Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy Są Jakieś Minusy Powstania "solidarności" ?
     
Sylwunia16
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 14.156

Sylwia Witkowicz
Zawód: uczen
 
 
post 12/02/2006, 12:03 Quote Post

Mam w szkole debate na temat solidarności i przydzielono mnie do grupy w której ma się przeciwstawić jej powstaniu. Możecie mi jakoś pomóc ? Podać jakieś negatywy Solidarności, jej minusy jeżeli chodzi o utowrzenie ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
ZXR
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 9.598

 
 
post 12/02/2006, 13:26 Quote Post

QUOTE(Sylwunia16 @ 12/02/2006, 12:03)
Mam w szkole debate na temat solidarności i przydzielono mnie do grupy w której ma się przeciwstawić jej powstaniu. Możecie mi jakoś pomóc? Podać jakieś negatywy Solidarności, jej minusy jeżeli chodzi o utowrzenie ?
*


Postaraj się jakoś skonkretyzować temat, bo na takim poziomie, to i 40 tomów nie wystarczy na odpowiedź.

Tymczasem...
1) Doprowadzenie do trwałego podziału i zantagonizowania społeczeństwa polskiego - postkomuna i postsolidarność.
Z drugiej strony "S" była emanacją podziału, który narastał poprzez kolejne konflikty: 1968, 1970, 1976...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 12/02/2006, 14:15 Quote Post

Minusy samego powstania ? Działalności może by się jakieś znalazły - zwłaszcza po 89- ale powstania ? Szczerze mówiąc nie sądzę żeby dało się coś takiego wymyślić bez odwoływania do ideologii mocno naciąganych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.728
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 12/02/2006, 16:21 Quote Post

Myślę, że minusem jest roszczeniowy charakter panny " S "
w końcu w dużej mierze chodziło o przywileje pracownicze.
Zobowiązania wynikajace z robotniczych postulatów odbijały się jescze za
czasów "buzkowych".
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Sylwunia16
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 14.156

Sylwia Witkowicz
Zawód: uczen
 
 
post 12/02/2006, 19:51 Quote Post

chodzi o to co dziś można powiedzieć o solidarności i jej członkach, o to czy tak naprawdę można ich nazwać solidarnością.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 13/02/2006, 9:08 Quote Post

minusem,,S" na wskutek ewolucji demokracji jest Andrzej Lepper.
 
Post #6

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 13/02/2006, 14:08 Quote Post

proszę poczytać prasę rzadową z 1980-1981 roku - tam są same minusy "Solidarności" smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
quasimodo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 21.007

Przemek
Zawód: mol internetowy
 
 
post 2/12/2006, 16:23 Quote Post

Minusem jest powielanie kłamstwa Jaruzelskiego i Kani na temat długu E.Gierka panna "S" jak mantre wciska spoeczenstwu że do dziś spłacamy owe długi (sam nie raz nieraz słyszałem na własne uszy)

Zawodowy proamerykanizm i nadmierna klerykalizacja w łonie samego ruchu

Bezkrytycznre uwielbienie kapitalizmu w najgorszej postaci tj neoliberalnej gdzie na"reformach stracili najwiecej robotnicy - główny filar ruchu

 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 2/12/2006, 17:06 Quote Post

"Solidarność" 1980 była ruchem z ducha socjalistycznym, okraszonym katolicko-narodowym sosikiem, powstanie robotników przeciwko wyzyskującemu ich państwu, które stanowiło żywe potwierdzenie starej marksistowskiej prawdy, że jest ono narzędziem wyzysku jednej klasy przez drugą. Robotnicy chcieli przede wszystkim poprawy warunków bytowych, mszy w radiu i gwarancje, że w przyszłości będa mogli bronić swoich praw przez niezależne związki zawodowe. Błędem jest utożsamianie Solidarności z kapitalizmem i neoliberalizmem. Trudno wskazać jakieś minusy tego powstania tego ruchu. Na pewno czymś takim nie był jego tzw. roszczeniowy charakter - ludzie walczyli o swoje prawa i nie można mieć im tego za złe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Maciaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 21.486

 
 
post 2/12/2006, 18:04 Quote Post

Ugoda z komunistami dzięki czemu nie było tak jak w innych krajach bloku wschodniego odpowiedniej lustracji (teraz już na nią za późno) efektem czego jest 16-stoletni udział postkomunistów (jakby ich nie nazwać de facto ludzi z PZPR, którzy podobno oddali władzę w 1989 roku) w rządach nad Polską wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 2/12/2006, 21:52 Quote Post

Mnie jakiś czas temu zastanawiało co by było jakby Solidarość wybuchła kilka lat poźniej w 1986/1987 na fali gorbaczowoskiej pierestroski i głasnosti, wykorzystując je jako swoisty katalizator przemian w Polsce. Jak wówczas potoczyłaby się historia Europy Środkowej ?
Wg mnie Jaruzelski w tym czasie nie zdecydował by się na stan wojenny, nie było by ofiar Wujka, emigracji politycznej lat osiemdziesiątych (lub byłaby ale nie na taką skalę), bezpośrednio po fali strajków, nastąpiłyby rozmowy z opozycją, rozpisanoby wybory. Nie byłoby "luki" 81-88/89, zawiedzionych nadziei jakie ludzię wiązali z pierwszą S, stamu wojennego, emigracji około miliona ludzi.
Gdyby udało połaczyć się ten ruch ze wcześniejszym uchwaleniem ustawy o działanosći gospodarczej (uchwalonej 23 grudnia 1988), kto wie jako byłaby dzisiaj Polska.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 2/12/2006, 21:59 Quote Post

QUOTE
Ugoda z komunistami dzięki czemu nie było tak jak w innych krajach bloku wschodniego odpowiedniej lustracji (teraz już na nią za późno) efektem czego jest 16-stoletni udział postkomunistów (jakby ich nie nazwać de facto ludzi z PZPR, którzy podobno oddali władzę w 1989 roku) w rządach nad Polską

Temat watka brzmi "Czy sa jakies minusy powstania Solidarnosci" - a wiec wyzej wymienione stwierdzenia nie maja nic wspolnego z tematem bo dotycza zupelnie innego okresu czasu.
QUOTE
1) Doprowadzenie do trwałego podziału i zantagonizowania społeczeństwa polskiego - postkomuna i postsolidarność.

Identycznie jak wyzej.
Zwiezla opinia w poscie uzytkownika alcesalces1 wyglada na najbardziej miarodajna, niemniej jednak nie daje klarownej odpowiedzi na zadane w tytule watka pytanie. Odpowiem wiec na nie jednym slowem: nie - i faktycznie, jedyne negatywne opinie na temat "S" tego okresu znajdziemy w oficjalnej prasie 1980-81 reprezentujacej interesy owczesnej klasy rzadzacej.
N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej