Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy w Warthegau była ateizacja kraju ?
     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 27/01/2016, 20:02 Quote Post

Witam, znalazłem pewien artykuł który stwierdza.:

CODE
Greiser wymyślił eksperyment, który z jednej strony polegał na germanizacji, radykalnym wyjałowieniu ziemi z Polaków. A z drugiej strony – na stworzeniu państwa ateistycznego. Dlaczego? Na terenie III Rzeszy obowiązywał wciąż konkordat. Granie tym konkordatem nie pozwalało na jednoznacznie zerwanie z Kościołem. Ale konkordatu nie stosowano do terenów podbitych.


I moje pytanie, czy według was, w KW doszło do ateizacji ? Wiem że mordowano duchownych, ale nie wiem czy ateizm był jakoś promowany. Byłbym oczywiście wdzięczny za jakąś książkę.

Źródło - https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...0t-iFbmknsAg2Bw
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 27/01/2016, 20:12 Quote Post

Nie wiem na ile w tym ateizacji a ile walki z KK jako instytucją ale w KW zamknięto większość kościołów utrudniając tym samym praktyki religijne ludności polskiej. Jezeli dodamy do tego prześladowania duchownych to coś na rzeczy może i jest.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.506
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 27/01/2016, 20:49 Quote Post

QUOTE(keres2731 @ 27/01/2016, 20:02)
Witam, znalazłem pewien artykuł który stwierdza.:

CODE
Greiser wymyślił eksperyment, który z jednej strony polegał na germanizacji, radykalnym wyjałowieniu ziemi z Polaków. A z drugiej strony – na stworzeniu państwa ateistycznego. Dlaczego? Na terenie III Rzeszy obowiązywał wciąż konkordat. Granie tym konkordatem nie pozwalało na jednoznacznie zerwanie z Kościołem. Ale konkordatu nie stosowano do terenów podbitych.


I moje pytanie, czy według was, w KW doszło do ateizacji ? Wiem że mordowano duchownych, ale nie wiem czy ateizm był jakoś promowany. Byłbym oczywiście wdzięczny za jakąś książkę.

Źródło - https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...0t-iFbmknsAg2Bw
*


Tak dochodziło do ateizacji.

Jak napisał kolega Czarny Piotruś była bezpardonowa walka z KRK, ( otwarty jeden kościół na powiat, w Poznaniu dwa ) , rasizm na cmentarzach. Z książek monumentalny Łukasz Jastrzab "Archidiecezja poznańska w latach okupacji hitlerowskiej".

Ciekawa tez jest biografia Graisera Wzorcowy nazista s.220 -227. sporo tutaj o polityce antykoscielniej Greisera zarówno wobec katolików jak i protestantów. Np taki kwiatek jak naklanianie urzędników i członków partii do podpisywania oświadczeń ze nie należą i nie będą należeć do kościoła nawet po powrocie do Rzeszy.

Ten post był edytowany przez Danielp: 28/01/2016, 11:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 28/01/2016, 7:49 Quote Post

Arthur Greiser był wręcz wymarzonym realizatorem hitlerowskiej koncepcji eksterminacji, prześladowań i wywózki Polaków z Wielkopolski.
Należy tu podkreślić związek z postacią i polityką kanclerza Otto von Bismarcka. Zresztą zadeklarowanego ateisty.
Otóż generalnie Hitler podziwiał Bismarcka, z jednym jednakowoż wyjątkiem. Otóż uważał on prowadzoną wobec Polaków jego politykę czyli tzw kulturkampf za nieskuteczną. Mało tego, uważał, że rozgrywka z Polakami z zaboru pruskiego została przez Niemców przegrana. Jeszcze przed I Wojną Światową! Nie mówiąc już o klęsce (z niemieckiego punktu widzenia) Powstania Wielkopolskiego, po owej Wojnie.
Dlatego w Mein Kampf i w szczegółach w głowie Hitlera zrodziła się zbrodnicza koncepcja zrealizowana w idealny sposób przez Greisera. Po mianowaniu tego drugiego gauleiterem Wartergau, po polskiej klęsce we wrześniu 1939. Jednym z elementów owej nowej, absolutnie zbrodniczej polityki była walka z polskim Kościołem Katolickim. Walka ostrzejsza niż ta, którą prowadził Bismarck
Może jakieś znaczenie miał też fakt, iż Greiser wziął rozwód z pierwszą żoną. Bo zakochał się w kobiecie wyżej stojącej socjalnie i kulturalnie niż pierwsza małżonka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 28/01/2016, 11:35 Quote Post

Antykatolicyzm nie musiał się równać ateizmowi. Wydaje mi się, że zwalczając Kościół w Wartehgau nie dawano Polakom, żadnego środka zastępczego dla religii, także ateizmu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 28/01/2016, 21:17 Quote Post

CODE

Tak dochodziło do ateizacji.

Jak napisał kolega Czarny Piotruś była bezpardonowa walka z KRK, ( otwarty jeden kościół na powiat, w Poznaniu dwa ) , rasizm na cmentarzach. Z książek monumentalny Łukasz Jastrzab "Archidiecezja poznańska w latach okupacji hitlerowskiej".

Ciekawa tez jest biografia Graisera Wzorcowy nazista s.220 -227. sporo tutaj o polityce antykoscielniej Greisera zarówno wobec katolików jak i protestantów. Np taki kwiatek jak naklanianie urzędników i członków partii do podpisywania oświadczeń ze nie należą i nie będą należeć do kościoła nawet po powrocie do Rzeszy.


Jest tam mowa wprost, że doszło do ateizacji ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Archanioł
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.262
Nr użytkownika: 15.241

Gabriel Szala
Zawód: prawnik
 
 
post 28/01/2016, 21:28 Quote Post

To nie było zwalczanie katolicyzmu jako takiego. Chodziło o polski kościół katolicki jako ostoję pierwiastków narodowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.506
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 29/01/2016, 10:07 Quote Post

QUOTE(keres2731 @ 28/01/2016, 21:17)
[code]


Jest tam mowa wprost, że doszło do ateizacji ?
*


wg mnie tak
bo jak traktować
- naklanianie urzędników i członków partii do podpisywania oświadczeń ze nie należą i nie będą należeć do kościoła nawet po powrocie do Rzeszy.

- zniesienie święta w Wielki Piatek (najważniejsze swięto dla protestantów)

- gdy przybywałes z Reichu to miałeś obowiązek zameldowac na policji, ze bedziesz praktykował/ ucześzczał na nabożeństwa.

cytaty i dalsze przykłady (jeśli zainteresowały podam).


Pomijam wakle z KRK bo ta była bezpardonowa i perfidna. o poznańskiej synagodze przerobionej na basen słyszało wielu, o poznańskim kościele przerobionym na stajnie to juz niewielu.

Tymczasowy kościół św Jana Kantego (nazwijmy to barak gdzie odprawiano msze) zamknięto w lutym 1941, na budynku umieszczono napis "Towarzystwo uprawiania sportu w jeździe konnej", a w 1944 budynek przejęło wojsko.
W 1942 o ww wydarzeniu wspomnieli biskupi niemieccy na konferencji we Fuldzie cyt "jeden z kościołów Poznania obrócono na ujeżdzalnię".
Parafia powstała w 1938, dzisiejszy budynek kościoła pochodzi z lat 1978-1988.
Przez pewien czas jeszcze kościół pw Jana Vanney'a pełnił funkcję stajni.
Przy czom gros zamkniętych kosciołów przeznaczano na magazyny, niemniej trafiały sie ciekawe "kwiatki"

za p Jastrzebiem


Zas basen to przerobiona Nowa Synagoga, z reszta basen funkcjonował do pierwszej dekady XXI wieku.

Z opóźniendem za które przepraszam:
Sztandarowy przyklad
- nie obchodzimy Wielkiego Piątku ( dla protestantow to najważniejsze święto religijne )
- traktowanie kościołów protestanckich jako nazwijmy to zinsttucjonizowane związki spoleczne
( tak na szybko w oderwaniu od literatury)
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 29/01/2016, 11:05 Quote Post

Większość z zamkniętych kościołów przejął wermacht na różnego rodzaju magazyny ale zdarzały się i inne jak węzły łączności. Ciekawi mnie związana z tym sprawa. Otóż kościoły te uniknęły ( przynajmniej te u mnie) zniszczeń i czy kradzieży. Nie usuwano nawet symboli polskości. Jako przykład podam wielkie i rzucające się w oczy jagiellońskie orły na ołtarzu św. Kazimierza. To było jakieś odgórne zarządzenie czy raczej wynikało z decyzji lokalnych dowódców wojskowych? Stoi to niejako w sprzeczności z polityką Greisera i władz okupacyjnych dlatego dziwi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 2/05/2018, 13:43 Quote Post

QUOTE(Danielp @ 29/01/2016, 11:07)
QUOTE(keres2731 @ 28/01/2016, 21:17)
[code]


Jest tam mowa wprost, że doszło do ateizacji ?
*


wg mnie tak

*



A wg. mnie nie. Po pierwsze autorka nigdzie tak nie napisała. Po drugie naziści atakowali kościoły z różnych pozycji ideologicznych/politycznych, ale raczej to nie był wojujący ateizm, a coś jak walka z konkurencją. Są wszakże znane odchyły Himmlera w stronę okultyzmu (choć oczywiście nie rzutuje on na cały system).

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 2/05/2018, 14:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej