Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sytuacja Akowców w okresie powojennym
     
Moliwek20
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 61.537

Zawód: student
 
 
post 28/12/2009, 19:59 Quote Post

QUOTE(Anakin @ 28/12/2009, 0:39)
QUOTE(Moliwek20 @ 27/12/2009, 19:41)
wiem tylko że on jak i wszyscy byli akowcy zapisali się do ZBoWiD-u.
*



skąd twierdzenie, że wszyscy akowcy zapisali się do ZBoWiD-u???
*


Stąd, że mi tak babcia powiedziała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 28/12/2009, 20:01 Quote Post

QUOTE(rower @ 28/12/2009, 16:00)
Bartłomieju, Chrobry II to oddział endecki:)

Kolejny temat z uogólnieniem. Jeden  miał szczęscie i przezył inny nie.
*


Chyba jednak nie cały. To była raczej improwizacja
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 28/12/2009, 20:07 Quote Post

owszem nie miały, nawet nie tylko endecy tam byli, ale uchodzi za NSZowski. gratulujęsmile.gif spr pozycje Bojemskiego o NSZ w powstaniu warszawskim, może coś znajdziesz o swoi krewnym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 28/12/2009, 20:30 Quote Post

QUOTE("Luj")
mjr Bolesław Kontrym "Żmudzin" także

Gdzieś na forum DWS widziałem w jednym z tematów (bodaj o sukcesach i wpadkach Oddziału II SG) coś o majorze Kontrymie (jeśli to był on) 0i tu mogło chodzić o jego działalność przedwojenną i wojenną chyba też - generalnie tematy okołowywiadowcze. A to już dawalo sporą szansę na pożegnanie się z tym padołem...
 
Post #19

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 31/12/2014, 13:56 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 27/12/2009, 17:57)
Szeregowi AK-owcy, którzy po wojnie nie występowali przeciw "władzy ludowej" i nie utrzymywali kontaktów z konspiracją, na ogół mieli spokój - choć nie wszyscy.


Przerażające, że takie wypowiedzi pojawiają się na forum historycznym. Otóż inwigilacji poddani byli wszyscy żołnierze AK. Oczywiście, nie znaczy to, że wszyscy oni siedzieli w więzieniach, ale wszyscy bez wyjątku byli traktowani jako element potencjalnie wrogi. W najlepszym wypadku byli ciągani na przesłuchania, mieli utrudnioną ścieżkę awansu

Jeszcze w latach siedemdziesiątych negatywnie oceniano wnioski paszportowe, albo awansowe, bo ojciec wnioskodawcy był w AK (przy czym wcale nie chodziło o jakichś dowódców, czy też ludzi zaangażowanych w walkę z komuną). Proponuję wybrać się do IPN, gdzie bez trudu można znaleźć stosowne dokumenty źródłowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Lord of Prussia
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 75.661

Adam Kowalczyk
Zawód: inzynier budowlany
 
 
post 2/01/2015, 8:47 Quote Post

QUOTE
Przerażające, że takie wypowiedzi pojawiają się na forum historycznym. Otóż inwigilacji poddani byli wszyscy żołnierze AK.
Bez przesady. Mój Ojciec też żołnierz AK, ani żaden z jego kolegów, nie był represjonowany. Czy był inwigilowany? Trudno powiedzieć. Zaraz po wojnie zgarnęli go i zażądali by pokazał gdzie zakopał broń. Wykopali i dali spokój. Drugi raz zgarnęli go na przesłuchanie gdy w czasie wycieczki architektów robił zdjęcia obiektów rządowych. Po przesłuchaniu Ojca zwolnili ale zabrali film. Mama też była w AK i też obyło się bez represji. Oczywiście były ogólne dokuczliwości systemu ale te dotyczyły wszystkich. Paradoksalnie ja byłem bardziej dotknięty bo za odmowę wstąpienia do SZSP (lata 70) nie dostałem pozytywnej opinii tegoż SZSP potrzebnej do uzyskania wkładki paszportowej i nie pojechałem na wakacje do Bułgarii. A potem dostałem paszport na Zachód. Ot, paradoksy systemu.
Z tego co gdzieś wyczytałem, represjonowanych było ok. 6% akowców. To i tak dużo ludzi ale powtarzam, nie przesadzajmy z zakresem prześladowań.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 2/01/2015, 9:43 Quote Post

QUOTE
Z tego co gdzieś wyczytałem, represjonowanych było ok. 6% akowców. To i tak dużo ludzi ale powtarzam, nie przesadzajmy z zakresem prześladowań.
/


Moj ojciec nigdy się nie ujawnił. W ankiecie pisał, że był pomocnikiem leśnika. Na marginesie było to po wschodniej stronie Bugu, gdzie jak wiemy, była mocno skomplikowana sytuacja AK. Dobrze to oipisał W. Kobylański w książce : ,,W szponach trzech wrogów".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 2/01/2015, 10:38 Quote Post

Lord of Prussia:
istnieje zasadnicza roznica pomiedzy inwigilacja a represja: stopien tajnosci.
Osoba inwigilowana moze nie zdawac sobie sprawy, ze jest obiektem inwigilacji. Opisujesz wlasna sytuacje w rodzinie. Czy jestes w stu procentach przekonany, ze twoi rodzice nie mieli zalozonych teczek, gdzies w archiwach UB/SB ?
Nie jakies represje - a po prostu teczki. Ktos kiedys dostal zadanie inwigilacyjne, wykonal je, napisal raport ktory potem wsadzono do teczki personalnej twojego ojca/matki. Ten otrzymujacy zadanie mogl byc dzielnicowym MO, dozorca, sasiadem z klatki schodowej. Tak to bylo.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 2/01/2015, 12:54 Quote Post

QUOTE(Lord of Prussia @ 2/01/2015, 8:47)
QUOTE
Przerażające, że takie wypowiedzi pojawiają się na forum historycznym. Otóż inwigilacji poddani byli wszyscy żołnierze AK.
Bez przesady. Mój Ojciec też żołnierz AK, ani żaden z jego kolegów, nie był represjonowany. Czy był inwigilowany? Trudno powiedzieć.

Są przykłady byłych żołnierzy AK, którzy robili kariery w PRL

Ten post był edytowany przez kris9: 2/01/2015, 12:54
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Lord of Prussia
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 75.661

Adam Kowalczyk
Zawód: inzynier budowlany
 
 
post 2/01/2015, 15:00 Quote Post

QUOTE
Net_Skater Napisano Dzisiaj, 10:38 Czy jestes w stu procentach przekonany, ze twoi rodzice nie mieli zalozonych teczek, gdzies w archiwach UB/SB ?
Pewnie mieli. Sam miałem, nawet część dostałem z IPN wink.gif Miałem też kolegów SB -UOP-itd. Z tego co mi opowiadali to w tamtych czasach sprawą np. wielce pracochłonną było wytropienie czy ktoś ma samochód czy go nie ma. Kupa czasu, pism i łażenia. Twierdzą, że dzisiaj od ręki wiedzą więcej o kimś przypadkowym, nieinwigilowanym niż wtedy o takim z teczką. Zostawiamy chore ilości śladów elektronicznych + fejsbukowy ekshibicjonizm własny i przyjaciół, kamery na ulicach, fotoradary etc. Ubecja nawet nie marzyła o takich możliwościach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 3/01/2015, 15:20 Quote Post

Moja prababcia była w AK łączniczką i z tego co wiem żadnycn represji nie czuła z tego powodu. Jej córka, a moja babcia też nie, ale tutaj akurat ciężko jak spędziła całe życie jako partyjna wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 3/01/2015, 15:53 Quote Post

QUOTE(Mawr @ 3/01/2015, 15:20)
Moja prababcia była w AK łączniczką i z tego co wiem żadnycn represji nie  czuła z tego powodu.
*


Mój pradziadek pierw walczył w partyzantce, a później w AK i też żadnych represji nie odczuł. Po wojnie po prostu już nie walczył, więc skoro siedział cicho, to komuchy też nic mu nie zrobili, no może poza tym, że zabrali mu dwór i folwark, ale to nie przez członkostwo w AK, tylko przez bandycką reformę rolną dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 26/02/2017, 16:30 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 27/12/2009, 19:49)
CODE
spójrzmy dla odmiany na gen. "Nila"

Toteż pisałem raczej o szeregowcach niż o generałach. Ale gdyby "Nil", tak jak Jan Mazurkiewicz "Radosław" czy Jan Rzepecki poszedł na ugodę z komunistami, to by go oszczędzili. Może i by go wsadzili na ileś lat, jak pozostałych wymienionych, ale oszczędzili.
*


Chyba niekoniecznie. Taki przykład: Bernard Adamecki



 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 22/03/2017, 16:31 Quote Post

Takie pytanie na marginesie, w związku z nierozpoznaną niemiecką agenturą w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Czy organa bezpieczeństwa w toku represji wobec AK-owców zdemaskowały jakichkolwiek rzeczywistych współpracowników Niemców, czy to na podstawie posiadanych materiałów, czy też informacji uzyskanych od więźnia w toku śledztwa po aresztowaniu? Czy ktoś przyznał się w tej kwestii do win faktycznych, a nie wyimaginowanych przez aparat bezpieczeństwa?

Ten post był edytowany przez Fuser: 22/03/2017, 16:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 1/06/2017, 16:55 Quote Post

Kazimierz Pluta-Czachowski jako świadek w "procesie generałów". Do przyznawania się do takich idiotyzmów zmuszano więzionych. Odpowiedzi na pytania wydają się być odpowiednio przećwiczone:
PKF 34/51 - od 02:41:15.

Ten post był edytowany przez Fuser: 1/06/2017, 16:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej