Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kim byli wojownicy z bitwy pod Tollense ?
     
NNNNNNNN
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.232
Nr użytkownika: 103.348

Najstarszy R1a-M417 najblizszy Ugrofinom
Stopień akademicki: wg badania Saag2019
Zawód: 点击
 
 
post 8/09/2019, 8:51 Quote Post

QUOTE(Domen @ 8/09/2019, 15:46)
QUOTE(NNNNNNNN @ 8/09/2019, 8:44)
Slowa "Baltowie", "Slowianie", "Balto-Slowianie" w ogole nie wystepuja w tej dysertacji.


Czyli jawnie kłamałeś pisząc, że w tej publikacji twierdzą, jakoby w bitwie na Pomorzu w epoce brązu nie brali udziału wojownicy Bałto-Słowian.

QUOTE
skoro wedlug niej po prostu nie uczestniczyli Balto-Slowianie pod Tollense


Nic takiego ta publikacja (ani żadna inna) nie stwierdza. Przeciwnie, publikowano informacje że część wojowników przypominała Polaków i Litwinów.
*


Czyli jesli wedlug dysertacji Christian Sell "Addressing Challenges of Ancient DNA Sequence Data Obtained with Next Generation Methods", 2017 („Podejmowanie wyzwań związanych z danymi starożytnej sekwencji DNA uzyskanymi metodami nowej generacji”) w bitwie pod Tollense w ogole nie znajduja Balto-Slowian i nie uzywaja tego okreslenia, znaczy to, ze Balto-Slowianie tam byli!!!
Widocznie, polemizowanie z czyms takim nie jest potrzebne.

Nie warto dla unikania swojej przeszlosci modyfikowac ludy starozytne gdziekolwiek i zaprzeczac badaniu naukowemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 8:53 Quote Post

Proponuję byś na dole każdej wypowiedzi wklejał odtąd dla odmiany to:

Dla jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

======

W publikacji nie pada też słowo "Germanie", a jednak wiadomo, że w bitwie brali udział wojownicy z kultury Nordic Bronze Age:

https://publications.ub.uni-mainz.de/theses...f/100001279.pdf

Tollense znajdowało się wówczas (w okresie gdy doszło do bitwy) na wschodnim pograniczu zasięgu kultury Nordic Bronze Age.

Ten post był edytowany przez Domen: 8/09/2019, 8:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.857
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 8/09/2019, 9:08 Quote Post

Cóż, te wyniki są bardzo ciekawe, ale potwierdza się, że porównywanie tych danych z archeologią czy źródłami pisanymi to wróżenie z fusów.

Wygląda tylko na to, że geny dzisiejszej rdzennej ludności Europy były tu obecne już w Epoce Brązu, mieszały się radośnie i Europejczycy są podobni do siebie.

Ale już ma się jak zabrać za ustalenie czy Ci 'polsko-podobni' wojownicy to faktycznie jacyś przodkowie Słowian. Czy też raczej populacji (mniej lub bardziej wymarłych?) pokrewnych Słowianom (może użytkownicy jakichś wymarłych satemowych dialektów) i czy zostali później wchłonięci czy nie. I tak dalej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 9:10 Quote Post

QUOTE(Spiryt @ 8/09/2019, 9:08)
Wygląda tylko na to, że geny dzisiejszej rdzennej ludności Europy były tu obecne już w Epoce Brązu, mieszały się radośnie i Europejczycy są podobni do siebie.


Pamiętaj, że Tollense znajdowało się - w czasie kiedy miała miejsca tamta bitwa - na pograniczu kultur. Konkretnie, na granicy kultury nordyjskiej epoki brązu (Nordic Bronze Age) z kulturą łużycką i z jeszcze jakąś inną (nazwy zapomniałem) od południa. Prawdopodobnie taka duża różnorodność wojowników wynikała z ich pochodzenia z obszarów różnych kultur i grup etnicznych.

Część wojowników mogła też przybyć na pole bitwy z bardzo daleka.

CODE
Ale już ma się jak zabrać za ustalenie czy Ci 'polsko-podobni' wojownicy to faktycznie jacyś przodkowie Słowian.


Racja. Mogli też być populacją, która później wymarła i nie ma dziś potomków, albo została zasymilowana przez inne ludy i ma jakichś potomków ale niewielu.

=====

EDYCJA:

Decydujące w kwestii ustalenia czy te próbki spod Tollense były populacją wymarłą czy nie, będą haplogrupy Y-DNA.

Odpowiedzą one na pytanie czy populacja taka jak spod Tollense posiada dzisiaj potomków w liniach męskich czy nie.


Ten post był edytowany przez Domen: 8/09/2019, 15:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.693
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 8/09/2019, 9:23 Quote Post

Domen
CODE
CODE http://www.sciencemag.org/news/2016/03/sla...eagebattle-3174 DNA from teeth suggests some warriors are related to modern southern Europeans and others to people living in modern-day Poland and Scandinavia. Post 11"  CODE


Z tego co dawniej doczytałem, było to badanie kamienia nazębnego, które sugerowało, że niektórzy wojownicy mieli proso w składzie diety, czyli wywodzili się z południa Europy. Czy było to więc badanie DNA, Jak sugeruje artykuł?

Ten post był edytowany przez Grapeshot: 8/09/2019, 9:28
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 9:32 Quote Post

CODE
Czy było to więc badanie DNA, Jak sugeruje artykuł?


Oczywiście, chodziło o DNA pobrane z zębów.

Ten post był edytowany przez Domen: 8/09/2019, 9:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.693
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 8/09/2019, 9:41 Quote Post

Chciałbym to jednak wyjaśnić. Z samych zębów czy z kamienia nazębnego, bo ja wtedy, 2016(?), nie natrafiłem na żadne raporty dotyczące DNA, a jedynie to wróżenie z fusów, czyli z kamienia nazębnego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 9:43 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 8/09/2019, 9:41)
Chciałbym to jednak wyjaśnić. Z samych zębów czy z kamienia nazębnego, bo ja wtedy, 2016(?), nie natrafiłem na żadne raporty dotyczące DNA, a jedynie to wróżenie z fusów, czyli z kamienia nazębnego.


To jest na podstawie DNA:

https://eurogenes.blogspot.com/2017/10/toll...age-battle.html

https://publications.ub.uni-mainz.de/theses...100001279&la=en

Cytat:

"The most similar modern populations are the Polish, Austrians and the Scottish."

^^^
Tyle tylko że niektórzy wojownicy są jak Polacy, inni jak Austriacy, inni jak Szkoci.

A nie tak, że każdy wojownik jest po trochu podobny do każdej z tych populacji.

Ten post był edytowany przez Domen: 8/09/2019, 9:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
NNNNNNNN
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.232
Nr użytkownika: 103.348

Najstarszy R1a-M417 najblizszy Ugrofinom
Stopień akademicki: wg badania Saag2019
Zawód: 点击
 
 
post 8/09/2019, 9:55 Quote Post

QUOTE(Domen @ 8/09/2019, 16:43)
"The most similar modern populations are the Polish, Austrians and the Scottish."

^^^
Tyle tylko że niektórzy wojownicy są jak Polacy, inni jak Austriacy, inni jak Szkoci.

A nie tak, że każdy wojownik jest po trochu podobny do każdej z tych populacji.
*


Znow blad. To stwierdzenie dotyczy CALEJ serii z Welzin, czyli wlasnie tak, że każdy wojownik jest podobny do każdej z tych populacji:

QUOTE(Domen @ 8/09/2019, 17:01)
Nie. Średnia wszystkich wojowników jest pomiędzy tymi trzema populacjami.
*


Bezsensowne stwierdzenie uzytkownika Domen w stylu "oby jakos zaprzerzyc".

Cytat z badania:

The results of the outgroup f3 analysis as described in Chapter 4.2.4 with the grouped Welzin individuals substituted for WEZ can be seen in Figure 4.25. [...] The most similar modern populations are the Polish, Austrians andthe Scottish.

Tlumaczenie
Wyniki analizy podgrupy f3 opisanej w rozdziale 4.2.4 z pogrupowanymi osobnikami Welzin zastępującymi WEZ można zobaczyć na rycinie 4.25 . [...] Najbardziej podobnymi współczesnymi populacjami są Polacy, Austriacy i Szkoci.

Nie nalezy zapominac, ze wspolczesni Polacy maja wysoki wskaznik zachodnioeuropejskiej domieszki autosomalnej. Masowe penetrowanie takiej domieszki jest mozliwe jedynie po pustce osadniczej w Polsce, czyli w sredniowieczu i pozniej:

Zachodnioeuropejski oraz wschodnioeuropejski komponenty autosomalne zgodnie z Balanovsky O., "Pula genetyczna Europy", 2015, strona 157
user posted image

Nie warto dla unikania swojej przeszlosci modyfikowac ludy starozytne gdziekolwiek i zaprzeczac badaniu naukowemu.

Ten post był edytowany przez NNNNNNNN: 8/09/2019, 10:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 10:01 Quote Post

UWAGA:

Otrzymałem informację, że te same próbki zostaną opublikowane ze znacznie większą ilością markerów (high coverage), czyli w lepszej jakości, po tym jak ukaże się oficjalna publikacja na temat bitwy.

Czyli wyniki dla każdego z wojowników mogą ulec zmianie, jeśli analiza będzie na oodstawie znacznie większej ilości markerów. Choć nie spodziewam się drastycznych zmian, już prędzej skrócenia odległości (próbki dobrej jakości będą bardziej podobne do współczesnych).

CODE
To stwierdzenie dotyczy CALEJ serii z Welzin, czyli wlasnie tak, że każdy wojownik jest podobny do każdej z tych populacji


Nie. Średnia wszystkich wojowników jest pomiędzy tymi trzema populacjami.

Ten post był edytowany przez Domen: 8/09/2019, 10:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/09/2019, 10:03 Quote Post

QUOTE(Domen @ 8/09/2019, 8:33)

Wykorzystałem do analizy pliki w formacie geno pochodzące bezpośrednio od naukowców, którzy badali te próbki.

Wcześniejsze analizy publikowane na forach były na podstawie nieoficjalnych plików BAM, a nie oficjalnych geno.
*



Co to za bzdety:) To są te same stare próbki które zostały wydane w formacie geno w listopadzie 2017 (albo wcześniej ale wtedy je pobrałem i mam datę na plikach taką). Publikowałem na ich podstawie to PCA które krąży jeszcze po sieci. ale przestałem to promowować bo to były screeny a nie pełne genomy. I cały czas są to same screeny.

Sprawdziłem losowo kilka kitów które wgrałeś na Gedmatch i mają identyczne domieszki jak te które wgrałem prawie dwa lata temu.
To cały czas są próbki z 2017. Koniec tematu. Nie ma jeszcze nowych, pełnych genomów z bitwy Tollense.



Ten post był edytowany przez mlukas: 8/09/2019, 10:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 10:05 Quote Post

^^^
Napisałem:


"UWAGA:

Otrzymałem informację, że te same próbki zostaną opublikowane ze znacznie większą ilością markerów (high coverage), czyli w lepszej jakości, po tym jak ukaże się oficjalna publikacja na temat bitwy."

No, nie ma jeszcze pełnych genomów.

CODE
Publikowałem na ich podstawie to PCA


Nie gadaj, tamto PCA zrobiłeś na podstawie plików BAM przerobionych BAK-iem.

Nie było wtedy jeszcze tych próbek w geno, nawet screenów.

Ten post był edytowany przez Domen: 8/09/2019, 10:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/09/2019, 10:09 Quote Post

QUOTE(Domen @ 8/09/2019, 10:05)
^^^
Napisałem:


"UWAGA:

Otrzymałem informację, że te same próbki zostaną opublikowane ze znacznie większą ilością markerów (high coverage), czyli w lepszej jakości, po tym jak ukaże się oficjalna publikacja na temat bitwy."
*


Bo zobaczyłeś że wszedłem do wątku i wiedziałeś że zaraz to napiszęsmile.gif Czyli jednak zakładając ten wątek świadomie manipulowałeś piszac że to nowe genomy, lepsze niż te z 2017. Myślałem napierw że w końcu trafiłeś na ten dataset z jesieni 2017 i myślałeś że jako pierwszy to zrobiłeśsmile.gif

Całą dyskusja o tych genomach była już przeprowadzona w wątkach z jesieni 2017, nic nowego nie da się powiedzieć bo to cały czas są marnej jakosci screeny. A to że mają być pełne genomy, to Radek słyszął od autora już dwa lata temu i nic się nie zmieniło.



Ten post był edytowany przez mlukas: 8/09/2019, 10:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 10:09 Quote Post

Nie po prostu dostałem maila godzinę temu (a teraz odczytałem), że pełne genomy będą po publikacji.

CODE
piszac że to nowe genomy, lepsze niż te z 2017


Przecież to co wtedy wgrywałeś to było z plików BAM i konwertowane BAK-iem.

Ten post był edytowany przez Domen: 8/09/2019, 10:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/09/2019, 10:11 Quote Post

QUOTE
Nie gadaj, tamto PCA zrobiłeś na podstawie plików BAM przerobionych BAK-iem.

Nie było wtedy jeszcze tych próbek w geno, nawet screenów.


Bzdura, spytaj się Radka bo on mi podesłał link dwa lata temu do tego datasetu:) ?Niestety ale znowu się ośmieszyłeś.

A to screen tych plików na moim komputerze. Najstarsze są z 10.24.2017. Zresztą spytaj się Radka...

user posted image

Ten post był edytowany przez mlukas: 8/09/2019, 10:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej