Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Śmierć w połogu, Czy i jak próbowano pomóc kobietom
     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 30/09/2013, 19:58 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 30/09/2013, 17:52)
QUOTE
Czy mógłbyś napisać coś więcej? Teoria medycyny średniowiecznej bazowała na dziełach antycznych, w szczególności na Galienie.

No, to akurat, że bazowali na Galenie to nie jest dobra rekomendacja smile.gif
Teoria - równowaga czterech humorów i astrologia. Diagnoza na podstawie horoskopu, wyglądu moczu, smaku krwi. Leczenie trzyetapowe: przygotowawcze, oczyszczające (upuszczanie krwi, lewatywy, środki przeczyszczające, prowokowanie wymiotów) i lekarstwo właściwe - czasami tyleż pomysłowe, co obrzydliwe i nieskuteczne.



Co za zwięzłe streszczenie 2000 zachowanych ksiąg Galena! smile.gif

 
Post #16

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/09/2013, 20:00 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 30/09/2013, 17:52)
Poproszę o źródła do tego "babcy".
*



A tu trochę zbyt pochopnie wyskoczyłem z tym fachowcem.
Niestety nie spojrzałem na dział - średniowiecze.

100% o babcu wspomina Steidele w "Księdze o sztuce babienia..." ale to XVIII wiek, coś mi się kołacze, że wspominał o nim w herbarzu z 1505? roku Maciej z Miechowa, Tu jednak upierał się nie będę, nie pamiętam dokładnie a nie mam jak tego sprawdzić. Na pewno zamieścił schematy ułożenia dziecka i ciąż mnogich.

QUOTE
Diagnoza na podstawie horoskopu


A coś więcej na ten temat?

QUOTE
lekarstwo właściwe - czasami tyleż pomysłowe, co obrzydliwe i nieskuteczne.


A coś więcej na ten temat?

QUOTE
2000 zachowanych ksiąg Galena


2000 ksiąg? To gość był lepszy od Kraszewskiego, kiedy on to napisał?

Ten post był edytowany przez Aquarius: 30/09/2013, 22:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 30/09/2013, 20:05 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 30/09/2013, 17:52)
O ile mi wiadomo, Galen unikał tematu położnictwa, gdyż uważał go za przynależny kobietom. O ile mi również wiadomo, cesarskie cięcie było znane na długo przed Galenem (np. Pliniusz Starszy spekulował, że Juliusz Cezar narodził się w ten sposócool.gif.


Kiedy stosowano cesarskie cięcie ? Czy w tamtych czasach kobiety w ogóle przeżywały taką operację ?

Rozcinano wtedy kiedy i tak spodziewano śmierci matki w wyniku komplikacji porodowej i chciano jedynie ratowano dziecko ?

Ten post był edytowany przez marc20: 30/09/2013, 20:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/09/2013, 20:13 Quote Post

QUOTE(marc20 @ 30/09/2013, 20:05)
Czy w tamtych czasach kobiety w ogóle przeżywały taką operację ?
*



Nie przeżywały, ciężko by było bo taką operację wykonywano na martwej kobiecie.

„A że już bliska była rozwiązania swojego, przeto usta jej trzymano otworem dla zostawienia wolnego oddechu płodowi, który z żywotu zmarłej matki wycięty, znalezion był żywym płci męskiej potomkiem…po jednej godzinie życia ducha także wyzionął”

Ten post był edytowany przez Aquarius: 30/09/2013, 20:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 30/09/2013, 20:32 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 30/09/2013, 20:00)

QUOTE
2000 zachowanych ksiąg Galena


2000 ksiąg? To gość był lepszy od Kraszewskiego, kiedy on to napisał?
*



On nie pisał tylko dyktował. Nawet za życia Galiena pojawiły się podróbki jego prac - stąd Galen ułożył osobną księgę "O pracach moich".
 
Post #20

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/09/2013, 21:28 Quote Post

QUOTE(Kakofonix @ 30/09/2013, 20:32)
On nie pisał tylko dyktował.
*



Nawet jeżeli.
Facet żył 70 lat, jeżeli zaczął pisać (dyktować) w wieku lat 20 to miał 50 lat pisania (dyktowania). To daje ponad 3 księgi miesięcznie.
Biorąc pod uwagę, że musiał też pracować, załóżmy hipotetycznie połowa czasu na pisanie (dyktowanie) połowa na pracę, to jedna księga wychodzi w mniej niż 5 dni. Ostro sobie poczynał.

Ten post był edytowany przez Aquarius: 30/09/2013, 21:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Miss Ugly
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 83.901

Marta Krajewska
Stopień akademicki: mgr
Zawód: .
 
 
post 30/09/2013, 22:21 Quote Post

gorączka połogowa to produkt uboczny pojawienia się tzw profesjonalnych lekarzy i szpitali - braku elementarnych zasad higieny u tychze lekarzy; dlatego raczej malo znana w Sredniowieczu,


Śmiem twierdzić, że nie, ponieważ ją przeżyłam smile.gif Wyszłam z tego tylko dzięki obecnej medycynie z resztą.
Gorączkę powoduje nie tylko zakażenie, ale również sytuacja, gdy łożysko nie odkleja się w całości od macicy. Pozostałość powoduje zakażenie. Moje doświadczenie z (przepraszam za porównanie) krowami i końmi mówi mi, że sytuacja zdarza się w naturze nazbyt często. Musiała się więc zdarzać i w średniowieczu.

Galen, szpitale, to czasy pełnego średniowiecza. Wcześniej chyba jednak kobiety umierały.

Znając ten ból, współczuję takiej śmierci...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 1/10/2013, 5:50 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 30/09/2013, 21:28)
QUOTE(Kakofonix @ 30/09/2013, 20:32)
On nie pisał tylko dyktował.
*



Nawet jeżeli.
Facet żył 70 lat, jeżeli zaczął pisać (dyktować) w wieku lat 20 to miał 50 lat pisania (dyktowania). To daje ponad 3 księgi miesięcznie.
Biorąc pod uwagę, że musiał też pracować, załóżmy hipotetycznie połowa czasu na pisanie (dyktowanie) połowa na pracę, to jedna księga wychodzi w mniej niż 5 dni. Ostro sobie poczynał.
*



Owszem - stąd połowa zachowanego antycznego piśmiennictwa to dzieła Galena! Pamiętajmy jednak, że pod pojęciem "księgi" rozumiemy zwój papirusowy, który odpowiada mniej więcej 40 stronom współczesnej książki, albo 80.000 znaków drukarskich.
 
Post #23

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 1/10/2013, 6:32 Quote Post

Wiesz co Marta?;
Ciesz się, że nie musiałaś rodzić w Średniowieczu.

Nawiasem;
Dzieciątko Twe jest zdrowe?

Ten post był edytowany przez poldas372: 1/10/2013, 6:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 1/10/2013, 8:50 Quote Post

QUOTE(Miss Ugly @ 30/09/2013, 16:21)
gorączka połogowa to produkt uboczny pojawienia się tzw profesjonalnych lekarzy i szpitali - braku elementarnych zasad higieny u tychze lekarzy; dlatego raczej malo znana w Sredniowieczu,


Śmiem twierdzić, że nie, ponieważ ją przeżyłam smile.gif Wyszłam z tego tylko dzięki obecnej medycynie z resztą.
Gorączkę powoduje nie tylko zakażenie, ale również sytuacja, gdy łożysko nie odkleja się w całości od macicy. Pozostałość powoduje zakażenie. Moje doświadczenie z (przepraszam za porównanie) krowami i końmi mówi mi, że sytuacja zdarza się w naturze nazbyt często. Musiała się więc zdarzać i w średniowieczu.

Galen, szpitale, to czasy pełnego średniowiecza. Wcześniej chyba jednak kobiety umierały.

Znając ten ból, współczuję takiej śmierci...
*


To chyba nie mowimy o tym samym - ja pisalem o goraczce połogowej czyli zakażeniu bakteryjnym zwanym posocznica albo sepsa połogowa. Ta posocznica może prowadzić do endometritis czyli zakażenia endometrium (błona śluzowa macicy) etc. http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaka%C5%BCenie_po%C5%82ogowe
Waćpani chyba mówisz o tym http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81o%C5%BC...C5%9Bni%C4%99te

Gorączką połogowa (posocznica) to pochodna powstania szpitali położniczych - czyli zasadniczo XVII wiek - przynajmniej tak twierdzi historia medycyny - i w średniowieczu mogla sie zdarzać. Na komplikacje anatomiczne średniowiecze miało pewne sposoby, ale na infekcje nie mieli żadnego ratunku (z braku antybiotyków), poza modlitwa i silnym organizmem kobiet. Kwestia czy te infekcje zdarzały się często, tak jak stały się epidemia od XVII wieku?

Generalnie młode kobiety były silniejsze i zdrowsze w średniowieczu niż kobiety dzisiaj w krajach Zachodu jeśli chodzi o rodzenie dzieci.
Zreszta dzisiaj szpitale są głównym siedliskiem infekcji i zakażeń etc, powodujących śmierć pacjentów szpitali - np w US do 100,000 pacjentów rocznie umiera z powodu infekcji i zakażeń w szpitalach.

Kakofonix, - doczekam się tytułu źródła/ źródeł mówiących ze król Jadwiga zmarła na gorączkę połogowa?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Miss Ugly
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 83.901

Marta Krajewska
Stopień akademicki: mgr
Zawód: .
 
 
post 1/10/2013, 21:13 Quote Post

Dzieciątko zdrowe, dzięki za to ciepłe pytanie smile.gif


Ten post był edytowany przez Miss Ugly: 1/10/2013, 21:15
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Miss Ugly
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 83.901

Marta Krajewska
Stopień akademicki: mgr
Zawód: .
 
 
post 1/10/2013, 21:30 Quote Post

QUOTE(bachmat66 @ 1/10/2013, 9:50)


W rzeczy samej, mówię właśnie o tym. Konkretnie, o pierwszej podanej przypadłości - łożysku przyczepionym. Tak mi się przynajmniej wydaje, gdyż jestem jeno laikiem smile.gif
Do tej pory byłam pewna, że terminu "gorączka porodowa" używa się w odniesieniu do obydwu "naszych" przypadków.

Co do mojego porodu - w średniowieczu pewnie by do niego nie doszło, ponieważ urodziłam się z wadą serca, która wyeliminowałaby mnie już na wstępie mego bardzo wówczas krótkiego żywota wink.gif Współczesna medycyna co i rusz ratuje mi życie. Ale hej - czy nie taki jest jej cel? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/10/2013, 21:33 Quote Post

QUOTE(Miss Ugly @ 1/10/2013, 21:30)
przypadłości - łożysku przyczepionym.[...] z wadą serca,
*



Czy to może mieć jakieś powiązanie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Miss Ugly
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 83.901

Marta Krajewska
Stopień akademicki: mgr
Zawód: .
 
 
post 1/10/2013, 21:38 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 1/10/2013, 22:33)
QUOTE(Miss Ugly @ 1/10/2013, 21:30)
przypadłości - łożysku przyczepionym.[...] z wadą serca,
*



Czy to może mieć jakieś powiązanie?
*



Z tego co mi wiadomo, nie. Taki numer może wyciąć łożysko każdej "samicy" wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 1/10/2013, 21:40 Quote Post

QUOTE
Kakofonix, - doczekam się tytułu źródła/ źródeł mówiących ze król Jadwiga zmarła na gorączkę połogowa?

Ja też o tym czytałem. W jakimś czasopiśmie historycznym. "Focus:historia" bodajże,nie jestem pewien. Zmarła chyba 3 albo 4 dnia porodzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej