Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
31 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lwów i Grodno po stronie polskiej, Jak wyglądałaby dzisiejsza Polska?
     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 25/02/2010, 16:38 Quote Post

[QUOTE]Carantuhill
Szczerze Ci odpowiem , jak sobie wyobrażam hipotetyczny problem wysiedlenia Ukraińców z okolic Lwowa ( o ile ten by przy Polsce pozostał ) , do granicy i dalej problem Sovietow , czyli tak jak Ukraińcy i Rosjanie wywozili Polaków , za Bug i dalej problem drugiej strony .
Dlaczego szukasz u mnie pomocy w relokacji Ukraińców , kraj duży miliony Polaków wygnane z domów rodzinnych , mogli tez Upowcy nie palić polskich wiosek po uprzednim wymordowaniu polskich mieszkańców , były by jak znalazł dla wysiedleńców z wiosek banderowskich pod Lwowem , co do opustoszałych Bieszczadow i Beskidow wole puste Bieszczady niż pełne bandytów z tryzubem na czapkach .
 
Post #16

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 25/02/2010, 17:03 Quote Post

QUOTE
szczerze Ci odpowiem , jak sobie wyobrażam hipotetyczny problem wysiedlenia Ukraińców z okolic Lwowa ( o ile ten by przy Polsce pozostał ) , do granicy i dalej problem Sovietow , czyli tak jak Ukraińcy i Rosjanie wywozili Polaków , za Bug i dalej problem drugiej strony .


A czy sowieci się na to zgodzą? Taka ludność to bardzo niepewny element, w realu deportowanych Rusinów z Polski maksymalnie rozpraszano, po kilka rodzin rozrzucanych od Gorganów po Irtysz, nie uniknięto ucieczek powrotów itp. A Ty chcesz skali 10 razy większej. I jeszcze to, co napisałem. Akcja Wisła zakorkowała stacje kolejowe, przesiedleńcy musieli tygodniami czekać w obozach na swoją kolej i i mieli jeszcze o tyle dobrze, że do dawnej granicy austriacko-rosyjskiej linie kolejowe były nieźle rozbudowane.

QUOTE
Dlaczego szukasz u mnie pomocy w relokacji Ukraińców


Bo Ty ich chcesz wysiedlać.

QUOTE
co do opustoszałych Bieszczadow i Beskidow wole puste Bieszczady niż pełne bandytów z tryzubem na czapkach


Odpowiedzialność zbiorowa to innamentna cecha myślenia totalitarnego. A nie wszyscy Rusini czy Ukraińcy popierali Upa, za to wszyscy zostali wysiedleni, przed wysiedleniem nie ratowała postawa podczas wojny, udział w walkach w polskim wojsku, czy deklaracje lojalności. Poza tym wyludnione tereny to idealne miejsce do komunistycznych eksperymentów i tworzenia "nowego człowieka", co przyczyniło by się do wzmocnienia reżimu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 25/02/2010, 17:26 Quote Post

QUOTE(Piast anonim @ 25/02/2010, 17:24)
Drugi szczecin byłby możliwy ale jest też opcja że Wrocław stałby się bardziej ślązacki.
*




Ślązacki czy ślązakowski? rolleyes.gif Może Dariusz Jerczyński nie rozpaczałby nad upadkiem śląskości Dolnego Śląska smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Elbaf
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 57.253

Patryk
Zawód: student
 
 
post 25/02/2010, 17:41 Quote Post

Tylko skąd ta śląskość?Tzw Hanysi zajmowali tereny od Opola po okolice Będzina, dalej na Wschód byli już Małopolanie, a na zachód - Niemcy.Z założenia że wysiedlonoby Niemców, kimś Dolny Śląsk trzeba zaludnić, a aż tylu na Górnym chyba nie było, więc i tak branoby nie-ślązaków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Miro
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 339
Nr użytkownika: 8.085

Zawód: geodeta
 
 
post 25/02/2010, 17:44 Quote Post

Wielu Białorusinów zostało w domach, mimo że pozostali po wojnie po Polskiej stronie granicy. Akurat z Grodnem, czy Brześciem nie byłoby chyba problemu. Lwów po stronie Polskiej byłby do dziś kością niezgody. Jedynie, gdyby jakimś cudem już za komuny mniejszość Ukraińska utworzyła prężne narodowe ośrodki wokół Lwowa. Gdyby mieli możliwość narodowego rozwoju - to może wówczas nie byłoby obecnie takiej nieufności. To byłby naprawdę wielki sens posiadania Lwowa. No, ale umówmy się, że tak by nie było. Zdaje się, że i obecnie przesiedlenia miałyby swoich zwolenników sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 25/02/2010, 20:02 Quote Post

[QUOTE]Carantuhill
Kolego , szanuje Cie jako współuczestnika dyskusji ( od czasów Konia Arpada raczej kopii nie kruszymy wink.gif ) ale sztucznie tworzysz problem z wysiedleniem Ukraińców , niestety ale wędrówka ludów po WWII wymuszona była doświadczeniami wojennymi , tereny mieszane narodowo stały się arena zbrodni ( vide Wołyń i Małopolska Wschodnia ) i konfliktów ( zresztą to nie nasz pomysł ) , myślę ze jedynym plusem jaki Polska odniosła w wyniku WWII to niemal jednolite narodowo państwo ( oczywiście żałuje tragicznego losu Żydów polskich wymordowanych przez Niemców i ich ukraińskich , litewskich pomagierów ) ale to ze kilka milionów Ukraińców b. obywateli polskich wraz z potomkami zyje poza naszymi granicami bardzo mnie cieszy .
Możesz mnie pomawiać o totalitaryzm w myśleniu , ale zastanów sie zgodnie z tematem , co by było gdyby w zwartej grupie w okolicach polskiego Lwowa żyło 1 000 000 Ukraińców w roku 2010 , moim zdaniem terroryzm ( przy którym Ulster to małe piwo ) , konflikt graniczny z Ukraina , podsycany przez Rosję i oczywiście szeroko głoszona w świat opinia o Polakach gnębicielach mniejszości.
 
Post #21

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 25/02/2010, 22:44 Quote Post

QUOTE
ale sztucznie tworzysz problem z wysiedleniem Ukraińców


Bynajmniej. Po prostu Wam wydaje się to łatwe i proste. Mi nie. Poza tym pochodzę z dość zasiedziałej społeczności, dla której przesiedlenia są czymś strasznym i niewyobrażalnym.

QUOTE
tereny mieszane narodowo stały się arena zbrodni ( vide Wołyń i Małopolska Wschodnia ) i konfliktów ( zresztą to nie nasz pomysł )


Akcja Wisła objęła też te mieszane narodowo tereny, gdzie o zbrodniach UPA nikt nie słyszał np Ruś Szlachtowską, Beskid Niski, Czarny Dział itp

QUOTE
myślę ze jedynym plusem jaki Polska odniosła w wyniku WWII to niemal jednolite narodowo państwo


Dla mnie to nie jest plus. Jest to za to dowód na bliskie związki komunistów z endecją.

QUOTE
Możesz mnie pomawiać o totalitaryzm w myśleniu , ale zastanów sie zgodnie z tematem , co by było gdyby w zwartej grupie w okolicach polskiego Lwowa żyło 1 000 000 Ukraińców w roku 2010


Dlatego lepiej, że Lwów jest gdzie obecnie jest.

QUOTE
konflikt graniczny z Ukraina , podsycany przez Rosję i oczywiście szeroko głoszona w świat opinia o Polakach gnębicielach mniejszości.


Ale tak właśnie by było gdyby Lwów był po polskiej stronie i na dodatek, gdyby Ukraińcy zostali wysiedleni. Fali powrotów po odwilży z ziem odzyskanych administracyjnie nie dałoby się powstrzymać. Zaś konflikt o Lwów zamrożony za komuny, wybuchłby ponownie w 1989 roku.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 25/02/2010, 22:53 Quote Post

[QUOTE]Carantuhill
temat , znajduje sie w dziale historia alternatywna , i dlatego omawiamy sytuacje hipotetyczna z Lwowem w granicach RP , osobiście jako Slazakowi Wrocław jest mi bliższy niż Lwów ( wiec ani ja ani nikt inny w tym temacie do rewizji granic nie nawołuje )
Gratuluje pochodzenia z społeczności zasiedziałej , ale czy daje Ci to jakaś przewagę moralną na przybłędami ?
 
Post #23

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 26/02/2010, 9:36 Quote Post

QUOTE
temat , znajduje sie w dziale historia alternatywna , i dlatego omawiamy sytuacje hipotetyczna z Lwowem w granicach RP


Że zacytuję regulamin działu:
Następnie powinien zaproponować swoją wersję następujących po nim skutków i odpowiednio je uargumentować.

Więc czekam na argumentację, że jeśli Soso w swojej łaskawości zostawi nam Lwów, to co zrobimy z Ukraińcami. Jak wyobrażacie sobie wywózkę około miliona Ukraińców i Rusinów z dawnego Lwowskiego i gdzie? Co na to mocarstwa zachodnie? Czy Stalin się na to zgodzi, czy nie lepiej mu będzie zostawić ich w Polsce, jako potencjalny czynnik dyscyplinujący polskie władze? Kto zasiedli te ziemie, czy zamieniamy je w parki narodowe i nieużytki? Skąd będzie pochodziła ludność do kolonizacji ziem zachodnich?

QUOTE
osobiście jako Slazakowi Wrocław jest mi bliższy niż Lwów


Mi Lwów z przyczyn historyczno-sentymentalnych smile.gif Co nie zmienia mojej oceny negatywnych skutków przyłączenia całego lwowskiego do Polski, zwłaszcza komunistycznej.

QUOTE
Gratuluje pochodzenia z społeczności zasiedziałej , ale czy daje Ci to jakaś przewagę moralną na przybłędami ?


Nie. Przeczytaj, co napisałem. Dla mnie wywózki i przesiedlenia wydają się niewyobrażalne. Poza tym Wy dość łatwo "na papierze" przerzucacie całe narody z miejsca na miejsce, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. A wystarczy się wybrać w południową część podkarpackiego, żeby zobaczyć konsekwencje.

I jeszcze co do łaskawości Stalina to wystarczy prześledzić wymianę węglowego Sokala na Ustrzyki Dolne gdzie Stalin za wymianę zażądał dopłaty w złocie, czy negocjacje delimitacyjne w 1945 roku, gdzie gdyby nie profesor Leszczycki to granica sowiecka sięgnęła by Solinki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 26/02/2010, 17:03 Quote Post

QUOTE
Jest ONRu spadkobiercą Partia jak pisał poeta. Poza tym przedwojenni endecy robili niezłe kariery po 45 roku, ze wspomnę Piaseckiego.

ONR - u i Piaseckiego to raczej endecją bym nie nazwał... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 26/02/2010, 17:42 Quote Post

QUOTE(carantuhill)
To mi wyjaśnij dlaczego mieszkańcy Wielkopolski nazywali swych nowych sąsiadów kargule? smile.gif 


Nie tylko mieszkancy Wielkopolski ... smile.gif

A uzytkownikom lancaster i Czarny Smok polecam lekture Regulaminu Forum i odrobine ludzkiej empatii. Jak juz tak przesiedlacie palcem na mapie ludzi, na Syberie czy na Dolny Slask to prosze wyobrazic siebie w roli tej przesiedlanej ludnosci. Mniemam, ze kolega Czarny Smok uznalby sie za 'farciarza' trafiajac np na Dolny Slask, dzieki 'czlowiekowi czynu'.

Powoli dochodze do wniosku, ze jedynym krajem, w ktorym dalej trwa II WS, jest Polska.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 26/02/2010, 21:49 Quote Post

[QUOTE]Krzysztofer
może wskażesz fragment dyskusji , w którym ktoś nawoływał do zmiany granicy wschodniej lub zachodniej ?
To gwoli , przyzwoitości i regulaminu .



Primo: Prosze o PW
Secundo: Nie pisalem wprost, ze agitujecie. Pisze, ze niektorzy chcieliby Lwow i Grodno po stronie polskiej, przy kompletnym braku zainteresowania racjami mieszkajacych na tamtych terenach ludziach.
Tertio: Generalnie nie jestem w tej kwestii uczulony, ale chcialbym, zebys w koncu okazal wystarczajaco wiele szacunku dla Adwersarza i nauczyl sie jego nicku.


Ten post był edytowany przez krzystofer: 27/02/2010, 12:44
 
Post #27

     
Albertus Galstold
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 7.826

Stopień akademicki: MBA
Zawód: CEO
 
 
post 27/02/2010, 10:20 Quote Post

QUOTE
myślę ze jedynym plusem jaki Polska odniosła w wyniku WWII to niemal jednolite narodowo państwo (oczywiście żałuje tragicznego losu Żydów polskich wymordowanych przez Niemców i ich ukraińskich , litewskich pomagierów )

Jest dobre angielskie przysłowie: "don’t throw stones from a glass house". Litwini w Polsce nie uczestniczyli w ludobójstwie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 27/02/2010, 10:28 Quote Post

[QUOTE]Albertus Gastold
Ponary moj Panie , jeśli sobie życzysz podam więcej szczegółów , chyba ze uważasz iz Wileńszczyzna w latach okupacji hitlerowskiej częścią Polski nie była , tylko Państwa Litewskiego , wątku tego nie mogę rozwinąć , bo jako rewizjonista pewnie naruszam regulamin huh.gif
 
Post #29

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 4/03/2010, 19:18 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 4/03/2010, 12:47)
QUOTE(piotral @ 4/03/2010, 12:39)
Cały ten post do jakaś kupa, tfu "intelektualna".  biggrin.gif
Czytaliście, tak hurtem, co za bzdury tu piszecie?
*




Wyjaśnij mi, z łaski swojej co jest tu bzdurą?
*


Już wyjaśniłem, raz ale mnie "ostrzeżono" to drugi raz nie będę.... mad.gif
Acha, gdybyście rzucili okiem na wątek "Obwód Kaliningracki" to jest tam Kolega , który wie tyskie.gif że to Białystok żeśmy za Królewiec dostali - pewnie dlatego Lwowa i Grodna się nie dało.... Pewnie też gdzieś znajdziecie takiego który wie po której stronie linii Curzona było Grodno. Liczne wątki o zbrodniach wojennych, przeciw ludzkości, czystkach etnicznych przekonają was, że słowa "nie czyń drugiemu co tobie nie miłe" wymagają trochę więcej refleksji (nawet w dyskusji, hmmmm.. "wolnej" powiedzmy).
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

31 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej