Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Honor żołnierzy rzymskich (?)
     
nemrod3
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 101.584

 
 
post 7/06/2017, 21:58 Quote Post

skoro tak szybko udało się na tym forum potwierdzić historię o Lokryjczykach to mam jeszcze jedno pytanie o czasy starożytne. Pamiętam, że w jakiejś książce czytałem historię o tym że pewna liczba bodajże rzymskich żołnierzy została wzięta do niewoli po jednej z bitew (było to chyba w czasie wojny z Pyrrusem ale nie jestem pewien). Akurat nadchodził czas w którym w Rzymie obchodzono jakieś święto (Saturnalia?) więc zgodzono się tych żołnierzy wypuścić aby mogli uczestniczyć w obchodach pod warunkiem, że złożą przysięgę, że po zakończeniu święta powrócą do niewoli. I faktycznie tak się stało - żołnierze złożyli przysięgę, udali się do Rzymu na okres świąt a potem wszyscy wrócili do niewoli. Cała ta historia była dosyć podobna do historii Marka Atyliusza Regulusa, który wrócił z Rzymu do niewoli do Kartaginy po negocjacjach pokojowych. Czy ktoś jest w stanie potwierdzić, że takie wydarzenie faktycznie zostało gdzieś opisane / odesłać do źródła? Z góry dziękuję i przepraszam moderatorów za chaotyczną formę wpisu (chyba tego nie lubią). wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
nemrod3
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 101.584

 
 
post 12/06/2017, 17:09 Quote Post

Nie widzę tu opcji edycji więc wstawię jako odpowiedź. Udało mi się znaleźć książkę w której o tym czytałem. "High school ancient history: Greece and Rome", dostępna na openlibrary.org, s. 247. Akapit w którym pojawia się wspomniana historia:

"Another story relates how, when the physician of Pyrrhus went to Fabricius and offered to poison his enemy, Fabricius instantly put the perfidious man in chains, and sent him back to his master for punishment. The sequel of this story is that Pyrrhus conceived such an exalted opinion of the Roman sense of honor that he permitted the prisoners in his hands to go to the capital to attend a festival with no other security for their return than their simple promise and that not a single man broke his word".

Niestety brak tam przypisów więc nie wiem jakie jest źródło tej historii, co to był za festiwal ani czy więźniowie Pyrrusa byli faktycznie żołnierzami.



Nie widzę tu opcji edycji
Jak myslisz, w jaki sposob pisze w Twoim poscie ?
W prawym gornym rogu postu jest funkcja EDYTUJ.
Moderator N_S
==============================
Inny Moderator przypomnial mi, ze funkcja EDYTUJ
dziala tylko przez pierwsze 24 godziny po napisaniu
postu (dotyczy to uzytkownikow).
N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 12/06/2017, 18:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej