Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Krytyka gen. Andersa przez oficerów AK, Sprawa 14 Dywizji Grenadierów W-SS/UAN
     
Adam99
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 78.196

 
 
post 9/06/2012, 9:57 Quote Post

Jaka była rola gen. Andersa w umożliwieniu ukraińskim SSmanom pozostania w Wielkiej Brytanii. Czy jego interwencja i interwencja Watykanu miały wpływ na postawę Brytyjczyków. Na ile Anders kierował się sympatią do Szandruka.
Podobno spotkało się to z krytyką ze strony gen.Komorowskiego,gen.Chruściela,gen.Pełczyńskiego i innych oficerów AK pozostających na emigracji ? Czy ktoś zna jakieś konkrety ?

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 10/06/2012, 0:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 9/06/2012, 10:30 Quote Post

CODE
Jaka była rola gen.Andersa w umożliwieniu ukraińskim SSmanom pozostania w Wielkiej Brytanii


Trudno powiedzieć, brak obiektywnych informacji. Co do niewydawania ich bolszewikom to najważniejsze było to, że byli przed 39 polskimi obywatelami, no i w momencie kapitulacji dywizja nie nazywała się SS. Interwencje były ważne, bo potwierdziły fakt polskiego obywatelstwa, ale nie najważniejsze. Poza tym 176 byłych żołnierzy przystąpiło do armii Andersa.

CODE
Na ile Anders kierował się sympatią do Szandruka.


VM Szandruk dostał za postawę podczas kampanii wrześniowej (jeśli się nie mylę miał jeszcze jeden za wojnę 1918-20). Nie wiem, czy znali się przed 45, choć to możliwe.

CODE
Podobno spotkało się to z krytyką ze strony gen.Komorowskiego,gen.Chruściela,gen.Pełczyńskiego i innych oficerów AK pozostających na emigracji ? Czy ktoś zna jakieś konkrety ?


Tego nie wiem, komuniści coś tam się rzucali, ale kto by na nich uwagę zwracał. A sam Szandruk:

Za Polskę się biłem, bo uważałem, że przez to biję się za Ukrainę. A gdy potrzeba
zajdzie, bić się jeszcze raz za Polskę – będę! Z tych samych powodów. Polska była moją drugą
ojczyzną


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 9/06/2012, 10:39 Quote Post

Raczej nie tylko komuniści. Jeden miejscowy weteran II Korpusu wspominał o akcji oddawania odznaczeń w ramach protestu. Nazwa jednostki to akurat chyba nie miała wiekszego znaczenia.
A do tekstu Szandruka większej wagi bym nie przykładał. Jak miał w perspektywie "powrót do domu" to gdyby mu to miało pomóc ogłosiłby, że jest Eskimosem, nie tylko Polakiem.

Ten post był edytowany przez 1234: 9/06/2012, 10:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 9/06/2012, 10:48 Quote Post

CODE
Jeden weteran II Korpusu wspominał o akcji oddawania odznaczeń w ramach protestu.


A ten jeden weteran to ma imię i nazwisko? I czy był odzew wobec tej akcji? Czy po prostu autorsko sobie to wymyśliłeś? smile.gif

CODE
A do tekstu Szandruka większej wagi bym nie przykładał.


Dlaczego?

CODE
Jak miał w perspektywie "powrót do domu" to gdyby mu to miało pomóc ogłosiłby, że jest Eskimosem, nie tylko Polakiem.


Szandruk walczył w wojnie polsko-bolszewickiej po naszej stronie, był żołnierzem polskim, walczył w kampanii wrześniowej, a potem siedział w oflagu - to chyba lepsze niż słowa?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 9/06/2012, 11:06 Quote Post



QUOTE
A ten jeden weteran to ma imię i nazwisko? I czy był odzew wobec tej akcji? Czy po prostu autorsko sobie to wymyśliłeś?  smile.gif

A wstyd się przyznać, nie wiem. Po prostu nie pamiętam. Z 10 lat temu miał odczyt w bibliotece, mówił, że przyznanie VM Szandrukowi nie spotkało się ze zrozumieniam żołnierzy.

CODE
[code]A do tekstu Szandruka większej wagi bym nie przykładał.


Dlaczego?[/CODE]
Napisałem poniżej - jak ktos ma topór nad głową, to powie wszystko.



CODE
Szandruk walczył w wojnie polsko-bolszewickiej po naszej stronie, był żołnierzem polskim, walczył w kampanii wrześniowej, a potem siedział w oflagu - to chyba lepsze niż słowa?

A dowodzenie dywizją SS to tylko taki mały, nic nie znaczący epizod, o którym doprawdy nie ma sensu wspominać.
Wiem, wiem, on tę dywizję wyrwał z rąk niemieckich. Zmiana naszywek sprawiła, że to stali sie zupełnie inni ludzie, z kryształową przeszłością.

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 9/06/2012, 11:16 Quote Post

CODE
A dowodzenie dywizją SS to tylko taki mały, nic nie znaczący epizod, o którym doprawdy nie ma sensu wspominać.


W kwestii formalnej, Szandruk dowodził Ukraińską Armią Narodową, SS Galizien dowodził Mychajło Krat.

CODE
A wstyd się przyznać, nie wiem. Po prostu nie pamiętam. Z 10 lat temu miał odczyt w bibliotece, mówił, że przyznanie VM Szandrukowi nie spotkało się ze zrozumieniam żołnierzy.


Acha.



Ten post był edytowany przez carantuhill: 9/06/2012, 11:17
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 9/06/2012, 11:21 Quote Post

Akurat ci ludzie z Kresów co byli u Andersa to raczej większej wiedzy o rzezi wołyńskiej nie mieli. A sami ukraińscy SSmani to raczej się tym nie chwalili. Zresztą zawsze mozna powiedzieć o kłamliwej komunistycznej propagandzie wbijającej klin między bratnie narody - polski i ukraiński. A ci od Andersa raczej łyknęliby to niż wersję prawdziwą.

Ten post był edytowany przez 1234: 9/06/2012, 11:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej