Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy film Barei,

Najlepszy film Barei
"Mąż swojej żony" (1960) [ 0 ]  [0.00%]
"Dotknięcie nocy" (1961) [ 2 ]  [1.83%]
"Żona dla Australijczyka" [ 1 ]  [0.92%]
"Małżeństwo z rozsądku" [ 0 ]  [0.00%]
"Przygoda z piosenką" [ 0 ]  [0.00%]
"Poszukiwany, poszukiwana" [ 12 ]  [11.01%]
"Nie ma róży bez ognia" [ 4 ]  [3.67%]
"Niespotykanie spokojny człowiek" [ 1 ]  [0.92%]
"Brunet wieczorową porą" [ 9 ]  [8.26%]
"Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" [ 2 ]  [1.83%]
"Miś" [ 46 ]  [42.20%]
"Alternatywy 4" [ 25 ]  [22.94%]
"Zmiennicy" [ 5 ]  [4.59%]
inny [ 2 ]  [1.83%]
Suma głosów: 109
Goście nie mogą głosować 

Krzysztow

V ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen

post 3/01/2020, 13:58 Quote Post

Czy w czasach III RP można w kimś upatrywać kogoś na miarę następcy Barei? Czy dzisiaj mozna by było nakręcić Misia? Jeśli tak to kim powinien być dzisiejszy Ochódzki? Jakie by były jego zalety czy może wady?

User is online!  PMMini Profile Post #61

force

Preacher
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna

post 3/01/2020, 14:08 Quote Post

EEEeeeee Vega? Ale on jest zbyt leniwy, kasa wystarczy .... Smarzewski, ten jest zbyt "dobry" jak na komedie, inni?

User is offline  PMMini Profile Post #62

Krzysztow

V ranga
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen

post 3/01/2020, 18:27 Quote Post

"Nie ma takiego numeru"...ale czy to komedia a jeszcze jego poziom:
https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/nr+1-19680
ale taki "Rezerwat" Palkowskiego to już coś. Tyle że to tylko jedna jaskółka.
https://www.youtube.com/watch?v=nGnk0VqPF_k
Ale to wciąż nie Bareja.

Ten post był edytowany przez Krzysztow: 3/01/2020, 18:29

User is online!  PMMini Profile Post #63

petroCPN SA

V ranga
Nr użytkownika: 104.458

Stopień akademicki: doktor
Zawód: wyk³adowca

post 3/01/2020, 18:49 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 3/01/2020, 13:58)
Czy w czasach III RP można w kimś upatrywać kogoś na miarę następcy Barei? Czy dzisiaj mozna by było nakręcić Misia? Jeśli tak to kim powinien być dzisiejszy Ochódzki? Jakie by były jego zalety  czy może wady?
*

"Dzień świra" Marka Koterskiego jest ogromnie zabawną lecz zarazem porażająco bolesną diagnozą socjologiczną. Zawiera też liczbę powiedzonek do cytowania chyba nie mniejszą niż w "Misiu".
Z wieczorną bluźnierczą Modlitwą Polaka na czele. Ale też monolog Marka Kondrata w ojszczanej pociągowej ubikacji. Albo ta nieśmiertelna powtórka z angielskiego...
Ten film to naprawdę niezła jazda . . . Z tym, że jest to pojedynczy film, nie cały szereg filmów. Owszem, on pochodzi już z okresu RP Nr 3, ale jednak sprzed lat już osiemnastu.

W mojej ocenie Koterski miał w sobie dość talentu by tworzyć swoje własne kino nie naśladujące Barei ale boleśnie gryzące nas Polaków za nasze narodowe wady. Ale dziś ma już lat prawie 78, zatem pewnie nie stworzy.
Poza "Dniem świra", cała reszta jego twórczości z lat po transformacji, acz ogromnie ciekawa, jednak posiada jakieś "ale...":
- "Nic śmiesznego", acz zawiera sceny arcyśmieszne, obciążone jest autotematyzmem: filmowiec za bohatera wybrał filmowca;
- "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" zajmuje się nałogiem a większość widzów nie zwykła się naśmiewać z ofiar nałogu;
- "Baby są jakieś inne" to w zasadzie zgrabnie napisane słuchowisko radiowe z dodanymi obrazkami;
- "7 uczuć" coś tam mówi krytycznego o wychowaniu, nauczaniu i dojrzewaniu ale ta konwencja w której dorośli odgrywają dzieci . . .

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Film Piotra Szulkina "Ubu Król" jest tak odrealniony, że nijak nie kojarzy się z Bareją. Ale nieco przerobiony tekst Jarry'ego to też kopalnia quasi-kabaretowych cytatów. Na przykład obracających się wokół aktualnej kilkanaście lat temu narodowej obsesji gazu łupkowego. Albo taki oto pasaż o rozumieniu natury rządzenia przez wielu:
UBU: "Cisza! Teraz będę przemawiać przemowę… Eee, to nieważne.
O państwie i rządzeniu. Rządy nasze demokratyczne będą, czynione przez narodową większość. Większości są różne: większe i mniejsze. My rządzić będziemy przez większość właściwą. A to taka większość, która choćby mniejszością była to jednak tą właściwą będzie, czyli od największej większości większą. Z ręką przy uchu słuchającą królewskiego tchnienia i narodowego pulsu. Sam to wymyśliłem
."
[brawa]
UBU: "A znaczyć to ma wszystko, że teraz ja tu rządzę, demokratycznie."
KSIĄDZ: "Sprawy ducha i duchownych?"
UBU: "Spowiedzi stają się obowiązkowe i płatne, zaś rozgrzeszenia płatne podwójnie gotówką..."

No tak, ale nawet jeśli uznamy głos Szulkina za słowo w kwestiach aktualnych, to ten reżyser już nic więcej nie nakręci.

Ten post był edytowany przez petroCPN SA: 3/01/2020, 18:51

User is offline  PMMini Profile Post #64

Biernat

III ranga
Nr użytkownika: 98.256

post 13/01/2020, 20:29 Quote Post

Hm, tak szczerze mówiąc, dla mnie te filmy są żenujące, to coś w rodzaju klozetu, czy obrazu malowanego klozetową zawartością, sorry za porównanie, oczywiście zdaję sobie sprawę z pewnego odosobnienia takiego poglądu, tak czy owak, i stąd też, w zasadzie, by być konsekwentny, chyba nie powinienem się tu wypowiadać, ale jednak, mimo iż te filmy brzydzą mnie, choć tak do końca to też i nie wiem dlaczego, zagłosowałem na tego bruneta. tu też nie wiem dlaczego, ale IMHO jest w nim coś, hm, nazwijmy to intrygującego. aha, no i fajna jest ta scena z nagą vel półnagą ekspedientką sklepową, lubię ekspedientki, i może dlatego, tak podświadomie, ten brunet jeszcze jakoś tam przypadł mi. tak myślę.

Ten post był edytowany przez Biernat: 13/01/2020, 20:32

User is offline  PMMini Profile Post #65

5 Strony « < 3 4 5 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej