Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
19 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Aleksander Macedoński, jak go oceniacie
 
Jak oceniasz Aleksandra Macedońskiego
Był, świetnym dowódcą i wojownikiem [ 262 ]  [81.11%]
Dobrze zrobił że podbił Persję [ 35 ]  [10.84%]
Źle zrobił że podbił PersjęBył złym władcą [ 26 ]  [8.05%]
Suma głosów: 323
Goście nie mogą głosować 
     
Grek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 659

 
 
post 19/02/2004, 20:07 Quote Post

Aleksander Macedonia, jako pierwszy z ludzi za życia otrzymał przydomek "Wielki"
Jak oceniacie władcę, który zarazem zrobił tak wiele, a w zasadzie nic dla swojego kraju- Macedonii?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Grek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 659

 
 
post 20/02/2004, 13:54 Quote Post

QUOTE(Grek @ Feb 19 2004, 09:07 PM)
Aleksander Macedonia

Przepraszam za błąd. Oczywiści Aleksander Macedoński
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 20/02/2004, 15:19 Quote Post

Bez wątpienia był doskonałym władcą i chyba wszyscy tak uważają. W sumie to zrobił dla swojego kraju bo zapełnił mu stałą ochronę podbijając ziemie rywali jakimi byli Persowie, także wyprawy te przyniosły ogromny majątek. Aleksander nie przegrał żadnej bitwy w zasadzie całe jego życie było było chwałą i sukcesami. Był dla wiekszości autorytetem w Babilonii czy w Egipcie traktowano go jako wybawiciela od rządów perskich. Słusznie nadano mu przydomek wielki. W końcu nie łatwo było podbić cała azje , Egipt i wreszcie dotrzeć do granicy Indii, a Aleksander zrobił to nie ponosząc anijednej porażki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Jarpen Zigrin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 264

 
 
post 23/02/2004, 17:04 Quote Post

Nigdy nie przepadałem za Persami wspaniale ze ich podbił. I od dziecka uważam go za wspaniałego wodza i szczerze wieze w jego przeciecie węzła Gordyjskiego. Miał facet charyzme.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
kenrir
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 650

 
 
post 25/02/2004, 20:56 Quote Post

QUOTE(Patrycja @ Feb 20 2004, 04:19 PM)
Aleksander nie przegrał żadnej bitwy w zasadzie całe jego życie było było chwałą i sukcesami.

Czy było aż tak pięknie to nie jestem pewien - że całe życie było chwałą i sukcesami - to może większość życia :-) Jak wracał z Indii to chyba jednak była to dla niego porażka indywidualna (inna sprawa, że tam jednak Macedończykom nie szło już tak wspaniale jeśli chodzi o walkę). Jednak plany podboju dalej zachodniej części Europy (świata) pokazują jednak iż apetyt mu się zaostrzył i bardzo dobrze. Kto wie co stało by się gdyby wyrosło imperium większe od rzymskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 26/02/2004, 17:56 Quote Post

QUOTE(kenrir @ Feb 25 2004, 09:56 PM)
Jednak plany podboju dalej zachodniej części Europy (świata) pokazują jednak iż apetyt mu się zaostrzył i bardzo dobrze. Kto wie co stało by się gdyby wyrosło imperium większe od rzymskiego.

I dobrze by było, gdyby tak zrobił. Cenię kulturę grecką o wiele bardziej niż rzymską-barbarzyńską wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
12345
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 653

 
 
post 7/03/2004, 16:40 Quote Post

Tak Aleksander był bardzo dobrym władca i ja też myśle ze dobrze zrobił podbijając PERSJE
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 12/03/2004, 9:26 Quote Post

No witam witam!!

Nie mogło zabraknąć mojego głosu w tej sprawie. He he w końcu właśnie na zakończenie studiów obroniłem pracę na temat motywów podbojów AW. Nie powiem obrona (jak i pisanie) pracy na taki temat to czysta przyjemność.

Mój głos to oczywiście pełne poparcie dla króla.

Maciek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 14/04/2004, 13:04 Quote Post

Aleksander Macedoński był naprawdę spoko gościem.Chyba faktycznie był bogiem wśród śmiertelników cool.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
gotrek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 417

 
 
post 14/04/2004, 16:59 Quote Post

Mały Alek podobno niechętnie patrzył na sukcesy wojenne tatusia, bo bał się, że dla niego nie zostanie już nic do podbicia ohmy.gif . Ot wojenka, taki nieszkodliwy sport. A, że przy okazji wytłukł niemal wszystkich kapłanów Zaratusztry, i spalił pierwotne rękopisy Awesty, to taki mały wypadek przy pracy sad.gif . Cóż, gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Jestem jednak ciekaw, jak wyglądałby świat, w którym miałaby szansę upowszechnić się idea Dobrych Myśli, Dobrych Słów i Dobrych Uczynków...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 15/04/2004, 7:26 Quote Post

QUOTE(gotrek @ Apr 14 2004, 05:59 PM)
Mały Alek podobno niechętnie patrzył na sukcesy wojenne tatusia, bo bał się, że dla niego nie zostanie już nic do podbicia ohmy.gif . Ot wojenka, taki nieszkodliwy sport. A, że przy okazji wytłukł niemal wszystkich kapłanów Zaratusztry, i spalił pierwotne rękopisy Awesty, to taki mały wypadek przy pracy sad.gif . Cóż, gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Jestem jednak ciekaw, jak wyglądałby świat,  w którym miałaby szansę upowszechnić się idea Dobrych Myśli, Dobrych Słów i Dobrych Uczynków...

hmmmm...co do zniszczenia staroirańskich ,pierwotnych tekstów Awesty-zgoda......choć raczej był to jak mówisz- wypadek, jakich w czasie wojny wiele sad.gif........natomiast, mógłbyś coś więcej napisać o "wytłuczeniu prawie wszystkich kapłanów Zaratusztry"?.......ja oczywiście wiem, że początkowo dla większości tychże, był Alex wcieleniem Angra Mainju , ale nie słyszałem o jakiejś specjalnej eksterminacji ..... dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
gotrek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 417

 
 
post 15/04/2004, 16:45 Quote Post

Oczywiście, nie było celowej ekstrminacji tej grupy. Daleko było Aleksandrowi do takiej konsekwencji i determinacji, z jaką Rzymianie wytępili celtyckich druidów. Dlatego napisałem że zrobił to „przy okazji”. W moich oczach to go jednak nie usprawiedliwia (a opinie w niniejszym topiku są z założenia subiektywne smile.gif), ponieważ – chcąc czy nie chcąc – Alek zniszczył podwaliny systemu aksjologicznego, który jest mi w jakiś sposób bliski.
Informacje o stratach religii zoroastryjskiej w czasie kampanii Aleksandra pochodzą z lektury Mary Boyce „Zaratusztrainie” (Łodź 1998): W IV w. p.n.e., gdy zaratusztrainaizm utwierdził się jako religia irańska i stał się zarazem wielkim autorytetem duchowym oraz potęgą świecką, spadł nań wielki cios: Aleksander Wielki, Macedończyk, zaatakował Azję Mniejszą, zmierzył się z Dariuszem III i pokonawszy go ostatecznie w bitwie pod Gaugamelą w r. 331 p.n.e., w pięcioletniej kampanii podbił prawie całe imperium Achemenidów. Najazd miał na celu zdobycie bogactw i sławy, nie był zaś spowodowany pobudkami religijnymi. Społeczność zaratusztriańska ucierpiała na pewno więcej podczas walk niż podczas obcego panowania, które po nich zaszło. Stąd właśnie Aleksander, a nie jego seleucydcy następcy, jest znienawidzony w tradycji zaratusztriańskiej, która mówi o nim jako o „przeklętym” (guzastag). Epitet ten dzieli Aleksander tylko z Ahrimanem. W jednym z tekstów sogdyjskich umieszczony jest wśród najbardziej zatwardziałych grzeszników w historii, przy czym niegodziwość jego polega na „zabijaniu magów”. Jeden z tekstów pahlawijskich podaje, że zamordował „wielu nauczycieli, prawników, herbadów i mobadów”, w innym jest mowa o tym, że „zgasił wiele ogni”. Zbrodni tych dokonano zapewne wtedy, gdy żołnierze Aleksandra grabili świątynie i sanktuaria, zaś kapłani ginęli w próżnych wysiłkach ratowania świętych miejsc. Niewiele jest świadectw o spustoszeniach, dokonanych przez wojska Aleksandra, jednakże świątynia Fratadara w Persepolis musiała ucierpieć, gdy zdobyły one stolicę. O świątyni Anahity w Ekbatanie mówi się, że była wielokrotnie rabowana przez Macedończyków, którzy zdarli nawet srebrne dachówki i pozłotę z kolumn. Szkody materialne mogły być z czasem naprawione, jednakże szkodą nie do odrobienia było utracenie przez zaratusztrian tak wielu zabitych kapłanów, w tych bowiem czasach, kiedy wszystkie dzieła religijne przekazywano ustnie, kapłani byli żywymi księgami wiary. Ich masowe wymordowanie spowodowało, że wiele dzieł starożytnych zaginęło, lub dochowało się w okaleczonym stanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 15/04/2004, 18:07 Quote Post

Ad. Gotrek.....co prawda adwokatem Alexa na tym forum jest Maciek (a on jako moderator może Ci zrobić wiele strasznych rzeczy ohmy.gif .....no cóż, za mniejsze herezje palono na wewnątrzforumowym stosie rolleyes.gif )....ale tak poważnie mówiąc.....nie bardzo wiem, w czym zabicie kilkudziesięciu (?) kilkuset(?) kapłanów Zaratusztry ( bo ilu ich zginęło faktycznie nikt nie podaje, nie wiem co na to pani Mary Boyce, i skąd ona czerpie te dane...z tekstów pahlawijskich??)miało zaszkodzić "podwalinom systemu aksjologicznego" Zaratusztrian ( jak przypuszczam)??. O ile wiem ,faktycznie partyzancka wojna którą prowadzili z Alexem Bessos, a potem Spitamenes, miała zapewne i religijne podłoże ( tzn. dwu w/w głupków, albo jak kto woli wschodnioirańskich/baktro-sogodyjskich patriotów wykorzystywało element religii do podburzenia ludności swych prowincji). No cóż, ciekawe jakie było stanowisko kapłanów po śmierci w/w i po przejściu sogdiańskiej arystokracji plemiennej na stronę Alexa....czy równie nieprzejednane....? A zresztą ......podejdźmy do sprawy racjonalnie ...załóżmy , że prześladowania/eksterminacja kapłanów Z. miała miejsce.....nie mniej, o ile się nie mylę, w kolejnych imperiach na tych terenach, tzn u Seleukidów, Partów i Sassanidów religia ta kwitła, w dwóch ostatnich nawet bardzo...hihihi....tak więc macedoński malec ( czytaj Alex W) chyba nie złamał "podwalin systemu aksjologicznego".......nooooo...co innego taki Chomeini.....ten to dopiero "złamał podwaliny" tegoż systemu...ale to już inna historia rolleyes.gif

ps. tak między nami mówiąc Gotrex...ja juz dawno Maćka przekonywałem , że Alex to taki trochę psychopata ze skłonnościami alkoholowymi......ale o tym szaaa.....

ps2. NIE MNIEJ JAKIE MIAŁ DOKONANIA......i za to mam do niego słabość....choć oczywiście ja jestem hetero...... cool.gif

ps3. hehehehe....pisząc ten tekścik wpadła mi do głowy pewna ....hmmmm......paradoksalna myśl.....mianowicie......(pytanie będzie):
CZY STRZELANIE POLSKICH ŻOŁNIERZY DO IRAKIJCZYKÓW TO PRZYKŁAD POLSKIEGO .....ANTYSEMITYZMU ? blink.gif ...hehehehe....ale mi się konstrukcja myślowa udała...nie?? dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
gotrek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 417

 
 
post 15/04/2004, 21:14 Quote Post

QUOTE
Ad. Gotrek.....co prawda adwokatem Alexa na tym forum jest Maciek (a on jako moderator może Ci zrobić wiele strasznych rzeczy .....no cóż, za mniejsze herezje palono na wewnątrzforumowym stosie )....
Jakoś nie jestem bojący. Zwłaszcza, że pytanie postawione w tym topicu zakłada subiektywną ocenę. Więc chyba mi wolno? Dzięki!
Gdyby jednak Maciek miał do mnie żal (chociaż nie sądzę), to najwyżej będziemy mieli bój moderatorów ph34r.gif. Ale o co?
QUOTE
ale tak poważnie mówiąc.....nie bardzo wiem, w czym zabicie kilkudziesięciu (?) kilkuset(?) kapłanów Zaratusztry (bo ilu ich zginęło faktycznie nikt nie podaje,
Źródła faktycznie nie podają dokładnej liczby. Tak więc zarówno moje, jak i Twoje szacunki mogą się okazać chybione. Faktem zaś jest, że swoją działalnością Olek zaskarbił sobie wieczystą nienawiść Zaratusztrian. Wątpię, czy strata kilkudziesięciu kapłanów mogła wywołać aż tak skrajną reakcję.
QUOTE
A zresztą ......podejdźmy do sprawy racjonalnie ...załóżmy , że prześladowania/eksterminacja kapłanów Z. miała miejsce.....nie mniej, o ile się nie mylę, w kolejnych imperiach na tych terenach, tzn u Seleukidów, Partów i Sassanidów religia ta kwitła, w dwóch ostatnich nawet bardzo...hihihi....
A, funkcjonowała - religia oczywiście. To jednak nie zupełnie to samo co system aksjologiczny. Po podbojach macedońskich zaczęły się tworzyć religie synkretyczne (dzięki greckim osadnikom), a i sam zoroastryzm zaczął się mocno przekształcać (zurwanizm, manicheizm, mitraizm).
QUOTE
tak więc macedoński malec (czytaj Alex W) chyba nie złamał "podwalin systemu aksjologicznego".......nooooo...co innego taki Chomeini.....ten to dopiero "złamał podwaliny" tegoż systemu...ale to już inna historia
W gruncie rzeczy to nie Chomeini zniszczył system religijny Z., ale jego pobratymcy – kilkanaście stuleci wcześniej. Po najeździe Arabów zaratusztrianizm w większych skupiskach ostał się jeno w Indiach, a w Iranie – w małych enklawach na wsi. Ale to już inna historia.
QUOTE
ps2. NIE MNIEJ JAKIE MIAŁ DOKONANIA......i za to mam do niego słabość....choć oczywiście ja jestem hetero......
Ludzie są różni. Jedni podobno bardziej lubią śliwki, a inni – córkę ogrodnika (też jestem hetero smile.gif). Mnie jakoś nie podnieca potęga i chwała oręża. Ale może to kwestia wieku? Fanem futbolu też już nie jestem huh.gif.
QUOTE
ps3. hehehehe....pisząc ten tekścik wpadła mi do głowy pewna... hmmmm... paradoksalna myśl... mianowicie... (pytanie będzie): CZY STRZELANIE POLSKICH ŻOŁNIERZY DO IRAKIJCZYKÓW TO PRZYKŁAD POLSKIEGO... ANTYSEMITYZMU?... hehehehe... ale mi się konstrukcja myślowa udała... nie??
Wszystko zależy od punktu widzenia. Jeśli w kontyngnecie polskim w Iraku są jacyś żołnierze żydowskiego pochodzenia (a nie da się wykluczyć), to być może mamy również do czynienia z przejawami irackiego antysemityzmu... biggrin.gif

PS.: Stary Pan Gibson niedawno stwierdził, że nie było żadnego holocaustu i wyjaśnił to bardzo RACJONALNIE: Niemcy po prostu nie mieli aż tyle benzyny... (hehehe? hihihi? wacko.gif)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 17/04/2004, 17:27 Quote Post

hmmm...o ile się nie mylę, w państwie Sassanidów Zaratuszrianizm miał nadal formę monoteistyczną , był mało synkretyczny rolleyes.gif i zmarginalizował wpływy innych religii, nawet pokrewnego Zurwanizmu, a egzystował w formie " made in Achemenidzi rolleyes.gif "....tak więc , ciągle nie widzę skutków zniszczenia przez kampanię Alexa W. "systemu aksjologicznego Z"......a to, że religie się z biegiem lat....hmmm...zmieniają...cóż...c'la vie cool.gif......
tak naprawdę to najazd arabski z VII wieku tak bardzo nie zaszkodził wyznawcom Z (szyici o ile wiem sporo zaczerpnęli później z powyższego systemu aksjologicznego.......jeszcze za czasów Szacha w latach siedemdziesiątych XX wieku, Parsowie byli bardzo zamożną i wpływową grupą w społeczności Iranu.....zmieniło to się dopiero po rewolucji Chomeiniego...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

19 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej