Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwspanialsze imperium w historii.
 
Najwspanialsze imperium w historii.
Imperium Perskie [ 2 ]  [1.06%]
Imperium Aleksandra Wielkiego [ 7 ]  [3.70%]
Imperium Rzymskie [ 108 ]  [57.14%]
Państwo Karola Wielkiego [ 8 ]  [4.23%]
Państwo Mongołów [ 11 ]  [5.82%]
Imperium Osmańskie [ 5 ]  [2.65%]
ZSRR [ 13 ]  [6.88%]
USA :p [ 30 ]  [15.87%]
Państwo Hunów [ 1 ]  [0.53%]
Niemcy w II wojnie św. [ 4 ]  [2.12%]
Suma głosów: 189
Goście nie mogą głosować 
     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 20/08/2007, 12:42 Quote Post

Nie można porównywać Imperium Rzymskiego, Mongołów i Stanów Zjednoczonych. Głównie dlatego że historia staje się coraz "gęstsza" i "szybsza". Imperium rzymskie przetrwało tak długo, ale rozwój cywilizacyjny nie był tak szybki jak teraz. Natomiast Stany Zjednoczone przeszły na razie przez erę industrialną, atomową, kosmiczną i informatyczną. Ciekawy jestem czy Imperium Rzymskie przetrwałoby taką "galopadę". 100 lat w I w.n.e. to nie te same 100 lat co XX-XXI w.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 20/08/2007, 14:05 Quote Post

QUOTE(Kytof @ 20/08/2007, 10:50)
QUOTE(rycymer @ 20/08/2007, 1:52)
Moja odpowiedź może być tylko jedna: Imperium Mongołów... dry.gif
*



Eee, w porównaniu z imperium rzymskim krótko trwało. Wybieram Rzym - jedno z najdłużej istniejących imperiów, do tego świetna armia, dobrzy wodzowie, czasem nieźli władcy, V wiek jest piątym kołem u wozu, ale to nic... No chyba, że dołączymy do tego jeszcze istnienie Bizancjum to imperium rzymsko - bizantyjskie rozkłada wszystkich. A ta mocarstwowość USA jak dla mnie za krótko (od końca I WŚ) i trochę też było przez te prawie 100 lat niepowodzeń militarnych.
*



Nie chodziło mi jednak o długość trwania Imperium - wszak wiadomo wszem i wobec, że Imperium Romanum powstawało stopniowo, potęga zaś Mongołów wybuchnęła nagle z całą mocą w stepie, by objawić swą niszczycielską siłę w Drang nach Westen przede wszystkim, by zgasnąć po kilku wiekach... Obszar Imperium, błyskawiczność podbojów, umiejętność administrowania podbitymi terytoriami - to wszystko zdecydowało o tym, iż zdecydowałem się na tę właśnie odpowiedź... wink.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 20/08/2007, 16:00 Quote Post

Ja tam nie lubię tego typu mieszaczy tongue.gif Wyskoczą jak diabeł z pudełka, narozrabiają co się zmieści i zaraz przepadną, nie zostawiając po sobie nic prócz wielkiego bałaganu i wielkiej legendy, która potem inspiruje kolejnych takich samych szajbusów i wielkich zdobywców. Nawet, jeśli po nich zostanie czasem coś konstruktywnego, to i tak więcej jest zamieszania.

Do Mongołów zaś mam swego rodzaju żal osobisty wink.gif Steven Runciman twierdzi (i mnie przekonuje), że to właśnie mongolska inwazja doprowadziła do brutalizacji świata islamu i raz na zawsze wyrwała go z kręgu cywilizacji śródziemnomorskiej. Przed mongołami był islam w zasadzie jedną z jego gałęzi, obok chrześcijaństwa zachodniego i wschodniego. Po Mongołach "skręcił na wschód", co walnie przyczyniło się do powstania przepaści między islamem, a Zachodem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 20/08/2007, 16:07 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 20/08/2007, 17:00)

Do Mongołów zaś mam swego rodzaju żal osobisty wink.gif Steven Runciman twierdzi (i mnie przekonuje), że to właśnie mongolska inwazja doprowadziła do brutalizacji świata islamu i raz na zawsze wyrwała go z kręgu cywilizacji śródziemnomorskiej. Przed mongołami był islam w zasadzie jedną z jego gałęzi, obok chrześcijaństwa zachodniego i wschodniego. Po Mongołach "skręcił na wschód", co walnie przyczyniło się do powstania przepaści między islamem, a Zachodem.
*



Jeśli już o żalach to ja mam do nich żal za to, że przez nich Henrykowie Śląscy nie dokończyli jednoczenia ziem polskich.

QUOTE
Ja tam nie lubię tego typu mieszaczy tongue.gif Wyskoczą jak diabeł z pudełka, narozrabiają co się zmieści i zaraz przepadną, nie zostawiając po sobie nic prócz wielkiego bałaganu i wielkiej legendy, która potem inspiruje kolejnych takich samych szajbusów i wielkich zdobywców. Nawet, jeśli po nich zostanie czasem coś konstruktywnego, to i tak więcej jest zamieszania.


No właśnie, ich słabością była słaba organizacja, przez to imperium stało się nietrwałe i w rezultacie taka Ruś wkrótce uniezależniła się.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 20/08/2007, 16:33 Quote Post

Ad. Kytof

QUOTE
No właśnie, ich słabością była słaba organizacja, przez to imperium stało się nietrwałe i w rezultacie taka Ruś wkrótce uniezależniła się.


Słaba organizacja? Oj, Krzystofie... wink.gif Co do Henryków śląskich zaś, to cóż, poruszamy się tutaj chyba jednak na polu historii alternatywnej... dry.gif

Ad. Ironside

QUOTE
Do Mongołów zaś mam swego rodzaju żal osobisty  Steven Runciman twierdzi (i mnie przekonuje), że to właśnie mongolska inwazja doprowadziła do brutalizacji świata islamu i raz na zawsze wyrwała go z kręgu cywilizacji śródziemnomorskiej. Przed mongołami był islam w zasadzie jedną z jego gałęzi, obok chrześcijaństwa zachodniego i wschodniego. Po Mongołach "skręcił na wschód", co walnie przyczyniło się do powstania przepaści między islamem, a Zachodem.


Ja zaś mam to nich żal jedynie o to, iż u Źródła Goliata 3 września 1260 roku nie zadali ostatecznej klęski islamowi, nie rozgromiwszy wówczas Mameluków... sad.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 20/08/2007, 16:58 Quote Post

Jakimś cudem Krzyżowcy myśleli inaczej, kiedy cichaczem przepuszczali Bajbarsa przez swoje włości na tyły Kitborgi wink.gif Po prostu zrozumieli, widząc z bliska co wyprawia Ilchanat, że wolą mieć na karku starych dobrych Mameluków, niż tych stepowych krwiopijców...

Aaaa, no i zapomniałem o jeszcze jednym! rolleyes.gif RUŚ! Dzięki za przypomnienie Kytofie! Nie kto inny, ale właśnie Mongołowie zrobili nam ten pasztet, jakim jest ta azjatycka do szpiku kości Rosja...

I co do Henryków: jest co najmniej wątpliwe, czy państwo Henryków przetrwałoby. Po pierwsze dlatego, że w zasadzie nie było wcale państwem. Śląsk dzierżyli dziedzicznie, a więc zgodnie z prawem. Małopolskę tylko jako opiekunowie. A płd. Wielkopolskę w zasadzie bezprawnie. No a po drugie Henryk Pobożny miał wielu synów...
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 20/08/2007, 17:07 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 20/08/2007, 17:58)
Jakimś cudem Krzyżowcy myśleli inaczej, kiedy cichaczem przepuszczali Bajbarsa przez swoje włości na tyły Kitborgi wink.gif Po prostu zrozumieli, widząc z bliska co wyprawia Ilchanat, że wolą mieć na karku starych dobrych Mameluków, niż tych stepowych krwiopijców...

Aaaa, no i zapomniałem o jeszcze jednym! rolleyes.gif RUŚ! Dzięki za przypomnienie Kytofie! Nie kto inny, ale właśnie Mongołowie zrobili nam ten pasztet, jakim jest ta azjatycka do szpiku kości Rosja...

I co do Henryków: jest co najmniej wątpliwe, czy państwo Henryków przetrwałoby. Po pierwsze dlatego, że w zasadzie nie było wcale państwem. Śląsk dzierżyli dziedzicznie, a więc zgodnie z prawem. Małopolskę tylko jako opiekunowie. A płd. Wielkopolskę w zasadzie bezprawnie. No a po drugie Henryk Pobożny miał wielu synów...
*




Widać, krzyżowcy nie mieli "jaj"... biggrin.gif Co do Rusi zaś, to cóż, muszę się z Tobą zgodzić - wszak to o Rosji Piłsudski powiadał, iż "jest to azjatycki potwór w europejskiej masce"... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.936
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 20/08/2007, 17:59 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 20/08/2007, 17:58)
Aaaa, no i zapomniałem o jeszcze jednym! rolleyes.gif RUŚ! Dzięki za przypomnienie Kytofie! Nie kto inny, ale właśnie Mongołowie zrobili nam ten pasztet, jakim jest ta azjatycka do szpiku kości Rosja...


Ale Mongołowie i tak się nałożyli tylko na kulturę bizantyjską, ktora z łacińską Europą i tak nie miała zbyt dużo wspólnego (aczkolwiek coś je łączyło, nie przeczę). Nawet bez Mongołów wielkich Europejczyków z Rosjan byśmy nie mieli.

QUOTE
I co do Henryków: jest co najmniej wątpliwe, czy państwo Henryków przetrwałoby. Po pierwsze dlatego, że w zasadzie nie było wcale państwem. Śląsk dzierżyli dziedzicznie, a więc zgodnie z prawem. Małopolskę tylko jako opiekunowie. A płd. Wielkopolskę w zasadzie bezprawnie. No a po drugie Henryk Pobożny miał wielu synów...
*


Mieli dziedziczne prawa tylko do Dolnego Śląska. Do Górnego w momencie bitwy pod Legnicą już w zasadzie żadnych praw nie mieli.

P.S. I podzielam pogląd Ironside'a co do szajbusów, którzy robią wielką awanturę, po to tylko aby po ich śmierci wszystko to się zawaliło.
A Mongołowie mieli owszem największe imperium, ale pod względem powierzchniowym. Większość tego obszaru stanowiły jednak nie najlepiej rozwinięte obszary stepów a także Rusi. Jedynym ich wielkim cywilizacyjnym podbojem były Chiny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 20/08/2007, 18:04 Quote Post

A gdzie British Empire?
Stan na rok 1921 :
Załączony obrazek
 
Post #24

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 20/08/2007, 20:38 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 20/08/2007, 17:58)
Jakimś cudem Krzyżowcy myśleli inaczej, kiedy cichaczem przepuszczali Bajbarsa przez swoje włości na tyły Kitborgi wink.gif Po prostu zrozumieli, widząc z bliska co wyprawia Ilchanat, że wolą mieć na karku starych dobrych Mameluków, niż tych stepowych krwiopijców...

Aaaa, no i zapomniałem o jeszcze jednym! rolleyes.gif RUŚ! Dzięki za przypomnienie Kytofie!


Nie ma za co! Jakoś na słowo "Mongołowie" na myśl jako pierwsza przychodzi mi Ruś wink.gif

QUOTE
I co do Henryków: jest co najmniej wątpliwe, czy państwo Henryków przetrwałoby. Po pierwsze dlatego, że w zasadzie nie było wcale państwem. Śląsk dzierżyli dziedzicznie, a więc zgodnie z prawem. Małopolskę tylko jako opiekunowie. A płd. Wielkopolskę w zasadzie bezprawnie. No a po drugie Henryk Pobożny miał wielu synów...


Jako opiekunowie dzierżyli jedynie ziemię sandomierską no i chyba księstwo opolsko - raciborskie; ale wg mnie nie sprawiłoby problemu podbój tych księstw. No i dzierżyli dużo więcej niż tylko południową Wielkopolskę - Odonic utrzymał się wyłącznie na północno - wschodnich skrawkach Wielkopolski. No i korona niejako sankcjonowała władzę Pobożnego. A Henryk ucząc się na błędach przodków pewnie nie podzieliłby kraju - a może jednak... Tak czy inaczej, Henryk wg mnie zjednoczyłby kraj, a to co działoby się później to już inna sprawa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 20/08/2007, 21:29 Quote Post

Nawet bez Mongołów wielkich Europejczyków z Rosjan byśmy nie mieli.

- Asceto, ale jest chyba pewna różnica między bizantyńską Rosją a równie bizantyńskimi Bułgarią czy Grecją. Śmiem twierdzić, że wynika ona właśnie z tego, co na Rusi nawyprawiali Mongołowie.

Jako opiekunowie dzierżyli jedynie ziemię sandomierską no i chyba księstwo opolsko - raciborskie; ale wg mnie nie sprawiłoby problemu podbój tych księstw.

- Nie zapominajmy, że w średniowieczu nikt ot tak sobie nie podbijał księstw, wyrzucając prawowitych dziedziców. Zawsze dbano o legalne tytuły do tronu. A jak się znaleźli tacy, co nie dbali, to marnie kończyli. W zasadzie ciężko by było znaleźć uzurpację, która - nie otrzymawszy szybko sankcji - utrzymałaby się. Najlepszy przykład to Burgundia za Karola Śmiałego...
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 20/08/2007, 21:33 Quote Post

QUOTE
- Nie zapominajmy, że w średniowieczu nikt ot tak sobie nie podbijał księstw, wyrzucając prawowitych dziedziców. Zawsze dbano o legalne tytuły do tronu. A jak się znaleźli tacy, co nie dbali, to marnie kończyli. W zasadzie ciężko by było znaleźć uzurpację, która - nie otrzymawszy szybko sankcji - utrzymałaby się. Najlepszy przykład to Burgundia za Karola Śmiałego...


Zacytuję Ciebie: "To mnie już bardziej przekonuje" wink.gif Miałem rzucić zdanie "A co z Wielkopolską?", ale przypomniałem sobie, że prawa do Wielkopolski na Brodatego przelał Władysław Laskonogi. Jednak skoro Przemysł II koronował się posiadając najwyżej 1/4 kraju z 1138 r. to dlaczego Henryk nie miałby tego zrobić mając nieco więcej? Korona na głowie Pobożnego niejako zmuszałaby tych książąt do uległości (zwłaszcza, że do zbytnio starych nie należeli), a jeśli nie, to dawałaby jako takie podstawy prawne Henrykowi do działania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 20/08/2007, 21:37 Quote Post

Ale offtop, ale offtop biggrin.gif

No nie przeczę - Henryk Pobożny na pewno miał podstawy do ubiegania się o koronę. Zresztą, też zawsze sobie lubiłem gdybać o takiej Polsce zjednoczonej w oparciu o Śląsk, zorientowanej w swej ekspansji także na zachód... Miodzio...
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 20/08/2007, 21:43 Quote Post

QUOTE
Ale offtop, ale offtop biggrin.gif


No rzeczywiście - za OT przepraszam i proszę moderatora tego działu o wycięcie postów i zrobienie z nich tematu o tym o czym teraz gadamy (lub o wklejenie postów do takowego tematu jeśli istnieje).

QUOTE
No nie przeczę - Henryk Pobożny na pewno miał podstawy do ubiegania się o koronę. Zresztą, też zawsze sobie lubiłem gdybać o takiej Polsce zjednoczonej w oparciu o Śląsk, zorientowanej w swej ekspansji także na zachód... Miodzio...


Co do ekspansji na zachód to wykraczamy daleeeeeeeeko. A ja tego w gdybaniu nie lubię smile.gif Henryk miał podstawy do ubiegania się o koronę, ponieważ: przede wszystkim posiadał Kraków jak i Gniezno, więc dwa najważniejsze miejsca w sprawach powiązanych z koronacją. A wybłaganie u papieża zgody na koronację (zwłaszcza przy próbach hamowania natarcia mongolskiego w 1241 r.) nie byłoby takie trudne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 20/08/2007, 21:51 Quote Post

A wybłaganie u papieża zgody na koronację (zwłaszcza przy próbach hamowania natarcia mongolskiego w 1241 r.) nie byłoby takie trudne.

- no i tu dochodzimy do sedna sprawy mongolskiej wink.gif Henryk niejako był skazany na wyjście w pole przeciwko Mongołom. Gdyby zrobił inaczej, ucierpiałby na tym jego honor i polityczny prestiż. Gdyby wygrał (co niestety było chyba niemożliwe) zdobyłby wielką sławę.
Mnie tylko zawsze dziwiło, że na temat Henryka nie napisano (a przynajmniej nic się nie zachowało) jakiejś porządnej pieśni. Qrcze, temat aż się prosi: potężny książę, syn kobiety już za życia uważanej za świętą, sam wzorowy chrześcijanin, ginie śmiercią chwalebną, godną największych rycerzy, broniąc swój lud przed pogańskim najeźdźcą. I co? I nic. Nici z szansy na polską namiastkę Chanson de Geste wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #30

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej