Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Włosi w okupowanej Polsce - jako jeńcy
     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 8/04/2005, 22:32 Quote Post

Jest rok 1944. Łódź, ulica Kilińskiego, budynek szkoły. Ogrodzona aleja, odcięta siatkami i szlabanami od miasta i świata. Przy szlabanie dwóch wartowników- Niemców. Godzina 18.00, z fabryki wraca ok 200 włochów- jeńców niemieckich, z wojny domowej. Nielicznym, którym pozwala się na przebywanie w tym rejonie, ludziom pokazują gestami- chce im się jeść i palić.

W kierunku szlabanów podąża 13-letnia dziwczynka, pracowniczka zakładów szwackich Szajblera. Wartownik zciąga energicznie z ręki mausera, krzycząc na całą ulicę "hende hoch". Dziwczynka, wewnętrznie przerażona, na zewnątrz stara się panowac nad sobą. Wyciąga Kenkarte, pokazuje żołnierzowi. Ten macha ręką w geście "Hail Hitler" i odwraca się, wracając na swoje stanowisko. W tym momencie, dziewczynka za mur rzuca paczkę papierosów. "Las rąk rzucił się na nią"- wspomina po latach- "Kiedy szłam dalej, słyszałam jak śpiewają coś po włosku, tylko tak im pozwalano dziękować. Potem machali z okien"

Ktoś zna podobne przykłady? Włosi płakali, rozczulali się nad braterskością polaków....

P.S. Kto zna adres forum o podobnej tematyce ale miedzynarodowego. Przytoczona "dziewczynka" to dzisiaj moja babcia. Szuka jednego z przetrzymywanych włochów, szuka jego losów. Jeżeli ktoś potrafi pomóc, proszę o kontakt np. na gg: 5367268
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/04/2005, 22:40 Quote Post

Naprawde ciekawa historia i malo znany epizod wojenny.
A czy mozesz napisac numer ulicy lub jakas lokalizacje owej szkoly na Kilinskiego? Sam jestem z Lodzi i chetnie zobacze to miejsce.
Z gory dziekuje i zycze powodzenia w poszukiwaniach w ktorych mimo wielkiej checi nie potrafie Ci pomoc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 8/04/2005, 22:48 Quote Post

Sam Łodzi nie znam na tyle dobrze, jestem warszawiakiem, możliwe że nawet nazwa ulicy jest przeze mnie albo przez nestorkę przekręcony, jednak zapytam się jej w najblizszym czasie o lepsze zlokalizowanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
mazep
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 4.368

 
 
post 11/04/2005, 11:17 Quote Post

Moja rodzina mieszkala na dawnym pograniczu polsko - wschodnio pruskim, po polskiej stronie. Tereny te zostaly przylaczone do Prus Wschodnich w 1939. W 1944 Niemcy przydzieli do pracy na roli jenca wloskiego. Nie jestem pewien, czy byl on tylko zakwaterowany u mojego dziadka, czy tez zostal przydzielony do pracy na jego gospodarstwie. Aczkolwiek watpie w ta druga opcje, bo dziadek nigdy nie podpisal Volkslisty. W kazdym badz razie Wloch bardzo szybko nauczyl sie mowic po polsku. Byl bardzo lubiany przez wszystkich, poza tym traktowano go jak czlonka rodziny. Ta wojenna, polsko-wloska przyjazn zakonczyla sie slubem z siotra mojego dziadka.

Zaraz po slubie nowozency pojechali do Wloch, ale zdaje sie, ze nie bylo tam najlepiej bo pare miesiecy pozniej byli z powrotem w Polsce. Dopiero po smierci Stalina udalo im sie wyjechac do Wloch, tym razem na stale.

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Himen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 140

 
 
post 11/04/2005, 11:50 Quote Post

Trzech włoskich oficerów zbiegło z niewoli niemieckiej i trafiło do oddziału partyzanckiego BCh działającego w Puszczy Kozienickiej. Przez jakiś czas byli jego żołnierzami, niestety jeden z nich poległ. Pozostałym dwóm udało się szczęśliwie wrócić do ojczyzny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 11/04/2005, 13:33 Quote Post

Ogólnie rzecz ujmując sympatia włosko-polska jest bardzo trwała i głęboko zakorzeniona. Będąc we Włoszech jakieś 10 lat temu, jak miałem ok. 8-9 lat, trafiłem na camping, gdzie byli moi włoscy rówieśnicy. Pytali mnie kim jestem, ja odpowiedziałem "Polak", oni "Polacco". Wtedy te dziesięcioletnie dziciaki zaczęli mi rzucać hasłami Virtuti Militari, Dąbrowski ja oniemiałem. Wtedy nawet nie wiedziałem kto to był Mussolini. We Włoszech jest bardzo wcześnie w szkołach np. przypominana Polska pomoc w zjednoczeniu Włoch, wspólne dążenia do wzmocnienia się i odbudowy Państw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 2/09/2006, 20:15 Quote Post

QUOTE
Trzech włoskich oficerów zbiegło z niewoli niemieckiej i trafiło do oddziału partyzanckiego BCh działającego w Puszczy Kozienickiej. Przez jakiś czas byli jego żołnierzami, niestety jeden z nich poległ

Na chrzcinach mojej mamy w pewnej wiosce na obszarze Puszczy Kozienickiej było 2 Włochów zbiegłych z niemieckiej niewoli... może chodzi o tych samych?
Groby wielu włoskich jeńców znajdują się na cmentarzu w Dęblinie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/04/2008, 22:58 Quote Post

We Wrocławiu jest park, gdzie dawniej był niemiecki cmentarz. W środku tego parku pozostawiono cmentarz żołnierzy włoskich (choć niemiecki cmentarz został zlikwidowany) i leżą tam Włosi którzy zostali wzięci do niewoli po I wojnie światowej pod Caporetto i 20 żołnierzy rozstrzelanych podczas II wojny światowej. Jak poszłam tam ze znajomym Włochem to prawie się popłakał.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_%C5%...y_W%C5%82oskich
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 10/08/2009, 14:38 Quote Post

Gdzie w Polsce były obozy jenieckie dla Włochów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 10/08/2009, 18:02 Quote Post

QUOTE(Egzeginum @ 10/08/2009, 14:38)
Gdzie w Polsce były obozy jenieckie dla Włochów?
*



Tutaj ten sam temat:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=35881
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 10/08/2009, 18:08 Quote Post

Gdzie były obozy, tego nie wiem, ale poza wspomnianymi już miejscami pochówków Włochów z I wojny światowej, należy jeszcze wymienić cmentarz wojenny przy ul Marymonckiej w Warszawie, gdzie przed wojną chowano jeńców z I wojny światowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 8/07/2010, 8:47 Quote Post

QUOTE(Himen @ 11/04/2005, 12:50)
Trzech włoskich oficerów zbiegło z niewoli niemieckiej i trafiło do oddziału partyzanckiego BCh działającego w Puszczy Kozienickiej. Przez jakiś czas byli jego żołnierzami, niestety jeden z nich poległ. Pozostałym dwóm udało się szczęśliwie wrócić do ojczyzny.
*


Losy tych Włochów ułożyły się w interesującą opowieść:
http://www.szczawnica.pl/pl/986/2638/Jak_w...Szczawnicy.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 8/07/2010, 9:06 Quote Post

Ciołku, próbowałam kilka razy... Wskazana przez Ciebie strona nie chce się otworzyć, a temat bardzo mne interesuje.
Może jest jakiś inny sposób dotarcia do informacji ze Szczawnicy?

smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 8/07/2010, 9:10 Quote Post

QUOTE(Egzeginum @ 10/08/2009, 15:38)
Gdzie w Polsce były obozy jenieckie dla Włochów?
*


Może osobnych obozów dla Włochów raczej nie było. W Żelichowie i Rosku Niemcy rozstrzelali jakiś włoskich generałów. Po wojnie na terenie Polski przeprowadzane były ekshumacje zwłok Włochów i przeniesienie ich na zbiorcze cmentarze. 1393 z wydobytych zwłok pochowano na cmentarzu wojennym żołnierzy włoskich na Bielanach w Warszawie. Szczątki 123 przewieziono na prośbę rodzin do kraju.
Barbara Affek-Bujalska,‭ ‬Groby i cmentarze żołnierzy włoskich w Polsce,‭ „‬Przeszłość i Pamięć‭”‬,‭ ‬nr‭ ‬1/2,‭ ‬2001,‭ ‬s.‭ ‬89-99.
Miejscowości z których ekshumowane szczątki pojedynczych jeńców:‭ ‬Andrychów,‭ ‬Bartoszyce,‭ ‬Biała Piska,‭ ‬Biskupice,‭ ‬Brodnica,‭ ‬Bytom,‭ ‬Chełmża,‭ ‬Chmielów,‭ ‬Chrystkowo,‭ ‬Chwałkowice,‭ ‬Dębnica‭ (‬k.‭ ‬Gniezna‭)‬,‭ ‬Gwiźliny,‭ ‬Hartowiec,‭ ‬Kocborowo,‭ ‬Kostrzyn,‭ ‬Leśnica,‭ ‬Miraków,‭ ‬Międzyrzecz,‭ ‬Nowa Sól,‭ ‬Nowe Miasto,‭ ‬Ostrów Wlkp.,‭ ‬Pińczów,‭ ‬Proszów‭ (‬k.‭ ‬Poznania‭)‬,‭ ‬Pszczyna,‭ ‬Rus,‭ ‬Sekowiec,‭ ‬Solec,‭ ‬Szczucarz,‭ ‬Szczyrk,‭ ‬Szczytno,‭ ‬Toporów,‭ ‬Wałbrzych,‭ ‬Warszawa,‭ ‬Zawiercie i Zdzieszowice.
‏Zwłoki jeńców zmarłych w obozach zostały ekshumowane tylko z grobów pojedynczych lub tych,‭ ‬które znajdowały się w sektorach narodowościowych.‭ ‬W Zgorzelcu z ekshumacji wyłączono masową mogiłę zmarłych na chroby zakaźne.‭ ‬Ekshumowano również zwłoki zmarłych w pierwszej połowie‭ ‬1944‭ ‬r.‭ ‬w obozie w Walimiu,‭ ‬których pochowano w od¶ębnej kwaterze na miejscowym cmentarzu katolickim.‭ ‬Od połowy‭ ‬1944‭ ‬r.‭ ‬Włochów zmarłych w Walimiu grzebano razem z jeńcami sowieckimi w mogiłach zbiorowych..
Ponadto w latach 60-tych powstała publikacja dotycząca zbrodni niemieckich popełnionych na jeńcach włoskich. Niestety autora nie pamiętam, ale powinna ta publikacja zostać wymieniona w przytaczanym artykule.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 8/07/2010, 9:17 Quote Post

QUOTE
Ponadto w latach 60-tych powstała publikacja dotycząca zbrodni niemieckich popełnionych na jeńcach włoskich. Niestety autora nie pamiętam, ale powinna ta publikacja zostać wymieniona w przytaczanym artykule.
*



Pamiętasz może czy publikacja ta odnosiła się do zbrodni popełnionych na jeńcach włoskich wyłącznie na terenie Polski, czy też może całej Europy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej