Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Elżbieta Batory, co sądzicie o jej legendzie?
     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 9/01/2008, 10:09 Quote Post

O wiele lepiej udokumentowany jest przypadek Darii Saltykowej, rosyjskiej hrabiny, ktora torturowala i zamordowala co najmniej 138 mlodych kobiet i dziewczynek.

Ona o wiele lepiej pasuje na popkulturowa "wampirzyce" od Elzbiety Batory, najpewniej ofiary czarnego PRu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Endless Night
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 42.101

Megan
 
 
post 28/02/2008, 19:12 Quote Post

Możesz coś więcej napisac o tej Darii Saltykowej?

Co do Elzbiety, to jak dla mnie ciekawa postać. Z chęcia obejrzałabym film o niej, ale taki dobrze nakręcony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Elena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 42.861

Zawód: student
 
 
post 15/03/2008, 19:33 Quote Post

taga ma racje. Ona była w całkowicie inny sposób spokrewniona ze Stefanem. Ale też nie jestem do końca pewna czy to jest właśnie takie pokrewieństwo: zn. Wuj-siostrzenica... aczkolwiek na pewno nie była ona jego siostrą. sama postać elżbiety batory była trochę wyolbrzymiana przez jej współczesnych, co nie umniejsza jednak jej okrucieństwa porównywanego niekiedy do samego Vlada III Palownika, czyli skomercjalizowanego Draculi wink.gif Jedno jest jednak pewne, Elżbieta była chora psychicznie. A resztę legend o wampirach itp. możemy między bajki włożyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 15/03/2008, 19:41 Quote Post

Elżbieta była córką siostry (=siostrzenicą) króla Stefana Batorego. W linii męskiej wywodziła się z innej gałęzi rodu Batorych.
QUOTE
Jedno jest jednak pewne, Elżbieta była chora psychicznie.

Pewne? Żeby to było pewne, trzeba by to udowodnić ponad wszelką wątpliwość, a ciężko to zrobić w przypadku chorób psychicznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Elena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 42.861

Zawód: student
 
 
post 15/03/2008, 19:44 Quote Post

co do tej darii to byla ona szlachcianką ruską, seryjną morderczynią. ur sie w 1730 r, zmarła w 1801. niezwykle brutalna i bezwzględna. podobno też zjadała swoje ofiary, taki Hannibal Leckter tamtych czasów. Sporo jest poświęcił w swojej książce Boris Akunin.

w sumie w jej rodzinie bylo sporo chorych psychicznie. ogólnie będąc morderczynią seryjną musiała mieć pewne zaburzenia ośrodka odpowedzialnego za uczucia i postrzeganie świata. ze względu psychologicznego nie wszystko było z nią ok.

nie mówię, że kiedykolwiek jej to stwierdzili, ale patrząc na to w zupełnie racjonalny sposób, musiał zadecydować jakiś czynnik który wyzwolił to okrucieństwo. Fakt nie miała łatwego życia i możliwe ze to mogło doprowadzić do pewnego załamania się. Lub od dziecka wykazywała takie dziwne skłonności.

Edit by Ramond: Łączenie postów. Bardzo proszę o używanie opcji 'Edytuj' zamiast pisać kilka postów jeden pod drugim w odstępie minut.

Ten post był edytowany przez Ramond: 16/03/2008, 16:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
peraspera
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 42.370

--
 
 
post 8/05/2008, 17:26 Quote Post

No i jeszcze miała podobno służącą czy kogoś w każdym razie ona była jej bardzo bliska i to ona nopowiadała jej jak być młodą i pomagała zdobywać jej dziewice i w ogóle była jej jakby nauczycielką tych okropności. I Elżunia trzynała podobno palce w kącikach ust tych dziewic i rozciągała je mocno, że rozrywały się. Jestem nowicjuszem, ale czytałam to w ,,wielkich zbrodniarzch w historii''
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
paula_90
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 45.748

Zawód: uczen
 
 
post 23/05/2008, 16:47 Quote Post

ciekawe jest to wszsystko, o czy piszą moi poprzednicy; człowiek lubi czytać rzeczy, które budzą w nim poczucie strachu, napawają grozą, ale trzeba znajdować tę granicę pomiędzy prawdą a fikcją. z powyższych wypowiedzi nie zdołałam się dowiedzieć (no, może w pewnym stopniu coś wywnioskowałam, ale liczę na więcej;)) co jest prawdą, a co kłamstwem, co zostało udowodnione, zbadane, a co mogło zostać dopowiedziane, aby tę historię "podkoloryzować". bardzo proszę o dalszą dyskusję na temat smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Annameaa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 46.793

Zawód: studentka
 
 
post 3/07/2008, 13:21 Quote Post

A co stało się z jej córkami smile.gif miała przecież ich 3 (oficjalnie, plus jeden nieoficjalnie)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Elise
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 50.577

Anna Krowinska
 
 
post 16/11/2008, 21:51 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 11/12/2007, 15:55)
A tu można zobaczyć ruiny zamku, pomimo wieków robi wrażenie
http://www.slovakia.travel/data/Resources/...ky_hrad_jpg.jpg
*




Zamek na żywo robi większe wrażenie. żadne zdjęcia nie są w stanie togo oddać...Wiem bo wczoraj byłam na zamku i spędziłam tam noc nie musze chyba pisać ze była lekka korba;)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/11/2008, 22:06 Quote Post

QUOTE
Zamek na żywo robi większe wrażenie.

Największe wrażenie robią dwa zamki: Stary Zamek w Strecznie i Blatnica (oczywiście zrujnowane jak należy), może Likawa jeszcze. Reszta to li tylko ich namiastka. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 4/01/2009, 22:36 Quote Post

O Elżbiecie jest nawet film Juraja Jakubiska, mógłby stać się ciekawym zaczynem dyskusji pt "Ukradziona historia" dry.gif http://pl.youtube.com/watch?v=EUFdcaborDg&feature=related Niestety nie podoba mi się, pomimo, że wizualnie niesamowity, to jednak mało wierny legendzie dry.gif Za to fajna jest piosenka http://pl.youtube.com/watch?v=Ux1AVZwVvkY&feature=related
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Storia2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 59.526

Anna Maria..
Stopień akademicki: ...
Zawód: ...
 
 
post 22/10/2009, 18:36 Quote Post

Mnie historia Elżbiety niezwykle intryguje, wciąż nie mogę dociec czy faktycznie padła ofiarą spisku, czy też była sadystką-wampirzycą? Może macie jakieś ciekawe materiały na ten temat? I jeszcze rzecz...co mianowicie stało się z jej potomkami? Z Pawłem, Anną, Katarzyną, Urszulą Nadasdy? Czy przeżyli, a moze linia ta wciąż jeszcze żyję?Mnóstwo pytań...hm..
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 22/10/2009, 20:16 Quote Post

QUOTE(Storia2 @ 22/10/2009, 18:36)
Mnie historia Elżbiety niezwykle intryguje, wciąż nie mogę dociec czy faktycznie padła ofiarą spisku, czy też była sadystką-wampirzycą? Może macie jakieś ciekawe materiały na ten temat? I jeszcze rzecz...co mianowicie stało się z jej potomkami? Z Pawłem, Anną, Katarzyną, Urszulą Nadasdy? Czy przeżyli, a moze linia ta wciąż jeszcze żyję?Mnóstwo pytań...hm..
*




Cała historia jest bardzo intrygująca i można się spierać ile w niej prawdy a ile fikcji. Wiadomo, że hrabina udzielała wysokich pożyczek królom węgierskim (jej włości na Górnych Węgrzech) były przeogromne i dorównywał im jedynie Thurzo na Orawie), może nie chciał spłacić? Z drugiej strony, gdzieś czytałem, że dla Słowaków była ona tematem tabu, a w okolicach Cachtic (jak powiesz Cséjthe możesz oberwać wink.gif ) nadal nazywana jest tylko i wyłącznie "węgierską.... (tu wpisać słowo określające kobietę lekkich obyczajów)

Co do dzieci to miała ich sześcioro, dwoje zmarło. W testamencie dzieci zostały dziedzicami majątku, zaś Paweł również tytułu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Storia2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 59.526

Anna Maria..
Stopień akademicki: ...
Zawód: ...
 
 
post 22/10/2009, 20:39 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 22/10/2009, 21:16)
QUOTE(Storia2 @ 22/10/2009, 18:36)
Mnie historia Elżbiety niezwykle intryguje, wciąż nie mogę dociec czy faktycznie padła ofiarą spisku, czy też była sadystką-wampirzycą? Może macie jakieś ciekawe materiały na ten temat? I jeszcze rzecz...co mianowicie stało się z jej potomkami? Z Pawłem, Anną, Katarzyną, Urszulą Nadasdy? Czy przeżyli, a moze linia ta wciąż jeszcze żyję?Mnóstwo pytań...hm..
*




Cała historia jest bardzo intrygująca i można się spierać ile w niej prawdy a ile fikcji. Wiadomo, że hrabina udzielała wysokich pożyczek królom węgierskim (jej włości na Górnych Węgrzech) były przeogromne i dorównywał im jedynie Thurzo na Orawie), może nie chciał spłacić? Z drugiej strony, gdzieś czytałem, że dla Słowaków była ona tematem tabu, a w okolicach Cachtic (jak powiesz Cséjthe możesz oberwać wink.gif ) nadal nazywana jest tylko i wyłącznie "węgierską.... (tu wpisać słowo określające kobietę lekkich obyczajów)

Co do dzieci to miała ich sześcioro, dwoje zmarło. W testamencie dzieci zostały dziedzicami majątku, zaś Paweł również tytułu.
*



Dzięki; mnie jednak nie do konca chce sie wierzyć w relacje rzeczonych swiadków. Ludzie mogli jej nie znosic z wielu wzgledow; mieli okazje wyzyc sie na hrabinie,i to zrobili; poza tym "twarde" dowody w tej sprawie przemawiaja raczej na korzysc hrabiny: zachlannosc Thurzona mogla doprowadzic go do takich krokow, tym bardziej ze byla kobieta samotna, o niepospolitej naturze, ktorej bardzo latwo mozna bylo zniszcyc reputacje poprzez plotki (np dobrze oplaconych wiesniaków); jesli wiesniacy, mimo wszystko, posylali corki na zamek, to w takim razie do jakich krokow mogliby sie posunac pod wplywem tortur czy probie przekupstwa?

Łączenie postów. BARDZO proszę o używanie opcji 'Edytuj' zamiast pisania dwóch postów jeden pod drugim -Ramond
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 22/10/2009, 20:56 Quote Post

QUOTE(Storia2 @ 22/10/2009, 20:47)
Dzięki; mnie jednak nie do konca chce sie wierzyć w relacje rzeczonych swiadków. Ludzie mogli jej nie znosic z wielu wzgledow; mieli okazje wyzyc sie na hrabinie,i to zrobili; poza tym "twarde" dowody w tej sprawie przemawiaja raczej na korzysc hrabiny: zachlannosc Thurzona mogla doprowadzic go do takich krokow, tym bardziej ze byla kobieta samotna, o niepospolitej naturze, ktorej bardzo latwo mozna bylo zniszcyc reputacje poprzez plotki (np dobrze oplaconych wiesniaków); jesli wiesniacy, mimo wszystko, posylali corki na zamek, to w takim razie do jakich krokow mogliby sie posunac pod wplywem tortur czy probie przekupstwa?
*




Jaka zachłanność Thurzona? wink.gif Nie zajął przecież ziem Elżbiety, zresztą sam miał gigantyczny majątek (zobacz jaka jest historyczna Orawa), był właścicielem kopalń złota w Bańskiej Bystrzycy. Śledztwo prowadził na życzenie króla i to on wymógł, że Elżbieta nie skończyła na stosie.

QUOTE
jesli wiesniacy, mimo wszystko, posylali corki na zamek, to w takim razie do jakich krokow mogliby sie posunac pod wplywem tortur czy probie przekupstwa?


Unikali posyłania, lecz przecież Elżbieta była ich właścicielką. Zresztą sprytnie się ukrywała, pierwsze zamordowane pochował pastor protestancki, który niczego nie podejrzewał.

BTW nie wiem, czy zwróciliście uwagę, że w powieści Stokera Dracula jest hrabią? wink.gif Tytuł obcy tradycji rumuńskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej