał już w 1364 smile.gif. Jadwiga zapisała w testamencie prośbę do Jagiełły aby odnowił Uniwersytet smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 22/06/2010, 19:05 Quote Post

QUOTE(PatriotaŁucznik @ 22/06/2010, 18:44)
No tak uniwersytet działał już w 1364 smile.gif. Jadwiga zapisała w testamencie prośbę do Jagiełły aby odnowił Uniwersytet smile.gif
*



Nie chodzi o to, od kiedy działał, tylko kiedy jego działalność została wznowiona po stagnacji za rządów Ludwika Węgierskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 22/06/2010, 19:29 Quote Post

CODE
A jesteś pewien, że nie był?

Najpierw Ty odpowiedz na moje pytanie, czy jesteś pewien co do tego, że Jagiełło był inicjatorem tego pomysłu ? Bo takie odbijanie piłeczki do niczego nie prowadzi...A o zapisie naturalnie wiem wink.gif
CODE
Nie rozumiem, skąd taka mania masowego upośledzania Jagiełły.

Spokojnie Kytofie wink.gif Ja go nie upośledzam wink.gif
CODE
A to wszystko wydobywa się z Długosza. Tego samego Długosza, który najpierw pisał o pogaństwie króla, a bodaj podsumowując jego rządy, chwalił go za... pobożność!

Uwierz mi Długosz to nie moje jedyne źródło wiedzy rolleyes.gif
CODE
To jest śmieszne, wobec Jogaiły powiedziałbym, że bezczelne.

Mocne słowa Panie Kytofie.
CODE
1) Przegrana pod Chojnicami
2) Niezdobycie wszystkich twierdz pomorskich (a co dopiero pruskich) w pierwszych latach wojny
3) Brak funduszy na prowadzenie działań wojennych, konieczność częstego korzystania z finansów Gdańska, Torunia, Elbląga i innych miast
4) Zupełne zdziadowanie pospolitego ruszenia
5) Niskie zdolności wojska polskiego w zdobywaniu twierdz - a bitew w polu Krzyżacy najczęściej starali się unikać

źle mnie zrozumiałeś była mowa podwalinach pod odzyskanie Pomorza. Ja natomiast uznałem, że były to podwaliny mizerne. Nie napisałem nigdzie, że bez Grunwaldu byłoby łatwiej, bo oczywiście jakie były takie były te podwaliny, alby były wink.gif
CODE
bez przywilejów możnowładztwo wybrało by sobie w 1434 kogoś innego na tron.

No i co z tego ?
CODE
"tak jestem żądze panuje i dbam o swoje"owce"

Czuję się jak na kazaniu w Kościele wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 22/06/2010, 20:39 Quote Post

No znów by było wybieranie kogoś z innej dynastii szukanie mu żony, zmiana sojuszów itd itd... Wole Jagiellonów niż ponowne szukanie i niemalże wojny domowe który lepszy a który gorszy kandydat na tron ;/
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 22/06/2010, 20:42 Quote Post

CODE
No znów by było wybieranie kogoś z innej dynastii szukanie mu żony, zmiana sojuszów itd itd..

A może powrót do Piastów ? rolleyes.gif
CODE
Wole Jagiellonów niż ponowne szukanie i niemalże wojny domowe który lepszy a który gorszy kandydat na tron;/

A ja wolę Piastów smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 23/06/2010, 5:42 Quote Post

QUOTE
Najpierw Ty odpowiedz na moje pytanie, czy jesteś pewien co do tego, że Jagiełło był inicjatorem tego pomysłu ? Bo takie odbijanie piłeczki do niczego nie prowadzi...A o zapisie naturalnie wiem wink.gif


Nie uważam, że Jagiełło był inicjatorem, bo źródła nie rozstrzygają tego, kto był pomysłodawcą tego projektu.

QUOTE
Nie napisałem nigdzie, że bez Grunwaldu byłoby łatwiej, bo oczywiście jakie były takie były te podwaliny, alby były wink.gif


Napisałeś - i stąd też mój zarzut wobec Jagiełły.. Napisałeś też - Podwaliny takie, że Kazimierzowi ledwie udało się je zdobyć. Z tego można wyciągnąć wniosek, że Twoim zdaniem: Jagiełło odpowiada za powolność działań w wojnie 13-letniej i, że Grunwald miał bardzo niewielkie znaczenie w przypadku odzyskania Pomorza. Ani jedno z tych twierdzeń nie jest prawdziwe. O pierwszym już pisałem. Co do drugiego, powtórzę IMHO słuszne frazesy: Grunwald doprowadził do złamania zakonnej potęgi 1) militarnej, 2) finansowej (nie słyszałem o szczególnych problemach Zakonu z zapłatami dla zaciężnych przed 1410 r. - za to po Grunwaldzie takie wypadki przydarzają się coraz częściej), 3) propagandowej (upadł mit Zakonu na zachodzie, a i mieszkańcy Prus mieli okazję się przekonać, że władza mnichów słabnie). Czego Grunwald nie złamał, to potęgi gospodarczej, co wykazał m.in. J. Gancewski.
Oceniając znaczenie Grunwaldu dla wypadków o 50 lat późniejszych, trzeba by ocenić, czy bez tej bitwy byłoby łatwiej, czy w ogóle możliwe byłoby opanowanie Pomorza i reszty zdobytych w wojnie 13-letniej ziem, i w końcu, czy Grunwald nie jest najważniejszym ogniwem upadku wielopłaszczyznowej potęgi Zakonu Krzyżackiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 23/06/2010, 15:38 Quote Post

No tak na piasta mógłbym przystać smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Johny_J
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 64.932

 
 
post 1/07/2010, 14:08 Quote Post

Moi drodzy przecież na tronie zasiadała postać z dynastii piastów- I żona Jagiełły Jadwiga miała piastowskie korzenie i z tego co kojarzę Anna Cylejska także!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 2/07/2010, 14:12 Quote Post

Jagiełło to Litwin smile.gif) nie piast mimo wszystko smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Johny_J
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 64.932

 
 
post 2/07/2010, 15:10 Quote Post

Jagiełło nie miał piastowych korzeni- za to co ciekawe pochodził od angielskich królów (Córka padłego pod Hastings Harolda II uciekła na Ruś, tam związała się z którymś księciem i ta dynastia doszła do władzy). Piastowskie korzenie mieli jego synowie ze względu na jego żony(a właściwie ze względu na Annę Cylejską).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 2/07/2010, 15:16 Quote Post

Jadwiga i Anna to piastów-ny ale rządzi mężczyzna smile.gif a ten mężczyzna to Litwin i jego dzieci choć pochodzące do Piastów to bardziej spokrewnione z Litwinem smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Johny_J
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 64.932

 
 
post 2/07/2010, 15:30 Quote Post

Dam ci przykład- przyjeżdża Turek do Polski. Żeni się z Polką. Jego dzieci mówią po Polsku i mieszkają od urodzenia w Polsce. Jak sądzisz czy jego dzieci są Turkami? Taka sama sytuacja była u Jagiełły. Poza tym poddani wiedząc, że ich król jest związany z tą pierwszą Polską dynastią, będą go bardziej popierać.

Dlatego uważam że Jagiełło był bardziej pół na pół niż po prostu litwinem, a jego dzieci były (przynajmniej według mnie) Polakami:D
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 2/07/2010, 16:00 Quote Post

To fakt dobry przykład.
Ja nie bronie Jagiełły dzieciom Polskości bo fakt wychowane w Polsce i z matki polski biggrin.gif
Jagiełło jednak jak został Królem Polski miał swoje lata i myślę ze sam się bardziej czuł Litwinem niż Polakiem jednak dbał i chyba kochał nasz kraj smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Johny_J
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 64.932

 
 
post 2/07/2010, 16:12 Quote Post

O uczuciach Jagiełły chyba za dużo sobie pogadać już nie można biggrin.gif Jagiełło wstępując na tron Polski miał około 35 lat i przesiedział na nim następne 50 a więc dłużej był jednak w tej naszej Polsce. Jak już pisałem wcześniej (chyba) Litwini nazywają Jagiełłę zdrajcą i bardziej chwalą Witolda. Niesłusznie bo Władysław dbał o Litwę (w końcu był Litwinem no nie?biggrin.gif). A że mieszkał w Polsce? Kto by nie wolał mieszkać w rozwiniętym państwie niż na Litwie która była dopiero po chrystianizacji?

Masz rację Jagiełło był Litwinem i nigdy się tego nie wyparł. Ale nawet ten Turek staje się po pewnym czasie niemal Polakiem biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 2/07/2010, 16:24 Quote Post

Zaskoczyłeś mnie tym że Litwini uznają go za zdrajce <wow> szkoda on tak dbał o Litwę. Jagiełło mieszkał w Polsce ale np. Wawelu nienawidził także nie zawsze można się zgodzić z tym że Jagiełło wolał rozwinięty kraj od swej Litwy smile.gif.
Objeżdżając Polskę zahaczał także o Litwę i dbał o Litwę co widać w tym że wolał jako król wojnę z Zakonem Krzyżackim niż wojnę o Śląsk z Czechami.
Dwie pieczenie przy jednym ogniu smile.gif bo i Polska zadowolona i Litwa smile.gif pokonanie wroga zarówno wroga dla Polaka jak i Litwina, miał niewątpliwie dwie Narodowości smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej