Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
27 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wygląd wojska polskiego w XVII wieku, Barwy, wyposażenie
     
Groomowladny
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 12.375

 
 
post 29/12/2005, 19:54 Quote Post

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak wyglądało wojsko Polskie. Tzn. najbardziej mnie interesują barwy. Gdyby ktoś miał jakąś ilustracje bardzo byłbym zadowolony:). Z niecierpliwością czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 29/12/2005, 20:00 Quote Post

Ilustrację to moze ktoś Ci prześle, ale wtedy nie było odgórnie narzuconych barw wojska - dobrze, jeśli rotmistrz każdej chorągwii wymyślił jakąś barwę dla niej - to mogło miec miejsce raczej w piechocie niż w jeździe polskiego autoramentu, bo tam stroił się zwykle każdy na własną rękę. Z tego co wiem, to piechoty łanowe były wyposażone w barwy charakterystyczne dla danej ziemi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 29/12/2005, 21:38 Quote Post

W XVII wieku noszono już coś, co mogło być powoli uznawane za mundur. Poszczególne barwy z wolna zaczęto przyporządkowywać poszczególnym wojskom. Nie tylko formacje zaczęły się różnić barwą. Również na ich podstawie można było odróżniać poszczególne wojska ( Radziwiłów od Paców, Potockich od Wiśniowieckich itp. )... Ale formowanie się kolorystyki i jednolitego umundurowania było procesem długim i żmudnym. Kto bowiem mógł zabronić panu szlachcicowi uszyć kaftan z innej tkaniny niż reszta towarzystwa?

Ustalenie się mundurów i ich kolorystyki nastąpiło dopiero w wieku XVIII.

Husaria otrzymała mundury karmazynowe z granatem
Pancerni: granatowe z karmazynem
Altyleria: zielone
piechota i dragonia: pąsowe*

Prawdopodobnie barwa XVIII wiecznych uniformów wywodziła się w jakiś sposób z ubiorów noszonych przez poszczególne formacje w poprzednim stuleciu.



* Za Sz. Kobyliński, "Gawędy o bronii i mundurze"

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 30/12/2005, 10:41 Quote Post

w piechocie polskiej krój i barwę ubioru wybierał rotmistrz ( z reguły w odcieniach błękitu). ubierali czapki węgierskie.
jazda to szlachta, a więc ubierali się jak im się żywnie podobało, husaria zazwyczaj w czerwone stroje i często zarzucali na siebie futra lamparcie, tygrysie, niedźwiedzie, a nawet z dzika lub wilka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
jabol
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 327
Nr użytkownika: 7.734

 
 
post 5/01/2006, 1:32 Quote Post

Ujednolicenie mundurów w autoramencie cudzoziemskim nastąpiło za czasów Sobieskiego, wypierając poprzednie wzory niemieckie.Wyglądało to następująco:

1) Piechota - długie, błękitne żupany, obcisłe spodnie, wysokie buty, na głowę kapuzy i kołpaki. Mankiet i wyłogi były jednolitej barwy w ramach pojedyńczego regimentu.
2) Piechota węgierska - bluzy sukienne koloru niebieskiego, spodnie czerwone, na bluzach katanki w kolorze niebieskim. Na głowę wkładano kołpaki zielone, obszyte futrem. Natomiast dziesietnicy, chorążowie i muzykanci mieli żupany i kołpaki koloru czerwonego.
3) Dragoni - szeregowi nosili bluzy i płaszcze koloru zielonego na czerwonej podszewce, podoficerowie, trębacze i dobosze jasnozielone z czerwona podszewką. Noszono kołpaki a od panowania Augusta II trójgraniaste kapelusze. Czapraki na koń były koloru jednolitego w ramach regimentu ( często czerwone)
4) Arkebuzeria - bluzy i płaszcze popielate, z czerwonymi wyłogami i podszewką takiegoż koloru. Spodnie i kapelusz zamszowy. Na bluzy wkładano uzbrojenie ochronne - kirys.
5) W jeździe autoramentu narodowego nie było jednolitego umundurowania aczkolwiek istniał pewna moda, najczęściej narzucana przez husarię.

Po "reformach" sejmu niemego całkowicie zmieniło się umundurowanie piechoty.
1) Oficerowie piechoty - czerwona kurtka sukienna z białymi wyłogami, biała kamizelka i takież spodnie, kapelusz czarny. Guziki i dystynkcje złote. W okresie od 1 maja do 31 października nakazano noszenia spodni czarnych.
2) Pooficerowie i szeregowi nosili mundury takie jak oficerowie, z tym, że latem używali także spodni białych, płóciennych. Pasy skórzane z mosiężnymi klamrami.
Mundur wydawano 1 na 2 lata i dzielił się na mundur wielki (okrycie wierzchnie) i mały(bielizna i zapasowe części).
Koszule i spodnie płócienne wydawano 2 razy na rok, buty co 8 miesięcy.
Płaszcz zimowy wydawany był w ilości 2 sztuki na kompanie wojska, 1 raz na 6 lat. Nosili je na zmiane wartownicy.


Jazda narodowego zaciągu:
Umundurowanie jednolite w ramach chorągwi. Zasadnicza zmiana nastąpiła w 1746 r. gdy wprowadzono jednolite umundurowanie w ramach formacji:
1) Husarie ubrano w kontusze karmazynowe z wyłogami granatowymi i żupany granatowe z wyłogami karmazynowymi. Pancerni nosili na odwrót: żupany karmazynowe, kontusze granatowe.
2) Jazda lekka - cała na granatowo.
Oznaką dystynkcji towarzyskiej była pętla na ramieniu, złota dla husarii i pancernych, srebrna dla znaków lekkich.
Dokładny opis z tego okresu jest min. u Kitowicza : http://monika.univ.gda.pl/~literat/kitowic/index.htm#spis
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
vel Paulus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 10.334

 
 
post 16/01/2006, 23:42 Quote Post

fajnie, ale z takiego opisu wyłania mi się obraz - typowego żołnierza armii brytyjskiej tongue.gif Redcoats:P

Chyba były jednak jakieś różnice. A co z blachami czołowymi?? Miała je gwardia?? Grenadierzy??
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
rotmistrz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 6.612

Zawód: uczen
 
 
post 17/01/2006, 19:45 Quote Post

Muzeum Wp
Tu jest trochę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
vel Paulus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 10.334

 
 
post 18/01/2006, 12:48 Quote Post

Dzięki:D Chyba muszę się znów wybrać do muzeum biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
rotmistrz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 6.612

Zawód: uczen
 
 
post 23/01/2006, 17:07 Quote Post

Oto skany z Ospreyów które znalazłem na witrynie portalu gier typu RTS.
LINK
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 23/01/2006, 17:25 Quote Post

Dopiero teraz zauważyłem...
QUOTE
Zasadnicza zmiana nastąpiła w 1746 r. gdy wprowadzono jednolite umundurowanie w ramach formacji:
2) Jazda lekka - cała na granatowo.

Trzy dni temu czytałem u Kitowicza opis chorągwi lekkich i stało tam wyraźnie, że chorągwie lekkie nosiły mundury koloru siarkowego...
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Dariusz F.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 14.962

Stopień akademicki: magister
Zawód: prawnik
 
 
post 1/03/2006, 21:43 Quote Post

Witam!
Zainteresowanym umundurowaniem XVII-wiecznym polecam ciekawy artykuł Marcina Gawędy "Barwa dragonów" na www.wargaming.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Lesiork
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 49.778

 
 
post 28/10/2008, 12:21 Quote Post

Jako że to mój pierwszy post witam wszystkich.
jakie są źródła na zieloną barwę dragonów?
Osobiście z XVII w. udało mi się tylko znaleźć opis czerwonej i niebieskiej barwy w "Zbiór pamiętników historycznych o dawnéy Polszcze", z rękopisów Juliana Ursyna Niemcewicza
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Gaweł II
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 859
Nr użytkownika: 22.080

 
 
post 6/02/2009, 22:50 Quote Post


Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad rolą jaką pełniły poszczególne elementy stroju żołnierzy w XVII wieku. Pierwsza warstwa to bielizna. Obecnie jest to koszula, majtki (zimą kalesony) i skarpety. Mam takie pytania:
1. Czy w omawianym okresie odpowiednie przepisy wojskowe określały jaką bieliznę żołnierz powinien zakładać?
2. Wiem, że stosowano koszule i majtki (gacie). Ale nic nie słyszałem o kalesonach?
3. Co było bardziej popularne. Skarpetki czy onuce? A może słoma w butach?
4. Jaki kolor bielizny był popularny?
5. Jakie materiały preferowano?
6. Jak często zmieniano bieliznę?
7. Czy żołnierze zabierali ze sobą zapasową bieliznę?

 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 7/02/2009, 9:05 Quote Post

QUOTE
1. Czy w omawianym okresie odpowiednie przepisy wojskowe określały jaką bieliznę żołnierz powinien zakładać? 2. Wiem, że stosowano koszule i majtki (gacie). Ale nic nie słyszałem o kalesonach? 3. Co było bardziej popularne. Skarpetki czy onuce? A może słoma w butach? 4. Jaki kolor bielizny był popularny? 5. Jakie materiały preferowano? 6. Jak często zmieniano bieliznę? 7. Czy żołnierze zabierali ze sobą zapasową bieliznę?


Ad 1 Raczej takich przepisów nie było jeżeli chodzi o tą bielizne najbliżej ciała...

Ad2 Gacie to to samo co kalesony, gdy było zimno to żołnierze napewno ubierali cos pod spodnie.

Ad3 Bardziej to drugie i trzecie, skarpety w tedy nie były jeszcze popularne.

Ad4 Co do tej najbliższej ciału jaka komu sie podoba, a co do np jakiegos wdzianka pod mundur wierzchni ( o ile pamiętam to sie nazywa lejbik ) to możliwe że były jakies przepisy.

Ad6........

Ad7 Oczywiście.

 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Gaweł II
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 859
Nr użytkownika: 22.080

 
 
post 24/02/2009, 14:51 Quote Post

Witam!
Poszukuje informacji na temat roli, jaka pełnił żupan w XVII wieku. Czy to była suknia wierzchnia używana na co dzień? Czy też był to rodzaj bardzo długiej koszuli noszonej zawsze pod spodem? Czy żołnierz wyjeżdżający latem na poranną wycieczkę konno był w katance czy tylko w żupanie? Czy służący przygotowujący strawę był ubrany w żupan, czy też musiał mieć na sobie dodatkowe ubranie? Nauczyciele w szkole, mieszczanie na targu, lub rzemieślnicy w swoich warsztatach chodzili w żupanach, czy też, ze względów obyczajowych, musieli dodatkowo coś na siebie zarzucić?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

27 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej