Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polanie i Poljanie, Pochodzenie plemion
     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 17/04/2006, 22:54 Quote Post

Wg. słownika Turnera ( Comparative Indo-Aryan) ánta oznacza m. "end, border, proximity" także granicę terenu :"border of the field". A zatem mogło się zdarzyć iż w roznych językach nazwy: Polanie, Antowie i Ukraińcy oznaczaja to samo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 17/04/2006, 23:19 Quote Post

QUOTE(Rawa @ 17/04/2006, 22:54)
Wg. słownika Turnera ( Comparative Indo-Aryan) ánta oznacza m. "end, border, proximity" także granicę terenu :"border of the field". A zatem mogło się zdarzyć iż w roznych językach nazwy: Polanie, Antowie i Ukraińcy oznaczaja to samo.
*



Oznaczają to samo, lecz mogą określać za każdym razem inny lud, każdy na granicy etnosu smile.gif

Z tym, że tę etymologię Polan uważam za naciąganą.
W sumie tradycyjna od pól, wydaje sie za banalna, ale jeśli Drzewianie i Drewlanie od drzew się mogli nazywać to czemu nie Polanie od pól, jesli były w wiekszym zageszzceniu niż gdzie indziej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 18/04/2006, 21:27 Quote Post

QUOTE(asceta @ 18/04/2006, 0:19)
Oznaczają to samo, lecz mogą określać za każdym razem inny lud, każdy na granicy etnosu smile.gif

Z tym, że tę etymologię Polan uważam za naciąganą.
*



Z punktu widzenia Scytii czy Sarmacji i stylu życia nomadów ich krańcem byłby koniec strefy Stepu.
Jeśli chodzi o nazwę Polonia ta bardziej przypomina mi pewne królestwo w Dolinie Ferghany zwane Polouna. Być może potomkowie 20000 Chionitów którzy przybyli razem z Awarami do Europy wycofując sie przed Turkami z tego rejonu, zachowali w pamięci ten etnonim. To jest dla mnie zagadką - gdzie podziała się indo-europejska część Awarów? Ci w Panonii uważani byli za "Turków" i przypisywano im cechy mongoidalne.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 18/04/2006, 21:53 Quote Post

QUOTE(Rawa @ 18/04/2006, 22:27)
Z punktu widzenia Scytii czy Sarmacji i stylu życia nomadów ich krańcem byłby koniec strefy Stepu.
Jeśli chodzi o nazwę Polonia ta bardziej przypomina mi pewne królestwo w Dolinie Ferghany zwane Polouna. Być może potomkowie 20000 Chionitów którzy przybyli razem z Awarami do Europy wycofując sie przed Turkami z tego rejonu, zachowali w pamięci ten etnonim. To jest dla mnie zagadką - gdzie podziała się indo-europejska część Awarów? Ci w Panonii uważani byli za "Turków" i przypisywano im cechy mongoidalne.
*

A teraz kwestia języka. W którymś z innych licznych tematów uzytkownik Kahanek udowadniał, że źródłem przemian jezykowych Węgrów były kobiety pozyskane od Ugrów. Jeżeli przyjmiemy twoja teorię i zasadę Kahanka, to przybyli wojownicy Chionitów rozpłyneliby się w miejscowej ludnosci przejmując ich mowę, i to w ciagu 2 - 3 pokoleń, przeciez nie mieli własnych kobiet. Czyli jestesmy w punkcie wyjścia. Skąd pochodzą Polanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 19/04/2006, 17:10 Quote Post

Jasne, to przecież nastąpiło z Alanami i częścia Sarmatów w Europie.
Ale jednak coś zostało - etos rycerza,techniki walki, piękne legendy i imię Alan wśród rodów szlacheckich. Ciekawe czy nasz rodzimy Goworek to echo alańskiego Gowara.
Wracając do Chionitów. Źródła (korespondencja Kagana z Cesarzem)podają jedynie ich liczbę nic jednak nie mówią na temat rodzin. Być może relacja Egberta opisujacego plany Bedy Czcigodnego ewangelizacji Fryzów, Sasów, Rugian, i "Hunni" to jedyny dowód na obecność Chionitów w Europie. Wtedy uwzględniając siedziby plemion byliby to Obodryci. Pisałem kiedyś o tym ale zestaw dyskutantów nieustannie sie zmienia więc powtarzam to w kółko. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
chr
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.083
Nr użytkownika: 2.972

 
 
post 19/04/2006, 21:39 Quote Post

Jeśli Awarowie to mongoidalne plemiona Uar i euro-irano-indo-..-tocharo-kuszano-kidarito.. .. (?) plemiona Chionitów to wcale (szczególnie po 626) nie musieli w Europie chadzać cały czas razem. Natomiast mogły obie grupy razem być ciągle nazywane Obrami. Tak więc:

1. wielość nazw z Obrami w Polsce w tym Wielkopolsce (przy nikłych śladach Awarów panońskich/mongolskich, prócz chyba jakiejś ceramiki słowiano-awarskiej na Śląsku i paru drobiazgów w pd Polsce)

2. kwestia okresu VI-VIIw i np. grupa olsztyńska jeśli jednak nie sięgała w czasie Vw
- pochówki końskie jak wśród ludów stepu
- jest do początków VIIw, a od V, .. .. ale może jednak jest możliwe że od VI
- wyjątkowość kulturowa
- ślady kontaktów z Italią, krajami nad Łabą, okolicą Morza Czarnego
- palenie zwłok i chowanie w popielnicach
.. .. – powiązanie z Saksonią - a czemu to akurat też? .. .. .. bo w Dolnej Saksoni mogli wylądować uciekinierzy nazywani Bułgarami, którzy opuścili w latach bodajże 30-tych VIIw państwo Awarów i poprzez Bawarię trafili do Słowian - raczej nad Łabą lub Karyntii (czy potem właśnie dalej na zachód?). To oni mogli być potem nazywani Hunami - ta grupa akurat jest opisana w kronice.

Wiadomo że często nazwy przylepiały się do ludów nie całkiem na pewno zasadnie (jak np. Sakaliba do Bułgarów nadwołżańskich). Z samymi Awarami przecież nie ma pewności czy czasem po prostu tylko nie wyłonili się z kraju kaukaskich Awarów, do którego przybyli wcześniej ze wschodu. A przykład Chionitów .. .. Już na Kuszanów mówiono że są Hunami, tak samo na Kidaritów zarówno że są Hunami (czasem że czerwonymi) jak i że Chionitami. Ja do tej pory całkowicie nie mam jasności co do Chionitów, równie dobrze mógłbym uznać że skoro Bułgarów wywodzi się czasem z Pamiru to może to ich odłam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
gur
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 16.679

 
 
post 19/04/2006, 22:24 Quote Post

سقالب
saqaliba, siqlabi - może pochodzić od perskiej nazwy irańskich koczowników - سكا (ska - saka)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 19/04/2006, 22:51 Quote Post

Spotkałem wersję wskazujacą iż termin sakaliba odnosił się do Kumanów (Połowców),i ich charakterystycznych jasnych "żółtych" włosów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 20/04/2006, 7:03 Quote Post

QUOTE(Sarissoforoj @ 18/04/2006, 22:53)
Jeżeli przyjmiemy twoja teorię i zasadę Kahanka, to przybyli wojownicy Chionitów rozpłyneliby się w miejscowej ludnosci przejmując ich mowę, i to w ciagu 2 - 3 pokoleń, przeciez nie mieli własnych kobiet. Czyli jestesmy w punkcie wyjścia. Skąd pochodzą Polanie.


Bardzo przepraszam, ale skąd założenie, że Chionici wykopani przez Turkutów Istemiego za Wołgę, uciekli bez kobiet i dzieci?? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 20/04/2006, 17:34 Quote Post

Zrobilam wywiad wsrod Arabow.
saqualib-ktos przyporzadkowany komus innemu.
Gdzies juz czytalam, ze sredniowieczny cmentarz w Meklemburgii z czasow slowianskich zostal antropoligicznie przebadany. Chodzilo o wieksza ilosc czaszek. Wyszedl statystyczny Polak z nordycka domieszka. Ta sama antropologicznie ludnosc zamieszkiwala Wielkopolske ok. XIV wieku.
Jesli przyjac, ze to potomkowie Polan to Obodrzyci i Polanie byli najblizej spokrewnieni. Zadnych mongolskich czaszek nie wykopano.
Polanie? a moze tak prosciej z tym tlumaczeniem. To dosc prymitywna gospodarka rolna wyrabywac czy wypalac srodek lasu, zeby uzyskac pod zasiew polane. Wypalacze-Oracze?
Mnie zastanawiaja bardziej kamienne baby. W Meklemburgii tez jest pare przykladow tych dziwnych figur trzymajacych czesto w reku rog.
Podobne sa w Altaju i Mongolii. To sa niby nasze Pieruny i Swietowidy. A co te kamienne bozki na dalekim wschodzie robia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 20/04/2006, 17:51 Quote Post

QUOTE(antracyt @ 20/04/2006, 17:34)
Zrobilam wywiad wsrod Arabow.
saqualib-ktos przyporzadkowany komus innemu.


Moim zdaniem to zarabizowana forma łac. Sklawinus. Przejęta razem z podobnym znaczeniem.

QUOTE
Gdzies juz czytalam, ze sredniowieczny cmentarz w Meklemburgii z czasow slowianskich zostal antropoligicznie przebadany. Chodzilo o wieksza ilosc czaszek. Wyszedl statystyczny Polak z nordycka domieszka. Ta sama antropologicznie ludnosc zamieszkiwala Wielkopolske ok. XIV wieku.
Jesli przyjac, ze to potomkowie Polan to Obodrzyci i Polanie byli najblizej spokrewnieni.


Ustalenie pokrewieństwa słowiańskich plemion na podstawie kształtów czaszek jest niewykonalne. Zbyt blisko były te plemiona spokrewnione, mała domieszka może zmienić wyniki. W ten sposób to można ustalić, czy ludność miała pochodzneie mongoloidalne, a nie ustalac czy Polanie byli bardziej spokrewnieni z Obodrzycami czy Lędzianami.

QUOTE
Zadnych mongolskich czaszek nie wykopano.

W czym nie ma nic dziwnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 20/04/2006, 19:00 Quote Post

Ja sie przy zadnym pokrewienstwie nie bede upierac. Jak juz siedzieli kilkaset lat w tych regionach to mogli sie wymieszac. Ale pokrewienstwo na zasadzie Awarzy -Obrzy -Obodryci to tyle samo co Bawarzy-Awarzy.Moge jeszcze dodac Czesi i Czeczeni.
A na temat kamiennych bab to nic?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
chr
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.083
Nr użytkownika: 2.972

 
 
post 20/04/2006, 19:44 Quote Post

antracyt
>>Mnie zastanawiaja bardziej kamienne baby. W Meklemburgii tez jest pare przykladow tych dziwnych figur trzymajacych czesto w reku rog.
Podobne sa w Altaju i Mongolii. To sa niby nasze Pieruny i Swietowidy. A co te kamienne bozki na dalekim wschodzie robia?<<

To akurat jest wg mnie bardzo fascynujące. Baba czy Balbal, ja się spotkałem że albo było oznaczeniem grobu (ale nie spotkałem się z opisem samego grobu) albo pomnikiem pokonanych (chyba przez stawiającego) wojowników. Niektóre mają w rękach dzbanek (nie wiem ale może to urna), inne czarkę, rzadziej róg lub czasem chyba nic. Tu można podpatrzeć pewną koncepcję w tej sprawie:
http://www.transoxiana.org/Eran/Articles/hayashi.html

Najmłodsze są chyba średniowieczne baby Połowców wyrzeźbione na kształt wojowników w zbrojach - ale czy są kontynuacją czy naśladownictwem .. .. to pewnie ważne.

Baby stoją od Mongolii poprzez Azję, Ukrainę po Prusy i zapewne inne okolice Polski sięgając jak napisała Antracyt Meklemburgii (czy dalej?).

Co do Sakalibów to wcale mnie nie dziwi że dla Arabów słowo to oznacza również niewolnika. Tak jest w wielu językach. Na tej podstawie można hipotetycznie oprzeć, skonstruować koncepcję że pierwsze, kilkutysięczne grupy nazywane Sklawinami na Bałkanach wcale nie były Słowianami, a esklawes zbiegłymi masowo z zachodniego cesarstwa, na tereny spustoszone po Hunach.

Moim zdaniem, zresztą pierwsze grupy Sklawinow mogły być równie dobrze Bałtami, bo nic raczej o nich nie wiemy. Tyle tylko że jedna z nich sąsiadowała nad Dunajem z Antami jednak szybko weszła z nimi w wojnę i ich pokonała.

Bałtów w ogóle się zaniedbuje, a przecież Galind to imię i nazwa znane z Hiszpanii. Niektórzy imiona królów Wizygockich w Hiszpanii widzą jako bałtyjskie, a dynastia Wizygocka początkowo (przed okresem w Hiszpanii) wręcz nazywana jest Balt czy jakoś podobnie - może i jest to skojarzone z nazwą morza. Nazwą o niejasnym pochodzeniu w czasie. Archeolodzy twierdzą podobno, że całkowicie uchwytna jest kultura, pozostałości po Galinach, którzy powrócili z Hiszpani na Mazury. Do tego kultura sąsiadująca czy wręcz zazębiająca się z kulturą części Gotów.

Jak to było z Chrobrym?.. .. król Polaków i/czyli Gotów .. ..

Warto też wspomnieć w tym poście, że nazwa POLONIE czy POLONIA może jest jakby tłumaczeniem na łacinę. Chyba jeden z pierwszych zapisów nazwy w rodzimym języku to zapis z monety datowanej na przełom XII i XIIIw >KRL POLSKI<. Monety takie emitowane w Kaliszu i Gnieźnie opisywano po hebrajsku, i raczej nie były (kr(ó)l / kr(a)l) tłumaczeniem.
Tak więc Polanie czy jednak Polaki / Polacy ???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 20/04/2006, 21:29 Quote Post

Sakaliba mogło być dosłownym tłumaczeniem tureckiego - Kipczacy, Kumani, (Pławcy, Połowcy).
Zakaev o Sakaliba
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 20/04/2006, 22:20 Quote Post

Rzymianie uzywali slowa servus. Sklawe jest o wiele pozniejszym okresleniem niewolnikow. Bawarczycy mowia serwus jako czesc. Chrzescijanie witali sie w ten sposob mowiac serwus-czesc niewolniku. Wielka masa niewolnikow uciekajac w pohunskie regiony z Rzymu musialaby juz w duzej czesci chrzescijanska. No nie wiem czy Sklawini mogli byc juz chrzescijanami. Chyba wiecej by na ich temat napisano.
Nie wiem kiedy sclavus pojawil sie po raz pierwszy w lacinie w odniesieniu do niewolnikow. Czy juz byli Arabowie na arenie? A Slowianie?
Jak nie krol to co ma KRL POLSKI oznaczac?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

15 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej