Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zdzisław Beksiński został zamordowany
     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 22/02/2005, 15:46 Quote Post

Znany malarz Zdzisław Beksiński został zamordowany w nocy z poniedziałku na wtorek w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Miał kilkanaście ran kłutych. Na razie nie ma żadnych informacji na temat sprawcy zabójstwa.



Wiele wskazuje na to, że rany zostały zadane nożem - dowiedziała się PAP ze źródeł policyjnych.

Policja podejrzewa, że zbrodni mógł dokonać znajomy malarza. Według funkcjonariuszy, w mieszkaniu był porządek, nic nie wskazuje na rabunkowy charakter zbrodni. Według wstępnej oceny bliskich malarza, nic też nie zginęło.

Zwłoki Beksińskiego znalazł jego wieloletni znajomy Krzysztof Kupiec (który m.in. pomagał mu w zakupach, remontował jego mieszkanie). Malarz próbował zadzwonić do niego w poniedziałek ok. 22. "Kiedy dobiegłem do telefonu, zobaczyłem nieodebrane połączenia, to mnie zaniepokoiło, nigdy tak nie robił, zazwyczaj zostawiał wiadomość. Powiadomiłem rodzinę i sam pojechałem do niego" - relacjonował.

Drzwi mieszkania były zamknięte od zewnątrz. "Kiedy w końcu weszliśmy do środka, zacząłem szukać pana Zdzisława. Nigdzie go nie było, sąsiadka powiedziała, że może być na balkonie. Także drzwi balkonowe były zamknięte, na balkonie leżał Beksiński - nie żył" - opowiada Kupiec.

Ślady krwi wskazują na to, że został zamordowany w pobliżu drzwi, a później przeciągnięty na balkon - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa.

Jego sąsiedzi podkreślają, że był bardzo miłym i bardzo ostrożnym człowiekiem, rzadko wychodził z domu. Przy drzwiach zainstalował videofon, dzięki któremu widział, kto dzwoni do drzwi.

Komendant stołeczny policji, Ryszard Siewierski, powołał do zbadania tej sprawy specjalną grupę, składającą się z funkcjonariuszy z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw.

Na razie nie ma żadnych danych o sprawcy zabójstwa - poinformował szef Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów Zbigniew Żelaźnicki. Dodał, że policjanci z prokuratorem przez całą noc dokonywali oględzin w mieszkaniu Beksińskiego. Zapowiedział, że jeszcze we wtorek prokuratura podejmie śledztwo; m.in. zostanie zarządzona sekcja zwłok. "Obecnie gromadzona jest dokumentacja" - powiedział prokurator.

Zdzisław Beksiński, jeden z najwybitniejszych malarzy współczesnych, urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej (1952). Do 1955 r. pracował w budownictwie, potem powrócił do rodzinnego miasta i poświęcił się sztuce.

Początkowo zajmował się fotografią artystyczną i rysunkiem, a następnie malarstwem i rzeźbą. Pierwszym poważnym sukcesem artystycznym Beksińskiego była wystawa zorganizowana w Warszawie w 1964 r. przez znanego krytyka Janusza Boguckiego.

W latach 70. i 80. Beksiński stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie, m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Belgii i wielu innych krajach. Beksiński jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historycznego w Sanoku.

W wigilijną noc 1999 r. samobójstwo popełnił jego 41-letni syn Tomasz, znany dziennikarz muzyczny i tłumacz. Zwłoki syna odkrył ojciec. (PAP)
(www.o2.pl)


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
sarna23
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 160
Nr użytkownika: 1.981

 
 
post 22/02/2005, 16:56 Quote Post

właśnie niedawno o tym usłyszałem...
straszne, tak wielka postać i ginie najpewniej przez jakiś kretynów!!!!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 22/02/2005, 17:07 Quote Post

Wielka szkoda...bardzo lubiłam jego obrazy, a teraz chyba podobają mi się jeszcze bardziej. Pan Beksiński miał swój jedyny, niepowtarzalny styl, którego chyba nie można pomylić...

mellow.gif [*] mellow.gif [*]

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 22/02/2005, 19:42 Quote Post

Tragedia- to fakt. Inna rzecz że jako artysta Beksiński wypalił się chyba już jakiś czas temu- jego collage komputerowe są dużo poniżej poziomu obrazów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
josip
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 3.146

 
 
post 25/02/2005, 21:04 Quote Post

Właśnie dziś ustalono i aresztowano morderców Beksińskiego.Na ironię losu zakrawa fakt,że zamordowali go członkowie jego rodziny i to z przyczyn czysto bandyckich.
Tak więc jeszcze jeden bezsensowny mord.
Zastanawiam się jedynie nad tym co takimi łobuzami kieruje?.Z mieszkania zamordowanego zabrali jedynie 2 aparaty fotofraficzne,to żaden łup ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 26/02/2005, 11:04 Quote Post

Jak donosi wczorajsza "Gazeta Wyborcza" głownym podejrzanym tej zbrodni jest ów długoletni znajomy,ktory zawiadomił policje o "odkryciu" ciała.jak ustaliło dochodzenie,Krzysztof.K zaciagnął spory dług u zamordowanego artysty i byc może to bylo motywem zbrodni.
Śledztwo jest w toku i dopiero szczegółowa analiza śladów biologicznych pomoże ustalic zbrodniarza.Obok Krzysztofa.K podejrzanym o dokonanie morderstwa jest jego syn,a także kolega syna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Wulf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 181
Nr użytkownika: 3.409

 
 
post 26/02/2005, 13:00 Quote Post

najbardizej absurdalne były donosy policji, że ustalili, że Begsiński nie popełnił samobójstwa.
17 ran kłutych na ciele.. a policja po 3 dniach odrzuca hipotezę o samobójstwie.. Holmes się w grobie przewraca jak patrzy na warszawską policję.
Jak w ogóle policja mogła brać pod uwagę samobójstwo? sad.gif
Szkoda wielkiego artysty. Zginął przez głupotę i całkowity brak rozsądku u dwóch gnojków. I po co?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 26/02/2005, 13:30 Quote Post

QUOTE
I po co?

Dla pieniędzy...jak zwykle dla pieniędzy sad.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
josip
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 3.146

 
 
post 26/02/2005, 18:35 Quote Post

QUOTE
Dla pieniędzy...jak zwykle dla pieniędzy

Jak dotąd wiadomo zrabowano w mieszkaniu artysty 2 aparaty fotograficzne.
Jeżeli współcześni złodzieje i mordercy tak "widzą" swoje łupy,to już trzeba się bać. ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Aida
 

II ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 69
Nr użytkownika: 1.320

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 26/02/2005, 18:56 Quote Post

Nie chodziło o aparaty fotograficzne, ten człowiek był winien Beksińskiemu kosmiczną sumę, którą artysta mu pożyczył, a on i rodzinka mieli odpracować. Dla pieniędzy, to dla pieniędzy, motyw od wieków, ale moim zdaniem najgorsze jest to, że zrobili to młodzi chłopcy, koło 18, 19 lat zdaje się sad.gif Toż dzieciaki w wieku kolegów szkolnych mojej siostry. To jest straszne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
josip
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 3.146

 
 
post 26/02/2005, 19:59 Quote Post

W obec powyższego przepraszam.Jak widać moje wiadomości na temat Ś.P.Beksińskiego są już nieaktualne.
Co do młodocianych przestępców to zwróć uwagę Droga "Aido",że w tym kraju mordują ze szczególnym okrucieństwem o wiele młodsi od zabujców p. Beksińskiego, i to jest i przerażające i straszne za razem.
Pytaniem jest,co jest tego przyczyną i czym to tłumaczyć?.
Obawiam się,że sprawa sięga już patologii społecznej.
Pozdrawiam: ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 29/08/2005, 13:44 Quote Post

Szkoda Beksińskiego. Miałem po jego śmierci lekcję o nim na plastyce. Podobno on, jak również jego syn, widzieli wszystko w ciemnych i szarych barwach. Jego syn 2 razy próbował popełnić samobójstwo, nieudane na szcześćie. Szkoda mi go [*].
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 29/08/2005, 14:39 Quote Post

Z tego co mi wiadomo to syn Beksińskiego - znany dziennikarz radiowy miał na imię Tomasz i jednak udało mu się popełnić samobósjtwo. sad.gif

W Boże Narodzenie 1999 roku. sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 29/08/2005, 16:05 Quote Post

Tak niestety się udalo :/ Oprocz tego,ze byl dziennikarzem w Programie III Polskiego Radia, był najlepszym tlumaczem tekstów Monty Pythona ! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
jimes
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 6.316

 
 
post 29/08/2005, 18:25 Quote Post

[quote=Filip II,29/08/2005, 17:05]
Tak niestety się udalo :/ Oprocz tego,ze byl dziennikarzem w Programie III Polskiego Radia, był najlepszym tlumaczem tekstów Monty Pythona ! smile.gif
*

[/quote]

Nie tylko tłumaczył też teksty Fields of the Nepihilim i nie tylko.

[/QUOTE]Kształty aniołów, niczym cienie
rzucane przez noc
zamarły uśpione w mojej przeszłości
Są teraz tutaj i chcą cię poznać
Więc wejdź w sen...[QUOTE]

R.I.P. Tomasz
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej