Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Biografia Lecha Kaczyńskiego, Cenckiewicz Piekarska Chmielecki Kowalsk
     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 27/08/2013, 22:11 Quote Post

QUOTE(MGora78 @ 27/08/2013, 15:24)
Nie mogę nigdzie w sieci znaleźć spisu treści. Może ktoś podrzucić ?
*


Niech ci będzie:
1.Warszawiak (1949-1971)
-Korzenie
-Dzieciństwo i młodość
-Studia
2.Sopocianin (1972-80)
-Wykładowca uniwersytecki
-Maria Mackiewicz
-Zderzenie z bezpieką
-Czynny antykomunizm
-Trójmiejski Ruch Oporu
-Wolna Związki Zawodowe Wybrzeża
-Taniec na linie
3.Doradca (22-31 sierpnia 1980)
-Doradca Prezydium MKS
-Zapasowy wariant "B"
-Współtwórca porozumienia
4. Solidarny (1980-81)
-Doradca Prezydium MKZ
-Zamach Kuronia
-W "Gwiazdozbiorze"
-We władzach gdańskiej "Solidarności"
-Delegat
5. Konspirator(1981-89)
-W Strzebielinku
-Biuro Wałęsy
-Gry operacyjne
-Bój o przetrwanie
-Między "dworem" a "familią"
-Strajki '88
-Magdalenkowa ugoda
6.Związkowiec (1989-1991)
-Wybory czerwcowe
-Wielka gra
-Senator
-Zastępca
-Wiceprzewodniczący
-"Przyspieszenie"
-Rząd Bieleckiego
-Porażka
7.Państwowiec (1990-93)
-Minister stanu
-Konflikt z Wałęsą
-Wojna o lustrację
-Klęska prawicy
-Szafa Lesiaka
8.Prezes NIK (1992-95)
-Decyzja
-Idealny prezes NIK
-Idealny organ kontroli państwowej
-Spór o zakres kontroli państwowej
-Głosowanie
-Lecha Kaczyńskiego koncepcja kontroli państwowej
-Kadry
-Szkolenia
-Reorganizacja NIK
-Całościowe badania systemowe
-Prywatyzacyjne gry
-"Polowanie" na ministra Lewandowskiego
-Wybory 18 Września 1993
-Afery
-Samorządy
-Administracja państwowa
-Konfrontacja
-Ocena
-Fotografowanie rzeczywistości
-Współpraca z instytucjami państwowymi
-Człowiek Roku 1994
-Ustawa o NIK-ukoronowanie pracy
-Odwołanie prezesa NIK
-Brak merytorycznych zarzutów
-Pożegnanie
-Wspomnienia współpracowników
9.Profesor (1995-2000)
-Prezydent dla Polski
-Uczony
-Ekspert
10.Minister (2000-2002)
-Wobec AWS
-Szeryf minister
-Sprawa Jedwabnego
-Prawy i sprawiedliwy
11.Prezydent Warszawy(2002-2005)
-Reformy ustrojowe w 2002 roku
-Kampania Wyborcza
-Miejsce samorządu w państwie
-Wizja prezydentury
-Koalicje Kaczyńskiego
-1130-dniowa wojna o kompetencje
-Ratusz jest mój!
-Szeryf Kaczyński
-Wydziały Obsługi Mieszkańców
-Rozliczanie "układu warszawskiego"
-Porządki w warszawskich finansach
-Inwestycje po nowemu
-Mosty Platformy-kłopoty Kaćzyńskiego
-Pod górę
-Porządki architektoniczne
-Prezydent dla teatrów
-Dla zwykłych ludzi
-Polityka historyczna
-Muzeum Powstania Warszawskiego
-Aktywna komunikacja medialna
-Prezydentura przełomów
Dojrzewanie do przywództwa- Zamiast zakończenia.

Ten post był edytowany przez emigrant: 27/08/2013, 22:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/08/2013, 22:20 Quote Post

Akurat mi się przypomniało, jeśli Kamaz jest taki dociekliwy to dopisuje, Kaczyńskiego ministra sprawiedliwości, skrytykowano na łamach książki także w sprawie ekshumacji zwłok w Jedwabnym-autor uważa że nie pełnie przeprowadzona pozostawiła niejasności.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 27/08/2013, 23:30 Quote Post

CODE
Jako, że Kamiński mówił w wywiadzie, że im Kaczor dziękował po kampanii i nie ma tego w biografii, Osse wyciągnął wniosek, że ta tysiąćstronicowa książka z tysiącami przypisów i cytowanymi dokumentami, to pisowska propagandówka... Bez czytania, oczywiście.


Kamiński też o tym wspomina.
Wstrętny salonowiec... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 28/08/2013, 1:23 Quote Post

Nie jestem jakiś tam dociekliwy tylko szukam obiektywności. Dla Cenckiewicza wizja kaczyńskich była i jest dogmatem. Pytanie więc dotyczy fundamentów czy napisano tutaj biografię czy... hagiografię. Osobiście uważam iż nie jest zdolny ten politolog ( Cenckiewicz nie jest historykiem tylko politologiem który nie wie czym się różni źródło od opracowania i krytyczne podejście do żródła) do niczego więcej niż hagiografia czyli kaczyńskocentryczna propaganda na użytek bierzącej polityki.
Ale moge się mylić więc pytam: gdzie skrytykowano w tej pracy Lecha czy Jarosława czy PiS?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
MGora78
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 577
Nr użytkownika: 62.918

 
 
post 28/08/2013, 7:39 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 27/08/2013, 22:11)
*


Dziękuję. Chociaż lekko krytycznie jestem do niej nastawiony, to książkę zapewne nabędę. Z komentarzami powstrzymam się jednak do czasu jej przeczytania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 28/08/2013, 8:48 Quote Post

QUOTE(Kamaz73 @ 28/08/2013, 2:23)
Nie jestem jakiś tam dociekliwy tylko szukam obiektywności. Dla Cenckiewicza wizja kaczyńskich była i jest dogmatem. Pytanie więc dotyczy fundamentów czy napisano tutaj biografię czy... hagiografię. Osobiście uważam iż nie jest zdolny ten politolog ( Cenckiewicz nie jest historykiem tylko politologiem który nie wie czym się różni źródło od opracowania i krytyczne podejście do żródła) do niczego więcej niż hagiografia czyli kaczyńskocentryczna propaganda na użytek bierzącej polityki.
Ale moge się mylić więc pytam: gdzie skrytykowano w tej pracy Lecha czy Jarosława czy PiS?
*



1.Już Ci odpowiedziałem.
2.Cenckiewicz politologiem, skąd ta informacja?
Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego - w 1997 roku obronił pracę magisterską w Instytucie Historii, a w 2003 doktoryzował się; w latach 2003-2005 był adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Cenckiewicz
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 28/08/2013, 9:23 Quote Post

A to ciekawe... czytałem jego biogram ( Cenckiewicza) jakieś kilka lat temu i było inaczej. Hmmm ... wypada więc przyznać się do błędu.
Napewno dostał doktorat z historii n/t Katelbacha.

Odnośnie meritum:

Rozumiem że kwestia Jedwabnego to wszystko tak? A jak oceniano jego działalnośc jak MSW tylko bardzo dobrze i dobrze? A Jak prezydenta warszawy... podobnie? Sądząc po licznych artykułach z epoki tak różowo napewno nie było.
Co z jego dzialalnością polityczną wcześniej? Wszystko OK i fantastycznie?

Zresztą czytając same tytuły podrozdziałów widać iż badacz raczej nie pokusił się o obiektywną ocenę a dosyć stronniczą hagiografię.
Takie tytuły jak:

-Idealny prezes NIK
-Idealny organ kontroli państwowej
-Prawy i sprawiedliwy biggrin.gif tongue.gif
-Prezydentura przełomów

Można mieć zastrzeżenie czy mamy doczynienia z biografia czy raczej z hagiografią.
Mnie jednak ciekawi co jest w dziale: inwestycje po nowemu? Jakieś przykłady inwestycji w Warszawie czy jedynie opis zamierzeń niezrealizowanych w praktyce?

I czy wyjaśniono różne niuanse dotyczące np tych spraw:
Za plusy rządów Lecha Kaczyńskiego uznano spadek przestępczości (zanotowano spadek liczby przestępstw, zwiększono też dofinansowania dla straży miejskiej) oraz otwarcie w 60. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego. Władze Warszawy chwalono także za otwarcie Wydziałów Obsługi Mieszkańców. Sam Lech Kaczyński za swój sukces uznał rozbicie tzw. układu warszawskiego, do którego mieli należeć politycy Unii Wolności oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej rządzący w Warszawie. Jednym z jego członków miał być wcześniejszy prezydent Warszawy Paweł Piskorski, a jednym z ustawionych przetargów ten na budowę Tunelu Wisłostrady. Jednakże po wyrzuceniu z klubu Platformy Obywatelskiej w radzie miasta Warszawy osób kojarzonych z "układem warszawskim" i założeniu przez nich Samorządowego Klubu Radnych Miasta Warszawy, klub ten stał się nieformalnym koalicjantem PiS w radzie (bez jego poparcia nie byłoby możliwe np. zatwierdzanie absolutorium dla prezydenta).

Z drugiej strony skrytykowano jego odmowy dla organizatorów Parad Równości w 2004 i 2005 roku, przez co później sprawdzano, czy te odmowy są zgodne z konstytucją. Początkowo tłumaczył odmowę obroną publicznej moralności, później zaś brakami formalnymi oraz tym, iż tego samego dnia w Warszawie odbywa się uroczyste odsłonięcie pomnika Stefana Roweckiego "Grota". Później wydał zgodę na Paradę Normalności organizowaną przez związaną wówczas z Ligą Polskich Rodzin Młodzież Wszechpolską. 18 stycznia 2006 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis prawa o ruchu drogowym, na który prezydent stolicy powołał się, zabraniając demonstracji, jest niezgodny z Konstytucją w takim zakresie, w jakim narusza on wolność do zgromadzeń (Dz. U. z 2006 r. Nr 17, poz. 141). 5 grudnia 2006 Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpoczął proces w sprawie zakazu Parady Równości, a jego wyrok, ogłoszony 3 maja 2007 uznał, że decyzja władz miasta była sprzeczna z punktami 11, 13 i 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Poza tym krytykowano go także za zastój w inwestycjach i brak uchwalania odpowiednich planów m.in. dla Mostu Północnego, Pałacu Saskiego czy zabudowy placu Defilad.


Za: http://warszawa.wikia.com/wiki/Lech_Kaczy%C5%84ski


Ten post był edytowany przez Kamaz73: 28/08/2013, 9:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 28/08/2013, 9:46 Quote Post

QUOTE
A jak oceniano jego działalnośc jak MSW tylko bardzo dobrze i dobrze?


W którym artykule z epoki Kaczyński był MSW???

QUOTE
A Jak prezydenta warszawy... podobnie?


Pisałem już jak prezydenta Warszawy.

QUOTE
Sądząc po licznych artykułach z epoki tak różowo napewno nie było.


Podaj może te artykuły i wtedy sprawdzimy czy u Cenckiewicza są jakieś braki.

QUOTE
Co z jego dzialalnością polityczną wcześniej? Wszystko OK i fantastycznie?


Książka ma prawie 1000 stron a ja w między czasie miałem wyjazd, także okres komuny i pierwszych lat III RP nie pamiętam już tak dokładnie, a wybacz nie będę wertować teraz książki aby sprawdzić czy i gdzie był krytykowany. Na pewno pamiętam że przegrał wybory na przewodniczącego Solidarności i to z jakiej strony nie patrzysz klęska Lecha.

Podkreslam po raz kolejny, książka generalnie skupia się na faktach, na merytorycznych analizach, ocenę pozostawiając czytelnikowi, aczkolwiek są fragmenty, np. wspomnienia byłych współpracowników z NIK które są mocno pozytywne, zdarzają się mniej krytyczne.
Ale merytoryczna książka przede wszystkim.
Czytałem wiele biografii i nie uważam aby ta jakoś niekorzystnie się wyróżniała, wręcz przeciwnie, w dodatku mam porównanie do książki o Kaczyńskim Semki i jest duuuuuża różnica.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 28/08/2013, 9:50 Quote Post

QUOTE
-Idealny prezes NIK


Chodziło o wybór prezesa NIK przez sejm- i jaki to ma być ten idealny, a nie że Kaczyński jest idealnym prezesem.

QUOTE
-Idealny organ kontroli państwowej


Nie było jeszcze ustawy o NIK i autorka analizowała debate w tym temacie.

QUOTE
-Prawy i sprawiedliwy


Powstanie PiS-u.

QUOTE
-Prezydentura przełomów


Kaczyński był pierwszym prezydentem po wprowadzeniu tzw. ustawy warszawskiej, pierwszym wybranym bezpośrednio.

QUOTE
Mnie jednak ciekawi co jest w dziale: inwestycje po nowemu? Jakieś przykłady inwestycji w Warszawie czy jedynie opis zamierzeń niezrealizowanych w praktyce?


Jedno i drugie. Było stwierdzenie że w statystykach Warszawa za Kaczyńskiego miała mniej inwestycji-wytłmaczenie tego, podanie kilka przykładów inwestycji, np. Most Północny jest z tych niezrealizowanych, oraz udanych, no i wytłumaczenie na czym polegało inwestowanie w stylu Kaczyńskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 28/08/2013, 9:57 Quote Post

Minister Sprawiedliwości oczywiście... pardon.

Rommel 100
Ok ale mam inne zdanie na temat biografii które wyraziłeś:
Denerwujące jest takie podejście ze musi być krytyka bo inaczej nie wiadomo co. Bo nie ma postaci bezbłędnych a historia jest pełna prac które albo krytykują w czambuł daną postać ( np przyczynek do biografii Lecha Wałęsy czy wspomniana biografia Piłsudskiego Garlickiego) albo bardzo pozytywna o wręcz hagiograficznym zacięciu. Obydwie postawy są moim zdaniem błędne i uważam iż historyk winien starać się obiektywizować swój przekaz a nie wyrażać sympatię do postaci lub antypatię.

Ten post był edytowany przez Kamaz73: 28/08/2013, 9:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 28/08/2013, 10:05 Quote Post

Ale ta książka przede wszystkim jest obiektywna (i w tym sensie mówiłem "musi być krytyka", jak może być po prostu neutralna) a nie co drugie zdanie wychwala Kaczyńskiego, litości...
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
MGora78
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 577
Nr użytkownika: 62.918

 
 
post 28/08/2013, 10:28 Quote Post

QUOTE(Kamaz73 @ 28/08/2013, 9:57)
np przyczynek do biografii Lecha Wałęsy
*


Ja bym powiedział inaczej. Patrząc tylko na spisy treści, to biografia Kaczyńskiego wydaje się być rzetelnie przygotowaną, w której nie stawia się na początku tez (jak w przypadku Wałęsy), a później je udowadnia, a opisuje życie danego człowieka i wnioski pozostawia czytelnikowi.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 28/08/2013, 11:57 Quote Post

QUOTE
I czy wyjaśniono różne niuanse dotyczące np tych spraw:


Wszystkie wymienione przez Ciebie kwestie są opisywane, nawet ja je wcześniej tu przytaczałem.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 28/08/2013, 11:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 28/08/2013, 12:01 Quote Post

Myślę,że błędy jakieś się znajdą. Jednak chyba krytyka bohatera książki przez jej autora nie jest żadną miarą obiektywizmu.
A jeśli czytelnik oczekuje krytyki , a nawet bluzgów to ma do wyboru Niesiołowskiego albo "profesora" bez zawodu tzn absolwenta podstawówki ogólnokształcącej chyba.(Czy to może agent Wielgus-Grey zrobił go tym profesorem?)
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 28/08/2013, 12:14 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 28/08/2013, 9:50)
QUOTE
-Idealny prezes NIK


Chodziło o wybór prezesa NIK przez sejm- i jaki to ma być ten idealny, a nie że Kaczyński jest idealnym prezesem.

QUOTE
-Idealny organ kontroli państwowej


Nie było jeszcze ustawy o NIK i autorka analizowała debate w tym temacie.

QUOTE
-Prawy i sprawiedliwy


Powstanie PiS-u.

QUOTE
-Prezydentura przełomów


Kaczyński był pierwszym prezydentem po wprowadzeniu tzw. ustawy warszawskiej, pierwszym wybranym bezpośrednio.

QUOTE
Mnie jednak ciekawi co jest w dziale: inwestycje po nowemu? Jakieś przykłady inwestycji w Warszawie czy jedynie opis zamierzeń niezrealizowanych w praktyce?


Jedno i drugie. Było stwierdzenie że w statystykach Warszawa za Kaczyńskiego miała mniej inwestycji-wytłmaczenie tego, podanie kilka przykładów inwestycji, np. Most Północny jest z tych niezrealizowanych, oraz udanych, no i wytłumaczenie na czym polegało inwestowanie w stylu Kaczyńskiego.
*


Wiedziałem, że do tych tytułów z początku posta się przyczepią. czekałem tylko kto pierwszy. Te rozpaczliwe próby, żeby zdezawuować książkę przed jej przeczytaniem, żeby znaleźć pretekst choćby do jej nie przeczytania (bo przecież napisać prawe- nie przeczytam, bo to Cenckiewicz i to w dodatku o Kaczorze- jeszcze przyjdzie zmienić zdanie...), to chwytanie się czegokolwiek (a to Kamiński coś powiedział, a to tytuły rozdziałów w spisie treści- ciekawe, co będzie następne), żeby znaleźć przyczynę, by jej nie przeczytać, stają się coraz bardziej żałosne. Z uciechą można obserwować ten wątek...
Co do "opinii" Kamaza. Jakiej "biografii" może się spodziewać gościu , dla którego podział na PiS-PO sprowadza się do takiej czarno-białej papki:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=98153&st=160 (post nr 191)? Chyba tylko pisanej przez Niesiołowskiego... Nawiasem mówiąc, potkałem przedszkolaków, dla których rzeczywistość nie jest aż tak czarno-biała, jak dla Kamaza... wink.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej