Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zygmunt August - ocenia postaci
     
Gambeat
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 56.157

 
 
post 7/10/2009, 16:11 Quote Post

Witam,
Mimo nazwy tematu nie chodzi mi o pracę domową, a jedynie o wytłumaczenie czegoś czego za cholerę nie mogę zrozumieć. Czytając Polskę Jagiellonów Jasienicy rysuje mi się w głowie obraz Zygmunta Augusta jako jakiegoś Konrada Wallenroda na polskim tronie! Czemu, czemu i jeszcze raz czemu Zygmunt nie skorzystał z okazji jaką dawał mu ruch egzekucyjny ( no chyba że skorzystał, ale ja o tym nie wiem)?! Czemu tak bardzo związany był z magnaterią przetrzymującą królewskie dobra? Czemu gdy w 1558, kiedy to szlachta i magnateria zrzekła się wszystkich przetrzymywanych dóbr August odmówił ich przyjęcia?! I wreszcie czemu wszystkie oddolne propozycje reformy szkolnictwa, jak też wszystkie inne reformy były z góry odrzucane, a warstwy rządzące nie dawały kontrpropozycji? O co tu do cholery chodzi! Jaki cel miał w tym Zygmunt August?!

Przepraszam za te wszystkie kolokwializmy, ale od momentu kiedy się zaczynam głębiej uczyć o ruchu egzekucyjnym to aż mnie nosi! Szlachta była gotowa do poświęceń na rzecz Polski, a dwór systematycznie podcinał ich zamiary! What the fuck!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 7/10/2009, 16:49 Quote Post

QUOTE(Gambeat @ 7/10/2009, 17:11)
Witam,
Mimo nazwy tematu nie chodzi mi o pracę domową, a jedynie o wytłumaczenie czegoś czego za cholerę nie mogę zrozumieć. Czytając Polskę Jagiellonów Jasienicy rysuje mi się w głowie obraz Zygmunta Augusta jako jakiegoś Konrada Wallenroda na polskim tronie! Czemu, czemu i jeszcze raz czemu Zygmunt nie skorzystał z okazji jaką dawał mu ruch egzekucyjny ( no chyba że skorzystał, ale ja o tym nie wiem)?! Czemu tak bardzo związany był z magnaterią przetrzymującą królewskie dobra? Czemu gdy w 1558, kiedy to szlachta i magnateria zrzekła się wszystkich przetrzymywanych dóbr August odmówił ich przyjęcia?! I wreszcie czemu wszystkie oddolne propozycje reformy szkolnictwa, jak też wszystkie inne reformy były z góry odrzucane, a warstwy rządzące nie dawały kontrpropozycji? O co tu do cholery chodzi! Jaki cel miał w tym Zygmunt August?!

Przepraszam za te wszystkie kolokwializmy, ale od momentu kiedy się zaczynam głębiej uczyć o ruchu egzekucyjnym to aż mnie nosi! Szlachta była gotowa do poświęceń na rzecz Polski, a dwór systematycznie podcinał ich zamiary! What the fuck!!
*


"Czemu gdy w 1558, kiedy to szlachta i magnateria zrzekła się wszystkich przetrzymywanych dóbr " ... poważnie? A o czym mówisz i jakich dobrach?
Jakoś nie widzę zbieżności pomiędzy działaniami magnaterii i ogółu szlachty; tym pierwszym zależało na przetrzymywaniu w swych rękach domeny królewskiej, tym drugim wręcz odwrotnie ... gdyz to osłabiło by pozycję dominującej warstwy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gambeat
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 56.157

 
 
post 7/10/2009, 16:57 Quote Post

Szlachta wymusiła to poniekąd na magnaterii - chodzi o wydarzenia z 3 lutego 1558 roku. Nie znalazłem tych wydarzeń na wikipedii, opieram się wyłączenie na Jasienicy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej