Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polacy i Polki - bohaterowie Związku Radzieckiego, Aniela Krzywoń
     
olo1
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 156
Nr użytkownika: 56.793

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 6/07/2009, 16:30 Quote Post

Czy oprócz Anieli Krzywoń ktoś jeszcze z Polaków otrzymał tytuł Bohatera ZR za swoje męstwo ?
Mówie o osobach które ten zaszczytny tytuł dostały za odwage wobec wroga, a nie z nadania politycznego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 6/07/2009, 17:25 Quote Post

Znalazłem informację, że pośmiertnie zostali tym orderem odznaczeni dwaj żołnierze dywizji kościuszkowskiej: kpt.Władysław Wysocki i kpt. Juliusz Hibner.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 6/07/2009, 19:26 Quote Post

Pamiętam piekarza z Równego, nazwisko mi w tej chwili umkło, był w AK, po rozbiciu przystał do ekipy cyngli Sieberta-Kuzniecowa i razem z nim zginął. Ponoć chronologicznie pierwszy polski gieroj Sojuza
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 6/07/2009, 19:43 Quote Post

Ale potem się okazało, że Hibner przeżył bitwę pod Lenino. Był o nim kiedyś ciekawy artykuł w "Gazecie Wyborczej".
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 9/07/2009, 11:27 Quote Post

Z tego co się orientuję tylko za bitwę pod Lenino nadano ten tytuł pośmiertnie kpt. W. Wysockiemu, fizylierce A. Krzywoń i "niby" poległemu kpt. J. Hibnerowi. Nadawanie tego tytułu podobno wzbudziło niechęć w kościuszkowcach ponieważ poddawało w wątpliwość narodowy charakter wojska. Dlatego nikt więcej w czasie wojny tego miana nie otrzymał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
zyzy21
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 54.956

Kuba
Zawód: student
 
 
post 18/07/2009, 17:01 Quote Post

Co ciekawe szer. Aniela Krzywoń jak wynika z dokumentu w CAW została trafiona podczas kąpieli we wsi Nikolenka, więc nadanie jej tego orderu było raczej z inicjatywy politycznej...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 22/07/2009, 11:27 Quote Post

A to w takim razie jakaś tajemnicza sprawa. Istnieje bowiem również taki meldunek:
1943 r., październik [ 15, Nikołajewka ]. - Sprawozdanie dowódcy kompanii fizylierów do szefa I oddziału sztabu 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki z działań bojowych kompanii w rejonie Lenino w dniach 12 i 13 października 1943 r.

( ... ) Warta pełniąca służbę przy sztabie, znajdując się na samochodzie wracającym z linii frontu, uległa bombardowaniu przez lotnictwo nieprzyjacielskie. W rezultacie samochód został spalony, a w nim poniosła śmierć szer. Aniela Krzywoń, zaś ranne zostały szer. Figura i Karczewska; jedynie szer. Wysocka wyskoczyła z płonącego samochodu, zostawiając w nim broń i swój sprzęt. ( ... )

Znając zdolności komunistów do tworzenia bohaterów jestem zdolny uwierzyć w to co kolega napisał. Dobrze by było, gdyby kolega poinformował czy widział ten meldunek czy też gdzieś o nim przeczytał. Dziwne bowiem trochę jest, że d - ca komp. fizylierów kłamie w meldunku już w dwa dni po bitwie. Musiałby dostać taki rozkaz, a więc już wtedy musiano by wiedzieć, że A. Krzywoń została wyznaczona do nadania tytułu bohatera ZSRR. A tego kiedy Sowieci przygotowali taki wniosek to ja nie wiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
zyzy21
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 54.956

Kuba
Zawód: student
 
 
post 25/07/2009, 9:59 Quote Post

QUOTE(M.J. @ 22/07/2009, 12:27)
A to w takim razie jakaś tajemnicza sprawa. Istnieje bowiem również taki meldunek:
1943 r., październik [ 15, Nikołajewka ]. - Sprawozdanie dowódcy kompanii fizylierów do szefa I oddziału sztabu 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki z działań bojowych kompanii w rejonie Lenino w dniach 12 i 13 października 1943 r.

( ... ) Warta pełniąca służbę przy sztabie, znajdując się na samochodzie wracającym z linii frontu, uległa bombardowaniu przez lotnictwo nieprzyjacielskie. W rezultacie samochód został spalony, a w nim poniosła śmierć szer. Aniela Krzywoń, zaś ranne zostały szer. Figura i Karczewska; jedynie szer. Wysocka wyskoczyła z płonącego samochodu, zostawiając w nim broń i swój sprzęt. ( ... )

Znając zdolności komunistów do tworzenia bohaterów jestem zdolny uwierzyć w to co kolega napisał. Dobrze by było, gdyby kolega poinformował czy widział ten meldunek czy też gdzieś o nim przeczytał. Dziwne bowiem trochę jest, że d - ca komp. fizylierów kłamie w meldunku już w dwa dni po bitwie. Musiałby dostać taki rozkaz, a więc już wtedy musiano by wiedzieć, że A. Krzywoń została wyznaczona do nadania tytułu bohatera ZSRR. A tego kiedy Sowieci przygotowali taki wniosek to ja nie wiem.
*




Osobiście tego meldunku nie widziałem, lecz czytałem że taki istnieje...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 25/07/2009, 20:39 Quote Post

Dobrze by było, gdybyśmy wiedzieli w jakiej pozycji takowy został zamieszczony. Jak napisałem wyżej znając możliwości komunistycznej propagandy do tworzenia bohaterów na zamówienie to uwierzę nawet w to, że Gagarin nie był w kosmosie. Ale od lat 20 jest też modne opluwanie LWP czyli przegięcie w drugą stronę. Meldunek, który ja zamieściłem ma swoją sygnaturę i zapewne można go sprawdzić: CAW, 1 DP 6, str. 19 - 20, oryginał, rękopis. Choć oczywiście w poprzednim poście napisałem, że jest - gdyby ktoś się uparł - ewentualność, że jego treść jest zafałszowana.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
tuliusz1971
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 408
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/08/2009, 1:30 Quote Post

Istotnie w trakcie II WŚ Polacy otrzymali trzy tytuły Bohatera ZSRR (wszystkie pośmiertnie po bitwie pod Lenino-pomijam fakt "cudownego" zmartwychwstania kpt.Hibnera).Podobno limit podzielono według schematu:jeden przedwrześniowy,jeden komunista i jedna kobieta.Brak kolejnych wyróżnień złotą gwiazdą świadczy moim zdaniem o pewnej autonomii LWP.Dekorowano bowiem rodzimymi odznaczeniami,natomiast przełożonym (nawet Rosjanom w polskich mundurach) nijak było składać wnioski o to odznaczenie do polskiego dowództwa.Oczywiście na pewno wyżej było cenione Virtuti niż tytuł Bohatera.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 27/08/2009, 12:16 Quote Post

Dawid Huebner (po wojnie znany jako Juliusz Hibner) został ranny w bitwie pod Lenino, po czym padł i udawał trupa. Potem znalazł się w szpitalu, o czym nie wiedzieli jego przełożeni, którzy sądząc, że zginął, przyznali mu "pośmiertnie" tytuł bohatera ZSRS. Kiedy sprawa się wyjasniła, Huebner nie nosił odznaczenia, bo koledzy się z niego nabijali, że to nie on dostał tę gwiazdę i tytuł, tylko jego trup.
A potem Huebner był jednym z dowódców KBW i brał udział w zbrodniczych operacjach przeciw podziemiu. Zresztą już przed wojną był komunistą, członkiem KZMP i żołnierzem Brygad Międzynarodowych w Hiszpanii.
A o Wysockim pisze m.in. Jerzy Ślaski w "Polsce Walczącej".
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
marcin71
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 58.055

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/08/2009, 17:17 Quote Post

W czasie walk w Brygadach został odznaczony wysokim Republikańskim odznaczeniem za walke z faszyzmem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
January
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 6.234

Zawód: Wyrzucam śmieci
 
 
post 24/11/2009, 16:50 Quote Post

Aniela Krzywoń to jedyny obcokrajowiec płci żeńskiej kiedykolwiek nagrodzony tytułem i gwiazdą bohatera ZSRR.

Ale ogółem bohaterów ZSRR było ponad 12 tysięcy i coś by tam się jeszcze znalazło z osób polskiego pochodzenia.
Np. Mirosław Hermaszewski to bohater ZSRR.
Wśród bardziej znanych bohaterów ZSRR okresu IIwś jest np. Witold Gintowt (no musi być Polak) z Białorusi, który będąc dowódcą czołgu, w jednej z walk straciwszy czołg, zajął zdobyczną "Pantherę" i ustrzelił z niej 6 niemieckich maszyn. Przeżył, umarł w Mińsku po wojnie.

Był też niejaki Michał Grabski urodzony w Kijowie, też czołgista. Co ciekawe, w roku 1982 wyemigrował do rodziny w Stanach i został pozbawiony tytułu Bohatera ZSRR.

Także w spisach bohaterów ZSRR okresu IIwś jest Kowalski, Kowalczyk i dwóch Nowaków (nazwiska typowo polskie w Rosji nie spotykane).

No i Rokossowski - też Polak, a dwie gwiazdy bohatera:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 16/10/2016, 16:12 Quote Post

Stanisław Popławski otrzymał ten tytuł 29 maja 1945, a więc za zasługi z czasu wojny. Choć Popławski nie był obywatelem Polski, tylko był narodowości polskiej.

BTW, ciekawe, dlaczego w polskiej wikipedii w kategorii "Bohaterowie Związku Radzieckiego" są dwie podkategorie: "Polscy Bohaterowie Związku Radzieckiego" i "Białoruscy Bohaterowie Związku Radzieckiego", ale już nie ma podkategorii "Ukraińscy Bohaterowie Związku Radzieckiego", "Kazachscy Bohaterowie Związku Radzieckiego", "Uzbeccy Bohaterowie Związku Radzieckiego", "Tatarscy Bohaterowie Związku Radzieckiego", "Gruzińscy Bohaterowie Związku Radzieckiego", "Mongolscy Bohaterowie Związku Radzieckiego" itd. To według administratorów polskich wikipedii Polacy i Białorusini to na tyle specjalne narody, że zasługują na szczególne wyróżnienie, a żadne inne narody już nie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Mighty Zulu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 67.417

Piotr Fiszka-Borzyszkowski
Stopień akademicki: mgr.
 
 
post 16/10/2016, 18:15 Quote Post

A moze po prostu nie bylo takowych bohaterow?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej