Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

26 Strony « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Starożytności - czasopismo internetowe o Antyku...

Damian W.

Wieczny łowca książek
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny

post 17/07/2011, 9:50 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 16/07/2011, 23:02)
Szczerze mówiąc ja bym się tak nie upierał.Mi jest to obojętne, ale ostatnio coraz bardziej przekonuje się do przypisów oksfordzkich.
Czy oddolne są najpopularniejsze? - wszystko zależy od tematyki.W publikacjach archeologicznych zdecydowanie dominują oksfordzkie, a jak zauważyłem ostatnio również coraz więcej prac historycznych stosuje system oksfordzki.
*

Nam zależy z jednej strony na ujednoliceniu przypisów, a z drugiej aby były one jak najprzystępniejsze dla czytelnika.

Ja zaś ich nie trafię wink.gif Nie chce mi się bowiem kartkować specjalnie książki, aby się dowiedzieć, co się kryje pod np. przypisem 17 Scott (2004a), s. 348. Nie wątpię, że ułatwia to znacząco życie. Nawet sam się kiedyś w nie bawiłem, ale powróciłem do "starej szkoły".

Oczywiście. Ja to rozumiem. Ten autor dobrze to argumentował i podał podobne przykłady. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w założeniu jest to czasopismo popularnonaukowe, które jeżeli chce się przebić, to musi być przystępne dla czytelników pod każdym względem. Z przypisami włącznie.

Możliwe, ale przeglądając często różnorakiego typu publikacje, w różnych księgarniach stwierdzam, że jak już ten ruch dotyczy tylko wybranych "branż". Nie zauważyłem bowiem, aby poza kilkoma publikacjami z Krakowa (głównie z Historii Iagellonici takowe przypisy się pojawiały.

Pozdrawiam,
DW

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #91

Vapnatak

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 26.201

post 18/07/2011, 8:19 Quote Post

Ostatnio też miesza się "starą szkołę" wstawiania przypisów ze szkołą oksfordzką. Na przykład umieszcza się oksfordzkie przypisy u dołu tekstu.
Występuje też dobra zasada, że odnośniki wstawia się na dole. Ale jeśli idzie o źródło, to po fragmencie, tudzież po krótkim omówieniu źródła, w nawiasie zapisuje się skróconą wersję lub całość imienia albo tytułu źródła oraz pozostałe odnośniki do księgi, wersu, ustępu etc. W tego rodzaju tekście wstawia się też przypisy do źródeł w dole, ale to wtedy, kiedy cytuje się obszerniejszy fragment źródła.
Osobiście tak robię i znacznie ułatwia mi to pisania, a później czytanie.

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #92

Shell

VI ranga
Nr użytkownika: 19.685

post 18/07/2011, 13:51 Quote Post

najgorsze w przypisach tzw. harvardzkich (jak mniemam to oxfordzkie to ich synonim, tak?) jest to, ze istnieje chyba kilkanaście różnych szkół. Mając ostatnio kontakt naraz z trzema książkami (wydanymi w Toruniu i w Krakowie) zauważyłem trzy różne sposoby sporządzania przypisów harwardzkich... I naprawdę ciężko się było w tym połapać...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #93

Shell

VI ranga
Nr użytkownika: 19.685

post 18/07/2011, 13:54 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 18/07/2011, 8:19)
Ostatnio też miesza się "starą szkołę" wstawiania przypisów ze szkołą oksfordzką. Na przykład umieszcza się oksfordzkie przypisy u dołu tekstu.

*

z tym spotkałem się się w pracy Olszańca (Comites consistoriani...), ale to już zupełnie nie na moje nerwy... wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #94

Vapnatak

post 18/07/2011, 14:07 Quote Post

QUOTE(Shell @ 18/07/2011, 14:54)
QUOTE(Vapnatak @ 18/07/2011, 8:19)
Ostatnio też miesza się "starą szkołę" wstawiania przypisów ze szkołą oksfordzką. Na przykład

z tym spotkałem się się w pracy Olszańca (Comites consistoriani...), ale to już zupełnie nie na moje nerwy... wink.gif

Ja natomiast we wszystkich pracach L.P. Słupeckiego. Jak wiadomo publikowano Go w PWN, Chronicon, Nomos, Iskry, Wyd. UW i inne. Ale, że tak powiem, przywykłem do tego. smile.gif

vapnatak

P.S.
Zacytuję Profesora w jego najświeższej pracy "Wojownicy i wilkołaki":

W książce utrzymałem własny sposób redagowania przypisów, łącząc to, co najlepsze z systemów niemieckich (przeniesienie przypisów na dół strony) i anglosaskich (jednoznaczność odesłań do literatury z uniknięciem mylących czytelnika nieustannych przywołań prac w enigmatycznych skrótach i z użyciem łatwych do pomieszczenia w druku formuł w rodzaju op.cit. czy ibidem).
(ze Wstępu do trzeciego wydania, s. 15)

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 18/07/2011, 14:16

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #95

Damian W.

Wieczny łowca książek

Damian W.

post 22/07/2011, 9:38 Quote Post

Miło mi poinformować, że nasz strona dobiła do 1000 wejść smile.gif Mam nadzieję, że jak wszystko ruszy zgodnie z planem tych wejść będzie więcej smile.gif

Pozdrawiam,
DW

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #96

Damian W.

Wieczny łowca książek

Damian W.

post 3/08/2011, 19:13 Quote Post

Informacja dla Autorów:

Jeżeli któryś z Autorów chciałby poszerzyć swój artykuł bądź wprowadzić poprawki to może, to zrobić do 8 (I termin), bądź 16 VIII (II i ostateczny termin). Potem tj. 17 tm. teksty zostaną odesłane do korekty.

Pozdrawiam,
DW

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #97

Damian W.

Wieczny łowca książek

Damian W.

post 12/08/2011, 15:41 Quote Post

Jeden z forumowiczów poprosił mnie, abym napisał kilka słów o pracach nad 1 nr-em periodyku. Spełniam więc jego prośbę.

Informacje:

Prace nad nim posuwają się powoli do przodu. Po wprowadzeniu ostatnich korekt redaktorskich zostaną one podesłane do korekty. Po czym będą przechodziły opracowanie edytorskie, po których będzie "leżakować" w oczekiwaniu na "druk". Ostateczne prace powinny zostać ukończone na początku września.

Jako, że pierwszy nr jest już zamknięty rozpoczęliśmy wstępne prace nad nr 2. Wpłynęły nam już pierwsze teksty oraz ich projekty. Powinien on się ukazać jeszcze w tym roku.

Przy okazji miło mi poinformować, że mamy już temat pierwszego nr-u specjalnego, o którym w najbliższym czasie (wrzesień/październik) pojawią się konkretniejsze informacje. Ukaże się już w roku przyszłym.

Z innych informacji. Dojdzie do drobnej zmiany personalnej w składzie naszej redakcji. Nowa osoba pojawi się w najbliższym czasie na naszej stronie. Sądzę, że wiele osób z tego forum ucieszy się z tego wink.gif

W kwestii Aktualizacji gdyż ta sprawa również została poruszona. Nasz grafik jest obecnie na wakacjach dlatego więc nie pojawiają się żadne newsy. Jak zrobi Aktualizacje to redakcja będzie samodzielnie umieszczała nowe wiadomości. Stanie się to prawdopodobnie w tym miesiącu.

Informacje dla Autorów:

Przypominam Autorom, że termin przysyłania tekstów do II nr-u mija 30 września.

Ponadto zachęcam Autorów do pisania, nie tylko artykułów, ale również i recenzji.

Prosiłbym, aby Autorzy przysyłali swoje prace albo od razu w doc., albo w doc. i pdf. Ma to na celu ułatwienie pracy naszemu edytorowi. Z góry serdecznie dziękuję smile.gif

Pozostałe informacje:

Jesteśmy w trakcie przeprowadzania "przetargu" na edytora naszego periodyku. Ostateczne decyzje w tej kwestii zapadną w przyszły piątek.

Pozdrawiam,
DW

Ten post był edytowany przez Damian W.: 12/08/2011, 17:36

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #98

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 12/08/2011, 16:48 Quote Post

Nie wiem czy to pytanie już było (jeśli tak, to przepraszam): ile stron będzie miał Wasz periodyk?

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #99

Vapnatak

post 12/08/2011, 17:07 Quote Post

Przy sprzyjających wiatrach, spodziewać się możemy nawet 130 - 140 stron. Wliczamy w to:

-artykuły
-recenzje
-felietony
-sprawozdania
-reportaże
-reklamy

etc.

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #100

emigrant

Antykomunista

post 12/08/2011, 17:12 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 12/08/2011, 15:41)

Prace nad nim posuwają się powoli do przodu. Po wprowadzeniu ostatnich korekt redaktorskich zostaną one podesłane do korekty. Po czym będą przechodziły opracowanie edytorskie, po których będzie "leżakować" w oczekiwaniu na "druk". Ostateczne prace powinny zostać ukończone na początku września.

Jako, że pierwszy nr jest już zamknięty rozpoczęliśmy wstępne prace nad nr 2.

Czyli kiedy można się go spodziewać w kioskach? W październiku?

Ten post był edytowany przez emigrant: 12/08/2011, 17:12

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #101

Damian W.

Wieczny łowca książek

Damian W.

post 12/08/2011, 17:21 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 12/08/2011, 18:12)
QUOTE(Damian W. @ 12/08/2011, 15:41)

Jako, że pierwszy nr jest już zamknięty rozpoczęliśmy wstępne prace nad nr 2.

Czyli kiedy można się go spodziewać w kioskach? W październiku?
*

Szanowny Emigrancie w związku z tym, że to będzie niewielki nakład, nie spodziewałbym się, aby przynajmniej na razie nasze pismo ujrzało odrzwia "Empiku". Poza tym musimy jeszcze uzgodnić z naszym wydawcą kwestię potencjalnego finansowania formy papierowej. Jak dobrze pójdzie "papier" pojawi się w tym roku, ale wszystko się może zdarzyć wink.gif

Jak jednak do tego dojdzie, to będzie on dostępny na razie w trzech miejscach: u wydawcy, u nas poprzez stronę (ze względu na koszty, sklep pojawi się na niej później), pewną księgarnię internetową, z którą obecnie chcemy rozpocząć rozmowy. Oraz być może przez Wanaxa.

Pozdrawiam,
DW

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #102

emigrant

Antykomunista

post 12/08/2011, 18:05 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 12/08/2011, 17:21)
Szanowny Emigrancie w związku z tym, że to będzie niewielki nakład, nie spodziewałbym się, aby przynajmniej na razie nasze pismo ujrzało odrzwia "Empiku".
Dlaczego nie? Empik ma na półkach czasopisma niszowe. Swego czasu widziałem tam nawet "Mać Pariadkę", nie mówiąc już już o Frondzie, Arcanach, czy Krytyce Politycznej. Nie odpuszczajcie bez walki.

Jak jednak do tego dojdzie, to będzie on dostępny na razie w trzech miejscach: u wydawcy, u nas poprzez stronę (ze względu na koszty, sklep pojawi się na niej później),
Znaczy co? 130 stron dostępne na necie? confused1.gif

Tak, czy inaczej, Damianie, natychmiast poinformuj, kiedy będzie można kupic Wasze pismo i gdzie, OK?

Ten post był edytowany przez emigrant: 12/08/2011, 18:06

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #103

Damian W.

Wieczny łowca książek

Damian W.

post 12/08/2011, 18:42 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 12/08/2011, 19:05)
Szanowny Emigrancie w związku z tym, że to będzie niewielki nakład, nie spodziewałbym się, aby przynajmniej na razie nasze pismo ujrzało odrzwia "Empiku".
Dlaczego nie? Empik ma na półkach czasopisma niszowe. Swego czasu widziałem tam nawet "Mać Pariadkę", nie mówiąc już już o Frondzie, Arcanach, czy Krytyce Politycznej. Nie odpuszczajcie bez walki.

Jak jednak do tego dojdzie, to będzie on dostępny na razie w trzech miejscach: u wydawcy, u nas poprzez stronę (ze względu na koszty, sklep pojawi się na niej później),

Tak, czy inaczej, Damianie, natychmiast poinformuj, kiedy będzie można kupic Wasze pismo i gdzie, OK?
*

Na razie to musimy na siebie zarobić wink.gif A poza tym mamy już pewne plany przyszłościowe, do których są potrzebne znaczne fundusze. A raczej "Empiki" nam im nie zapewnią na początku wink.gif

Tak w sieci.

Wszelakie wieści będą umieszczane tutaj, FB i na naszej stronie wink.gif Więc nikogo ta informacja nie powinna ominąć wink.gif

Pozdrawiam,
DW

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #104

Marthinus

VIII ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog

post 12/08/2011, 20:10 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 12/08/2011, 18:05)

*

No więc właśnie ja bywając w Empiku również widuję czasopismo typowo niszowe przeznaczone dla wąskiej i specyficznej grupy odbiorców.Na pewno możliwość dotarcia do szerszego grona czytelników tą drogą byłaby najprostsza.
Ja mam natomiast pytanie jak w planach ma wyglądać dostępność czasopisma w sieci?

Ten post był edytowany przez Marthinus: 12/08/2011, 20:11

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #105

26 Strony « < 5 6 7 8 9 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej