Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Homoseksualizm
     
Rogue
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 58.952

 
 
post 2/10/2009, 22:29 Quote Post

Interesuje mnie kwestia związana z uwarunkowaniami co do stosunków homoseksualnych (szczególnie interesują mnie legioniści), czy takie relacje były powszechnie akceptowane?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 2/10/2009, 22:47 Quote Post

Jak to się mówi: "służba, nie drużba" lub "na wojnie się nie wybiera" biggrin.gif. Oglądałem taki film dokumentalny kiedyś o Sparcie, i rzekomo hoplici byli łączeni w dwójki. Zawsze ćwiczyli razem, często się spotykali, jeden za drugiego był gotów oddać życie. Miało to jeszcze wzmocnić potencjał wojenny Spartan, bo nie wojowano by wtedy tylko, za kraj ale dodatkową motywacją staje się partner. Wg autorów programu, najczęsciej ta przyjaźń i braterstwo, przekształcała się w stosunki homoseksualne między wojownikami. W ogóle armia, jest takim tyglem różnych nieprawidłowości seksualnych, co jest związane z życiem koszarowym. Podejrzewam, że żołnierzy nie raz dopadała chuć, a jeśli nie było na podorędziu wioski, którą można spalić i porwać z niej baby, najczęściej za bardzo nie przebierano płciach... Nie wiem, to taka logiczna hipoteza. Odnośnie Rzymu, na pewno coś takiego było dość często spotykane, choć o ile się orientuje męska prostytucja była karana chłostą (najczęściej do wyzionięcia ducha). Pisze o tym, znany szerszemu gronu forumowiczów, osławiony przede wszystkim za zdania że triarii stało w pierwszym szeregu armii rzymskiej, Bernard Nowaczyk w "Kartagina 146 r p.n.e." smile.gif. Mimo takich prostych niedociągnięć (momentami wydawało mi się że ów pan zupełnie nie zna się na historii wojny), ogólnie jego praca, a szczególnie rozdział o budowie fortu/obozu jest godny poświęcenia większej uwagi wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 4/10/2009, 12:05 Quote Post

QUOTE(Rogue @ 2/10/2009, 23:29)
Interesuje mnie kwestia związana z uwarunkowaniami co do stosunków homoseksualnych (szczególnie interesują mnie legioniści), czy takie relacje były powszechnie akceptowane?
*


Proponuję zerknąć np. do Plutarcha (Mariusz, 14), jest tam jasno scharakteryzowane podejście Rzymian do tego aspektu życia, zwłaszcza w wojsku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 4/10/2009, 14:39 Quote Post

można sobie przypomnieć ile wycierpiał Juliusz Cezar przez docinki o tym, że był "żoną" Nikomedesa IV.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 4/10/2009, 14:55 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 4/10/2009, 12:05)
QUOTE(Rogue @ 2/10/2009, 23:29)
Interesuje mnie kwestia związana z uwarunkowaniami co do stosunków homoseksualnych (szczególnie interesują mnie legioniści), czy takie relacje były powszechnie akceptowane?
*


Proponuję zerknąć np. do Plutarcha (Mariusz, 14), jest tam jasno scharakteryzowane podejście Rzymian do tego aspektu życia, zwłaszcza w wojsku.
*


Szczerze, to w tym fragmencie jest poparcie dla danej postawy.
Ogólnie można powiedzieć, że prostytucja była karana i to surowo. Ale z miłości (za darmo) .... zdarzało się.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 4/10/2009, 15:22 Quote Post

QUOTE(Theodorus @ 4/10/2009, 15:55)
Szczerze, to w tym fragmencie jest poparcie dla danej postawy.
*


Dla jakiej postawy? Przecież nagrodzony został podwładny, który zabił swego przełożonego za to, że ten chciał go wykorzystać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Wieniec
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 663
Nr użytkownika: 29.073

 
 
post 5/10/2009, 11:35 Quote Post

Jeśli chodzi o homoseksualizm w Rzymie sprawa wyglądała następująco:

1) W życiu cywilnym był on raczej rzadki i traktowany niechętnie (o czym świadczą wzmianki w tekstach źródłowych, gdzie zapisywano rzeczy bulwersujące, charakterystyczne i nieczęsto spotykane), przy czym tolerowano takie stosunki, jeżeli obywatel rzymski był stroną czynną (w przeciwnym wypadku dochodziło do skażenia rzymskiej krwi - stąd atak na Cezara, który miał być podobno stroną bierną).

2) W wojsku takie zachowania były absolutnie zakazane i karane najczęściej śmiercią. Jak napisał Plutarch, za zabicie "zalotnika" nie groziły żadne sankcje.


Powoływanie się na Nowaczyka w JAKIMKOLWIEK temacie, to robienie sobie wstydu, bo to najgorszy autor HB-ków z jakim się spotkałem. Jeżeli kogoś interesuje rzymskie wojskowe prawo karne (z którego pisałem pracę magisterską, heh), to polecam:

-C.E. Brand, Roman Military Law, Austin 1968.
-G. Kuleczka, Studia nad rzymskim wojskowym prawem karnym, Poznań 1974.
-S. Elise Phang, Roman military service: ideologies of discipline in the late Republic and Early Principate, Cambridge 2008.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 5/10/2009, 13:54 Quote Post

QUOTE
Powoływanie się na Nowaczyka w JAKIMKOLWIEK temacie, to robienie sobie wstydu, bo to najgorszy autor HB-ków z jakim się spotkałem.


W jakimkolwiek to może za dużo powiedziane. Wojskowość na pewno leży pod zdechłym Azorkiem. Nie mniej jednak, duża część jego pracy to źródła autorów antycznych, a nawiązując do jego pracy miałem na myśli bardziej teksty źródłowe. Tak było odnośnie homoseksualizmu. Chyba nie przyniosłem sobie tym wstydu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
cliff555
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 58.957

Jurek Dworzyñski
Stopień akademicki: 2 L.O
Zawód: uczeñ
 
 
post 6/10/2009, 19:19 Quote Post

homoseksualizm w sarorzytnym Rzymie i Grecji był rzeczą powszechną której nikt w prawdzie się nie wstydził[edit]



Ten post był edytowany przez MikoQba: 7/10/2009, 12:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Wieniec
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 663
Nr użytkownika: 29.073

 
 
post 6/10/2009, 19:34 Quote Post

QUOTE
homoseksualizm w sarorzytnym Rzymie i Grecji był rzeczą powszechną


Juz powyzej pisalem, ze homoseksualizm w Rzymie NIE byl rzecza powszechna, co wiecej, na homoseksualistow opinia publiczna patrzyla dosc krzywo.

Prosze czytac wczesniejsze posty przed napisaniem wlasnego, bowiem trzeba powtarzac po kilka razy to samo dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
cliff555
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 58.957

Jurek Dworzyñski
Stopień akademicki: 2 L.O
Zawód: uczeñ
 
 
post 6/10/2009, 20:03 Quote Post

podam przykład smieszny sam w sobie ale np Neron wariat bo wariat ale wiele źródeł nie tylko o nim donosi iż cesarze mieli kochanków
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Wieniec
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 663
Nr użytkownika: 29.073

 
 
post 6/10/2009, 20:27 Quote Post

QUOTE(cliff555 @ 6/10/2009, 20:03)
podam przykład smieszny sam w sobie ale np Neron wariat bo wariat ale wiele źródeł nie tylko o nim donosi iż cesarze mieli kochanków
*



A dlaczego wiemy o tym, ze ktos byl homoseksualista? Poniewaz stanowilo to sensacje, cos przykuwajacego uwage opinii spolecznej. Gdyby to byla norma nikogo nie interesujaca, to by to pominieto. A co wiecej, nie stosowano by takich pomowien celem zdyskredytowania przeciwnika politycznego.

p.s. Nic mi nie wiadomo na temat tego, by Neron byl psychicznie chory. Zapewne 99% forumowiczow tez nie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 7/10/2009, 0:21 Quote Post

Przecież to nie o to chodzi!
Homoseksualizm w Rzymie nie był zakazany, to jakaś aberracja
Jedynie w wypadku miedzy obywatelami było takie prawo i tu przykład z żywotu Mariusza jest dobry, podobny jest u Salustiusza (B. J., 14). Z niewolnikiem czy nieobywatelem był powszechny! ZObaczcie malowidła bądź graffiti

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Wieniec
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 663
Nr użytkownika: 29.073

 
 
post 7/10/2009, 7:13 Quote Post

QUOTE
Homoseksualizm w Rzymie nie  był zakazany, to jakaś aberracja.


Zakazany byl jedynie w armii i tu prostuje swoja wypowiedz: osoba "czynna" narazala sie najczesciej na chloste i wydalenie z legionow, natomiast to osoba "bierna" byla skazywana na smierc.


QUOTE
Z niewolnikiem czy nieobywatelem był powszechny! ZObaczcie malowidła bądź graffiti


Tak samo jak i dzis... Kilka % w skali spoleczenstwa to nie powszechnosc. Kategoria powszechnosci zaczyna sie, jesli dobrze pamietam, od 70% wink.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 7/10/2009, 8:27 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 4/10/2009, 15:22)
QUOTE(Theodorus @ 4/10/2009, 15:55)
Szczerze, to w tym fragmencie jest poparcie dla danej postawy.
*


Dla jakiej postawy? Przecież nagrodzony został podwładny, który zabił swego przełożonego za to, że ten chciał go wykorzystać.
*


Dla jego postawy. Nagroda za właściwe zachowanie, a nie literalne prawo.

Ten post był edytowany przez Gajusz Juliusz Cezar: 7/10/2009, 9:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej