Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Chazarowie - czy Polacy mogą od nich pochodzic ?,
     
njczyziu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 57.886

 
 
post 24/05/2010, 13:40 Quote Post

Witam,
czytałem, że po rozpadzie ich imperium w X wieku, ludność powędrowała na północny zachód, m.in na terytoria dzisiejszej Polski. Czy to możliwe, że w naszych żyłach może płynąć krew tej grupy etnicznej? Stanowiły ją ludy muzułmańskie i żydowskie, czy możemy mieć z nimi coś wspólnego?

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 24/05/2010, 14:11 Quote Post

nie znamy ani przebiegu upadku Chazarii ani tez losów Chazarów po X wieku. Twierdzenie iz powędrowali oni do Polski to czysta fantazja. Faktem jest natomiast, iż podczas wojny domowej w Chazarii grubo wcześniej bo w IX wieku część poddanych Kagana w tym Węgrzy i Kabarowie osiedliła się Kotlinie Karpackiej - tyle że to całkiem inna bajka

QUOTE
Stanowiły ją ludy muzułmańskie i żydowskie


Chazaria jako państwo (klasa rządząca) przyjęła judaizm ale ani etniczni Chazarowie ani ich poddani nie byli Żydami z Bliskiego wschodu. Były to ludy turecko- mongolskie, aryjskie (Sarmaci Alanowie) kaukaskie ugro-fińskie i słowiańskie

Ani Węgrzy ani Kabarowie judaizmu nie wyznawali - odłam Węgrów czyli tzw czarni Węgrzy byli natomiast do XII XIII wieku muzułmanami
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
.Michal.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 63.173

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 24/05/2010, 14:38 Quote Post

Jesli juz w ogóle, to predzej mozna doszukiwac sie krwi Chazarów, Pieczyngów i Polowców u ukrainskich Kozaków i Tatarów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/05/2010, 15:05 Quote Post

Zapewne się po prostu rozpłynęli wśród okolicznych ludów. Kolejne fale oguzyjskie i kipczackie wchłonęły to co zostało z upadku. Czasem łączy się Chazarów z Karaimami ze względu na religię, ale kaganat wyznawał klasyczny judaizm, nie karaityzm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Gazda Leon
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 58.606

Zawód: leñ
 
 
post 24/05/2010, 15:16 Quote Post

QUOTE(marlon @ 24/05/2010, 15:11)
odłam Węgrów czyli tzw czarni Węgrzy byli natomiast do XII XIII wieku muzułmanami
*



Możesz podać źródło? Bruno z Kwerfurtu wspomina o czarnych Węgrach identyfikując ich jako Seklerów (Szeklerów). Podobno w 1008 roku przyjęli chrześcijaństwo. No i byli podobnież wcześniej poganami, a nie muzułmanami... Oddziały Szeklerów brały udział w V krucjacie. Co prawda wiadomo, że najbardziej gorliwi są neofici, ale wolałbym poznać źródło Twego twierdzenia... Z tymi Seklerami to dziwna sprawa tak w ogóle. Etymologia sporej części ich imion jest słowiańska, zaś język na pewno słowiański nie był.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 24/05/2010, 19:57 Quote Post

Brunonowa misja to teren nie Szeklerów tylko obszar nad dolną Cisą gdzie mieszkali Czarni Węgrzy częściowo poganie częściowo muzułmanie. Misja Brunona to kraj zbuntowanego przeciwko królowi Stefanowi sprzymierzonego z Bizancjum duksa Ajtonya. Czarnych Węgrów uważa się za potomków ludów tureckich które opuściły kangant wraz z Węgrami czasem utożsamia się ich z Kabarami lub ich częścią.
Kulturę Czarnych Węgrów reprezentuje między innymi bogaty skarb z Nagyszentmiklos zawierający inskrypcje runiczne tureckie i wyroby z północnego Kaukazu. Z kolei na terenach znanych później jako siedziby Szeklerów panował inny duks madziarki Gyula czyli znany z Thietmara wygnany przez Stefana Prok-Uj

Kto twierdził, że Brunon chrystianizował Siedmiogród i Szeklerów ?

PS

źródła podaje Tadeusz Lewicki (trzeba poszukać ale obecnie nie mogę - pisał o tym jeszcze przed wojną) a także Gyorgy Gyorffy w monografii Stefana


QUOTE
and so Bruno set out for Hungary. There he went to the places that Saint Adalbert of Prague had attended. Bruno tried to convert Ahtum, the Duke of Banat, who was an Eastern Orthodox Christian to Catholicism, but this precipitated a large controversy leading to organized opposition from Orthodox monks. Bruno elected to gracefully exit the region after he first finished his book, the famous "Life of St. Adalbert,"  a literary memorial of much worth giving a history of the (relatively recent) conversion of the Hungarians.




 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 7/07/2010, 9:30 Quote Post

QUOTE(njczyziu @ 24/05/2010, 13:40)
Witam,
czytałem, że po rozpadzie ich imperium w X wieku, ludność powędrowała na północny zachód, m.in na terytoria dzisiejszej Polski. Czy to możliwe, że w naszych żyłach może płynąć krew tej grupy etnicznej? Stanowiły ją ludy muzułmańskie i żydowskie, czy możemy mieć z nimi coś wspólnego?
Pozdrawiam
*

W swej książce "Wymyślenie żydowskiego narodu", prof. Szlomo Sand wykładowca Uniwersytetu w Tel-Awiwie pisze:
"W Polsce społeczność wyznania mojższowego to lud turecki nawrócony na judaizm, Chazarowie wyparci przez ekspansję Mongołów Dżyngis Chana. Zamieszkali oni we wschodniej Polsce".
Uważa on, że 75% "Żydów" aszkenazi w Polsce było Chazarami, pozostałe zaś 25% Słowianami "z okolic Kijowa" nawróconymi na judaizm.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 7/07/2010, 11:24 Quote Post

Ale to jakaś bzdura jest - upadek kaganatu chazarskiego miał miejsce sporo PRZED Dżyngis-Chanem - gdzieś w XI wieku. Za Dżyngisa (bardziej Batu-Chana) resztki Chazarów stanowiły ułamek wojsk mongolskich i tyle.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chazarowie#Historia
Poza tym jakiś procent "polskich" Żydów stanowili też uchodźcy z Zachodu, czyli potomkowie Sefardyjczyków (Zydów palestyńskich), stąd te "procenty" są dla mnie mocno dziwne.
 
Post #8

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 7/07/2010, 13:05 Quote Post

bzdura - tzn teza po to żeby książka się sprzedała - każdy potrzebuje kasy no nie??
a serio - badania genetyczne podobno totalnie zaprzeczają tezie o chazarskim pochodzeniu Żydów polskich. Kagnat chazarski faktycznie był od drugiej połowy IX wieku państwem wielo-wyznaniowym z przewagą judaizmu jako religii elit jednak nie ma śladu jakiejkolwiek migracji chazarskiej do Polski. Zresztą jak podał kolega Byk Chazarowie w XIII wieku byli tylko kurhanami w stepie wołżańskim
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/07/2010, 14:16 Quote Post

Coś tam mi się obiło o uszy, że jakieś stepowe znaczniki genetyczne u Żydów się znalazły, ale w niewielkiej ilości i bez rozróżnienia na Sefardim i Aszkenazim.
CODE
bzdura - tzn teza po to żeby książka się sprzedała - każdy potrzebuje kasy no nie??

Nic dodać, nic ująć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 7/07/2010, 14:36 Quote Post

QUOTE("marlon")
jak podał kolega Byk Chazarowie w XIII wieku byli tylko kurhanami w stepie wołżańskim

Hej! To byłem ja! (Jarząbek... biggrin.gif )

BTW: coś podobnego pisał był bodaj tragicznie zmarły doktor Ratajczak w którejś ze swoich "nieprawomyślnych" publikacji...
 
Post #11

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 7/07/2010, 14:38 Quote Post

QUOTE(marlon @ 7/07/2010, 13:05)
bzdura - tzn teza po to żeby książka się sprzedała - każdy potrzebuje kasy no nie??
a serio - badania genetyczne podobno totalnie zaprzeczają tezie o chazarskim pochodzeniu Żydów polskich. Kagnat chazarski faktycznie był od drugiej połowy IX wieku państwem wielo-wyznaniowym z przewagą judaizmu jako religii elit jednak nie ma śladu jakiejkolwiek migracji chazarskiej do Polski. Zresztą jak podał kolega Byk Chazarowie w XIII wieku byli tylko kurhanami w stepie wołżańskim
*

Ja tam nie wiem. Może i bzdura, ale ...:
"Zand, formułuje rewolucyjne tezy na temat sztucznej etniczności Żydów. Jego zdaniem Żydzi nigdy nie stanowili jednego narodu, a grupę najrozmaitszych plemion semickich, które przyjęły judaizm.

Na dowód przywołuje istnienie judejskiego królestwa Himyan na południu Półwyspu Arabskiego oraz żydowskich Berberów z Północnej Afryki. To ich potomkami są jego zdaniem Żydzi sefardyjscy, mieszkający w średniowieczu w Hiszpanii.

Podobnie Żydzi aszkenazyjscy z Europy Wschodniej, w tym i z Polski, nie pochodzą z Izraela. Są potomkami Chazarów, których rola w powstaniu państwa Piastów wciąż jest szeroko dyskutowana. Na poparcie swej tezy Zand przywodzi analizy filologiczne, z których wynika że język jidisz stanowi mieszankę niemieckiego... i chazarskiego.
"

Już parę razy deklarowałem, że na lingwistyce sie nie znam, ale żeby stwierdzić autorytatywnie czy idisz jest kompilacją niemieckiego i chazarskiego, to chyba trzeba:

1. Znać chazarski,
2. Znac niemiecki (jakąś formę staroniemieckiego, a jest ich chyba conajmniej kilka),
3. Znać idisz.

O ile sie nie mylę prof. Zand zna wszystkie te języki, a kto z Was, szanownych kolegów forumowiczów zna je wszystkie, żeby móc autorytatywnie zarzucić mu bzdurę? tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 7/07/2010, 14:44 Quote Post

Ale skad pomysł że Żydzi hiszpańscy to judaistyczni Berberowie a nie Żydzi zamieszkali tam od czasów rzymskich?
Podobnie zresztą - skąd mieli się wziąć w jakichś znaczących ilościach judaistyczni Chazarowie w państwie pierwszych Piastów?
 
Post #13

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 7/07/2010, 14:54 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 7/07/2010, 14:36)
QUOTE("marlon")
jak podał kolega Byk Chazarowie w XIII wieku byli tylko kurhanami w stepie wołżańskim

Hej! To byłem ja! (Jarząbek... biggrin.gif )

BTW: coś podobnego pisał był bodaj tragicznie zmarły doktor Ratajczak w którejś ze swoich "nieprawomyślnych" publikacji...
*




przepraszam Kolegę Dartha Stalina (a dlaczego nie Dartha Vadera? Z Sithów to on mi najbliższy choć z ubolewaniem przyznaję, iż lekko zdeprawowany w stronę Jasnej (wrrrr!) Strony Mocy)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 7/07/2010, 15:09 Quote Post

W kwestii języka jidisz a teorii chazarskiej istnieje juz temat na Forum :
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=63114&hl=
 
Post #15

9 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej