Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Biografia Lecha Kaczyńskiego, Cenckiewicz Piekarska Chmielecki Kowalsk
     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 26/08/2013, 11:54 Quote Post

Właśnie skończyłem czytać tą biografię, a długo się czytało... prawie tysiąc stron, a to dopiero pierwszy tom!!!

Co mogę powiedzieć?
Widać że książka jest zrobiona fachowo, bibliografia spora, a Cenckiewicz nie pchał się do pisania np. o NIK-u czy prezydenturze Warszawy bo przyznał że się nie zna, to zaprosił do współpracy innych autorów.
Czytałem biografię Semki, to tamta a ta to niebo a ziemia. W biografii Semki jest dużo polityczno-ideologicznych odniesień, zresztą praca wydana świeżo po śmierci Kaczyńskiego,a autor to prawicowy dziennikarz, więc nie ma co się dziwić. Po za tym przy opisie działalności Kaczyńskiego mamy dużo ogólników, a u Cenckiwicza naprawdę dokładną analizę każdego etapu kariery politycznej Kaczyńskiego. O prezydenturze Warszawy dużo jest poświęcone tematowi inwestycji, również w rozdziale o NIK opisuję konkretne przykłady działalności tej instytucji z czasów Kaczyńskiego- a muszę przyznać gdyby ktoś mnie dziś spytał o obecną działalność NIK to nie wiele bym powiedział jeśli cokolwiek- z mediów bije głównie przekaz o kampaniach wyborczych, pomyłkach słownych grach politycznych itp. itd.
Trzeba przyznać że krytyki Kaczyńskiego jest niewiele. Bardziej koncertują się autorzy na obiektywnej biografii bez ocen, jednak wiele razy mamy komentarze o słuszności decyzji Kaczyńskiego, jego uczciwości itp. itd. Najwięcej krytyki czy też odpowiedzi na krytykę dotyczącą Kaczyńskiego mamy chyba w rozdziale o Warszawie. Dodam też że są sytuacje które są obiektywnie opisane i z którymi ja się nie zgadzałem (pomimo że autorzy z lekka mieli sugestię że ocena jest inna), nie jest więc zbyt politycznie nastawiona ta książka.

Generalnie w skali na 6 oceniam książkę na 5.
Za ogrom wiedzy w niej zawartej nie tylko w kontekście samego Kaczyńskiego ale instytucji i osób z którymi miał styczność główny bohater. Za fachowo napisano książkę.

Zawsze się zastanawiałem jak bedzię wyglądała historia III RP, jak się ją będzie czytać. Do tej pory w rękach miałem jedynie historie III RP Roszkowskiego-bardzo obiektywna i fachowa. Nie mniej po raz kolejny mam dowód że historia będzie pamiętała inne wydarzenia niż jakieś "medialne skandale".
A biografia jest na pewno książką historyczną zważywszy na śmierć głównego bohatera. Opowieść kończy się na 2005 roku, i często możemy zobaczyć jak decyzję Kaczyńskiego odbiły się na późniejszych latach-przykładowo dotyczy miasta Warszawy, zupełnie tak samo jak w przypadku innych książek historycznych, starszych.
Cieszy że drugi tom wydany zostanie później, zawsze jeden rok więcej dystansu do wydarzeń bardzo bliskich.

Ciekawe że na tym forum nie ma jeszcze dysksuji o tej książcę.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 26/08/2013, 11:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 26/08/2013, 12:39 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 26/08/2013, 11:54)
Ciekawe że na tym forum nie ma jeszcze dysksuji o tej książcę.
*


Kupiłem, czeka na przeczytanie. Pogadamy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 26/08/2013, 12:57 Quote Post

Mogę jedynie wyrazić zadowolenie,że mogłem przeczytać te uwagi.Dobrze,że jest ta książka i dobrze,że koledzy tutaj ją czytają.
Jako planujący dopiero spotkanie z tą pozycją czekam na dalsze opinie.
A dlaczego nie było wcześniej tego tematu ?
Może tylko dlatego,że mało kto zapoznał się z książką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 26/08/2013, 14:42 Quote Post

Szczerze mówiąc, po skończeniu biografii Rogera II miałem zamiar się wziąć za temat wojska polskiego na wschodzie (berlingowców) czyli za "Chwałę i zdradę" Edwarda Kospath-Pawłowskiego, ale skoro temat założony i czeka, zmieniam kolejność i biorę się za tę biografię... rolleyes.gif
Na razie w 6 nrze "Historia Do Rzeczy" jest recenzja tej książki pióra Krzysztofa Masłonia.

Ten post był edytowany przez emigrant: 26/08/2013, 14:46
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 26/08/2013, 14:58 Quote Post

QUOTE
Może tylko dlatego,że mało kto zapoznał się z książką.


A nie zapoznał się myślę dlatego m.in. że książka niesłychanie długa, kojarzona z polityką, a jeszcze żeby nie było uważam że większość co interesuję się polityką woli medialne sensacje niż merytoryczną analizę jaką niewątpliwie jest ta książka.

QUOTE
Na razie w 6 nrze "Historia Do Rzeczy" jest recenzja tej książki pióra Krzysztofa Masłonia.


To obecny numer? Co takiego w skrócie piszą?

QUOTE
ale skoro temat założony i czeka, zmieniam kolejność i biorę się za tę biografię...


Nie znam szybkości Twojego czytania, ale zdaję mi się że jeszcze poczeka skoro ma tysiąc stron prawie smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 26/08/2013, 15:16 Quote Post

QUOTE
Co takiego w skrócie piszą?

Tak podsumowują:

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 26/08/2013, 16:32 Quote Post

Zobaczyłem w Empiku - i zaraz się rzuciłem żeby wziąć.
Zobaczyłem: Cenckiewicz.
Odłożyłem. Myślę - z Cenckiewiczem to może poczekać...
I... Chyba nic nie straciłem. Kamiński w wywiadzie dla "Do rzeczy" mówi, że w noc kończącą kampanię prezydencką Kaczyński prócz rodziny dziękował tylko jemu i Bielanowi - a obu w tej biografii nie ma.
Wniosek: prawdopodobnie to kolejny element budowania legendy nieskazitelnego i wybitnego Lecha, który ze zdrajcami nic wspólnego nie ma - czyli pisowska propagandówka.
Na mojej liście książka spadła jeszcze bardziej...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 26/08/2013, 17:52 Quote Post

QUOTE
Kamiński w wywiadzie dla "Do rzeczy" mówi, że w noc kończącą kampanię prezydencką Kaczyński prócz rodziny dziękował tylko jemu i Bielanowi - a obu w tej biografii nie ma.


Czytałem ów wywiad, owszem nie ma ich w książce, ale może wcale nie musieli być- w drugim tomie na pewno będą gdyż odgrywali ważną polityczną rolę. Książka kończy się na prezydenturze Warszawy, o kampanii wyborczej na prezydenta RP nic nie ma więc siłą rzeczy momentu w którym Lech Kaczyński cieszy się z wygranej.
Za to Kluzik Rostowska oraz Jakubiak są opisane w książce, pozytywnie oceniane, a są z tego samego środowiska co Kamiński (no Kluzik już nie, ale to dla niej gorzej wink.gif ). Z tego powodu uważam że zarzuty są nieco chybione.
Obecnie każda biografia Kaczyńskiego będzie oskarżana o zabarwienie polityczne. I tak zapewne będzie jeszcze długo.
To że praca nie będzie w 100% obiektywna jako praca historyczna jest nie do uniknięcia. To nie ma znaczenia czy będzie dotyczyła starożytnego Rzymu, powstania styczniowego, PRL-u, czy Lecha Kaczyńskiego.
W tym sensie też praca Cenckiewicza nie jest obiektywna. Po przeczytaniu książki można odnieść przede wszystkim pozytywne wnioski dotyczące Lecha Kaczyńskiego. W książce jak pisałem są przytoczone fakty obiektywnie, często pozytywnie określany jest ś.p. Kaczyński, rzadziej krytykowany, nie mniej jest to podparte merytorycznie. Bardzo merytorycznie.
Twoje zarzuty dużo bardziej mogą odnosić się do biografii Semki, nie Cenckiewicza.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 26/08/2013, 17:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 26/08/2013, 18:18 Quote Post

W takim razie może jak już nadrobię zaległości to się zabiorę za to.
Tylko: Cenckiewicz i koledzy z IPNu obiektywizm stawia pod dużym znakiem zapytania.

CODE
To że praca nie będzie w 100% obiektywna jako praca historyczna jest nie do uniknięcia. To nie ma znaczenia czy będzie dotyczyła starożytnego Rzymu, powstania styczniowego, PRL-u, czy Lecha Kaczyńskiego.


W sytuacji gdy PiS buduje swój mit na legendzie Lecha Kaczyńskiego (czy to szeryfa w rządzie Buzka czy "wybitnego" prezydenta) - myślę, że o obiektywizm jakby ciężej niż w przypadku starożytnego Rzymu.

CODE
Czytałem ów wywiad, owszem nie ma ich w książce, ale może wcale nie musieli być- w drugim tomie na pewno będą gdyż odgrywali ważną polityczną rolę. Książka kończy się na prezydenturze Warszawy, o kampanii wyborczej na prezydenta RP nic nie ma więc siłą rzeczy momentu w którym Lech Kaczyński cieszy się z wygranej.


Yno, że Kaczyński podobierał sobie ludzi właśnie będąc w Warszawie i szefując NIK.
Tak mi się zdaje.

No i: mam wrażenie, że już wiem jaka będzie konkluzja na zakończenie tomu drugiego... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
ryba_pila
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 559
Nr użytkownika: 24.471

Stopień akademicki: dr hab. inz.
Zawód: Fizyk
 
 
post 26/08/2013, 19:08 Quote Post

QUOTE(Ossee @ 26/08/2013, 18:18)
No i: mam wrażenie, że już wiem jaka będzie konkluzja na zakończenie tomu drugiego...  rolleyes.gif
*


A ni myslales, zeby grac w Lotto? Po co taki dar ma sie marnowac?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 26/08/2013, 21:11 Quote Post

QUOTE
Tylko: Cenckiewicz i koledzy z IPNu obiektywizm stawia pod dużym znakiem zapytania.


Szczerze powiedziawszy nie znam zastrzeżeń w stosunku do nich (do Cenkiewicza). Staram się czytać różnych autorów (bardziej mnie w sumie interesuję tematyka chyba że na autorze już "sparzyłem się" jak np. Davies), z Cenckiewiczem "spotykam się" po raz pierwszy i nie mam większych zastrzeżeń.

QUOTE
W sytuacji gdy PiS buduje swój mit na legendzie Lecha Kaczyńskiego (czy to szeryfa w rządzie Buzka czy "wybitnego" prezydenta) - myślę, że o obiektywizm jakby ciężej niż w przypadku starożytnego Rzymu.


Myślę że mylisz się. Ludzie zaangażowani w starożytny Rzym mają swoje debaty, nie jedną, nie dwie dziesiątki, i też oskarżają się o różnego rodzaju subiektywizm. Najlepszym przykładem tej sytuacji niech będzie nasz forumowy konflikt użytkowników Gajusz Juliusz Cezar i Wieniec.

Problem jest raczej taki że dziś generalnie przeciętny człowiek tak nie przeżywa starożytnego Rzymu, chociaż znalazłbym wiele przypadków jak odnoszono się/odnosi do tamtych czasów, co wskazuję że nawet tamte będą upolitycznione.
Także to raczej nie musi być problem w badaczu, a w zewnętrznych odbiorcach którzy mają swoję już ułożone emocje w sprawie bohatera głównego książki.

I ostatnia rzecz- to że PiS opiera się na dorobku L.Kaczyńskiego, nie znaczy że musimy uznawać ten dorobek za tą właściwą drogę postępowania (choć przyznaję że po przeczytaniu książki raczej ma się zdanie że właśnie Kaczyński się najlepiej i najuczciwiej odnalazł w okresie Solidarności i III RP, choć jak zaznaczyłem jest to podparte merytorycznie).

QUOTE
Yno, że Kaczyński podobierał sobie ludzi właśnie będąc w Warszawie i szefując NIK.
Tak mi się zdaje.


No tak, i jeszcze jak pracował w Solidarności- o tym wszystkim piszą w książce. Ale troche takich by się uzbierało więc są wspomniani najważniejsi. Początkowo myślałem że może po prostu Bielan i Kamiński mieli mniej ważne stanowisko w NIK-u czy w innej instytucji. Tymczasem nie mieli oni politycznej styczności z L. Kaczyńskim do roku 2005-mogli mieć osobistą, ale nie o tym jest ta książka.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Kami%C5%84ski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Bielan
Zresztą jak wspomniałem uważam że zarzuty są nie trafione z tego powodu że jakoś Jakubiak, Ziobre czy Kluzik Rostowską wymieniono, i to pozytywnie, choć dziś nie ma ich w PiS-ie.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 26/08/2013, 21:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 27/08/2013, 11:40 Quote Post

QUOTE(Ossee @ 26/08/2013, 16:32)
Zobaczyłem w Empiku - i zaraz się rzuciłem żeby wziąć.
Zobaczyłem: Cenckiewicz.
Odłożyłem. Myślę - z Cenckiewiczem to może poczekać...

Myślę... I to, jak widać, był błąd.
QUOTE
Kamiński w wywiadzie dla "Do rzeczy" mówi, że w noc kończącą kampanię prezydencką Kaczyński prócz rodziny dziękował tylko jemu i Bielanowi - a obu w tej biografii nie ma.
Wniosek: prawdopodobnie to kolejny element budowania legendy nieskazitelnego i wybitnego Lecha, który ze zdrajcami nic wspólnego nie ma - czyli pisowska propagandówka.
Jako, że Kamiński mówił w wywiadzie, że im Kaczor dziękował po kampanii i nie ma tego w biografii, Osse wyciągnął wniosek, że ta tysiąćstronicowa książka z tysiącami przypisów i cytowanymi dokumentami, to pisowska propagandówka... Bez czytania, oczywiście.
(To, że biografia to pierwszy tom, który nie obejmuje prezydentury państwa Kaczyńskiego i spraw z nią związanych, a zostawia je na tom drugi, dodaje dodatkowej pikanterii umiejętności wyciągania wniosków przez niektórych...)
Przez grzeczność i dlatego, że nie chcę dostać warna, nie napiszę, jaki można wyciągnąć wniosek na temat inteligencji usera, po przeczytaniu takiego posta, jak ten z numerem siedem...

Ten post był edytowany przez emigrant: 27/08/2013, 11:41
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 27/08/2013, 14:02 Quote Post

W którym miejscu tej książki skrytykowano PiS i np Jarosława Kaczyńskiego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/08/2013, 15:09 Quote Post

1.Książka nie jest o Jarosławie i wbrew pozorom nie pojawia się on jakoś na łamach książki wyjątkowo często, jest on tu raczej jako komentator różnych wydarzeń niż osoba która bierze czynny udział w zdarzeniach. Zresztą nie ma co się dziwić gdyz większość kariery Lecha jest niezależna od Jarosława-w Solidarności jeden był w Gdańsku drugi w Warszawie, w kancelarii prezydenta pełnili różne funkcje, w NIK to zapamiętałem Jarosław był dwa razy w czasie kadencji Lecha. Potem minister w rządzie Buzka, i prezydent Warszawy również bez współpracy z Jarkiem- takiej formalnej.
Także wybacz abym wyszukiwał wszystkich fragmentów z nim i szukał czy gdzieś trafiła się krytyka.

2.PiS powstał w 2001 roku, czyli pod koniec książki, ponadto książka koncertuje się wtedy odpowiednio na byciu ministrem sprawiedliwości czy też prezydentem Warszawy. Także PiS i ogólnie życia partyjnego -którego co też zapamiętałem jest napisane w książce, Lech Kaczyński nie lubił, nie ma zbyt wiele.

Ostatnio co czytałem to prezydentura Warszawy, i pamiętałem więc że na podstawie książki można było odnieść krytyczne wnioski o Kaczyński, nie tylko dobre.
Otworzyłem i znalazłem przykładowo, z czym akurat się nie zgadzam, krytyczny wpis o planach zagospodarowaniu przestrzennym okolic Pałacu Kultury.
Inny przykład to most Północny- tam nie ma wprost napisane "Kaczyński nie dał rady", ale taki wniosek się nasuwa.
Przy inwestycjach jest pokazane że były mniejsze niż poprzedników-ale zarazem to usprawiedliwiono.

Denerwujące jest takie podejście ze musi być krytyka bo inaczej nie wiadomo co. Książka jest w większości obiektywna bez wysuwania jakiś znaczących wniosków. Czasem się trafią jedynie pozytywne oceny Kaczyńskiego.

Jak dajmy np. przy postaci Piłsudskiego czytam Garlickiego wiem że on jest mocno krytyczny nie jak inni autorzy. Nie znaczy to że książki jego są niewarte kupowania, a wiedza z nich "skrzywiona".
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
MGora78
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 577
Nr użytkownika: 62.918

 
 
post 27/08/2013, 15:24 Quote Post

Nie mogę nigdzie w sieci znaleźć spisu treści. Może ktoś podrzucić ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej