Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rycerz Tyłem Na Koniu
     
trzy_em
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 16.099

 
 
post 30/05/2022, 16:49 Quote Post

Pytanie jest nietypowe smile.gif

Na kościele św. Floriana w Żninie znajduje się kafel przedstawiający walkę św. Jerzego ze smokiem. Wszystko fajnie, tylko święty siedzi na koniu tyłem. Uzdę przytrzymuje ręką zgiętą w łokciu.

Dlaczego?

Oczywiście, najbardziej prawdopodobne, że takie przedstawienie jeźdźca to pomysł artysty i nie ma co się doszukiwać drugiego dna. Ale nie mam bladego pojęcia na temat techniki walki konnej. Czy taka pozycja jeźdźca w walce jest w ogóle możliwa, czy ma sens? A może to jakieś echo turniejowych popisów?

PS Średniowieczne groteski, typu biskup tyłem na ośle, w tym przypadku nie mają zastosowania.

Pod linkiem rzeczony kafel smile.gif

https://pojezierze24.pl/img/artykuly/13144_...znina-kaf_5.jpg
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/05/2022, 18:59 Quote Post

Raczej chodzi o bardzo uproszczone pokazanie ciosu z obrotem ciała w lewą stronę, nikt przecież nie walczył siedząc tyłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/05/2022, 20:04 Quote Post

QUOTE(Kadrinazi @ 30/05/2022, 18:59)
Raczej chodzi o bardzo uproszczone pokazanie ciosu z obrotem ciała w lewą stronę,
*



Chyba jednak nie.
Św. Jerzy niewątpliwie siedzi tyłem, wystarczy spojrzeć na jego nogi. Kolana i stopy zwrócone są w kierunku zadu konia.
Gdyby to było tylko uproszczone pokazanie ciosu z obrotem ciała, to nogi przedstawione by były w normalnym kierunku a cały tułw do tyłu.
Taką mam koncepcję. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
trzy_em
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 16.099

 
 
post 31/05/2022, 4:57 Quote Post

Zwróciłbym także uwagę na broń. Czy średniowieczne siodło umoLiwialo w ogóle takie ewolucje? Czy rycerz walczy z pieszym mógł jakoś w miarę swobodnie manewrować ciałem niezależnie od wierzchowca?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 31/05/2022, 7:47 Quote Post

Trzeba by spytać się jakiegoś historyka sztuki specjalizującego się w Średniowieczu. Przedstawienia wtedy byly mocno symboliczne. Siedzenie tyłem może coś oznaczać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
dar75
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 847
Nr użytkownika: 46.768

 
 
post 2/06/2022, 9:35 Quote Post

QUOTE(rasterus @ 31/05/2022, 7:47)
Trzeba by spytać się jakiegoś historyka sztuki specjalizującego się w Średniowieczu. Przedstawienia wtedy byly mocno symboliczne. Siedzenie tyłem może coś oznaczać.
...

Wątpliwe. Wszelkie inne przedstawienia Jerzego pokazują go w normalnej pozycji jeździeckiej.
Jak dla mnie jest to po prostu błąd w sztuce osoby wykonującej kafel. Dzisiaj by się kwalifikowało do jakiegoś programu o fuszerkach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 6/06/2022, 9:41 Quote Post

QUOTE(dar75 @ 2/06/2022, 9:35)
QUOTE(rasterus @ 31/05/2022, 7:47)
Trzeba by spytać się jakiegoś historyka sztuki specjalizującego się w Średniowieczu. Przedstawienia wtedy byly mocno symboliczne. Siedzenie tyłem może coś oznaczać.
...

Wątpliwe. Wszelkie inne przedstawienia Jerzego pokazują go w normalnej pozycji jeździeckiej.
Jak dla mnie jest to po prostu błąd w sztuce osoby wykonującej kafel. Dzisiaj by się kwalifikowało do jakiegoś programu o fuszerkach.
*



Słusznie - moim zdaniem nie ma co się doszukiwać ukrytej głębszej symboliki. Święty Jerzy się wygina aby dosięgnąć poczwarę, która zaszła go od strony zadu konia. Rzeźbiarz przedstawił to tak jak potrafił, na tyle na ile ówczesna wiedza o anatomii, perspektywy itd pozwalała. Albo inaczej nie potrafił, albo zrobił fuszerkę, albo uczynił to specjalnie - dla żartu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
trzy_em
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 16.099

 
 
post 2/07/2022, 15:52 Quote Post

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Pogrzebałem trochę głębiej i myślę, że coś ciekawego jeszcze się uda napisać. Michał.

QUOTE(Krzysztof M. @ 6/06/2022, 10:41)
QUOTE(dar75 @ 2/06/2022, 9:35)
QUOTE(rasterus @ 31/05/2022, 7:47)
Trzeba by spytać się jakiegoś historyka sztuki specjalizującego się w Średniowieczu. Przedstawienia wtedy byly mocno symboliczne. Siedzenie tyłem może coś oznaczać.
...

Wątpliwe. Wszelkie inne przedstawienia Jerzego pokazują go w normalnej pozycji jeździeckiej.
Jak dla mnie jest to po prostu błąd w sztuce osoby wykonującej kafel. Dzisiaj by się kwalifikowało do jakiegoś programu o fuszerkach.
*



Słusznie - moim zdaniem nie ma co się doszukiwać ukrytej głębszej symboliki. Święty Jerzy się wygina aby dosięgnąć poczwarę, która zaszła go od strony zadu konia. Rzeźbiarz przedstawił to tak jak potrafił, na tyle na ile ówczesna wiedza o anatomii, perspektywy itd pozwalała. Albo inaczej nie potrafił, albo zrobił fuszerkę, albo uczynił to specjalnie - dla żartu.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
trzy_em
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 16.099

 
 
post 21/07/2022, 19:05 Quote Post

Ano, coś tam udało się ustalić smile.gif

https://manowce.com/kafel
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej