Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rola-Zymierski i jego wojsko, Pomiędzy Berlingiem a PRLem
     
hazdrubal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 174
Nr użytkownika: 49.193

 
 
post 30/11/2008, 13:14 Quote Post

Dziwi mnie to że z wszystkich "żołnierzy podziemia" robi się świętych.Rozkaz ten jest napewno kontrowersyjny,ale toczyła się wojna domowa,przynajmniej od 1944 roku.Sprawy były zagmatwane, naprzykład relacje między BCH a NSZ.W tym kontekście należy pamiętać że odpowiedzialność zbiorową stosowali również ci z podziemia zbrojnego.Były przypadki że żołnierze (L)WP po powrocie z frontu byli zabijani przez "leśnych" jako komuchy.

Czy po wojnie gdyby "londyńczycy" przejęli władze mieli byśmy wojne domową,możliwe że tak, ani PPR i AL ani spore grono SL BCh ani NSZ nie zgodzili by się na pewne osoby, zwłaszcza w armii.Pozostawała kwestria reformy rolnej której Stronnictwo Narodowe i NSZ były przeciwne.Pozostawała jeszcze sprawa UPA i Wehrwolf.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 30/11/2008, 13:49 Quote Post

@Kol. Rychlewski i Lwowiak:
1. Cytowany rozkaz zawiera pojęcia bardzo szerokie - dotyczy prkatycznie wszelkich możliwych zbrojnych grup, jakie wówczas działały na terytorium Polski - zarówno po-AK-owskich, jak i ukraińskich, niedobitki niemieckie, sowieckich dezerteró, maruderów naszych i innych, pospolitych bandytów i kto tak jeszcze krył się po lasach.

2. odnośnie odpowiedzialności zbiorowej - owszem, ale IIRC podobnie załatwili się z partyzantką komunistyczną Brytyjczycy na Malajach.

3. Co do Andersa i Sosnkowskiego - cóż, przypominam, że akcję "Wisła" zaplanował i nadzorował jej wykonanie nie kto inny, a płk dypl. (ówześnie już generał) Stefan Mossor - jeden z lepszych przedwojennych teoretyków wojskowości i sztabowców. Biorąc pod uwagę podejście władz II RP do "kwestii ukraińskiej" oraz ukraińskich nacjonalistów, to przynajmniej na Kresach (czy pd-wsch Polsce wedle nowej granicy) bardzo podobny rozkaz mógłby zostać wydany. Działania wojska i policji II RP wcale nie były specjalnie łagodne, a po rzeziach wołyńskich nie spodziewałbym się jakiejś szczególnej troski o "leśnych" wszelkiej maści.
 
Post #17

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 30/11/2008, 17:29 Quote Post

QUOTE(hazdrubal @ 30/11/2008, 14:14)
Dziwi mnie to że z wszystkich "żołnierzy podziemia" robi się świętych.
- pokaż mi proszę gdzie to uczyniłem  w tym temacie - pokazałem tylko fragment oryginalnego dokumentu z epoki.
Rozkaz ten jest napewno kontrowersyjny,ale toczyła się wojna domowa,przynajmniej od 1944 roku.
- używasz języka i stwierdzeń , z którymi sie nie mogę zgodzić. Dlaczego ,,kontrowersyjny" a nie tak jakby należało : ,,zbrodniczy i bezprawny" ? Czy dla tego samego powodu dla którego o Jaruzelskim pisze się kontrowersyjny ( to jest szkoła większości mediów srwujących niestety ,,papkę" zjadliwą dla przeciętnego Kowalskiego. Wojna domowa była w Hiszpanii a nie w Polsce i nawet na tym frorum możesz przeczytać dyskusję na ten temat .
Sprawy były zagmatwane, naprzykład relacje między BCH a NSZ.W tym kontekście należy pamiętać że odpowiedzialność zbiorową stosowali również ci z podziemia zbrojnego.Były przypadki że żołnierze (L)WP po powrocie z frontu byli zabijani przez "leśnych" jako komuchy.

- Pierwsze dwa zdania prawdziwe, trzecie wygląda mi raczej na powtarzanie wytworów propagandy komunistycznej ( ja nie znam żadnego przykładu zabójstwa żołnierza (L)WP tylko ze względu na noszony mundur - jeżeli Ty znasz podaj je ( przynajmniej kilka by można o nich pisać że zdarzały się a nie zdarzyły się)

Czy po wojnie gdyby "londyńczycy" przejęli władze mieli byśmy wojne domową,możliwe że tak, ani PPR i AL ani spore grono SL BCh ani NSZ nie zgodzili by się na pewne osoby, zwłaszcza w armii.Pozostawała kwestria reformy rolnej której Stronnictwo Narodowe i NSZ były przeciwne.Pozostawała jeszcze sprawa UPA i Wehrwolf.

Co do polityki i mniemanej wojny domowej  - to są tylko domysły, ja pisałem o faktach. No ale jeśli nawet, to prawem suwerennego narodu i państwa jest wybór jego władz , narzucanie władz przez państwo obce i jesze tłumaczenie tego naszym dobrem  zakrawa na kpinę - zastanów się więc proszę, o czym piszesz . Dotyczy to także UPA i Niemców.
*



QUOTE(Darth Stalin @ 30/11/2008, 14:49)
@Kol. Rychlewski i Lwowiak:
1. Cytowany rozkaz zawiera pojęcia bardzo szerokie - dotyczy prkatycznie wszelkich możliwych zbrojnych grup, jakie wówczas działały na terytorium Polski - zarówno po-AK-owskich, jak i ukraińskich, niedobitki niemieckie, sowieckich dezerteró, maruderów naszych i innych, pospolitych bandytów i kto tak jeszcze krył się po lasach.

Nie masz chyba wątpliwośći, że dotyczy przede wszystkim podziemia niepodległościowego ? Ja nie mam

2. odnośnie odpowiedzialności zbiorowej - owszem, ale IIRC podobnie załatwili się z partyzantką komunistyczną Brytyjczycy na Malajach.

Tak a Krzyżacy Jaćwingów, osadnicy i obywatele Unii indian, Bonapartyści Wandejczyków - tyle, że co to zmienia ? Czy według Ciebie umniejsza to odpowiedzialność  ? Usprawiedliwia ?

3. Co do Andersa i Sosnkowskiego - cóż, przypominam, że akcję "Wisła" zaplanował i nadzorował jej wykonanie nie kto inny, a płk dypl. (ówześnie już generał) Stefan Mossor - jeden z lepszych przedwojennych teoretyków wojskowości i sztabowców. Biorąc pod uwagę podejście władz II RP do "kwestii ukraińskiej" oraz ukraińskich nacjonalistów, to przynajmniej na Kresach (czy pd-wsch Polsce wedle nowej granicy) bardzo podobny rozkaz mógłby zostać wydany. Działania wojska i policji II RP wcale nie były specjalnie łagodne, a po rzeziach wołyńskich nie spodziewałbym się jakiejś szczególnej troski o "leśnych" wszelkiej maści.

A Paszkiewicz dowodził 18 DP zwalczajacą podziemie , ale czego to ma dowodzić ? , o czym rozmawiamy ? Wydawało mi się że o Roli i jego roli w powstaniu PRL nie zaś o aborygenach i II RP - Rola w odróżnieniu od Andersa i Ssnkowskiego jest zbrodniarzem  faktycznym , a nie domniemanym czego dowodzi moim zdaniem między innymi przywołany przeze mnie dokument
*



QUOTE
o czym rozmawiamy ? Wydawało mi się że o Roli i jego roli w powstaniu PRL nie zaś o aborygenach i II RP -

Nie za bardzo. Watek znajduje sie w dziale "II WS a Polska" - a wiec staramy sie, aby tematyka postow miescila sie w odpowiednich widelkach czasowych. Na tematy o tym co dzialo sie po 9 maja 1945 r. - sa inne dzialy. Nikt przeciez nie zabrania otworzenia watka pod nazwa "Rola Zymierski: dzialalnosc po zakonczeniu II WS".
MODERATOR N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 30/11/2008, 19:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 11/12/2008, 13:48 Quote Post

Dowiedziałem się jeszcze o czymś czego nie chcę nawet komentować.
Otóż Zymierski natknął się kiedyś w jakimś muzeum na wypchanego konika .Dowiedział się niestety , że to jest Kasztanka Marszałka J. Piłsudskiego .
Natychmiast wydał polecenie aby ją rozerwać na kawałki i wrzucić do ognia .
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 26/03/2009, 11:47 Quote Post

Ulotka Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, dotycząca marszałka Michała Żymierskiego (1945)
http://pl.wikisource.org/wiki/Ulotka_Deleg...erskiego_(1945)
W jakim stopniu Żymierski odpowiada za opłakany stan armii w tym okresie i jej duże straty bojowe?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 3/05/2009, 4:41 Quote Post

Myślę że obecnie ktoś powinien się solidnie zabrać za badanie tej postaci historycznej nie tylko przez pryzmat jego oczywistej zdrady w 1932 ale także w kwestii ile prawdy jest w tym że ... faktycznie dokonywał nadużyć przed przewrotem majowym.
Obawiam się że ośrodki takie jak IPN nie są do tego zdolne wobec panującej tam urawniłowki pogladowej i prezentowanej wycukrowanej historii II RP wobec całkowicie negatywnej wizji PRL.
Podawane tutaj przykłady oficerów II RP którzy przeszli na stronę PRL można poszerzyć o np gen. Stanisława Skalskiego który również zamiast się wałęsać po przytułkach na zachodzie postanowił wrócić i pomimo prześladowań uznawał fakt iż PRL była jago jedyną ojczyzną.
W wojsku takich kwiatków po IIWS było sporo i byli oni często wierni Polsce a nie, jak by chciał IPN, ZSRS.
Co do kwestii masek z II RP... ktoś zna typ tej maseczki?
Co do ulotki Hieronima... trudno czegoś na tej podstawie dowodzić gdyz była ona czysto politycznym zabiegiem, poza tym iż podziemie Żymierskiego nie znosiło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
komar47
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 440
Nr użytkownika: 55.806

Jan Muszynski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt
 
 
post 4/05/2009, 6:07 Quote Post

Przeczytałem tę ulotkę - i zbaraniałem.
Więc taki jest (był) poziom myślenia ludzi, którzy uważali się (i przez niektórych uważani są) za przywódców narodu? Odpowiedzialni za hekatombę Powstania Warszawskiego oburzają się, że polscy żołnierze ginęli w bitwie o Wał Pomorski? Ci, którzy nic nie potrafili wyzwolić, którzy w tej wojnie nie odnieśli żadnego zwycięstwa, osądzają tych, którzy zdobyli Berlin?
I oni chcieli odzyskać władzę w Polsce?!

I całe szczęście dla Polski, że im się nie udało!

Pozdrowienia
Komar
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Aleksander4
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 55.745

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prywatna dzialalnosc
 
 
post 22/05/2009, 19:47 Quote Post

Temat Żymierskiego jest mocno zagmatwany. Nagle okazuje się, że wychodzą różne wersje wydarzeń w sprawie masek gazowych. Zemsta piłsudczyków, czy przekręt i czysta chęć zysku. To w naszej rzeczywistości akurat jest standardem (akurat na topie jest np. Kamelgate i pekao), no ale w elicie II RP jaką była armia, wszyscy niewtajemniczeni byli pewnie święcie oburzeni. Jeżeli jednak był on niewinny, to pomimo jego dwuznacznej roli (Roli?) po wojnie, może ówczesna Polska (ta pekawuneowska) po prostu nie miała nikogo lepszego na jego miejsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 22/05/2009, 20:57 Quote Post

QUOTE(Aleksander4 @ 22/05/2009, 19:47)
Jeżeli jednak był on niewinny, to pomimo jego dwuznacznej roli (Roli?) po wojnie, może ówczesna Polska (ta pekawuneowska) po prostu nie miała nikogo lepszego na jego miejsce.
*


Przecież w odniesieniu do osoby Żymierskiego, w ocenie tej postaci w okresie międzywojennym nie chodzi tylko o kwestię związaną z z aferą w sprawie zakupu masek gazowych, ale również jego późniejszego uwikłania we współpracę z wywiadem ZSRR.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
komar47
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 440
Nr użytkownika: 55.806

Jan Muszynski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt
 
 
post 23/05/2009, 23:48 Quote Post

"może ówczesna Polska (ta pekawuneowska) po prostu nie miała nikogo lepszego na jego miejsce."

A może właśnie było przeciwnie? Może oskarżenie o nadużycia (przez wielu uważane jako dęte) i skazanie Żymierskiego stawiało go w jednym rzędzie z Witosem, Korfantym i innymi politykami prześladowanymi przez piłsudczykowski reżim, a więc było całkiem niezłą rekomendacją?

Ponad pol roku temu zamiescilem nastepujaca uwage:
Watek znajduje sie w dziale "II WS a Polska" - a wiec staramy sie, aby tematyka postow miescila sie w odpowiednich widelkach czasowych. Na tematy o tym co dzialo sie po 9 maja 1945 r. - sa inne dzialy. Nikt przeciez nie zabrania otworzenia watka pod nazwa "Rola Zymierski: dzialalnosc po zakonczeniu II WS".
Uscislam: Na tematy o tym co dzialo sie przed 1 wrzesnia 1939 r. i po 9 maja 1945 r. - sa inne dzialy.
Poniewaz dyskutanci z uporem maniaka nie stosuja sie do w/w zalecen, wywalanie niemerytorycznych postow bedzie polaczone z zastosowaniem sankcji przewidzianych Regulaminem Forum.
MODERATOR N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 24/05/2009, 0:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Suszan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 77.547

Lukasz Suchanowski
 
 
post 4/04/2012, 21:31 Quote Post

Ma ktoś może jakieś zdjęcia Żymierskiego z ostatnich lat życia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej