Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Walki z Ukraińcami
     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 13/07/2010, 20:09 Quote Post

QUOTE
Nie znam się na problematyce ale coś mi tu nie gra?


Też mi nie pasuje, zresztą do Prusa mam stosunek ambiwalentny sleep.gif Zresztą cytując Bulbę:
"Uwolnić jakieś terytorium od narodowych mniejszości może jedynie suwerenne państwo drogą wymiany ludności, a nie regularna armia poprzez represje. Zasadę zbiorowej i rodzinnej odpowiedzialności mogą stosować tylko barbarzyńcy, a nie kulturalna armia" (Balej, Fronda Stepana Bandery w OUN 1940). To chyba tyle w kwestii tego dzikiego Bulby.

Ten post był edytowany przez carantuhill: 13/07/2010, 20:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 13/07/2010, 21:18 Quote Post

Mam pytanie o prace prof. E. Prusa, który przeżył walki z UPA a później zajął się pracą naukową w tym kierunku. Można zauważyć że jest on postrzegany dość specyficzne przez różne kręgi naukowe. Jak więc mamy odnosić się do jego książek ? i jakie są ich wady ??
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 13/07/2010, 21:26 Quote Post

QUOTE(Sewer @ 13/07/2010, 21:18)
Mam pytanie o prace prof. E. Prusa, który przeżył walki z UPA a później zajął się pracą naukową w tym kierunku. Można zauważyć że jest on postrzegany dość specyficzne przez różne kręgi naukowe. Jak więc mamy odnosić się do jego książek ? i jakie są ich wady ??
*




No to parę cytatów:

Złowieszcze nacjonalistyczne zjawisko wyrosło jak chwast na ukraińskim czarnoziemie, i jak chwast wyrwane z ojczystej gleby z korzeniami, kwitnie i owocuje tam, dokąd udali się pogrobowcy-epigoni faszyzmu ukraińskiego, uciekając przed karzącą ręką sprawiedliwości ludowej.

Nie ma na świecie awantury polityczno-militarnej, żeby nie uczestniczyli w niej ukraińscy faszyści. Spotykaliśmy ich już w Korei, w Indochinach, w Rodezji, w Algierii, w Kongo, w Wietnamie i Chile. Ciągle judzą przeciw każdej próbie odprężenia w stosunkach międzynarodowych, protestują przeciwko każdej rozsądnej decyzji przedłużającej pokój na świecie

Pomijając przenośnie i komunistyczną nowomowę, jego książki to określona ideologia, trochę taka moczarowsko-grunwaldzka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 24/07/2010, 14:59 Quote Post

Ok ale jak u niego z warsztatem naukowym ? Słyszałem od niektórych ludzi że przeinacza fakty i jego teksty są bardzo anty-ukraińskie ale z kolei inni wypowiadają się że jest po prostu bezpardonowym przeciwnikiem UPA i polityki jaką prowadził nasz rząd wobec Ukrainy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 24/07/2010, 16:56 Quote Post

QUOTE(Sewer @ 24/07/2010, 15:59)
Ok ale jak u niego z warsztatem  naukowym ? Słyszałem od niektórych ludzi że przeinacza fakty i jego teksty są bardzo anty-ukraińskie ale z kolei inni wypowiadają się że jest po prostu bezpardonowym przeciwnikiem UPA i polityki jaką prowadził nasz rząd wobec Ukrainy.
*




O jego warsztacie wiele mówi powyższy cytat. A w następnym zdaniu nie widzę sprzeczności. Prus jest "bezpardonowym przeciwnikiem UPA i polityki jaką prowadził nasz rząd wobec Ukrainy", dlatego "przeinacza fakty i jego teksty są bardzo anty-ukraińskie". Czołowy ukrainożerca późnego PRLu, być może wspierany przez Jaruzelskiego, któremu trauma z Hrubieszowa nie przeszła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Pinkerton
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 62.018

Zawód: student
 
 
post 19/08/2010, 12:08 Quote Post

[quote=Sewer,13/07/2010, 21:18]
Mam pytanie o prace prof. E. Prusa, który przeżył walki z UPA a później zajął się pracą naukową w tym kierunku. Można zauważyć że jest on postrzegany dość specyficzne przez różne kręgi naukowe. Jak więc mamy odnosić się do jego książek ? i jakie są ich wady ??

W mojej ocenie są zbyt skażone emocjami. Lubię autorów, którzy nie boją się stawiać odważnych pytań, ale jeśli zbyt popuszczą wodze fantazji to ich język nie nadaje się do rozprawy historycznej. Tak chyba jest w tym przypadku.
Ja odnoszę się z rezerwą - proponuję proste porównanie. Oprócz prof. Prusa zerknij także na działalność osoby z "przeciwległego obozu":-), powiedzmy dr. Motyki. Z zagranicznych autorów polecam Johna Armstronga - "Ukrainian Nationalism". Potem wyciągnij własne wnioski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
marcincn
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 96.854

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 28/07/2015, 11:44 Quote Post

Ciekawa sprawa która dziś jest tematem tabu,czyli współpraca polsko-radziecka w walce z banderowcami.


QUOTE
Po skoordynowaniu wspólnego działania, 2 lutego 1944 r. rozpoczęliśmy uderzenie na „Świnarzyńską Sicz”. Oddziały partyzantki sowieckiej zepchnęły wysunięte na północno-zachodni skraj lasu sotnie UPA, zajęły Rzewuszki i szybko opanowały ufortyfikowany rejon w miejscowości Wołczak.


http://dws.org.pl/viewtopic.php?f=20&t=136...277878b230b503b

QUOTE
W roku 1943 doszło na Wołyniu do współpracy między zagrożoną całkowitą eksterminacją ludnością polską a partyzantką sowiecką. Ze strony sowieckiej takie zachowanie było podyktowane następującymi czynnikami:
- Strategią prowadzenia wojny na zapleczu frontu, na tyłach armii niemieckiej. Dyrektywy z Moskwy precyzowały jasno, że należy pozyskiwać do walki z Niemcami ludność cywilną na ziemiach, na których przeprowadzono operacje partyzanckie. Z rozpoznania wywiadowczego wynikało, że ludność polska na Wołyniu jest przychylnie nastawiona do idei walki z Niemcami i może być oparciem dla partyzantki sowieckiej.
- Działaniem struktur OUN-UPA, skierowanych nie tylko przeciwko ludności polskiej, ale i wkraczającej na Wołyń partyzantce sowieckiej. UPA zbliżyła do siebie Polaków i partyzantów sowieckich. Był to czynnik decydujący, wspólne zagrożenie zrodziło współdziałanie i wspólną walkę. Popularność UPA na Wołyniu sprawiła, że ludność ukraińska przestała być zapleczem dla partyzantki sowieckiej, na co liczono w Moskwie i Kijowie. Pozostawali więc Polacy.
- Słabością struktur Polskiego Państwa Podziemnego i zbrojnych oddziałów AK. Partyzantka sowiecka, kierowana przez oficerów NKWD, miała jasne dyrektywy likwidacji tzw. białych band57. Jednak na Wołyniu silniejsze od AK były polskie oddziały partyzanckie podporządkowane dowództwu sowieckiemu. Z kolei samoobrony, z którymi współpracowano, miały status niejasny – część z nich była podporządkowana AK, ale to skrywano. W ocenie służb wywiadowczych sowieckich Polacy walczący w samoobronach dawali gwarancję dalszej współpracy. W dużej mierze tak się stało – obrońcy samoobron zasili potem szeregi najpierw Istriebitielnych Batalionów podległych NKWD a potem 1. Armii Wojska Polskiego.


http://www.konserwatyzm.pl/artykul/10427/p...olskiej-na-woly
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 28/07/2015, 20:04 Quote Post

QUOTE(marcincn @ 28/07/2015, 11:44)
Ciekawa sprawa która dziś jest tematem tabu,czyli współpraca polsko-radziecka w walce z banderowcami.


W zasadzie próżno szukać pracy poruszającej tę tematykę, gdzie sprawa ta nie byłaby poruszana - i to obszernie. Jakież to więc niby tabu confused1.gif confused1.gif confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej